Music City Head Race
- Oct 13, 2018
- head
- Cumberland River
- Nashville, TN (USA)
- Hosted By: Vanderbilt Rowing Club
- 2018 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 13, 2018 | |||||
1 | 6:40 AM | Coaches and Coxswains Meeting | |||
1 | 8:00 AM | Mens Collegiate 4+ | 39 |
||
Alabama Crew (A) |
G. Markel/K. DeBoer/L. Plescia/H. Debruler/E. Kabalin (Cox)
|
|
|||
Berry College Viking Crew (A) |
P. Carden/A. Sylvester/J. Woodard/P. Alexander/B. DeBerry (Cox)
|
|
|||
Clemson University Rowing Association (A) |
Z. McGhee/N. Dubrouillet/A. Bruner/J. Lynn/C. Young (Cox)
|
|
|||
College of Charleston Crew Club (A) |
P. Amons/T. Slade/H. Cunningham/H. Sahm/M. Armm (Cox)/
|
|
|||
Emory Crew (A) |
C. Clerkin/P. Lechner/P. Kirby/M. Kahl/J. O'Brien (Cox)
|
|
|||
Georgia State University Crew (A) |
T. Gray/K. Balaun/P. Feltey/N. Oxford/A. Reuter (Cox)
|
|
|||
Georgia Tech Rowing Club (A) |
G. Brady/Z. Adams/M. Ketcham/J. Shafran/W. Kim (Cox)
|
|
|||
High Point University (A) |
|
||||
Michigan Rowing Association (A) |
J. Wiegand/J. Pew/D. Tiggleman/A. Muruganand/J. Cheimets (Cox)
|
|
|||
Murray State University Crew (A) |
R. Garcia/J. Bagley/I. Bowers/G. Boone/K. Alsup (Cox)
|
|
|||
Northwestern State University Crew (A) |
R. Sloan/R. Johnson/T. Kruithos/J. McCullum/M. Shidiskis (Cox)
|
|
|||
Purdue Crew (A) |
J. Munoz/C. Campbell/S. Lakkadi/C. van der Merwe/S. Patel (Cox)
|
|
|||
Tennessee Crew (A) |
M. Grechko/H. Andrews-Looper/A. Devaney/M. Burgin/G. Belfry (Cox)
|
|
|||
The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A) |
C. Bayliss/G. Lanser/D. Ryff/D. O'Connell/M. Godbey (Cox)
|
|
|||
Tulane University Rowing Association (A) |
O. Schwartz/W. Driscoll/H. Napell/A. Kral/N. Pere Check (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (A) |
J. Stemmler/H. kennelly/M. Laneve/E. Mazelin/A. Blair (Cox)
|
|
|||
Vanderbilt Rowing Club (A) |
N. Burkes/E. Milford/L. Parker/L. Gangavarapu/S. Rehman (Cox)
|
|
|||
Washington University Rowing - St. Louis (A) |
C. Antonacci/S. Vuchetich/M. Heiken/B. Becker/C. Gohlke (Cox)
|
|
|||
Wheaton College Crew (A) |
J. Weaver/I. Green/J. White/O. Phoenix/A. Doci (Cox)
|
|
|||
Alabama Crew (B) |
N. D'Amico/J. Lane/N. Hartley/I. Wentz/J. Kappil (Cox)
|
|
|||
Clemson University Rowing Association (B) |
S. Maurer/K. Scalley/J. Heins/L. Reilly/A. Gartland (Cox)
|
|
|||
College of Charleston Crew Club (B) |
A. Wardius/H. Williams/T. van der Linden/A. Quevedo galan/A. Hansen (Cox)/
|
|
|||
Emory Crew (B) |
K. Lee/C. Hand/B. Garelick/B. Heath/O. Gilbert (Cox)
|
|
|||
Georgia Tech Rowing Club (B) |
D. Acil/J. Kilpatrick/M. Walker/N. Flint/B. Lin (Cox)
|
|
|||
High Point University (B) |
|
||||
Michigan Rowing Association (B) |
I. Barnes/R. Tupper/B. Cader-Beutel/J. Wacnik/B. Burkhardt (Cox)
|
|
|||
Purdue Crew (B) |
J. Linville/L. Jackson/A. Thrift/J. Siwajek/R. Jahn (Cox)
|
|
|||
The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (B) |
T. Kruegler/J. Burke/G. Slone/H. Buot/K. Renner (Cox)
|
|
|||
Tulane University Rowing Association (B) |
J. Michka/A. Kostadinov/R. Ratcliff/H. Walther/A. Heller (Cox)
|
|
|||
Vanderbilt Rowing Club (B) |
N. Kosofsky/J. Gussert/C. Shanklin/M. Livingston/N. Krishnan (Cox)
|
|
|||
Clemson University Rowing Association (C) |
C. Winkler/N. Batt/B. Wright/T. Nyblom/M. Marasco (Cox)
|
|
|||
Michigan Rowing Association (C) |
K. Hinkle/G. Miller/D. Jenkins/C. Brown/M. Atree (Cox)
|
|
|||
The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (C) |
C. Peterson/K. Mason/W. DeVries/A. Robinson/E. Cason (Cox)
|
|
|||
Vanderbilt Rowing Club (C) |
H. Futch/H. Mahmood/J. Stevens/K. Carey/C. Harrison (Cox)
|
|
|||
Michigan Rowing Association (D) |
J. Serger/M. Hastings/D. Golan/R. Riekhof/V. Guevara (Cox)
|
|
|||
The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (D) |
S. Cohen/C. Rittenhouse/W. Fernandez/J. Meersman/M. Stapor (Cox)
|
|
|||
Michigan Rowing Association (E) |
J. Ragone/R. Kelly/K. Flory/W. Lane/C. Llanes (Cox)
|
|
|||
Michigan Rowing Association (F) |
J. Pollens-Voigt/N. Stankey/M. Xie/R. Jenkins/K. Gilbert (Cox)
|
|
|||
Michigan Rowing Association (G) |
K. Taylor/D. Chessare/J. McCaffrey/M. Waldeck/R. Lewis (Cox)
|
|
|||
2 | 8:10 AM | Mens Masters 4x | 3 |
||
3 | 8:20 AM | Womens Collegiate 8+ | 10 |
||
4 | 8:35 AM | Womens Youth 8+ | 20 |
||
5 | 8:45 AM | Womens Masters 8+ | 3 |
||
6 | 8:55 AM | Mens Youth 4+ | 17 |
||
7 | 9:05 AM | Mens Collegiate Novice 8+ | 15 |
||
8 | 9:15 AM | Womens Collegiate Novice 8+ | 14 |
||
9 | 9:25 AM | Mixed Masters 2x | 4 |
||
10 | 9:35 AM | Womens Youth Novice 4+ | 12 |
||
11 | 10:15 AM | Mens Youth Novice 8+ | 12 |
||
12 | 10:25 AM | Mens Masters 4+ | 5 |
||
13 | 10:35 AM | Mens Youth 2- | 5 |
||
14 | 10:45 AM | Womens Masters 4x | 6 |
||
15 | 10:55 AM | Mens Youth 4x | 8 |
||
16 | 11:00 AM | Womens Collegiate 2- | 7 |
||
17 | 11:05 AM | Mens Masters 1x | 15 |
||
18 | 11:05 AM | Mens Jr 1x | 6 |
||
19 | 11:15 AM | Womens Youth 2x | 15 |
||
20 | 11:20 AM | Womens Masters 1x | 8 |
||
21 | 12:00 PM | Middle School Mixed 8+ (Exhibition) | 8 |
||
22 | 12:35 PM | Womens Masters 4+ | 5 |
||
23 | 12:45 PM | Mens Youth 8+ | 23 |
||
24 | 12:55 PM | Mens Collegiate 2- | 14 |
||
Georgia State University Crew (A) |
P. Feltey/K. Balaun
|
|
|||
Georgia Tech Rowing Club (A) |
Z. Wang/G. Brady
|
|
|||
High Point University (A) |
|
||||
Michigan Rowing Association (A) |
N. Sweet/G. Smith
|
|
|||
The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A) |
S. Krautheim/C. Pettigrew
|
|
|||
University of Dayton Rowing (A) |
C. Hite/W. Blaufuss
|
|
|||
Vanderbilt Rowing Club (A) |
H. Futch/M. Guo
|
|
|||
Washington University Rowing - St. Louis (A) |
C. Antonacci/B. Becker
|
|
|||
High Point University (B) |
N. Grinalds/B. Fitzgerald
|
|
|||
Michigan Rowing Association (B) |
J. Anderson/N. Pavlawk
|
|
|||
Vanderbilt Rowing Club (B) |
N. Burkes/J. Gussert
|
|
|||
Michigan Rowing Association (C) |
A. Psarouthakis/D. Abkenar
|
|
|||
Michigan Rowing Association (D) |
E. Harrold/R. Truax
|
|
|||
Michigan Rowing Association (E) |
J. Zheng/D. Popke
|
|
|||
25 | 1:10 PM | Womens Youth 4x | 9 |
||
26 | 1:15 PM | Womens Youth 4+ | 22 |
||
27 | 1:25 PM | Womens Youth Novice 8+ | 12 |
||
28 | 1:35 PM | Mens Youth Novice 4+ | 15 |
||
29 | 1:45 PM | Womens Collegiate 4+ | 26 |
||
30 | 2:00 PM | Mens Collegiate 2nd Novice 8+ | 8 |
||
31 | 2:10 PM | Womens Collegiate 2nd Novice 8+ | 9 |
||
32 | 2:20 PM | Mens Masters 2x | 3 |
||
33 | 2:25 PM | Row for the Cure Event - Womens Masters 2x | 9 |
||
34 | 2:35 PM | Womens Youth 2- | 7 |
||
35 | 3:00 PM | Mens Collegiate 8+ | 22 |
||
36 | 3:20 PM | Mens Masters 8+ | 1 |
||
37 | 3:30 PM | Mens Youth Ltwt 4+ | 11 |
||
38 | 3:35 PM | Womens Youth Ltwt 4+ | 13 |
||
39 | 3:45 PM | Mens Youth 2x | 12 |
||
40 | 3:55 PM | Mens Collegiate Novice 4+ | 16 |
||
Alabama Crew (A) |
J. Lombardo/J. Brocker/P. Graham/J. Gelm/M. Murphy (Cox)
|
|
|||
Clemson University Rowing Association (A) |
P. Heyse/H. Egloff/J. Greene/J. Souza/I. Fisher (Cox)
|
|
|||
Georgia State University Crew (A) |
N. Oxford/B. Opdenberg/J. Shepherd/E. Finderup/A. Burgos (Cox)
|
|
|||
Georgia Tech Rowing Club (A) |
Z. Baskin/J. Fan/J. Harrison/D. Jacobs/D. Gutta (Cox)
|
|
|||
High Point University (A) |
|
||||
Murray State University Crew (A) |
J. Evans/E. Hahus/G. Deese/D. Nobles/E. Hargrave (Cox)
|
|
|||
Northwestern State University Crew (A) |
T. Kruithos/R. Johnson/P. Bryant/J. McCullum/M. Shidiskis (Cox)
|
|
|||
Purdue Crew (A) |
T. Earp/E. Hida III/B. Jones/J. Patterson/E. Olsen (Cox)
|
|
|||
Tennessee Crew (A) |
M. Burgin/C. Squires/j. Wiles/A. Devaney/G. Belfry (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (A) |
C. Hite/W. Blaufuss/R. Obermeyer/J. Blair/A. Blair (Cox)
|
|
|||
University Of The South Crew Team (A) |
J. Knowles/F. Collins/R. Adams/A. Szentesy/S. Chen (Cox)
|
|
|||
UTC - Chattanooga Rowing (A) |
T. Mikus/C. Napier/K. Allen/T. Calhoun/S. Dohse (Cox)
|
|
|||
Alabama Crew (B) |
J. Mckee/J. Martini/J. Wooley/A. Dong/E. Trawick (Cox)
|
|
|||
Clemson University Rowing Association (B) |
F. Nocella/D. Campbell/C. Adamek/B. Skrobola/G. Galko (Cox)
|
|
|||
Purdue Crew (B) |
J. Brooks/T. O'Boyle/S. Senneka/J. DeFuria/A. Lokram (Cox)
|
|
|||
Purdue Crew (C) |
E. Cooper/A. Krutchen/A. Agarwal/A. Volz/N. Liu (Cox)
|
|
|||
41 | 4:00 PM | Womens Collegiate Novice 4+ | 13 |
||
42 | 4:10 PM | Mixed Masters 4+ | 3 |
||
43 | 4:20 PM | Mixed Open 8+ | 11 |
||
44 | 4:30 PM | Womens Jr 1x | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change