USRowing Youth National Championship
- Jun 8, 2018 To Jun 10, 2018
- sprint
- Lake Natoma
- Rancho Cordova, CA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2018 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 8, 2018 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 17 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 20 |
|||
3 | Womens Youth 2- | 22 |
|||
Artemis Rowing (A) |
E. Bernou/H. Caldwell-Meurer/
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
C. Hay/V. SEAY/
|
|
|||
Burton Beach Rowing Club (A) |
G. Graves/K. Kelly/
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
T. Hornewer/S. Matekonis/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
H. Jacobson/K. Batson/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Penola/A. Nealy/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
A. Maxson/B. Campbell/
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
r. mills/T. Infante/
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
M. Bryant/H. Ringger/
|
|
|||
Noble & Greenough School (A) |
R. O'Connor/N. Dziama/
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
A. Barry/E. Strambi/
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
C. Bunuan/A. Sigfstead/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
K. Michel/C. Rasmussen/
|
|
|||
Port Rowing (A) |
L. Rust/C. Shields/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
M. Holmes/C. Sutherland/
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
S. Ernst/K. Beiler/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Knifton/D. Devlyn/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Volcheck/A. Trainer/
|
|
|||
Triangle Rowing Club (A) |
B. Benestad/S. Von Dauber/
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
K. Maietta/G. Fargnoli/
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
V. Cooke/M. Kirwin/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Lay/S. Prado/
|
|
|||
4 | Mens Youth 2- | 20 |
|||
5 | Womens Ltwt Youth 2x | 22 |
|||
6 | Mens Ltwt Youth 2x | 22 |
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
A. Shatouhy/J. Grady/
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
A. Gomez/C. Huembes/
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
H. Zeigler/L. Holscher/
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
N. Caravias/I. Herdegen/
|
|
|||
First Coast Rowing Club (A) |
S. Mokha/B. Pond/
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
A. Furlow/S. Houlihan/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
R. Allon/F. Kassell/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
E. Mihok/L. Degl'Innocenti/
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
S. Giorgi/N. McGory/
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
J. Wells/A. Legaspi/
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
E. McCarty/N. Garofalo/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
L. Chakos/Z. Friedrichs/
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
N. Sanchez/N. Cordoves/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
M. Kiselev/J. Stone/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
T. Chabowski/E. Hanley/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
M. Pirie/D. Dalpedri/
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
B. Weatherwax/S. Mercer/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
R. Schulz/R. Luthra/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
A. Laberee/C. O'Neill/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
J. O'Keefe/S. Campbell/
|
|
|||
West Cambridge Rowing (A) |
D. Niles/M. Marchiony/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
K. Rogers/J. Montano/
|
|
|||
7 | Womens Youth 2x | 22 |
|||
8 | Mens Youth 2x | 22 |
|||
9 | Womens Ltwt Youth 4+ | 20 |
|||
10 | Mens Ltwt Youth 4+ | 21 |
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
N. Faust/C. Lindquist/J. Philip/H. Dore/V. Liberman (Cox)/
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
N. Casariego/B. Feal/C. Mullins/O. Baella/C. Rodriguez (Cox)/
|
|
|||
Cambridge Rindge & Latin School (A) |
H. MacArthur/S. Leek/M. Lyman/S. Costa/T. McNulty (Cox)/
|
|
|||
Canisius High School (A) |
R. Walter/W. Herzog/N. Sass/C. Korn/G. Weckerle (Cox)/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew (A) |
J. Williams/N. Peot/T. Kiyonaga/A. Borjas/A. Jopeck (Cox)/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
J. Love/T. Francia/T. Francia/T. FRANCIA/T. Nemnich (Cox)/
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
G. Menke/A. Hom/B. Weisberg/M. khalifa/A. Kim (Cox)/
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
A. Bared/T. Biggs/A. Tabaro/S. Berning/E. Frati (Cox)/
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
N. Van Ingen/M. Lindeis/J. Trentos/A. Orner/S. Severance (Cox)/
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
R. Gregory/T. Brennan/R. Borsy/R. Sill/C. Legenzowski (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
A. Smith/L. Haynie/H. Jacobs/C. Rolfes/E. Rolfes (Cox)/
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
M. Brown/P. McDermott/B. Kropelnicki/M. McDermott/R. Demsher (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Gallagher/G. Heinen/W. Drake/L. Stewart/Z. Rockett (Cox)/
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
L. Zimmermann/A. Grayzel/I. Lloyd-Jones/I. Beremski/M. SAVAGE (Cox)/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
D. Mackle/I. Asad/N. Tambe/H. Keegan/B. Kaller (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
S. Napoliello/R. Choquette/M. Sullivan/C. Wolf/C. Edwards (Cox)/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
H. Allison/N. Schliesman/M. Kinsel/P. Miles/L. Andrews (Cox)/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
Z. GIll/N. Weller/W. Wang/C. O'Neill/E. Mahaffy (Cox)/
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
L. Taxman/N. Vallurupalli/D. Hawkins/T. Francis/W. Klein (Cox)/
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
C. Kopecki/G. Gorman/W. Donovan/J. Lee/O. Filandro (Cox)/
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (B) |
J. Guest/R. Gage/P. Gaskill/S. Arif/S. Tyree (Cox)/
|
|
|||
11 | Womens Youth 4+ | 22 |
|||
12 | Mens Youth 4+ | 19 |
|||
13 | Womens Youth 4x | 21 |
|||
California Yacht Club (A) |
D. Brattesani/N. Viviani/A. Lange/S. Pino/
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
C. Perry/A. McDonald/E. McDonald/M. Rodriguez/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
N. Bertolotti/A. Lewis/V. Budike/K. Stanton/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
B. Galloway/E. Urdang/J. Macrae/E. Petreski/
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
J. Knowles/F. Diamond/J. Valois/A. Glasgow/
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
F. Barnett/C. Sarosi/C. Lucas/A. Popielarz/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
M. Siegel/E. Brenner/G. Flanagan/I. Papov/
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
L. Thomas/B. Thompson/K. Picray/K. Eads/
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
L. Breederland/E. Saunders/M. Medler/N. Heitman/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
A. Maxson/B. Campbell/D. HOEKSTRA/A. Benson/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
N. Rangel/V. Even-Chen/J. Craig/J. DiLauro/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
N. Harr/N. Provenza/D. Gendron/M. Bradford/
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
E. Toy/A. Goodwin/M. Singh/E. Marvel/
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
E. Jaudon/M. Wright/C. Zepeda/C. Hart/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
P. Hulsewe/M. Zieschang/E. Hulsewe/X. CHICO/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
M. Comstock/e. napack/C. Santry/T. Caminiti/
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
S. Ernst/S. Tanaka/S. Stewart/K. Beiler/
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Matrassi/M. Preller/E. Swenson/M. Smith/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
K. Edwards/J. Hardman/K. Barrows/E. Andrews/
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
K. Bricker/A. Dietz/M. Cassidy/G. Dojan/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
C. Sharis/T. English/E. Mask/D. Evans/
|
|
|||
14 | Mens Youth 4x | 23 |
|||
15 | Womens Ltwt Youth 8+ | 18 |
|||
16 | Womens Youth 8+ | 23 |
|||
17 | Mens Ltwt Youth 8+ | 23 |
|||
18 | Mens Youth 8+ | 23 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change