USRowing Masters National Championships
- Aug 16, 2018 To Aug 19, 2018
- sprint
- Lake Merritt
- Oakland, CA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2018 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, August 16, 2018 | |||||
1 | PR2 Mens Masters 2x | 0 |
|||
2 | PR3 Womens Masters Inclusive 2x | 0 |
|||
3 | PR3 Mens Masters 1x | 2 |
|||
4 | Mixed B 4+ | 7 |
|||
5 | Mixed D 2x | 14 |
|||
6 | Mixed F 2x | 19 |
|||
Composite: Berkeley, South End (A) |
D. Nelson/D. Davis
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Gauvin/J. Norris
|
|
|||
Delta Sculling Center (A) |
|
||||
Everett Rowing Association (A) |
A. Erickson/M. Stewart
|
|
|||
Composite: Lake Merritt, S.A.C. (A) |
B. Birch/T. Chow
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
K. Jacobs/M. PERROT
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
R. Henzel/A. Henzel
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
P. McNally/L. Otremba
|
|
|||
Composite: New York AC, Greenwich Crew (A) |
C. Windeknecht/L. Stirton Aust
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
B. McIsaac/K. Runyon
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
R. Shuckerow/W. Dietrich
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
D. Schley/A. Kerns
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Glasfeld/D. Atwood
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
J. Hendricks/N. Baker
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
L. Mand/D. Venema
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (B) |
S. Macdonald/m. bates
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
M. Greene/P. Greene
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (C) |
R. Stout/K. Williams
|
|
|||
7 | Mens Open A 1x | 14 |
|||
612 Endurance (A) |
P. Johnson
|
|
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
M. Kimmins
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club (A) |
J. Dees
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
R. Price
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
P. Organist
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Jenkins
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
C. Palmquist
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
A. Kojic
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
A. Wiggin
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
D. DeWinter
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
B. Goodin
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Kimber
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
J. Mitrowski
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
N. Griffin II
|
|
|||
8 | Womens Open AA 1x | 11 |
|||
9 | Mens Open C 4+ | 8 |
|||
10 | Womens Open C 8+ | 6 |
|||
11 | Mens Open E 1x | 12 |
|||
12 | Womens Open E 2x | 13 |
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
S. Wienbar/J. King
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Conibear Rowing Club (A) |
T. Vagen/M. Scully
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
C. Easton/T. Gambrel
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
S. Terrien/V. Mendoza
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Lacey/K. Miller
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
J. Blatt/K. Moum
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
D. Sahakian/K. Tornero
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
B. Biorn/C. Daviau
|
|
|||
Composite: Vesper, University Barge (A) |
D. Eringis/A. James
|
|
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (B) |
L. Retelny/R. Perry/
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (B) |
S. Macdonald/K. Williams
|
|
|||
Composite: Rio Salado, Masters Coaching (B) |
M. Raby/R. Thomas
|
|
|||
13 | Mens Open G 2x | 13 |
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
m. bates/R. Stout
|
|
|||
Composite: Detroit Boat Club Crew, Rockford (A) |
R. Anderson/D. Sitek
|
|
|||
Composite: Kent Mitchell, Boulder (A) |
J. Snody/T. Noyes
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club (A) |
D. Pellew/S. Harris
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
S. Johnson/A. Collenette
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
S. Messner/N. Orrett
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
A. du Pont/A. Dolotov
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
J. Mulligan/J. Bracewell
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
S. Vegar/P. Rioux
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
J. Kloos/R. Rosen
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
R. Weiss/J. Nicot
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
L. CROWLEY/D. Craveiro
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
R. Orsi/H. Butler
|
|
|||
14 | Womens Ltwt D-K 4x | 9 |
|||
15 | Womens Club C 4x | 12 |
|||
16 | Mixed F-K 8+ | 8 |
|||
17 | Womens Ltwt C 4+ | 3 |
|||
18 | Mens Open AA 4+ | 7 |
|||
19 | Mens Open B 2- | 6 |
|||
20 | Womens Ltwt B 1x | 6 |
|||
21 | Mens Open D 2- | 5 |
|||
22 | Womens Club D 8+ | 16 |
|||
23 | Mens Ltwt F 2x | 8 |
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
P. Becker/K. Jacobs
|
|
|||
Composite: Minneapolis Rowing Club, 612 Endurance (A) |
J. Alfano/K. Conroy
|
|
|||
Composite: New York AC, Baltimore (A) |
C. Windeknecht/M. Daemen/
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
B. McIsaac/D. Hoffmann
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
M. Hausleitner/R. Shuckerow
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
C. Anderson/R. Hanna
|
|
|||
Composite: San Diego RC, Los Gatos (A) |
C. Andrews/P. Rioux
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Glasfeld/D. Robbins
|
|
|||
24 | Womens Open G-K 4+ | 7 |
|||
Composite: Avalon, Greenwich Crew, East Bay (A) |
M. Friend/b. oneill/H. Caraher/J. Bajsarowicz/S. O'Connor (Cox)
|
|
|||
Composite: Lake Washington, Kenai Crewsers, Martha's Moms, Bainbridge Island Rowing, Colorado Rowing (A) |
R. Scholz/J. Smith/J. Demers/M. Wurster/N. Sublett (Cox)
|
|
|||
Composite: Marin, Vesper (A) |
R. Emami/A. Franklin/B. Hogan/A. Maly/A. LoScalzo (Cox)/
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
S. Mathison/J. Haas/J. Watson/M. Chambers/S. Grady (Cox)
|
|
|||
Composite: Marin, Vesper (B) |
L. Tauber/S. Cohen/B. Sullivan/K. Papandrew/I. Spillane (Cox)/
|
|
|||
Composite: Station L, Masters Coaching (B) |
J. Jewell/C. Pope/K. Juhlin/A. Bigelow/J. Gesch (Cox)
|
|
|||
Composite: Martha's Moms, Rio Salado, Masters Coaching (C) |
B. Smith/R. Thomas/M. Shepatin/C. Hardy/K. Burtnik (Cox)
|
|
|||
25 | Mens Open H 2x | 8 |
|||
26 | Womens Open D-K 2- | 11 |
|||
27 | Mixed E 4x | 10 |
|||
28 | Mens Ltwt A-C 4x | 2 |
|||
29 | Womens Open AA-B 4- | 4 |
|||
30 | Mixed D 8+ | 8 |
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
A. Oddo/K. Frost/M. Olason/M. Saunders/M. Courtway/A. Chymiy/T. Galbraith/s. Entress/S. Bloom (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
|
||||
Lake Union Crew (A) |
|
||||
Composite: Rio Salado, S.A.C. (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. Davies/P. Eames/K. Hansen/P. Yount/S. Solaro/P. Mazzuca/L. Moser/Y. Poltorak/M. Kirchoff (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
M. Gerhart/J. Chang/B. Geary/W. Saville/D. Pili/K. YOUNG RAYDER/S. Loney/A. Brian/E. Limbo (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Novak/K. Clifton/E. Derby/G. Baker/E. Halprin/K. Henning/L. Wylder/L. Burns Spencer/R. Warner (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
S. Waltar/J. Kelly/M. Fitzner/D. Walker/T. Bumstead/L. Hoffman/H. Kelly/L. Golebiowski/J. Moseley (Cox)
|
|
|||
31 | Mens Club A 4+ | 8 |
|||
32 | Womens Club A 4+ | 13 |
|||
33 | Mens Open C 4x | 8 |
|||
34 | Womens Open C 4x | 11 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Composite: BIAC, Vesper, University Barge (A) |
S. Kaplan/M. Setchko/D. Eringis/A. James
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
J. Huffman/C. Scull/j. nicoloff/M. Coffren-Barton/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
|
||||
Lake Union Crew (A) |
|
||||
Composite: Marin, Dolphin, North Bay, South End (A) |
L. Thoron/R. Perry/K. Pross/A. Smyth
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Casper/R. Williams/K. Dieperink/E. Davis
|
|
|||
Composite: Rio Salado, Pocock, Tempe Town Lake Rowing (A) |
E. Burkett/C. Aguda/J. Krug/D. Sahakian
|
|
|||
Composite: Station L, Unaff. (USA) (A) |
L. Brumder/C. Hamann/P. Luong/E. Hamann
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/S. Copeland/J. Myers/E. Slikas
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
M. Alcock/J. North/K. Trethewey/A. Herr
|
|
|||
35 | Mens Open E 2- | 4 |
|||
36 | Womens Open F 4+ | 7 |
|||
37 | Womens Ltwt E 1x | 7 |
|||
38 | Mens Open F-K 8+ | 7 |
|||
39 | Womens Club B 4x | 5 |
|||
40 | Mens Ltwt D-K 4x | 5 |
|||
41 | Mens Open AA-A 4x | 5 |
|||
42 | Womens Open AA-A 4x | 3 |
|||
43 | Mens Ltwt B 1x | 3 |
|||
44 | Womens Open B 8+ | 5 |
|||
45 | Mens Open D 1x | 9 |
|||
46 | Womens Open D 2x | 13 |
|||
612 Endurance (A) |
K. Severson/L. Randazzo
|
|
|||
Composite: Atlanta, Casitas Rowing (A) |
B. Hoyt/L. Leigh
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club (A) |
J. Bellantoni/I. Brown
|
|
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
L. Lessing/K. Koval
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
K. Elting/G. Tomaseski
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
M. Benson/d. dobras
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
K. Chadwell/W. Gordon
|
|
|||
Composite: Orcas Island,Orcas Island, Tempe Town Lake Rowing (A) |
C. Rost/N. Steele
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
J. Blatt/K. Moum
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (B) |
K. Reese/J. Lambert/
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (B) |
|
||||
River City Rowing Club (B) |
D. Eernisse/R. Swenson
|
|
|||
47 | Mens Open F 1x | 11 |
|||
48 | Womens Open F 2x | 15 |
|||
49 | Mens Open I 1x | 7 |
|||
50 | Mixed A 4+ | 5 |
|||
51 | Mixed C 4+ | 9 |
|||
52 | Mens Club E-K 8+ | 10 |
|||
53 | Parent Child, M/S, F/D 2x | 4 |
|||
Friday, August 17, 2018 | |||||
54 | PR2 Mixed Masters 2x | 0 |
|||
55 | PR3 Womens Masters 1x | 0 |
|||
56 | PR3 Mens Masters Inclusive 2x | 3 |
|||
57 | Mixed E 4+ | 10 |
|||
58 | Mixed C 2x | 19 |
|||
59 | Mixed A 2x | 11 |
|||
60 | Mens Open I-K 2x | 6 |
|||
61 | Womens Open F 1x | 4 |
|||
62 | Mens Ltwt F 1x | 8 |
|||
63 | Womens Open D 8+ | 11 |
|||
64 | Mens Ltwt D 1x | 3 |
|||
65 | Womens Open B 2x | 14 |
|||
66 | Mens Open B 4+ | 7 |
|||
67 | Womens Ltwt A 4+ | 2 |
|||
68 | Mens Ltwt A-C 4+ | 2 |
|||
69 | Womens Ltwt E-K 4+ | 8 |
|||
70 | Mens Club D 8+ | 10 |
|||
71 | Mens Ltwt G 1x | 5 |
|||
72 | Womens Club E-K 4x | 26 |
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Zurawski/S. Davidson/L. Cotton-Smith/G. Teborek
|
|
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
J. King/S. Wienbar/C. Neuwalder/J. Aguirre
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
B. Seaton/J. Powers/J. Oliver/R. King
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Gauvin/J. Kelly/G. Hubbard/C. Easton
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
T. Hausmann/C. Slack/K. Rice-Narusch/M. Stewart
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
|
||||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
D. Bedford/P. Weimer/C. Mitroff/J. Martinucci
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
B. Smith/J. Smith/T. Laughlin Taylor/E. Runde
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Lund/J. Cooper/J. Lacey/K. Miller
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
K. Malcolm/P. Neuharth/W. Dietrich/M. Wilkie
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
N. Petrisko/M. Miyashiro/D. Eernisse/L. Suder
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
S. Hooten/M. Lamb/J. Snyder/D. Birch
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. Proby/S. Solaro/T. Neider/B. Calvert
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
D. Asper/D. Pili/L. Bouffard/L. Collins
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
K. Clifton/P. Luong/D. Atwood/L. Wylder
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
K. Holub/D. Sahakian/K. Tornero/D. Provine
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Koch/C. Hicks/E. Viola/S. Carter
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
S. Cohen/F. Papandrew/A. Lawrence/D. Anders
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/M. Westermeyer/L. Mand/E. Slikas
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
P. Greene/B. Brooks/K. Lamppa/E. Davis
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (B) |
J. Blatt/K. Sisson/J. Maltz/K. Moum
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
C. Kemper/J. Schaefer/H. Henter/S. Dekker Sanchez
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
G. Lee/S. Busico/P. Pierce/J. Hopkins
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
N. Middleman/S. Rogier/J. Hyde/R. Chavez-Riley
|
|
|||
73 | Mens Open E 4x | 7 |
|||
74 | Womens Club C 4+ | 23 |
|||
75 | Mens Club C 4+ | 9 |
|||
76 | Womens Open AA 2x | 3 |
|||
77 | Mens Open A 8+ | 5 |
|||
78 | Womens Club B 8+ | 9 |
|||
79 | Mens Open B 4x | 5 |
|||
Composite: Dolphin, 612 Endurance (A) |
P. Johnson/T. Loughlin/A. Green/J. Dundon
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
A. Haack/B. Tweedy/B. Rogers/C. Seal
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
B. Freijanes/M. Rothman/C. Crockett/K. Kruse
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
W. Alford/R. Alvey/A. Wiggin/B. McDermott
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Borchelt/M. Knifton/K. Gates/J. Savage
|
|
|||
80 | Womens Open D-K 4- | 7 |
|||
81 | Mens Club E 4+ | 16 |
|||
82 | Womens Ltwt C 2x | 6 |
|||
612 Endurance (A) |
M. Marsnik/K. Green
|
|
|||
Composite: Austin, Greater Houston (A) |
M. Immanivong/R. Berman
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
L. Marousek/A. Muchin
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
M. Benson/d. dobras
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
R. Williams/K. Dieperink
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
J. Krug/M. Wilkie
|
|
|||
83 | Mens Ltwt H-K 2x | 3 |
|||
84 | Womens Ltwt F-K 1x | 11 |
|||
85 | Mens Open F 2- | 4 |
|||
86 | Womens Ltwt D 1x | 5 |
|||
87 | Mens Ltwt D 2x | 3 |
|||
88 | Womens Ltwt B 2x | 0 |
|||
89 | Mens Ltwt B 2x | 2 |
|||
90 | Womens Open AA-A 2- | 12 |
|||
91 | Mens Open AA 2x | 8 |
|||
92 | Womens Ltwt E 2x | 12 |
|||
93 | Mixed F-K 4+ | 12 |
|||
94 | Womens Open G-K 1x | 9 |
|||
95 | Mens Open G-K 4x | 10 |
|||
96 | Womens Open E 1x | 6 |
|||
97 | Mens Ltwt E 1x | 7 |
|||
612 Endurance (A) |
J. Alfano
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
North Cascades Crew (A) |
B. McIsaac
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
M. Hausleitner
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
J. Griffith
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
P. Kozicz
|
|
|||
River City Rowing Club (B) |
W. Brieger
|
|
|||
98 | Womens Open C 4+ | 16 |
|||
99 | Mens Open C 1x | 9 |
|||
100 | Womens Open A 2x | 7 |
|||
101 | Mens Open A 2x | 8 |
|||
102 | Mens Open E-F 4- | 6 |
|||
103 | Mens Open D 4- | 5 |
|||
104 | Mixed B 8+ | 9 |
|||
Capital Rowing Club (A) |
J. Abrams/M. Bedard/S. Fondriest/J. Gowell/A. Potter/J. Battistini/S. Dunham/B. DuBois/S. McKay (Cox)
|
|
|||
D.C. Strokes Rowing Club (A) |
C. Dragon/L. Mellon/B. Fisher/P. Falto/J. McGuirk/N. Paxton/A. Dubin/C. Wirth/C. Meier (Cox)
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
A. Haack/C. Seal/B. Tweedy/B. Rogers/L. Sutherland/J. Raab/J. Reynolds/K. Rice-Narusch/M. Stewart (Cox)
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
C. Weyhenmeyer/J. McPhate/M. Enright/M. Schwartz/D. Wilkins/S. Robinson Schwartz/C. Mitroff/C. Gallagher/A. Macdonald (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
A. Timpe/P. Gatewood/R. Thomassen/S. Weaver/M. Christodorescu/A. Kojic/J. Fieger/M. McClurg/J. Lordan (Cox)
|
|
|||
Composite: Rio Salado, S.A.C., Tempe Town Lake Rowing (A) |
|
||||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
P. Kington/E. LaBuzetta/K. Martinez/C. Callaghan/L. Smith/K. Czajkowski/L. Bouffard/E. Orchard/E. Schmeding (Cox)
|
|
|||
Table Mountain Rowing Club (A) |
A. Bartel/A. Ripke/R. Briggs/R. Garibay/E. Mavis/c. lambert/A. Ferris/S. Gray/C. Milligan (Cox)
|
|
|||
105 | Parent/Child F/S 2x | 7 |
|||
Saturday, August 18, 2018 | |||||
106 | PR2 Womens Masters 1x | 2 |
|||
107 | PR2 Mens Masters Inclusive 2x | 0 |
|||
108 | PR3 Mixed Masters 2x | 0 |
|||
109 | Mixed B 2x | 10 |
|||
110 | Mixed D 4x | 7 |
|||
111 | Mixed F 4x | 11 |
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Macdonald/M. Bates/S. Gauvin/J. Norris
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
W. Eldon/C. Griffin/E. Eldon/R. Levy
|
|
|||
Composite: Marin, Berkeley, S.A.C. (A) |
M. LaForme/R. Cherwinski/C. Flowers/P. Johnston
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
B. McIsaac/K. Runyon/J. McIsaac/D. Hoffmann
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
M. Hausleitner/W. Dietrich/M. Wilkie/R. Shuckerow
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Composite: Rocky Mountain, Detroit Boat Club Crew, Unaff. (USA) (A) |
M. Stormberg/D. Sitek/L. Brumder/E. Hamann
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
D. Ward/P. Carides/A. Brian/L. Collins
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
J. Hopkins/S. Carter/R. Weiss/M. Lynaugh
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
C. Anderson/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan/R. Hanna
|
|
|||
112 | Mens Ltwt AA-A 1x | 12 |
|||
113 | Womens Open A 4+ | 13 |
|||
114 | Mens Open C 2x | 10 |
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
F. Torres/J. Owens
|
|
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
S. Lessing/J. Linhoff
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
K. Houtz/D. Reinisch
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
J. Geluk/S. Smith
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
W. Alford/B. McDermott
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
J. Bea/M. Kapicka
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Knifton/S. Borchelt
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
R. Kopelman/B. Chung
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
K. Kimber/K. Gates
|
|
|||
115 | Womens Open C 1x | 10 |
|||
Chinook Performance Racing (A) |
A. Moquin
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
J. Huffman/
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
K. Elting
|
|
|||
Dolphin Club (A) |
R. Perry
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
L. Condro
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
S. Kline
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
K. Martin
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
L. Thoron
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
P. Neuharth
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
S. Geoffrion
|
|
|||
116 | Mens Open E 2x | 20 |
|||
117 | Womens Open E 8+ | 12 |
|||
118 | Mens Open G 1x | 7 |
|||
119 | Womens Ltwt D 4+ | 5 |
|||
120 | Mens Club G-K 4+ | 4 |
|||
121 | Womens Ltwt A-C 4x | 4 |
|||
122 | Mens Open AA-A 4- | 5 |
|||
123 | Mixed A 8+ | 6 |
|||
124 | Mens Open B 8+ | 1 |
|||
125 | Womens Open B 4x | 10 |
|||
126 | Mens Open D 4+ | 6 |
|||
127 | Womens Club D 4+ | 21 |
|||
128 | Mens Open F 4+ | 8 |
|||
129 | Womens Club E-K 8+ | 20 |
|||
130 | Mens Open H 1x | 11 |
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club (A) |
B. Tucker
|
|
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
T. Noyes
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
L. Anderson
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
T. Conway
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
N. Young
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
A. Dolotov
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
J. Bracewell
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
R. Orsi
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
M. Morschauser
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (B) |
P. Walsh
|
|
|||
Marin Rowing Association (C) |
D. Colton/
|
|
|||
131 | Mens Open C 2- | 7 |
|||
132 | Mens Club A-B 8+ | 10 |
|||
133 | Mixed G-K 4x | 9 |
|||
134 | Womens Ltwt B 4+ | 3 |
|||
135 | Womens Ltwt D 2x | 4 |
|||
136 | Mens Open AA 1x | 10 |
|||
137 | Womens Ltwt AA-A 1x | 5 |
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
|
||||
Dallas Rowing Club (A) |
N. Riggio
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
M. Immanivong
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
J. Krug
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
L. Simpson
|
|
|||
138 | Mens Ltwt C 2x | 1 |
|||
139 | Womens Club C 8+ | 17 |
|||
140 | Womens Open F 4x | 7 |
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Gauvin/J. Kelly/G. Hubbard/C. Easton
|
|
|||
Composite: Marin, Vesper (A) |
A. Franklin/T. Martin/L. Tauber/L. Van t Veer
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
M. Laugen/J. Haas/C. Pope/J. Watson
|
|
|||
Composite: Rio Salado, Masters Coaching (A) |
J. Blatt/R. Thomas/B. Balenger/K. Moum
|
|
|||
Composite: Riverside, Martha's Moms, Vancouver (A) |
T. Laughlin Taylor/E. Runde/F. Crowley/C. Widgery
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
J. Schaefer/S. Loney/V. Barnes/A. Brian
|
|
|||
Composite: Willamette RC, Masters Coaching, Unaff. (USA) (A) |
L. Brumder/M. Westermeyer/C. Lund/E. Hamann
|
|
|||
141 | Mens Open E 8+ | 5 |
|||
142 | Womens Club E 4+ | 14 |
|||
143 | Mens Open G-K 2- | 11 |
|||
144 | Mens Ltwt D-K 4+ | 5 |
|||
145 | Womens Ltwt F-K 2x | 9 |
|||
146 | Womens Open C 2- | 9 |
|||
147 | Mens Club C 8+ | 7 |
|||
148 | Mens Open B 2x | 12 |
|||
149 | Womens Open B 4+ | 9 |
|||
150 | Mens Open D 2x | 9 |
|||
151 | Womens Open D 1x | 6 |
|||
152 | Mens Open F 4x | 5 |
|||
Composite: Long Beach, Rio Salado (A) |
M. Hausleitner/R. Shuckerow/R. Glidden/D. Frick
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
B. Kelly/S. Gray/A. Vare/J. Davis
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
P. McNally/J. Kelly/D. Schnobrich/M. Greene
|
|
|||
Composite: New Haven, Long Beach, New York AC, Baltimore (A) |
M. Daemen/K. Jacobs/P. Becker/C. Windeknecht/
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
S. Vegar/J. Bea/G. Barnes/R. Yocum
|
|
|||
153 | Womens Open G-K 4x | 7 |
|||
154 | Mens Open J-K 1x | 3 |
|||
155 | Womens Club A 8+ | 5 |
|||
156 | Mixed C 4x | 14 |
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
J. Owens/F. Torres/D. Wilson/B. Owens
|
|
|||
Composite: Dallas, Greater Columbus (A) |
P. Hamner/R. Briggs/M. Esway/N. Riggio
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
B. Tweedy/C. Slack/T. Stemler/C. Alo
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
|
||||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Jenkins/S. Thrasher/J. Alberti/H. Newman
|
|
|||
Composite: Long Beach, Unaff. (USA) (A) |
J. McAlear/M. Campbell/R. Lund/B. Eldon
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
W. Alford/K. Malcolm/P. Neuharth/B. McDermott
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Kelly/S. Winter/L. Hoffman/R. Danielson
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
M. Perepelitza/K. Henning/N. Langley/T. Jones
|
|
|||
Composite: Swan Creek RC, North Bay (A) |
S. Messner/R. Hill/E. Chow/J. Keefer
|
|
|||
Table Mountain Rowing Club (A) |
R. Garibay/R. Briggs/A. Ripke/J. Murphy-Atkins
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
S. Paquette/J. Eiboff/B. Biorn/M. Hohne
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
C. McGuire/R. Kopelman/B. Chung/H. Bryman
|
|
|||
Station L Rowing Club (B) |
K. Clifton/K. Bott/P. Volz/E. Halprin
|
|
|||
157 | Mixed E 2x | 11 |
|||
158 | Parent/Child M/D 2x | 3 |
|||
Sunday, August 19, 2018 | |||||
159 | PR1 Womens Masters 1x | 0 |
|||
160 | PR1 Mens Masters 1x | 0 |
|||
161 | PR2 Womens Masters Inclusive 2x | 1 |
|||
162 | PR3 Mixed Masters Inclusive 4+ | 1 |
|||
163 | Mixed G 2x | 14 |
|||
164 | Mixed E 8+ | 4 |
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
C. Weyhenmeyer/J. McPhate/D. Buckley/D. Klapprott/G. Kelley/W. Madieros/J. Fisher/M. Austin/A. Macdonald (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
E. Wynne/J. Thorp/P. Bennett/J. Davis/M. Salomon/B. Wood/D. Kendall/H. Morshead/R. Arlas (Cox)/
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
M. Hausleitner/K. Malcolm/R. Shuckerow/W. Dietrich/J. Maltz/R. Alvey/M. Wilkie/B. McDermott/P. Stemmler (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
B. Byrd/J. Withycombe/P. Shen/D. Setter/M. Stormberg/D. Venema/S. Copeland/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
165 | Mixed C 8+ | 8 |
|||
166 | Womens Open AA 4+ | 7 |
|||
167 | Mens Ltwt I-K 1x | 5 |
|||
168 | Womens Club F-K 4+ | 14 |
|||
169 | Mens Open F 2x | 15 |
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
R. Stout/J. Norris
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
M. Kimble/P. Daggett
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
D. Frick/R. Glidden/
|
|
|||
Composite: Los Angeles, Long Beach (A) |
S. Krum/M. Garcia-May
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
P. Connors/M. Greene
|
|
|||
Composite: New York AC, Baltimore (A) |
C. Windeknecht/M. Daemen/
|
|
|||
Composite: Penn AC, Rocky Mountain (A) |
M. Fountain/M. Stormberg
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
T. Burns/G. Duesdieker/
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
M. Hausleitner/R. Shuckerow
|
|
|||
Composite: Rocky Mountain, Boulder (A) |
M. Gasper/D. Little
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
M. Rose/R. Heinrich
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
J. Hendricks/S. Miller
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
R. Lynch/K. Gates
|
|
|||
Composite: Long Beach, Rio Salado (B) |
A. Dolotov/M. O'Donnell
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
A. Geall/G. Jessop
|
|
|||
170 | Womens Open D 4+ | 8 |
|||
171 | Mens Open D 8+ | 3 |
|||
172 | Womens Club B 4+ | 13 |
|||
173 | Mens Open B 1x | 9 |
|||
174 | Mixed A 4x | 4 |
|||
175 | Mixed H-K 2x | 8 |
|||
176 | Mens Club A-D 4x | 13 |
|||
177 | Mens Ltwt G 2x | 6 |
|||
178 | Womens Open E 4x | 9 |
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A) |
L. Retelny/R. Perry/S. Wienbar/J. King
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
C. Augst/M. Glaeser/S. VanderVelde/J. Martinucci
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
B. Balenger/M. Raby/S. Terrien/V. Mendoza
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
J. Blatt/K. Sisson/R. Thomas/J. Maltz
|
|
|||
Composite: River City, Avalon (A) |
S. Lucas-Conwell/M. Schroer/S. Lowen/M. Friend
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
H. Nelson/P. Pinkerton/C. Edmonston/M. Lamb
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
L. Simpson/B. Biorn/F. Crowley/C. Daviau
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
J. North/S. Gjerset/K. Trethewey/M. Alcock
|
|
|||
179 | Mens Ltwt E 2x | 2 |
|||
180 | Womens Ltwt C 1x | 3 |
|||
181 | Mens Ltwt C 1x | 3 |
|||
182 | Womens Open A 8+ | 5 |
|||
183 | Mens Open AA-A 2- | 6 |
|||
184 | Womens Open B 2- | 7 |
|||
185 | Mens Ltwt A 2x | 1 |
|||
186 | Mens Open B-C 4- | 6 |
|||
187 | Mens Open G-K 4- | 3 |
|||
188 | Womens Open C 4- | 5 |
|||
189 | Mens Ltwt H 1x | 5 |
|||
190 | Womens Open F-K 8+ | 7 |
|||
Composite: Carolina Masters Rowing, Masters Coaching, East Bay (A) |
E. Shanower/F. Horton/R. Kunkler/J. Haas/S. Rexrode/S. Mathison/J. Watson/J. Brown/J. Gesch (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
T. Diab/C. Sutter/P. Robinson/C. Egan/T. Welsh/J. Smith/C. Martini/L. Doucett/E. Conover-Prentiss (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
|
||||
Composite: Long Beach, S.A.C. (A) |
G. Malacrida/H. Frykman/S. Hooten/D. Birch/E. Cassella/J. Snyder/A. Strobridge/M. PERROT/A. Chacon (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
|
||||
Masters Coaching, LLC (B) |
N. Jarvis/E. Macalaster/D. VanTieghem/M. Chambers/F. Breit/S. Keller/K. Juhlin/C. Robinson/S. Grady (Cox)
|
|
|||
Composite: Martha's Moms, Rio Salado, Masters Coaching (C) |
J. Jewell/B. Smith/C. Pope/R. Thomas/M. Shepatin/C. Hardy/A. Broderick/S. Lavieri/K. Burtnik (Cox)
|
|
|||
191 | Mens Club F 4+ | 8 |
|||
192 | Womens Open D 4x | 7 |
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
V. Gaeta/A. Muchin/S. VanderVelde/J. Martinucci
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
L. Thoron/W. Tobiasson/M. Benson/d. dobras
|
|
|||
Composite: Rio Salado, Tempe Town Lake Rowing (A) |
E. Burkett/J. Blatt/K. Moum/N. Steele
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
S. Walther/K. Czajkowski/F. Kaper/S. Sullivan
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
C. Kolev/N. Baker/D. Sahakian/K. Tornero
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
M. Alcock/S. Gjerset/K. Trethewey/A. Herr
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (B) |
K. Malcolm/P. Neuharth/W. Dietrich/M. Wilkie
|
|
|||
193 | Mens Open D 4x | 5 |
|||
194 | Womens Open B 1x | 9 |
|||
195 | Mens Club B 4+ | 10 |
|||
196 | Mens Club D 4+ | 7 |
|||
197 | Womens Club A 4x | 6 |
|||
198 | Womens Ltwt A 2x | 3 |
|||
199 | Womens Club D 4x | 14 |
|||
200 | Mens Open G-K 4+ | 5 |
|||
201 | Womens Open E 4+ | 13 |
|||
202 | Mens Open E 4+ | 7 |
|||
203 | Womens Open C 2x | 15 |
|||
Composite: Capital, ZLAC (A) |
M. Nielsen/S. Acerra
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
M. Zierk/A. Wysocki
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
J. Huffman/C. Scull/
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
K. Elting/G. Tomaseski
|
|
|||
Dolphin Club (A) |
R. Perry/A. Smyth
|
|
|||
Composite: Lake Merritt, CRI (A) |
C. Sutter/S. Schnaitter
|
|
|||
Composite: Marin, South End (A) |
L. Thoron/K. Pross
|
|
|||
Composite: Rio Salado, Tempe Town Lake Rowing (A) |
E. Burkett/K. Moum
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
S. Walther/K. Czajkowski
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Novak/P. Luong
|
|
|||
Tempe Town Lake Rowing (A) |
A. Godard/K. Holub
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
S. Geoffrion/L. Simpson
|
|
|||
College Club Seattle (B) |
M. Coffren-Barton/j. nicoloff/
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
C. Rowley/M. Hohne
|
|
|||
204 | Mens Open C 8+ | 5 |
|||
205 | Womens Open A 1x | 7 |
|||
206 | Mens Open A 4+ | 4 |
|||
207 | Mens Club E-K 4x | 10 |
|||
208 | Mixed D 4+ | 9 |
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
|
||||
Everett Rowing Association (A) |
M. Brugger/K. Goodmansen/T. Stemler/R. Rohrberg/K. Rice-Narusch (Cox)
|
|
|||
Lake Las Vegas Rowing Club (A) |
T. Stanley/G. Wright/P. Spinks/K. Callahan/N. Mustakim (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
J. Panko/A. Vare/S. Gray/K. Baenisch/R. Arlas (Cox)/
|
|
|||
Composite: Norcal Crew, Georgian Bay, Chinook (A) |
W. Greene/B. Ingleton/A. Hunt/T. Abbott/S. Evano (Cox)
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
K. Sisson/R. Alvey/D. Figgins/J. Maltz/P. Stemmler (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. Davies/G. Tertychnyi/H. Kelly/L. Case/M. Kirchoff (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
J. Loney/D. Pili/K. Ayers/J. Allen/M. Sands (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (B) |
|
||||
209 | Mixed B 4x | 9 |
|||
Dallas Rowing Club (A) |
P. Hamner/N. Riggio/M. Esway/B. Burnett
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
A. Haack/C. Seal/L. Sutherland/J. Raab
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
B. Levendowski/c. kubusek/L. Schmieg/A. Nichols
|
|
|||
Rio Salado Rowing Club, Inc. (A) |
W. Alford/K. Malcolm/P. Neuharth/B. McDermott
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
M. Eger/M. Norskog/R. Penninga/A. Linke
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
H. Swain/G. Baker/T. Jones/M. Perepelitza
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
K. Walsh/J. Eiboff/K. Whitcombe/L. McGivern
|
|
|||
Station L Rowing Club (B) |
A. Ryman/K. Henning/N. Langley/P. Volz
|
|
|||
210 | Womens Open G-K 2x | 17 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change