Dinos Sprints
- Oct 14, 2017
- sprint
- Glenmore Reservoir
- Calgary, AB (CAN)
- Hosted By: University of Calgary Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 14, 2017 | |||||
6:30 AM | Weigh Ins | ||||
7:30 AM | Coaches Meeting | ||||
8:30 AM | Time Trials | ||||
1 | 1:00 PM | Mens 1x | 10 |
||
Calgary Rowing Club |
S. Payne
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
A. Mills
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
L. Rodriguez
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
B. Mooney
|
|
|||
Dinos Rowing Club |
M. Davenport
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
B. McCurdy
|
|
|||
Saskatoon Rowing Club |
B. Edwards
|
|
|||
University of Alberta Rowing |
S. Elgersma
|
|
|||
University of Alberta Rowing |
N. Wawrzonek
|
|
|||
University of Alberta Rowing |
M. Muhammad
|
|
|||
2 | 1:00 PM | Mens Jr 1x | 5 |
||
Calgary Rowing Club |
K. Hare
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
a. hubbard
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
E. Brown
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
A. Harrower
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
C. Genge
|
|
|||
3 | 1:00 PM | Mens Ltwt 1x | 4 |
||
4 | 1:00 PM | Mens Masters 1x | 1 |
||
5 | 1:20 PM | Womens 2x | 3 |
||
Calgary Rowing Club (A) |
H. Bryden/L. Eyford
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
M. Rannells/K. Hartley
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
Z. Quinn/J. Le
|
|
|||
6 | 1:20 PM | Womens Jr 2x | 10 |
||
Calgary Rowing Club (A) |
g. ryan/m. mcewen
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
G. Worobec/G. Englot
|
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
M. Escott/L. Jedlic
|
|
|||
Saskatoon Rowing Club (A) |
E. Gelineau/A. Lissel DeCorby
|
|
|||
Calgary Rowing Club (B) |
R. Trigg
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
K. Berezowska/J. MacGregor
|
|
|||
Regina Rowing Club (B) |
S. McLeod/B. Evans
|
|
|||
Calgary Rowing Club (C) |
T. Mazurkewich
|
|
|||
Regina Rowing Club (C) |
S. McPhie/H. Cooke
|
|
|||
Calgary Rowing Club (D) |
S. Buyze
|
|
|||
7 | 1:20 PM | Womens Ltwt 2x | 4 |
||
8 | 1:20 PM | Womens Masters 2x | 5 |
||
Calgary Rowing Club (A) |
J. Ptasinski/M. Wilderdijk
|
0.0 (36)
|
|||
Cold Lake Rowing Club (A) |
C. Bergevin/H. Masserey
|
0.0 (36)
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
S. Findlay/A. Secord
|
0.0 (55)
|
|||
Calgary Rowing Club (B) |
T. Medeiros/h. reader
|
0.0 (38)
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
N. Ridenour/H. Brandly
|
0.0 (27)
|
|||
9 | 1:40 PM | Mens 4- | 3 |
||
10 | 1:40 PM | Mens Jr 4- | 0 |
||
11 | 1:40 PM | Mens Ltwt 4- | 0 |
||
12 | 1:40 PM | Mens Masters 4- | 0 |
||
13 | 2:00 PM | Womens 1x | 6 |
||
14 | 2:00 PM | Womens Jr 1x | 7 |
||
Edmonton Rowing Club |
S. Bruha
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
D. Schmidtke
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
A. Derksen
|
|
|||
Regina Rowing Club |
K. Morstad
|
|
|||
Regina Rowing Club |
W. Mahmood
|
|
|||
Saskatoon Rowing Club |
A. Lissel DeCorby
|
|
|||
Saskatoon Rowing Club |
E. Gelineau
|
|
|||
15 | 2:00 PM | Womens Ltwt 1x | 4 |
||
16 | 2:00 PM | Womens Masters 1x | 0 |
||
17 | 2:20 PM | Mens 2x | 5 |
||
Calgary Rowing Club (A) |
S. Payne/A. Mills
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
B. Kneller/T. Lemire
|
|
|||
Saskatoon Rowing Club (A) |
E. Chateigner/B. Edwards
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
W. Findlay/A. Douglas
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (C) |
A. Buchan/J. Carr
|
|
|||
18 | 2:20 PM | Mens Jr 2x | 5 |
||
Calgary Rowing Club (A) |
J. Chantler/B. Ravenscroft
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
J. Boryski/G. Innes
|
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
R. Noble/B. Hersche
|
|
|||
Calgary Rowing Club (B) |
J. Scanlon
|
|
|||
Calgary Rowing Club (C) |
J. Hodder/M. Claassen
|
|
|||
19 | 2:20 PM | Mens Ltwt 2x | 5 |
||
Edmonton Rowing Club (A) |
B. Altman/D. Peters
|
|
|||
Saskatoon Rowing Club (A) |
c. cooke/E. Chateigner
|
|
|||
University of Alberta Rowing (A) |
C. Stephens/A. Smith
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
R. Bruha/H. Gore
|
|
|||
University of Alberta Rowing (B) |
N. Kryzanowski/K. Wheeler
|
|
|||
20 | 2:20 PM | Mens Masters 2x | 0 |
||
21 | 2:40 PM | Womens 4- | 4 |
||
22 | 2:40 PM | Womens Jr 4- | 0 |
||
23 | 2:40 PM | Womens Ltwt 4- | 2 |
||
24 | 2:40 PM | Womens Masters 4- | 0 |
||
25 | 3:00 PM | Mens 8+ | 2 |
||
26 | 3:00 PM | Mens Jr 8+ | 0 |
||
27 | 3:00 PM | Mens Novice 8+ | 2 |
||
28 | 3:00 PM | Mens Masters 8+ | 1 |
||
29 | 3:40 PM | Womens 2- | 3 |
||
30 | 3:40 PM | Womens Jr 2- | 0 |
||
31 | 3:40 PM | Womens Masters 2- | 0 |
||
32 | 4:00 PM | Womens 4x | 2 |
||
Edmonton Rowing Club (A) |
S. Bruha/L. Claasen/M. Rannells/K. Hartley
|
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
M. Green/K. Slimmon/C. Schindler McCausland/M. Brigden
|
|
|||
33 | 4:00 PM | Womens Jr 4x | 6 |
||
Calgary Rowing Club (A) |
M. Chantler/s. wilkins/S. Lambros/R. Wolters
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
G. Worobec/K. Berezowska/D. Schmidtke/J. MacGregor
|
|
|||
Regina Rowing Club (A) |
L. Jedlic/K. Morstad/M. Escott/W. Mahmood
|
|
|||
Calgary Rowing Club (B) |
R. Trigg/T. Mazurkewich/D. Salmon
|
|
|||
Regina Rowing Club (B) |
S. McLeod/S. McPhie/H. Cooke/B. Evans
|
|
|||
Calgary Rowing Club (C) |
S. Buyze/B. Miller
|
|
|||
34 | 4:00 PM | Womens Masters 4x | 1 |
||
35 | 4:00 PM | Womens Novice 4x | 2 |
||
36 | 4:10 PM | Mens Adaptive 1x | 0 |
||
37 | 4:10 AM | Womens Adaptive 1x | 0 |
||
38 | 4:40 PM | Mens 2- | 4 |
||
39 | 4:40 PM | Mens Jr 2- | 0 |
||
40 | 4:40 PM | Mens Masters 2- | 0 |
||
41 | 5:00 PM | Mens 4x | 3 |
||
Edmonton Rowing Club (A) |
A. Harrower/B. Altman/B. Kneller/D. Peters
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
E. Brown/T. Lemire/W. Findlay/A. Douglas
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (C) |
A. Buchan/B. McCurdy/R. Bruha/J. Carr
|
|
|||
42 | 5:00 PM | Mens Jr 4x | 3 |
||
Calgary Rowing Club (A) |
K. Hare/B. Ravenscroft/a. hubbard
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
C. Genge/E. Hoskins/J. Boryski/G. Innes
|
|
|||
Calgary Rowing Club (B) |
J. Scanlon/M. Claassen/J. Hodder
|
|
|||
43 | 5:00 PM | Mens Novice 4x | 2 |
||
44 | 5:00 PM | Mens Masters 4x | 1 |
||
45 | 5:20 PM | Womens 8+ | 3 |
||
Dinos Rowing Club (A) |
H. Anderson/A. Bansal/C. Reisinger/n. mcmurray/L. Crack/S. Roth/E. Harris/C. Cousins/R. Kokts-Porietis (Cox)
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
G. Worobec/K. Berezowska/D. Schmidtke/J. MacGregor/A. Derksen/G. Englot/Z. Quinn/J. Le/G. Mowbray (Cox)
|
|
|||
Dinos Rowing Club (B) |
J. Hidber/S. Tsia/S. Kulle/S. Keating/L. Solecki/M. Young-Speirs/A. Chaykovska/A. Chen/M. Pilling (Cox)
|
|
|||
46 | 5:20 PM | Womens Jr 8+ | 1 |
||
47 | 5:20 PM | Womens Novice 8+ | 3 |
||
48 | 5:20 PM | Womens Masters 8+ | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change