USRowing Mid-Atlantic Youth Championships

  • May 12, 2018 To May 13, 2018
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2018 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 12, 2018
1 WY1x Womens Youth 1x
16
2 MY1x Mens Youth 1x
12
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
12
4 WY2X Womens Youth 2x
13
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
12
6 MY2x Mens Youth 2x
13
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
E. Gabriele/B. Edwards
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Ouwerkerk/J. Theodore
 
    Bergen Catholic High School (A)
A. Ferrari/C. Tsui/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
O. Keim/J. Appleberry
 
    Navesink River Rowing (A)
T. McAuliffe/N. Malizia/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Pani/D. Sprawka
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
G. Delahaye/J. Garvey
 
    River City Crew (A)
A. MENEN/T. Saady
 
    River City Crew (A)
S. MILLER/N. Newton
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rostek/R. Almond
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Raab/H. LaGatta
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
E. Hida/A. Saladucha
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
Y. Wang/A. Rocca
 
7 WY2- Womens Youth 2-
3
8 MY2- Mens Youth 2-
7
9 WY4x Womens Youth 4x
11
10 MY4x Mens Youth 4x
9
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
2
12 WY4+ Womens Youth 4+
16
    Blair Academy Crew (A)
C. Tierney/C. Bentley/N. Henry/G. Koffman/W. Fong (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Rowling/R. McDonnell/L. Leimkuhler/L. Mersky/J. Hoff (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
c. putz/S. Smith/H. Davis/A. Guido/M. Blandon (Cox)
 
    OJR Wildcat Crew Club (A)
E. Christy/D. Frederick/S. Gayer/A. DeStefano/C. Rogers (Cox)
 
    Peddie School (A)
C. Quinn/L. Middleton/C. Kim/E. Yang/N. Rohacs (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Craver/E. Kosowski/E. Bryan/C. Gibson/M. Harkins (Cox)
 
    River City Crew (A)
M. Gibson/C. Rehme/Q. Edwards/S. Raber/S. Piper (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
V. Wilson/E. Caton/E. Weiss/H. Towhey/A. Backal (Cox)
 
    The Hill School (A)
E. Buck/G. King/J. Sun/P. Dondeti/R. Busillo (Cox)
 
    The Hun School (A)
K. Checo/E. Ryan/M. Clover/H. Cavanaugh/C. Luongo-Hyatt (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
D. Harrington/K. Miller/C. Friedman/I. Monaghan/S. Khanna (Cox)
 
    Unionville High School (A)
E. WORTH/c. Hutter/N. Savaiko/M. Welsch/I. Robb (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
C. Parziale/L. Atkins/S. Watson/A. Carter/C. Alberts (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
M. Gamble/L. Schofield/A. DiMaio/v. brana/E. Chmiel (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (B)
H. Maskery/I. DeKluyver/A. Egan/H. Roche/J. Noah (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
11
14 MY4+ Mens Youth 4+
17
    Blair Academy Crew (A)
L. Junkermann/M. Cavallaro/Z. Kreider/E. Huang/A. Cobb (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
o. malone/E. Vasquez/C. Dent/R. Sobolewski/D. Knapp (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
J. McNamara/U. McMillan/W. Bentley/A. Elzey/C. Cass (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
 
    Peddie School (A)
Z. Rizzuto-Flancbaum/w. li/P. Cornelius/O. Finlay/M. Kaushik (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Gallagher/E. Kalfaian/E. Kinter/H. De Cokere/A. Huber (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
Z. Taylor/B. Lyons/G. McNicholas/C. Atillasoy/E. Bond (Cox)
 
    River City Crew (A)
F. Scotti/C. Prillaman/K. Ivey/M. Tichenor/A. Greenberg (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. DiMarino/H. LaGatta/M. Van Buskirk/A. Laberee/S. Kim (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
G. Santiago/J. McGann/M. Coacher/S. Gilhawley/T. Muller (Cox)
 
    The Haverford School (A)
J. Costello/A. Leavy/D. McKay/T. Scheuritzel/N. Liu (Cox)
 
    The Hill School (A)
M. Schiavone/V. Wilpola/T. Stone/G. George/M. Stevens (Cox)
 
    The Hun School (A)
C. Knott/A. Sickmueller/D. Tiugaev/N. Reilly/C. Bennett (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
B. Bridgford/E. Dankers/M. Fuerst/T. Volk/H. Fletcher (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Donaldson/M. Williamson/D. MacKelcan/D. Flogaus/N. Donahue (Cox)/
 
    Gonzaga College High School Crew (B)
M. LesStrang/S. Bacas/J. Rourke/A. Sanin/D. Arrigan (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (B)
G. Stearns/E. Egger/Y. Kurose/T. Tropeano/A. DUNKEL (Cox)
 
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
8
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
6
17 WY8+ Womens Youth 8+
7
18 MY8+ Mens Youth 8+
12
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
0
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
0
21 WU171x Womens U17 1x
6
22 MU171x Mens U17 1x
9
23 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
16
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
I. McGuire/D. Major/H. Kelley/A. Lawrence/E. Lawrence (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Lamason/K. Coudon/M. Keller/T. Hayes/E. Radinsky (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
H. Guyton/K. Devlin/A. Roche/A. Bertoldo/J. KImmel (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Hess/A. Lee/A. Tucker/D. Ware/Z. Weiner (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
G. Kiriacos/A. Avrine/S. Giniger/I. Berman/G. Chatterjee (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Hermey/C. Fabiano/A. Takayama/A. Eversfield/R. Colchete (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
H. Schulke/S. VIERA/L. Kidder/A. Socha/N. Mesyngier (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
L. Sudholz/D. Loverro/J. Knigge/R. Singh/a. sasne (Cox)
 
    River City Crew (A)
A. French/a. dixon/K. Spiers/E. Raber/A. O'Connor (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. McCall/C. Reed/J. Wallace/M. Stack/E. Thurman (Cox)
 
    The Hill School (A)
A. Lehneis/A. Cao/I. Pan/R. Shah/C. Alfano (Cox)
 
    Unionville High School (A)
G. Lord/K. Alkhas/D. delGrippo/l. pysher/S. Troiano (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
P. Calkins/S. Schwedhelm/C. McNeil/M. Williams/Z. Downey (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
A. Foresta/A. Gray/M. Messer/C. Hricko/M. Reed (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
S. Lauria/M. Toomey/C. Kambouris/A. Drilling/V. Babcock (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (B)
W. Anstine/M. Yuzuki/K. Tsakos/M. See/J. Verba (Cox)
 
24 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Hamilton/J. Thompson/D. Gomez/M. Calderon/A. Radinsky (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
L. Economacos/G. Sigety/S. Anand/S. Anand/M. Wang (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
G. Williams/D. Hargrove/A. Carney/N. Zafiriadis/T. Roche (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
T. McKay/M. Gay/A. Gu/D. Scalfi/A. Shah (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Thomas/C. Killeen/J. DiRusso/A. Griesinger/d. guarino (Cox)
 
    River City Crew (A)
C. Cox/B. Ahern/O. Curtis/W. Tichenor/L. Falvo (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
D. Forte/F. Gaffney/D. Maffei/N. Dambra/M. Hughes (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
T. O'Brien/E. Eig/D. Perez/A. Villatoro/K. Owens (Cox)
 
    The Hill School (A)
P. Stone/D. Chow/W. Thompson/K. Mu/L. Shingles (Cox)
 
    The Hun School (A)
M. Malivojevic/O. Dougherty/K. Veerappan/M. Zubyk/M. Chiarini (Cox)/
 
    Williamsburg Boat Club (A)
A. DeWitt/G. Hartley/Z. Findley/T. Johnston/c. holdcraft (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
m. sidlowski/G. Brana/Z. shields/N. Kulda/S. Kelly (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
E. Guermont/A. Manns/M. Matarazzo/L. Denney/A. Espino (Cox)
 
    The Hill School (B)
S. Stiefel/H. Chen/B. Kim/N. Richards/S. Khan (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
R. Wang/C. Francis/L. Torregrossa/F. Luca/K. Weir (Cox)
 
25 WU172x Womens U17 2x
9
26 MU172x Mens U17 2x
6
27 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
19
    Baltimore Rowing Club (A)
G. Dettman/S. JONES/A. Wilson/M. Navarro/S. Cochran (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
C. Klein/E. Montfort/S. Hui Bon Hoa/E. Maniscalco/A. Setteducate (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
G. Suarez/C. Vielehr/E. Broder/G. Miller/P. Fortunato (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
C. Roberts/C. Niner/M. Gilbert/A. Pancholi/I. Keshishian (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Gangemi/N. Sturman/K. Fabiano/A. Gallo/S. Brady (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
T. Mathis/C. Brown/F. Marcozzi/J. Dean/M. Boyd (Cox)
 
    Peddie School (A)
M. Lu/C. Heacock/R. Cook/H. Keaton/A. Singh (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Anwar/H. Szych/A. Emison/E. Szych/S. Hu (Cox)
 
    River City Crew (A)
E. KEY/W. Williford/M. McHugh/C. Hearns/S. Piper (Cox)
 
    The Hill School (A)
E. Heft/E. Stone/A. Grippo/A. Zitkus/A. Gvodas (Cox)
 
    The Hun School (A)
l. rudek/I. DeStefano/M. Monroy/A. Stein/P. Seth (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
I. Paine/A. Craighead/M. Boxley/J. Davis/S. Hariharan (Cox)
 
    Unionville High School (A)
B. Horine/A. Hricko/E. Megill/N. Heslep/I. Robb (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Boettger/G. Williamson/N. Baag/E. Kerry/R. Sood (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
C. Haywood/S. Doelfel/A. Bazsa/K. Lomastro/K. Setteducate (Cox)
 
    Peddie School (B)
E. Morin/S. Supriyono/D. Estrada-Britton/N. Stillwell/S. Park (Cox)
 
    The Lawrenceville School (B)
S. Bechtel/D. Kim/N. Carr/C. Levy/T. Lin (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
M. Marchlik/A. Baldwin/C. Baag/M. Esparza/M. Reed (Cox)
 
    The Lawrenceville School (C)
C. Frumkin/B. Tapiero/A. Singh/J. Barco/a. ramachandran (Cox)
 
28 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
20
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Lamason/D. Hamilton-Stokes/D. Gomez/M. Calderon/A. Radinsky (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
R. Green/A. Abrahamsen/H. Small/J. Leddy/N. Dufour (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
J. Tucker/A. Kurtz/R. Fricke/S. Wilson/Z. Weiner (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Beckerman/P. russo/E. Lowndes/N. Tsilikos/C. Murphy (Cox)
 
    Peddie School (A)
T. Probst/C. Jackson/A. Testa/J. Trapp/I. Guerrero (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
G. Smith/J. Mongelli/A. Sarafin/A. Dumitriu/L. Glogoff (Cox)
 
    River City Crew (A)
T. Loppacker/T. Clary/B. Wrobel/J. Raber/A. Greenberg (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
A. Hunter/l. Donofrio/A. D'Angelico/J. Rubino/M. O'Neill (Cox)
 
    The Hill School (A)
E. Hempel/S. Chen/J. Kim/M. Logar/C. Alfano (Cox)
 
    The Hun School (A)
H. Millington/J. Britton/M. Hartmann/G. Hebert/L. Kim (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Curry/A. Brown/D. Rogers/K. Rohrbacher/W. Vogel (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
N. Castimore/A. Nayak/S. Ni/J. Stockhausen/A. Gibson (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (B)
 
    Peddie School (B)
I. Olchanski/K. Mohan/A. Bhungalia/L. Magee/M. Bailey (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
C. Tanas/P. Malone/D. Mitnick/J. Heffelfinger/J. Perino (Cox)
 
    The Hill School (B)
 
    The Hun School (B)
s. Zhang/D. Chen/A. Kamdar/Q. Knott/H. Fedun (Cox)
 
    Peddie School (C)
W. Yang/S. Murphy/Z. Steinhauser/J. OH/C. Null (Cox)
 
    The Hill School (C)
R. Busillo/B. Wang/S. Stiefel/L. Lopera/E. Lee (Cox)
 
29 WU178+ Womens U17 8+
2
30 MU178+ Mens U17 8+
6
31 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
19
32 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
17
33 WU174x Womens U17 4x
7
34 MU174x Mens U17 4x
6
35 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
3
36 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change