Heart of Texas

  • Hosted By Austin Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, March 3, 2018
101 Womens Open Novice 8+
4
102 Womens Jr Varsity 4x
12
103 Womens Masters 1x
11
104 Mens Open 8+
11
105 Mens Jr Varsity 2x
16
    Austin Rowing Club (A)
D. Pablos/H. Simpson-May
 
    Dallas Rowing Club (A)
C. Upfield/T. Kruger
 
    Episcopal School of Dallas (A)
M. Gosslee/C. King
 
    Episcopal School of Dallas (A)
P. Kerrigan/W. Beck
 
    OKC Riversport (A)
C. Tubb/M. Stroud
 
    Parati Competitive Rowing (A)
E. Smith/C. Jones
 
    Parati Competitive Rowing (A)
R. Robinson/M. Bagale
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
A. Lachman/S. Sakal
 
    St. Mark's School of Texas (A)
B. Lockhart/C. Duessel
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Peers/A. Barrera-Waters
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
J. Linson/H. Thornton
 
    OKC Riversport (B)
A. Van Horn/K. Wilson
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
J. Sorrell/R. Straka
 
    St. Mark's School of Texas (B)
E. Ludwig-Bernardo/R. Sanders
 
    Texas Rowing Center (B)
C. Smith/E. Prince
 
    Tulsa Youth Rowing Association (B)
R. Jones/D. Kupetsky
 
106 Womens Open 4+
18
107 Mens Jr Ltwt 8+
4
108 Womens Masters Ltwt 1x
5
109 Mens Masters 2x
19
110 Womens Jr Novice 4x
14
111 Mens Open Novice 4+
11
112 Mens Jr Novice 1x
16
113 Womens Jr Varsity 2x
21
114 Mens Jr JV 4x
13
    Episcopal School of Dallas (A)
G. Parker,III/P. Kerrigan/M. Cavitt/H. Isom
 
    OKC Riversport (A)
B. Rodts/C. Hendee/T. Pazoureck/S. Morlan
 
    Parati Competitive Rowing (A)
K. Rogers/A. Shellum-Gonzalez/D. Garrett/L. Blackwell-Frank
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
J. Van der Merwe/R. Dhanjal/E. Ansari/M. McCoy
 
    St. Mark's School of Texas (A)
W. Rocchio/J. Trahan/M. Hartley/R. Jurcak
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Penelas/W. Grim/J. Young/A. Martinez
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
R. Jones/D. Kupetsky/P. Maras/D. Doctor
 
    OKC Riversport (B)
D. Nguyen/R. Cross/S. Pitman/A. Burch
 
    Parati Competitive Rowing (B)
E. Merida/A. Jones/T. Broussard/M. Lee
 
    St. Mark's School of Texas (B)
J. Loftus/J. McCutchan/N. Reddy/N. Mautia
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Roy/C. Anderson/B. Delony-Robert/A. Siegenthaler
 
    Parati Competitive Rowing (C)
D. Lance/S. Shan/A. Siddiqui/B. Esposito
 
    Texas Rowing Center (C)
a. Dinh/J. White/E. Manchanda/I. Karas
 
115 Womens Open 8+
7
116 Mens Masters Ltwt 1x
4
117 Womens Masters 2x
18
118 Mens Jr Varsity 4x
10
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/H. Simpson-May/D. Pablos/H. Bodwell
 
    Episcopal School of Dallas (A)
M. Gosslee/C. King/P. Phillips/W. Beck
 
    OKC Riversport (A)
O. Riggins/B. Dennis/C. Brown/N. Brown
 
    Parati Competitive Rowing (A)
D. Dalpedri/M. Pirie/C. Jones/E. Smith
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
A. Lachman/S. Sakal/J. Sorrell/C. Kennedy
 
    St. Mark's School of Texas (A)
C. Duessel/B. Lockhart/E. Ludwig-Bernardo/R. Sanders
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Barrera-Waters/A. Hojel/J. Peers/P. Atherton
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
J. Linson/E. Elkhoury/L. Milleson/H. Thornton
 
    OKC Riversport (B)
A. Van Horn/K. Wilson/N. Haragsim/R. Ramana
 
    Parati Competitive Rowing (B)
J. Montano/M. Bagale/R. Robinson/S. Schofield
 
119 Womens Open Novice 4+
10
120 Mens Masters 1x
32
121 Womens Jr Ltwt 8+
2
122 Mens Open Novice 8+
4
123 Mens Jr Novice 4x
12
    Austin Rowing Club (A)
A. Nostrand/A. Gomillion/T. Hunziker/A. Smith
 
    Dallas Rowing Club (A)
T. Kruger/M. Cole/J. Martin/R. Nimmagadda
 
    Episcopal School of Dallas (A)
F. Bannister/S. Lindsey/S. Curtis/C. Hess
 
    OKC Riversport (A)
J. Clark/A. Leffel/E. Morgan/P. Robeson
 
    Parati Competitive Rowing (A)
S. Gomez Medrano/L. Chun/B. Sutherland/T. Broussard
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
P. Roddy/M. Wainwright/E. Ansari/M. McCoy
 
    St. Mark's School of Texas (A)
B. Elliott/D. Patel/W. Chance/B. Hudspeth
 
    Texas Rowing Center (A)
S. tsechansky/S. Forrest/H. Nyhuis/J. Delony-Robert
 
    Austin Rowing Club (B)
S. Pacheco/J. Escalante/W. Bodwell/B. Beckmann
 
    St. Mark's School of Texas (B)
K. Buscaino/N. Tagtmeier/E. Goh/F. Hesse
 
    Texas Rowing Center (B)
H. Smith/N. Gutierrez/B. Petty/H. Giles
 
    Texas Rowing Center (C)
V. Waldo/S. Pearson/L. Wadsworth/N. Williams
 
124 Womens Jr Varsity 4+
9
125 Womens Jr Novice 1x
14
126 Mens Open 4+
17
127 Mens Jr Varsity 4+
6
128 Mixed Masters 4x
15
129 Womens Masters 2-
3
130 Mens Jr Ltwt 1x
12
131 Womens Jr Varsity 8+
5
Sunday, March 4, 2018
201 Womens Jr Novice 2x
21
202 Mens Jr JV 8+
4
203 Mens Jr Varsity 1x
14
204 Womens Jr Ltwt 2x
18
205 Womens Jr JV 8+
4
206 Mens Jr Ltwt 4+
6
207 Mixed Masters 2x
16
208 Men/Women Adaptive 1x
7
209 Womens Jr Novice 8+
4
210 Womens Jr JV 4x
11
211 Mens Masters 8+
3
212 Mens Jr Novice 4+
7
213 Womens Jr Varsity 1x
14
214 Mens Jr JV 2x
15
    Dallas Rowing Club (A)
J. LaDue/B. Upfield
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Lasley/D. De Orta
 
    Episcopal School of Dallas (A)
A. Lindh/M. Cavitt
 
    Episcopal School of Dallas (A)
M. Gosslee/C. King
 
    OKC Riversport (A)
A. Houpt/B. Rodts
 
    OKC Riversport (A)
A. Burch/T. Pazoureck
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. Jones/E. Merida
 
    Parati Competitive Rowing (A)
D. Garrett/L. Blackwell-Frank
 
    St. Mark's School of Texas (A)
W. Rocchio/K. Ramnath
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Kersey/A. Valdes
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
L. Milleson/D. Doctor
 
    St. Mark's School of Texas (B)
J. Trahan/M. Hartley
 
    Texas Rowing Center (B)
J. Kovacs/B. Tames
 
    Parati Competitive Rowing (C)
D. Lance/M. Lee
 
    Parati Competitive Rowing (D)
S. Shan/A. Siddiqui
 
215 Mens Jr Novice 2x
13
    Dallas Rowing Club (A)
T. Kruger/J. Martin
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Cole/R. Nimmagadda
 
    Episcopal School of Dallas (A)
S. Lindsey/C. Hess
 
    Episcopal School of Dallas (A)
T. Bakewell/Z. Knight
 
    Parati Competitive Rowing (A)
B. Sutherland/T. Broussard
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Chun/S. Gomez Medrano
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
P. Roddy/A. Lachman
 
    St. Mark's School of Texas (A)
B. Hudspeth/W. Chance
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Nyhuis/S. Forrest
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
E. Elkhoury/P. Maras
 
    OKC Riversport (B)
J. Clark/P. Robeson
 
    St. Mark's School of Texas (B)
D. Patel/B. Elliott
 
    Texas Rowing Center (B)
S. tsechansky/J. Delony-Robert
 
216 Mixed Adaptive 4x
0
217 Mixed Masters 8+
5
218 Mixed Adaptive 2x
0
219 Womens Jr JV 2x
10
220 Womens Jr Ltwt 1x
12
221 Mens Masters 4x
12
222 Mens Jr Varsity 2-
7
    Austin Rowing Club (A)
L. Rizzo/T. Wilson
 
    OKC Riversport (A)
A. Serven/C. MaGill
 
    Parati Competitive Rowing (A)
R. Robinson/M. Bagale
 
    St. Mark's School of Texas (A)
B. Lockhart/C. Duessel
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Soucie-Garza/I. Stone
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
J. Linson/H. Thornton
 
    OKC Riversport (B)
C. Tubb/M. Stroud
 
223 Mens Jr Ltwt 2x
14
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/H. Bodwell
 
    Episcopal School of Dallas (A)
F. Bannister/H. Isom
 
    Episcopal School of Dallas (A)
T. Hessel/N. Gies
 
    OKC Riversport (A)
N. Brown/L. Stewart
 
    Parati Competitive Rowing (A)
D. Dalpedri/M. Pirie
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
J. Sorrell/C. Kennedy
 
    St. Mark's School of Texas (A)
E. Ludwig-Bernardo/R. Jurcak
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Roeling/M. Ozzello
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
L. Milleson/D. Kupetsky
 
    OKC Riversport (B)
D. Nguyen/S. Emrich
 
    Parati Competitive Rowing (B)
K. Rogers/J. Montano
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
R. Dhanjal/R. Straka
 
    Texas Rowing Center (B)
W. Meyer/B. Sabra
 
    Parati Competitive Rowing (C)
A. Siddiqui/F. Pirie
 
224 Womens Masters 8+
7
BREAK
225 Womens Jr Novice 4+
11
226 Womens Jr Varsity 2-
9
227 Mens Jr Novice 8+
5
228 Womens Masters 4x
10
229 Mens Masters 2- The Hugh Perry Memorial 2-
12
230 Womens Jr Ltwt 4+
7
231 Mens Jr Varsity 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change