USRowing Central Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2018 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 6, 2018
1 WY1x Womens Youth 1x
9
2 MY1x Mens Youth 1x
8
3 WY2- Womens Youth 2-
6
4 MY2- Mens Youth 2-
9
5 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
10
6 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
11
7 WY2x Womens Youth 2x
15
8 MY2x Mens Youth 2x
11
9 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
7
    Austin Rowing Club (A)
P. Guerrero/C. Zhang/M. Zapata/A. Johnson/M. Gomillion (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
S. Zeutzius/J. Moore/C. Cope/E. Webber/K. Gelderloos (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
M. Tiscareno/G. Cook-Burton/B. Sullivan/C. Healy/K. Corey (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/A. Serven/R. LACY/M. Olstad/C. Mulligan (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Jablonski/H. Haymark/J. Olson/L. Brown/B. Hadix (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
W. Keith/A. Long/S. Slaten/M. Kugler/E. Strelitz-Block (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
D. Childs/C. Lossing-Cann/S. South/E. Glasscock/E. Haggard (Cox)
 
10 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
5
11 WY4+ Womens Youth 4+
3
12 MY4+ Mens Youth 4+
8
    Austin Rowing Club (A)
H. Simpson-May/L. Rizzo/T. Wilson/P. Franco/T. Word (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. McNeill/E. Martin/J. Annett/A. Justine/M. Harrod (Cox)/
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
N. Knapp/e. Pedack/M. Adams/W. Welch/S. Jing (Cox)/
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
P. McCormack/J. Reyes/M. Harkness/M. Hornung/J. Zirkman (Cox)
 
    Kansas State Rowing Association (A)
W. Hummel/M. Pitts/J. Brandt/s. West/C. Burpee (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Tubb/A. Serven/M. Stroud/C. MaGill/H. Adams (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
S. Schofield/R. Robinson/T. Broussard/A. Jones/B. Hadix (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Penelas/W. Grim/J. Young/A. Martinez/C. Morse (Cox)
 
13 WY4x Womens Youth 4x
14
    Dallas United Crew, Inc. (A)
B. Scruggs/A. Savant/E. Segrest/I. McCormack/
 
    Fort Collins Rowing Association (A)
m. bormann/M. Walenta/K. Doering/M. Anderson
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Knowles/F. Diamond/J. Valois/A. Glasgow
 
    Kansas City Boat Club (A)
H. Foutch/M. Tomasic/M. Gragg/K. Crouch
 
    Kansas State Rowing Association (A)
M. Larkin/L. Baldwin/C. Brandt/K. Brock
 
    Mile High Rowing Club (A)
R. Junge/K. Arnold/S. Fletcher/L. Garner
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/R. Soash/A. Wilson/H. Holmes
 
    Parati Competitive Rowing (A)
P. Kooyers/P. Hulsewe/X. CHICO/E. Hulsewe
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Raggio/A. Torrance/M. Miller/K. Bridwell
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Fisher/A. Long/C. Eby/G. Potter
 
    The Hockaday School (A)
C. Hao/N. Weeldryer/A. Dullye/P. Kim
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
T. Martin/K. Codd/S. Gibbs/E. Sheumaker
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
K. Allen-Kettle/O. Hudgens/M. Moss/E. Hollas
 
    Founders Rowing Club (B)
N. Diamond/S. Fearon/A. Hart/S. Kelton
 
14 MY4x Mens Youth 4x
10
    Colorado Jr. Crew (A)
I. Cormier/C. Schroer/N. Solt/J. Pennington
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
C. Alexander/A. Schweizer/B. Miltenberger/W. Schweizer/
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Fante/E. Williams/H. Toll/D. Varcoe
 
    OKC Riversport (A)
N. Brown/C. Brown/B. Rodts/N. Haragsim
 
    Parati Competitive Rowing (A)
E. Smith/A. Shellum-Gonzalez/L. Blackwell-Frank/C. Jones
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
J. Sorrell/S. Sakal/A. Lachman/C. Kennedy
 
    St. Mark's School of Texas (A)
B. Lockhart/R. Sanders/E. Ludwig-Bernardo/C. Duessel
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Peers/A. Barrera-Waters/A. Hojel/P. Atherton
 
    OKC Riversport (B)
K. Wilson/B. Dennis/R. Ramana/A. Van Horn
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
R. Dhanjal/J. Van der Merwe/E. Ansari/R. Straka
 
15 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
2
16 WY8+ Womens Youth 8+
6
    Austin Rowing Club (A)
C. Evans/H. Brooks/G. Edgar/F. Brooks/M. Zapata/N. GILL/M. Mitchell/M. Smith/J. Wilson (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
R. Craycroft/I. Harrington/J. vanWitzenburg/S. Dodda/K. Hammonds/C. Moore/G. Wellborn/p. condon/A. Manganello (Cox)/
 
    Mile High Rowing Club (A)
E. Carpender/M. Miner/S. Dencker/P. Robinson/M. Evans/H. Mathias/A. Manning/E. Calvert/e. needham (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/A. Fall/A. Brenner/H. Ondak/S. Ferguson/A. Wilson/R. LACY/A. Serven/C. Mulligan (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Knifton/D. Devlyn/E. Rowe/J. Grim/S. Fisher/C. Carlander/C. Eby/A. Long/I. Sura (Cox)
 
    Austin Rowing Club (B)
P. Guerrero/C. Zhang/B. Adair/G. Olsen/a. yarborough/J. Wilder/V. Gregory/A. Johnson/M. Gomillion (Cox)
 
17 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
3
    Dallas United Crew, Inc. (A)
T. Botsch/K. Yank/B. Huang/L. Whittemore/J. Lavish/J. RIgg/D. Avila/J. Donahue/D. Foley (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
C. Hendee/D. Nguyen/S. Morlan/S. Emrich/A. Moreau/T. Pazoureck/S. Pitman/A. Burch/M. Aljumaily (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Sabra/E. Kersey/W. Meyer/I. Stone/E. Love/A. Valdes/D. Soucie-Garza/M. Ozzello/C. Morse (Cox)
 
18 MY8+ Mens Youth 8+
8
    Austin Rowing Club (A)
T. Wilson/L. Rizzo/J. Maguire/P. Franco/R. Ramsey/R. Jobe/H. Bodwell/J. Rizzo/B. Fern (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
B. Genender/A. Wang/H. Adams/A. Smith/A. Schweizer/W. Schweizer/T. Ekstrom/K. Csaky/A. Craycroft (Cox)/
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
S. Tehan/A. Trautman/L. Edelmann/W. Cave/M. Sorensen/M. Schmidt/J. McClure/L. Songy/J. French (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
C. Sochia/B. Graass/J. Reyes/C. Landry/P. McCormack/N. Crawford/M. Harkness/R. Cave/E. Bandiera (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
J. Hankin/J. McFadden/G. Milne/P. van Leeuwen/T. Milne/J. Park/T. Gervasini/C. Oliver/M. Nevener (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Tubb/J. Gallagher/C. MaGill/A. Serven/M. Stroud/G. Heinen/O. Riggins/L. Stewart/H. Adams (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
W. Drake/B. Dennis/C. Brown/B. Rodts/R. Ramana/N. Haragsim/A. Van Horn/N. Brown/R. Cross (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
D. McNeill/E. Martin/J. Annett/A. Justine/N. Knapp/E. Duessel/e. Pedack/H. Bolt/M. Harrod (Cox)/
 
19 MYInc2x Mens Youth Inclusive 2x
0
20 WYInc2x Womens Youth Inclusive 2x
0
21 MY2nd2x Mens Youth 2nd 2x
10
22 MFresh4x Mens Freshman 4x
5
23 WFresh8+ Womens Freshman 8+
0
24 MYN4x Mens Youth Novice 4x
8
25 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
6
    Austin Rowing Club (A)
B. Adair/a. yarborough/C. Groves/R. Spencer/S. Kottke/H. Purvis/R. Clem/A. Stankes/N. Parker (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
A. Wallace-McCollom/G. Clary/e. welty/S. Blewett/I. McLain/E. Rodriguez/M. Henderson/r. Stowers/C. Deitz (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
M. Alvis/D. Gil/T. Moore/T. Moore/M. Ashbaker/S. Burkhart/K. Hodges/E. Walker/A. Carr (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
I. Nikolaidis/A. Alexander/E. Collard/K. Hanks/E. Jones/J. Montgomery/L. Quinn/L. Breston/H. Mohr (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
H. NOACK/C. Jenkins/A. HOFF/D. Stobaugh/S. Taken/S. Johnson/C. Craycroft/R. Plemons/C. Borman (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
P. Sween-Argyros/A. Sharpe/V. Bolton/R. Madden/A. Polakowski/A. Hurt/L. Dulin/S. Gonzalez/E. Luddy (Cox)
 
26 MU171x Mens U17 1x
8
27 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
4
28 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
11
    Austin Rowing Club (A)
A. Smith/C. van Loon/R. Ramsey/R. Rathbun/A. Van Nostrand (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
J. Lawson/D. Rogers/A. Singh/T. Winans/T. Luzarraga (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Boy/H. Hallam/M. Villalba/A. Curry/C. Menke (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
M. McLendon/R. Gabel/N. Burks/A. Leffel/O. McCool (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Firme/H. Giles/B. Petty/J. Hill/N. Williams (Cox)
 
    Austin Rowing Club (B)
N. Currie/I. Diller/T. Hunziker/A. Gomillion/B. Beckmann (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
G. Botsch/W. Sturhan/L. Schweizer/A. Douglass/L. Cummins (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
N. Spencer/K. O'Sullivan/R. Armstrong/N. Kerich/A. Coker (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
A. Gamez-Rico/J. Lee/J. Fitzgerald/M. Lopez-Cepero/M. Burch (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (C)
A. Tanner/H. Price/D. Ngo/M. Favors/A. Kantamsetty (Cox)/
 
    OKC Riversport (C)
J. Clark/C. Conklin/A. Coates/M. Freeman/P. Robeson (Cox)
 
29 WYNov2x Womens Youth Novice 2x
12
30 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
6
    Dallas United Crew, Inc. (A)
b. jackson/M. MCWILLIAMS/P. Stowers/K. Struthers/C. Fleming (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
S. Sherry/B. Hill/R. Soash/H. Holmes/A. Owens (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Thoden/D. Mulligan/A. Sloan/J. Valero/R. Bray (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
K. Warmuth/K. Purvis/S. Taylor/M. Olstad/M. Doyle (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
A. Davis/S. Kelley/S. Moran/M. Montgomery/L. Sankaran (Cox)
 
    Texas Rowing Center (C)
A. Czuchna/R. Fuller/C. Lossing-Cann/R. Myren/E. Haggard (Cox)
 
31 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
0
32 WY2nd2x Womens Youth 2nd 2x
10
33 WFresh4x Womens Freshman 4x
3
34 MFresh8+ Mens Freshman 8+
3
    Dallas United Crew, Inc. (A)
N. Knapp/J. RIgg/D. Avila/H. Price/A. Tanner/M. Hearne/G. Botsch/J. Krekow/A. Kantamsetty (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Boy/K. O'Sullivan/R. Armstrong/A. Curry/M. Villalba/H. Hallam/M. Patton/N. Kerich/C. Menke (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
N. Spencer/J. Martin/A. Gannon/A. Kayanan/J. Reig/W. Cho/H. Ishmael/K. Kuby/S. Cordero (Cox)
 
35 WYNov4x Womens Youth Novice 4x
11
36 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
7
    Austin Rowing Club (A)
A. Smith/R. Rathbun/R. Ramsey/C. van Loon/N. Currie/I. Diller/M. Gavigan/T. Landrum/B. Beckmann (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
J. Lawson/A. Douglass/A. Singh/D. Rogers/G. Smith/W. Sturhan/L. Schweizer/T. Winans/T. Luzarraga (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
M. McLendon/R. Gabel/N. Burks/A. Leffel/A. Coates/C. Conklin/P. Robeson/J. Clark/O. McCool (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. tsechansky/V. Waldo/B. Petty/N. Gutierrez/J. Firme/J. Hill/S. Pearson/H. Giles/N. Williams (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
T. Hensel/M. Favors/S. Nygard/C. Hoglund/E. Michels/J. Overcash/A. Thomas/D. Dabboussi/L. Cummins (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
A. Gamez-Rico/J. Lee/E. Morgan/M. Lopez-Cepero/J. Murphy/E. Nichols/C. Hensley/M. Freeman/M. Burch (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (C)
 
37 WU171x Womens U17 1x
16
38 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
8
39 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
8
    Austin Rowing Club (A)
C. Groves/S. Kottke/A. Stankes/R. Spencer/H. Purvis (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
A. Wallace-McCollom/E. Rodriguez/M. Henderson/G. Clary/C. Deitz (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
M. Alvis/T. Moore/T. Moore/D. Gil/A. Carr (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Collard/A. Alexander/I. Nikolaidis/K. Hanks/H. Mohr (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
e. welty/C. Jenkins/A. HOFF/S. Blewett/E. McCutchan (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
N. Emrich/S. Burkhart/K. Hodges/E. Walker/A. Quillin (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (C)
I. McLain/C. Breedlove/S. Taken/r. Stowers/C. Borman (Cox)
 
    OKC Riversport (C)
C. Cox/C. Algan/P. Hodges/H. Cook/O. McCool (Cox)
 
40 MYNov2x Mens Youth Novice 2x
17
41 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
4
42 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
5
    Dallas United Crew, Inc. (A)
B. Scruggs/A. Savant/E. Segrest/M. MCWILLIAMS/I. McCormack/b. jackson/P. Stowers/K. Struthers/C. Fleming (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
R. Junge/K. Arnold/A. Worrell/L. Garner/C. Donlan/S. Fletcher/e. needham/Y. Cooper Zars/M. Schoeberlein (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
S. Sherry/H. Holmes/R. Soash/B. Hill/K. Warmuth/M. Olstad/E. Fokas/K. Purvis/K. O'Keefe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Potter/S. Thoden/D. Mulligan/A. Sloan/J. Valero/M. Montgomery/R. Myren/W. Keith/E. Strelitz-Block (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
A. Czuchna/A. Davis/C. Lossing-Cann/S. Moran/S. Kelley/R. Fuller/S. Slaten/A. Ganne/L. Sankaran (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change