38th Annual Chicago Sprints

  • Jul 6, 2018 To Jul 8, 2018
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By: Lincoln Park Boat Club
  • 2018 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 6, 2018
10:00 AM Park opens for Trailer access
1:30 PM Coaches & Coxswains Meeting (Fri)
2:00 PM Racing begins
M/W Jrs 8+, 4+, 4x - HEATS ONLY on Friday (Semis & Finals on Saturday)
0
1 MJ8+ Mens Junior 8+ (MJ8+)
10
3 WJ4+ Womens Junior 4+ (WJ4+)
19
9 MJN8+ Mens Junior Novice 8+ (MJN8+)
5
12 WJN4+ Womens Junior Novice 4+ (WJN4+)
9
16 MJ4x Mens Junior 4x (MJ4x)
6
17 WJN8+ Womens Junior Novice 8+ (WJN8+)
7
20 MJ4+ Mens Junior 4+ (MJ4+)
14
22 WJ4x Womens Junior 4x (WJ4x)
6
26 MJN4+ Mens Junior Novice 4+ (MJN4+)
7
30 WJ8+ Womens Junior 8+ (WJ8+)
11
NOTE M/W Jr 8+, 4+, 4x SEMIS & FINALS WILL BE HELD ON SATURDAY
5:00 PM Friday Racing Ends - Lagoon Closed (no practices)
Saturday, July 7, 2018
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sat)
8:00 AM Racing begins
Racing runs in event number order
0
8:00 AM Heats run first. Semis and finals (incl Juniors) begin after heats
0
1 MJ8+ MJ8+ (Semis and Finals)
0
2 MO1x Mens Open 1x (MO1x)
9
3 WJ4+ WJ4+ (Semis and Finals)
0
4 WO1x Womens Open 1x (WO1x)
6
5 MJ1x Mens Junior 1x (MJ1x)
6
6 WJ1x Womens Junior 1x (WJ1x)
10
7 MO4+ Mens Open 4+ (MO4+)
12
8 WO4+ Womens Open 4+ (WO4+)
9
    Chicago Rowing Union (A)
K. OHara/M. Rogers/T. Wos/C. Cabin/M. Miller (Cox)
 
    Illinois Rowing Association (A)
A. Bondarowitcz/J. Sage/S. Eilts/H. Pierce/N. Apao (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. Barnaby-Brown/L. Hawthorne/P. Yeshewas/t. kline/M. Guy (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
M. Quackenbush/E. Funck/K. Schumacher/E. Hahn/M. Ball (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
E. West/M. Laugen/E. Carlson/C. Johnson/E. Klapheke (Cox)
 
    Northwestern University Crew (A)
M. Zhang/E. Perkins/A. Grabast/K. Czajka/A. Wolfe (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
G. Gevers/C. Albert/D. Harris/L. Brown/D. Schwartz (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
S. Cornish/Z. Zapel/M. Coleman/E. Elmiger/V. Newforth (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
N. Lake/A. Rosenbaum/J. Booth/A. Gordon/T. Azzam (Cox)
 
9 MJN8+ MJN8+ (Semis and Finals)
0
10 ML1x Mens Ltwt 1x (ML1x)
12
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
d. linger
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
C. Webken
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Shumaker
 
    Mendota Rowing Club (A)
N. Losch
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook
 
    Cincinnati Rowing Club (B)
T. Hite
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
r. briggs
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
R. Alspaugh/
 
    Chicago Rowing Foundation (C)
D. Reinisch
 
    Chicago Training Center (C)
K. Ramos
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
D. Pinchott
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
N. Gonzales
 
11 WL1x Womens Ltwt 1x (WL1x)
5
12 WNJ4+ WNJ4+ (Semis and Finals)
0
13 MJ2x Mens Junior 2x (MJ2x)
8
14 MM8+ Mens Masters 8+ (MM8+)
7
15 WJ2x Womens Junior 2x (WJ2x)
12
16 MJ4x MJ4x (Semis and Finals)
0
17 WJN8+ WJN8+ (Semis and Finals)
0
18 MO2x Mens Open 2x (MO2x)
9
    Chicago Training Center (A)
J. Tellez/D. Izguerra
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
D. Osborne/G. BEGLEN
 
    Composite: Greater Columbus, Cincinnati RC (A)
J. Waterfield/A. Martin
 
    Illinois Rowing Association (A)
D. Reyes/C. Rudd
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
B. Rosenbaum/s. binder
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
B. Connery/L. Connery
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Bruns/C. Schulz
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
B. Brown/J. Sanchez/
 
19 WM8+ Womens Masters 8+ (WM8+)
13
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/M. Olson/D. Burlig/M. Wallin/A. Samuelson/A. Cade/J. Topor/N. McGuigan/L. Johnson (Cox)
0.7 (33)
    Chicago Rowing Foundation (A)
E. Butler/M. Hodgetts/M. Zierk/J. Braatz/A. Starin/E. Marden/B. Blake/P. Raksin/N. Hosking (Cox)
15.7 (55)
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Yorath/K. Leo/F. Lehmberg/S. Cade/S. Hummel/S. Brooks/M. Koskamp/J. Wilde/z. prince (Cox)
1.6 (36)
    Detroit Boat Club (A)
S. Terrien/T. Newman/J. Porvin/L. Cox/H. Ferree/L. Taylor/C. Emerson/J. Mack/G. Manchester (Cox)
8.0 (47)
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornish/t. kline/P. Yeshewas/L. Hawthorne/S. Hutchinson/Z. Zapel/D. Gill/M. Coleman/V. Newforth (Cox)
0.0 (27)
    Mendota Rowing Club (A)
L. Midelfort/L. West/E. Carlson/C. Johnson/F. Breit/K. Campbell/T. Floren/A. Rowland/E. Klapheke (Cox)
7.2 (46)
    New Trier High School Rowing (A)
C. Clarke/R. Marchuk/H. Scott/A. Sassaman/T. Cook/C. Furton/S. Culver/d. brownstone/N. Pofcher (Cox)
12.5 (52)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
R. Kunkler/T. Alford/m. krause/M. Corboy/K. Saitelbach/S. Azure/P. Lanphier/D. McClanahan/M. Rane (Cox)
18.0 (57)
    Recovery on Water, Inc. (A)
T. Hoffmann/J. Neal/L. McNally/J. Brown/S. Donovan/K. Anderson/P. Delaplane/N. Clark/M. Bernardo (Cox)
12.5 (52)
    St. Louis Rowing Club (A)
M. Freivogel/L. Mooney/P. Milla/S. King/M. O'Brien/R. Howard/C. Cunha/D. Small/D. Schwartz (Cox)
5.1 (43)
    Composite: Three Rivers, Greater Columbus (A)
S. Linn/L. Odronic/L. Gunzelman/C. Koeneman/M. Gutierrez/B. Hester/V. Hammond/L. Olson/H. Linke (Cox)
9.7 (49)
    Recovery on Water, Inc. (B)
K. Clarke/C. Sauter/C. Remen/C. Rocca/V. Engonopoulos/R. Hurtig/J. Baldwin-Glenn/D. Thorne/A. Bhardwaj (Cox)
20.5 (59)
    Recovery on Water, Inc. (C)
M. Ridley/E. Llerena/B. Reilly/k. kanda/T. Turner/D. Wojcik/K. Rice-Heidewald/B. Hennigan/B. Franco (Cox)
13.5 (53)
20 MJ4+ MJ4+ (Semis and Finals)
0
21 WO2x Womens Open 2x (WO2x)
8
22 WJ4x WJ4x (Semis and Finals)
0
23 ML2x Mens Ltwt 2x (ML2x)
6
24 MN4+ Mens Novice 4+ (MN4+)
3
25 WL2x Womens Ltwt 2x (WL2x)
6
26 MJN4+ MJN4+ (Semis and Finals)
0
27 WN4+ Womens Novice 4+ (WN4+)
4
28 MO2- Mens Open 2- (MO2-)
10
29 WML4+ Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
0
30 WJ8+ WJ8+ (Semis and Finals)
0
31 WO2- Womens Open 2- (WO2-)
4
32 ML8+ Mens Ltwt 8+( ML8+)
0
33 MxO2x Mixed Open 2x (MxO2x)
18
    Chicago Training Center (A)
M. Scott/R. Clendenning
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
A. Martin/R. Blinka
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Sheppard/r. briggs
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Gallagher/I. Gallagher
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Huber/A. Nealy
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
J. Kubsh/N. Goubeaux
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
N. Carman/E. Caffee
 
    Mendota Rowing Club (A)
N. Losch/M. Laugen
 
    New Orleans Rowing Club, Ltd. (A)
H. Huppi/J. Huppi
 
    Ohio State University Crew (A)
B. Brown/K. Hallof
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook/C. Murphy
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
S. Wong/E. Gore
 
    Toledo Rowing Club (A)
M. Mies/N. Celestino
 
    Composite: Unaff. (USA), Great Miami Crew (A)
S. Tinsley/K. Stanley
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. Waterfield/L. Odronic
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (B)
S. Dvorak/K. Dollhopf
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
T. Opferman/S. Gordon
 
    Greater Columbus Rowing Association (C)
J. McGwire/R. Bushman
 
34 WL8+ Womens Ltwt 8+ (WL8+)
1
35 Incl2X Inclusive 2x
2
Sunday, July 8, 2018
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sun)
8:00 AM Racing begins
36 MM1x Mens Masters 1x (MM1x)
15
37 WM1x Womens Masters 1x (WM1x)
5
    Detroit Boat Club (A)
16.9 (53)
    Great Miami Rowing Center (A)
D. Taylor
12.1 (49)
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Minc/
3.6 (39)
    Mendota Rowing Club (A)
M. Laugen
7.2 (44)
    Lincoln Park Boat Club (B)
M. Aliyeva
16.9 (53)
38 MML1x Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
7
39 WML1x Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
6
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Sheppard
0.6 (32)
    Lincoln Park Boat Club (A)
F. Tuite
27.2 (60)
    Mendota Rowing Club (A)
L. Midelfort
6.4 (43)
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
D. Winters
21.0 (56)
    The Milwaukee Rowing Club (A)
E. Gore
19.6 (55)
    Lincoln Park Boat Club (B)
M. Willmott
27.2 (60)
40 ML4+ Mens Ltwt 4+ (ML4+)
0
41 WL4+ Womens Ltwt 4+ (WL4+)
3
42 MM2x Mens Masters 2x (MM2x)
9
43 WM2x Womens Masters 2x (WM2x)
9
44 MM4+ Mens Masters 4+ (MM4+)
12
45 WM4+ Womens Masters 4+ (WM4+)
16
    Chicago Rowing Union (A)
K. OHara/M. Rogers/T. Wos/C. Cabin/M. Miller (Cox)
3.7 (40)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Gutierrez/L. Odronic/V. Hammond/L. Olson/H. Linke (Cox)
19.4 (57)
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Coleman/L. Hawthorne/D. Gill/C. Starshak/G. Hanbury (Cox)
0.2 (30)
    Mendota Rowing Club (A)
E. West/M. Laugen/F. Breit/E. Carlson/E. Klapheke (Cox)
3.1 (39)
    New Trier High School Rowing (A)
E. Smoliga/S. Hunt/K. Denny/D. McCabe/N. Pofcher (Cox)
11.4 (50)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
R. Kunkler/T. Alford/m. krause/M. Corboy/M. Rane (Cox)
19.4 (57)
    Recovery on Water, Inc. (A)
T. Hoffmann/S. Donovan/L. McNally/J. Brown/R. Colgate (Cox)
11.4 (50)
    South Bend Community Rowing,CO. (A)
J. DeLucia/M. Desch/L. Carlson/K. Harrington/M. Deguch (Cox)
16.9 (55)
    St. Louis Rowing Club (A)
M. Freivogel/C. Cunha/M. Strohmeyer/D. Small/B. Seely (Cox)
18.2 (56)
    Composite: Unaff. (USA), Great Miami Crew (A)
E. Bush/S. Tinsley/A. Bush/D. Taylor/A. Spaulding (Cox)
1.1 (34)
    Mendota Rowing Club (B)
L. West/K. Campbell/T. Floren/A. Rowland/C. Johnson (Cox)
15.8 (54)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (B)
P. Lanphier/D. McClanahan/S. Azure/M. Troy/K. Moy (Cox)
20.8 (58)
    Recovery on Water, Inc. (B)
N. Clark/J. Neal/P. Delaplane/K. Anderson/A. Bhardwaj (Cox)
16.9 (55)
    St. Louis Rowing Club (B)
P. Milla/L. Anderson/M. O'Brien/S. King/B. Backes (Cox)
3.1 (39)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (C)
K. Saitelbach/J. Bowe/K. Dillon/M. Burns/L. Peterson (Cox)
22.1 (59)
    St. Louis Rowing Club (C)
E. Henggeler/M. Rippinger/S. Ashwell/S. Sherman/L. Landry (Cox)
4.2 (41)
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
4
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
4
48 MO4x Mens Open 4x (MO4x)
9
49 WO4x Womens Open 4x (WO4x)
5
50 MxM2x Mixed Masters 2x (MxM2x)
9
    Chicago Rowing Foundation (A)
C. Wyder/D. Helt
2.6 (38)
    Great Miami Rowing Center (A)
0.2 (30)
    Great Miami Rowing Center (A)
D. Bush/E. Bush
6.2 (44)
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
P. Marquardt/N. Goubeaux
11.4 (50)
    Mendota Rowing Club (A)
K. Amann/L. Midelfort
6.2 (44)
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
G. Yates/D. Winters
15.8 (54)
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook/C. Murphy
20.8 (58)
    The Milwaukee Rowing Club (A)
S. Wong/E. Gore
16.9 (55)
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (B)
S. Dvorak/K. Dollhopf
9.5 (48)
51 MN8+ Mens Novice 8+ (MN8+)
2
52 WN8+ Womens Novice 8+ (WN8+)
0
53 MO8+ Mens Open 8+ (MO8+)
6
54 WO8+ Womens Open 8+ (WO8+)
4
55 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
9
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
m. Nomellini/J. Nomellini
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
c. awatramani/R. Awatramani
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
B. Easter/D. Easter
 
    Chicago Training Center (A)
W. Clendenning/M. Scott
 
    Great Miami Rowing Center (A)
D. Taylor/A. Spaulding
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Conway/T. Conway
 
    Mendota Rowing Club (A)
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
P. Jovanovic/D. Jovanovic
 
    Chicago Training Center (B)
J. Byrd/O. Slade Byrd
 
56 Mx8+ Mixed 8+
14
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
J. Stolar/C. Shoup/N. Shapiro/B. Easter/J. Gossard/K. Carroll/C. Figueredo/K. Ingram/H. Zimmerman (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
M. Fridkin/J. Hoskins/M. FitzSimmons/P. Bergren/J. Yakabu/K. Olson/N. Isaac/L. Russell/S. Hersh (Cox)
 
    Chicago Rowing Union (A)
G. Hou/C. Gattorna/M. Murray/R. Thorsen/K. OHara/M. Rogers/T. Wos/C. Cabin/K. Schmidt (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Carson/T. Lavigne/L. Taylor/H. Ferree/S. Juchartz/R. Jones/C. Emerson/J. Mack/C. Nemeh (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Prapopulos/Y. Liu/R. Chapple III/j. schoen/J. Booth/S. Minc/J. Zhang/N. Lake/M. Meldrim (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
E. O'Neil/B. Rider/E. Molins/A. Locke/S. Molins/H. Locke/S. Rupert/T. Sullivan/E. Navarrete (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
N. Losch/K. Amann/K. Dollhopf/J. Schmitz/F. Breit/A. Rowland/T. Floren/K. Campbell/E. Klapheke (Cox)
 
    Recovery on Water, Inc. (A)
D. Murdock/B. Franco/L. Hochman/J. Albrecht/h. benton/E. Ball/J. Junk/J. Gibbons/M. Bernardo (Cox)
 
    South Bend Community Rowing,CO. (A)
K. Barry/M. Foster/J. DeLucia/M. Deguch/D. Pawelski/A. Lo Pinto/L. Carlson/K. Harrington/M. Reid (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
M. Hunter/L. Hibbard/P. Steuterman/J. Farmer/M. Bleeke/J. Bleeke/C. Ignacio/R. Howard/C. Austin (Cox)
 
    Composite: Three Rivers, Greater Columbus, Chicago Rowing Union (A)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
N. Lobberecht/M. Blum/J. Brown/B. Mowry/E. Rath/M. Murphy/V. Wilson/A. Gordon/A. Maidman (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
K. Small/T. Glarner/D. Klenke/A. Sarkisian/F. D'souza/S. Ward/M. Johnson/M. Green/J. Ma (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (D)
C. Maldonato/E. Doxey/E. Siemborski/J. Coutré/M. Baker/A. Kubala/J. Perkins/G. Grose/D. Grennan (Cox)
 
57 MxJN4x Mixed Jr Novice Exhibition 4x
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change