Hoover Invitational
- Apr 13, 2002
- sprint
- Hoover Reservoir
- Columbus, OH (USA)
- Hosted By: Westerville Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, April 13, 2002 | |||||
1 | 10:00 AM | Mens 1st Novice 8 | 6 |
||
Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A) |
K. Joseph/A. Kuhn/D. Guminski/L. Werner/N. Khan/M. Pezzamenti/N. Lehane/S. Matvey/L. Peter (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
R. McConaghy/D. Savoie/B. Tuck/B. McQuiston/J. Davis/S. Elling/D. Arnold/D. Wolsfeld/R. Subbarayan (Cox)
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew (A) |
J. Carpenter/H. Mike/T. Brandon/T. Lockhard/D. Hutton/A. Kyle/R. Alabaugh/R. Christopher/D. Fleak (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
M. Carpenter/T. Paulett/C. Gulley/S. Hurley/A. McCabe/P. Wyszynski/R. Paradise/J. McGivney/B. Movens (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
J. Bureau/D. Crawford/E. Montague/J. Toland/Z. Steele/B. Jarosz/C. Lemieux/N. Moriarty/C. Yang (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
J. Bowers/D. Culicover/D. DiSante/J. Rood/T. Murphy/A. Hunter/J. Osteen/A. Corbett/A. Adams (Cox)
|
|
|||
2 | 10:15 AM | Womens 1st Novice 8 | 8 |
||
3 | 10:30 AM | Womens Varsity 4+ | 15 |
||
4 | 10:45 AM | Womens 3rd Varsity 8 | 2 |
||
5 | 11:00 AM | Mens 2nd Varsity 8 | 3 |
||
6 | 11:15 AM | Mens Varsity 4+ | 16 |
||
7 | 11:30 AM | Womens Novice 4+ | 12 |
||
8 | 12:15 PM | Womens 2nd Varsity 8 | 6 |
||
9 | 12:30 PM | Womens 2nd Novice 8 | 4 |
||
10 | 12:45 PM | Mens Novice 4+ | 11 |
||
Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A) |
K. Joseph/N. Khan/A. Kuhn/D. Guminski/G. Tuminello (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
R. McConaghy/D. Savoie/D. Arnold/D. Wolsfeld/G. Stephens (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
G. Sarmiento/M. Beall/B. Little/K. List/C. Closser (Cox)
|
|
|||
Mercyhurst Prep High School (A) |
J. Nowcinski/T. Martin/B. Detzel/J. Ganz/A. Zurn (Cox)
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew (A) |
T. Masalny/A. Kyle/N. Nick/R. Stewart/J. Womak (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
T. Paulett/S. Hurley/J. Bramante/M. Carpenter/C. Sulzer (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
S. Barchick/P. Donofrio/T. Keller/S. Gee/C. Yang (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
T. Murphy/J. Osteen/A. Hunter/P. Snyder/A. Adams (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Crew (Pittsburgh) (B) |
N. Lehane/S. Matvey/M. Pezzamenti/J. Raimondi/L. Peter (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (B) |
S. Elling/B. Tuck/B. McQuiston/J. Davis/R. Subbarayan (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (B) |
M. Gallagher/C. Gulley/J. McGivney/R. Paradise/B. Movens (Cox)
|
|
|||
11 | 1:00 PM | Mens 3rd Varsity 8 | 6 |
||
12 | 1:15 PM | Mens 2nd Novice 8 | 4 |
||
13 | 1:45 PM | Womens 1st Varsity 8 | 9 |
||
14 | 2:00 PM | Mens 1st Varsity 8 | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change