Schuylkill Navy Regatta
- Jun 16, 2018
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2018 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 16, 2018 | |||||
1 | Adaptive Double - 1000 meters | 0 |
|||
2 | Mens Novice Single - 1000 meters | 3 |
|||
3 | Womens Novice Singles - 1000 meters | 0 |
|||
4 | Masters Mixed Double - 1000 meters | 12 |
|||
5 | Mens Masters Four - 1000 meters | 10 |
|||
6 | Womens Masters Four - 1000 meters | 17 |
|||
Alexandria Community Rowing (A) |
J. Dutzer/B. Simonen/S. Eyman/G. Tran/K. Snyder (Cox)
|
1.4 (35)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
M. Hentschel/M. Sosman/M. Wrabley/M. Owens/P. Cesky (Cox)
|
15.8 (54)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
A. Müller/S. Fischer/K. Mooij/K. Samsel/R. Colburn (Cox)
|
4.9 (42)
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
K. Appelget/R. Johnston-Zimmer/M. Lavery/T. Gruber McDonough/L. Preston (Cox)
|
8.6 (47)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
E. Remaley/M. Ulsh/V. Keenan/J. Meder/A. Griffith (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
S. Hingley/A. Franklin/B. Hogan/M. Karl/H. Eisenach (Cox)
|
32.9 (66)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
L. Chisholm/J. Voss/A. Garvin/R. Katz/J. Tachau (Cox)
|
19.4 (57)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
F. Mancini/A. Alexander/K. Walsh/K. Sagrati/W. Lawrence (Cox)
|
7.0 (45)
|
|||
Alexandria Community Rowing (B) |
M. Cato/P. Jones/J. Bright/C. Swartz/D. Woods (Cox)
|
12.4 (51)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (B) |
S. Tozaki/A. Iannaccone/S. Parker Hughes/D. Yatsuk/W. Smith (Cox)
|
7.8 (46)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (B) |
L. Suplick/Z. Brookes/E. Hauptman/S. Weinstein/M. Mark (Cox)
|
12.4 (51)
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
C. Baldino/S. Waters/C. Cohen/E. Tormey/M. Harkins (Cox)
|
25.0 (61)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
K. Raymond/M. West/M. Busis/C. Garfinkel/K. Thomson (Cox)
|
13.5 (52)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
S. Greenwood/A. Burgos/N. Falasco/K. Turner/L. Marcus (Cox)
|
19.4 (57)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (C) |
J. Perantoni/S. Garcia-Rubio/R. Kraus/G. Chernaya/R. Ford (Cox)
|
10.5 (49)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (C) |
A. Gray/Z. Matouskova/K. Ke/S. Carlson/E. Kavanagh (Cox)
|
23.5 (60)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (C) |
A. Gutowski/K. Reidinger/A. Renninger/L. Dekleva/M. Smithson (Cox)
|
15.8 (54)
|
|||
7 | Womens Masters Single - 1000 meters | 6 |
|||
8 | Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters | 3 |
|||
9 | Mens Masters Single - 1000 meters | 22 |
|||
10 | Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters | 7 |
|||
11 | Mens Open Pair | 4 |
|||
12 | Womens Open Pair | 2 |
|||
13 | Mens Ltwt Single | 5 |
|||
14 | Womens Ltwt Single | 4 |
|||
15 | Womens Intermediate Ltwt Single | 2 |
|||
16 | Mens Intermediate Ltwt Single | 0 |
|||
17 | Womens Intermediate Single | 3 |
|||
18 | Mens Intermediate Single | 9 |
|||
19 | Mens Senior Single | 0 |
|||
20 | Womens Open Single | 3 |
|||
21 | Mens Open Single | 12 |
|||
22 | Womens Junior Single | 4 |
|||
23 | Mens Junior Single | 11 |
|||
24 | Mens Open Four | 3 |
|||
25 | Womens Open Four | 0 |
|||
26 | Mens Intermediate Pair | 3 |
|||
27 | Womens Intermediate Pair | 2 |
|||
Alexandria Community Rowing |
P. Jones/B. Simonen
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
N. Navta/E. Szigethy
|
|
|||
28 | Womens Junior Four | 0 |
|||
29 | Mens Junior Four | 0 |
|||
30 | Womens Intermediate Four | 0 |
|||
31 | Womens Masters Double - 1000 meters | 19 |
|||
32 | Mens Masters Double - 1000 meters | 18 |
|||
33 | Womens Intermediate Double | 3 |
|||
34 | Mens Intermediate Double | 18 |
|||
35 | Mens Intermediate Four | 5 |
|||
36 | Mens Junior Double | 6 |
|||
37 | Womens Junior Double | 8 |
|||
38 | Mens Intermediate Light Double | 0 |
|||
39 | Womens Intermediate Light Double | 0 |
|||
40 | Womens Masters Eight - 1000 meters | 13 |
|||
Alexandria Community Rowing (A) |
J. Dutzer/B. Simonen/J. Bright/P. Jones/M. Cato/C. Swartz/S. Eyman/G. Tran/K. Snyder (Cox)
|
5.1 (43)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
A. Iannaccone/S. Parker Hughes/M. Wrabley/M. Sosman/M. Hentschel/S. Tozaki/D. Yatsuk/M. Owens/P. Cesky (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Composite: Bachelors, Philadelphia Girls, Penn AC, University Barge (A) |
T. Decker/S. Hanna/B. Pugel/L. Schade/E. Belk/C. Lefton/D. Brumble/M. Mendez/K. Nieman (Cox)/
|
16.8 (56)
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
K. Becker/T. Hogan/C. Pavlak/B. Mirabal Garces/L. Alfieri/R. Carlo/N. Frisone/J. Scott/O. Morris (Cox)
|
13.5 (53)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
K. Mooij/S. Fischer/A. Müller/K. Samsel/J. Sorli/N. Schultz/R. Ford/Z. Brookes/R. Colburn (Cox)
|
5.1 (43)
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
J. Sutor/M. Angelopoulos/E. Horvat/M. Konopka/A. Kuvik/M. Murray/J. Koch/S. Sargent/T. DiAngelo (Cox)
|
5.8 (44)
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
K. Appelget/S. Waters/R. Johnston-Zimmer/c. spicer/C. Cohen/L. Oros/C. Baldino/T. Gruber McDonough/L. Preston (Cox)
|
11.5 (51)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
E. Remaley/J. Meder/E. Szigethy/M. Ulsh/K. Ke/N. Navta/M. West/C. Garfinkel/E. Sabo (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
S. Hingley/A. Franklin/B. Hogan/M. Karl/A. Couwenhoven/K. Tetlow/M. Beck/F. Papandrew/M. Martin (Cox)
|
33.6 (68)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
F. Mancini/A. Alexander/K. Walsh/K. Reidinger/L. Lancaster/L. Dekleva/K. Briggs/A. Gutowski/W. Lawrence (Cox)
|
7.2 (46)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (B) |
M. Mark/L. Suplick/G. Chernaya/J. Gottschall/S. Garcia-Rubio/J. Perantoni/S. Weinstein/E. Hauptman/B. Tao (Cox)
|
14.6 (54)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
S. Greenwood/K. Sagrati/A. Burgos/K. Turner/J. Bloom/M. Miller/N. Falasco/K. Hoy/L. Marcus (Cox)
|
23.1 (61)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (C) |
D. Dwyer/M. Randeria/L. McGough/R. Kraus/T. Steele/V. Airgood/M. Makarski/S. Kurinsky/B. Tao (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
41 | Mens Masters Eight - 1000 meters | 4 |
|||
42 | Masters Mixed Quad - 1000 meters | 3 |
|||
43 | Mens Masters Quad - 1000 meters | 11 |
|||
44 | Womens Masters Quad - 1000 meters | 9 |
|||
45 | Mixed Alumni 8+ | 0 |
|||
46 | Mens Open Double | 6 |
|||
47 | Womens Open Double | 3 |
|||
48 | Mens Intermediate Quad | 7 |
|||
49 | Womens Intermediate Quad | 2 |
|||
50 | Mens Intermediate Eight | 4 |
|||
51 | Womens Intermediate Eight | 0 |
|||
52 | Mens Alumni 8+ | 0 |
|||
53 | Womens Alumni 8+ | 0 |
|||
54 | Mens Open 4x | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change