City Championships
- May 5, 2018 To May 6, 2018
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
- 2018 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 5, 2018 | |||||
1 | Girls Gig/Novice 1x | 11 |
|||
2 | Boys Gig/Novice 1x | 10 |
|||
3 | Girls Freshman/Novice 2x | 11 |
|||
4 | Boys Freshman/Novice 2x | 12 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
J. Kennedy/D. Mayzlish/
|
|
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
E. Nwalipenja/A. Gray
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
a. moeller/A. Walkush
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
R. Soong/J. Kulak
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
J. Buan/O. Fitzpatrick
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
K. Bell/M. Kaminski
|
|
|||
North Arlington High School (A) |
Z. Rivera/J. Grullon
|
|
|||
Northern Highlands Regional High School (A) |
A. Ellis/R. Bachani/
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
S. OConnell/P. Gray
|
|
|||
The Haverford School (A) |
S. Zelov/M. Shatzman
|
|
|||
Vineland High School (A) |
|
||||
Roman Catholic High School (B) |
A. Cramutola/J. Gorman
|
|
|||
5 | Girls Novice 4+ | 11 |
|||
6 | Boys Novice 4+ | 18 |
|||
7 | Girls Freshman 4+ | 8 |
|||
8 | Boys Freshman 4+ | 7 |
|||
9 | Girls Novice 8+ | 14 |
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
G. Wolter/G. Quirk/J. Murphy/M. O'Meara/C. Hayes/S. Pappano/A. Kane/K. Capaldi/G. Youakim (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
E. Fowler/S. Mullen/J. Wheeler/M. Lyons/G. Silvis/V. Jones/J. Reagan/S. Schmidt/J. Smith (Cox)
|
|
|||
Charter School of Wilmington (DE) (A) |
S. Narayan/K. Juhasz/A. Spangler/S. Marine/S. Sullivan/M. Blowman/A. Dougherty/K. Bantum/E. Argarwal (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
C. FARRELL/G. Garcia/A. Jarvie/K. Glenn/M. Schwartz/K. Conant/H. Shaw/M. Pitale/B. Sikora (Cox)
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
S. Hill/T. Humphrey/f. davis/n. roman/Y. Peat/T. Williams/J. Robertson/R. Roth/E. Brant (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
d. formica/M. Marino/H. Burns/P. Moyer/T. Bell/E. Lawler/V. Mason/A. Lento/G. Passetti (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
S. Rivera/E. Shenkus/J. Green/A. Nguyen/A. Green/A. Pugliese-Conroy/H. Levy/k. castillo/M. Perna (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
M. Donato/K. Roberts/E. Del Vecchio/C. Kyle/C. Hanycz/M. Scanlon/E. Dougherty/N. Uzzo/E. Valencia (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
Z. Driscoll/C. Parker/E. Smith/H. Martin/L. Dinofa/G. Wiley/k. Wixson/M. Thurlow/r. fisher (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
S. French/C. Siftar/A. Banicki/C. Tonnu/J. Dunn/S. Perez/A. Weinbaum/E. Zwolak/E. Grauke (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
L. Haupt/B. Egan/H. DeBruyn/M. LeRoux/R. Engelman/M. Cipperman/J. Rushton/M. Konopka/K. McMeekin (Cox)/
|
|
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (B) |
M. Fitzhenry/M. Langley/E. Glennon/C. Zozaya/E. Canavan/M. Kolar/m. Livingood/S. Sposato/E. Lignowski (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (B) |
H. Rossmeisl/J. Norton/M. Donahue/R. French/L. Bixby/L. Shearman/J. Shouldis/S. Gorovitz/A. Kryst (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (B) |
A. Serrano/K. Ratner/P. Cue/I. Clay/N. Ferrell/A. Mander/I. Nishida/M. Fontaine/A. Edwards (Cox)
|
|
|||
10 | Boys Novice 8+ | 19 |
|||
11 | Girls Novice 4x | 6 |
|||
12 | Boys Novice 4x | 7 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. McLellan/N. Dutton/M. Harmon/E. Toll
|
|
|||
Friends Select School (A) |
C. Klose/E. Pastor/A. Haurin/T. Heavner-Mbaraka
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
|
||||
Germantown Friends School Rowing (A) |
R. May/E. Rupp/J. Jung/B. Greenwald
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
D. Morris/P. Gray/N. Hneleski IV/C. Delaney
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
Y. Gu/Y. Guy/W. Percy/J. Scholl
|
|
|||
The Shipley School (A) |
G. Kelly/O. Wolcott/R. Hollin/Z. Bell
|
|
|||
13 | Girls Freshman 4x | 8 |
|||
14 | Boys Freshman 4x | 8 |
|||
15 | Girls Freshman 8+ | 13 |
|||
16 | Boys Freshman 8+ | 11 |
|||
17 | Girls JV 1x | 12 |
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
A. Elliott
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
L. Connor
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
|
||||
Gwynedd Mercy Academy High School (A) |
S. McLaughlin
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
A. Tingley
|
|
|||
Notre Dame of Manhattan (A) |
M. McCarthy/
|
|
|||
Spring-Ford Area School District (A) |
A. Chakraborty
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
J. Thistle
|
|
|||
Strath Haven High School (A) |
B. Mullarkey
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
S. McCarthy
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
|
||||
Germantown Friends School Rowing (B) |
T. Broadus
|
|
|||
18 | Boys JV 1x | 14 |
|||
Bergen Catholic High School (A) |
K. Lee/
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
A. Pietrewicz
|
|
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
Q. Brown
|
|
|||
Downingtown STEM Academy (A) |
A. Saini
|
|
|||
Friends Select School (A) |
M. D'Annunzio
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
M. Donches
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
A. Kulkarni
|
|
|||
Northern Highlands Regional High School (A) |
A. D'Iorio/
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
T. Filip
|
|
|||
The Haverford School (A) |
Y. Graf
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
G. Martinez
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
W. Berger
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (B) |
M. McMenamin
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (B) |
C. Sinker
|
|
|||
19 | Girls JV 2x | 20 |
|||
Academy of Holy Angels (A) |
E. Maron/K. Pellegrino/
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
A. Rosenberger/J. Shen
|
|
|||
Belleville High School (A) |
T. Nguyen/F. Elbelkasi
|
|
|||
Bergen County Technical High Schools (A) |
S. Morosova/A. Castillo/
|
|
|||
Friends Select School (A) |
L. Nonemaker/A. Abobi
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
A. Gill/N. Friedman
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
|
||||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
OJR Wildcat Crew Club (A) |
M. Braun/M. Venezia
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A) |
D. Dimapilis/N. Wolkowicz
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
E. Gorski/N. Karnoto
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
P. Bond/J. Dundovich
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
L. Rivera/N. Horbowy/
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
R. Segireddy/A. Schlosser
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
|
||||
Baldwin School Crew (B) |
S. Baron/J. Williams
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (B) |
M. Bigelow/M. Hua
|
|
|||
OJR Wildcat Crew Club (B) |
S. Subick/S. Ferrizzi
|
|
|||
The Agnes Irwin School (B) |
M. Briddell/S. Yoh
|
|
|||
Upper Merion High School (B) |
K. Myers/A. Palumbo
|
|
|||
20 | Boys JV 2x | 15 |
|||
Belleville High School (A) |
J. Giron/k. Tan
|
|
|||
Bergen Catholic High School (A) |
A. Ferrari/C. Tsui/
|
|
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
M. Shoatz-Carter/S. Brown
|
|
|||
Friends Select School (A) |
X. McCall/A. Altieri
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
C. Shafer/D. Robertson
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
O. Keim/J. Appleberry
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
M. Weaver/M. Weller
|
|
|||
North Arlington High School (A) |
J. Mejia/G. Mendoza
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
H. Kaminski/J. Spearman
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
J. Xin/A. Youngren
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
D. Yang/D. Park
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
|
||||
Germantown Academy Crew Club (B) |
D. Krausz/P. Sobral
|
|
|||
North Arlington High School (B) |
F. Choinski/M. Paolazzi
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (B) |
D. Hoffmann/T. Gregson
|
|
|||
21 | Girls JV 4+ | 25 |
|||
22 | Boys JV 4+ | 26 |
|||
23 | Girls JV 4x | 13 |
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
E. Lavin/M. Muehl/M. Quirk/N. Livingood
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
J. Bai/H. Klaes/S. Hulme/G. Kirwan
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
E. Bielinski/B. Kennedy/E. Lindquist/J. Stuber
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
M. Lindsey/M. Horvat/E. Berlinger/A. Campbell
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
L. McCracken/E. Faragher/C. McNulty/C. Dorner
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
A. Stallworth/A. Jansen/K. Walker/N. Turner
|
|
|||
Strath Haven High School (A) |
k. chapman/M. Fischer/L. Kernen/S. Furman
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
E. Pendergast/C. Maner/J. Knight/C. Heward
|
|
|||
The Shipley School (A) |
C. Winter/L. Helmers/T. Chairman/J. Winter
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Soderlund/H. Sisco/N. Kye/A. Liu
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
|
||||
Academy of Notre Dame Rowing Club (B) |
A. Ryan/K. Dougherty/C. Covello/K. Pyott
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (B) |
L. Paynton/L. Richards/A. Hook/B. DiDonato
|
|
|||
24 | Boys JV 4x | 14 |
|||
25 | Girls JV 8+ | 14 |
|||
26 | Boys JV 8+ | 14 |
|||
27 | Girls Ltwt 2x | 7 |
|||
28 | Boys Ltwt 2x | 12 |
|||
29 | Girls Ltwt 4+ | 10 |
|||
30 | Boys Ltwt 4+ | 13 |
|||
31 | Girls Ltwt 4x | 4 |
|||
32 | Boys Ltwt 4x | 4 |
|||
33 | Girls Ltwt 8+ | 4 |
|||
34 | Boys Ltwt 8+ | 5 |
|||
35 | Girls 2nd 8+ | 4 |
|||
36 | Boys 2nd 8+ | 6 |
|||
37 | Girls Varsity 1x | 7 |
|||
38 | Boys Varsity 1x | 10 |
|||
Boys' Latin of Philadelphia (A) |
R. Mitchell
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Malarkey
|
|
|||
George Washington High School (A) |
N. Roberts/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
I. Wilkins
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
J. Wright
|
|
|||
Harriton High School (A) |
N. Terwiesch
|
|
|||
Hatboro Horsham High School (A) |
Y. Gilad
|
|
|||
Sparta High School (A) |
F. Holovacs
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
W. Friedrich
|
|
|||
Wyoming Seminary College Preparatory School Rowing Team (A) |
T. Weil
|
|
|||
39 | Girls Varsity 2x | 16 |
|||
Absegami High School (A) |
B. DiLorenzo/J. Hanselmann
|
|
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
A. Devine/M. Kieft
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
H. Culbert/A. Bashe
|
|
|||
Dwight-Englewood School (A) |
R. Colquitt/M. Gagnon/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
m. mahana/I. Salerno
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
E. Wescott/J. McKernan
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
K. Hua/K. Maguire
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
E. Donohue/M. Van Dexter
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
B. Bergan/J. Costello
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
H. Lee/O. Clark
|
|
|||
Strath Haven High School (A) |
M. Francis/J. Tashman
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
A. Short/E. Bonner
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
R. Barber/A. Peyton/
|
|
|||
The Shipley School (A) |
S. Naib/C. Norris
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Perez/A. Walton Roth
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
|
||||
40 | Boys Varsity 2x | 11 |
|||
41 | Girls Varsity 2- | 0 |
|||
42 | Boys Varsity 2- | 7 |
|||
43 | Girls Varsity 4+ | 20 |
|||
44 | Boys Varsity 4+ | 27 |
|||
45 | Girls Varsity 4x | 4 |
|||
46 | Boys Varsity 4x | 5 |
|||
47 | Girls Varsity 8+ | 11 |
|||
48 | Boys Varsity 8+ | 9 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change