USRowing Northeast Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2018 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 19, 2018
1 WY1x Womens Youth 1x
20
2 MY1x Mens Youth 1x
12
3 WY2- Womens Youth 2-
8
4 MY2- Mens Youth 2-
13
5 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
10
6 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
14
7 WY2X Womens Youth 2x
12
8 MY2x Mens Youth 2x
15
    Cambridge Boat Club (A)
J. Welborn/L. Abeln
 
    CRI- Row Boston (A)
R. Pease/D. Rao/
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
M. Hubbard/J. Louser/
 
    GMS Rowing Center (A)
B. Evans/L. Jenkins
 
    Great Bay Rowing (A)
B. Fream/j. landry
 
    Great River Rowing (A)
R. McManus/P. Ribbens
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Warshaw/A. Butler
 
    Maritime Rowing Club (A)
N. Hooper/A. Simoneau
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Scheurkogel/A. Abbruzzese
 
    Noank Rowing Club, Inc. (A)
A. Colbath/F. Roberts
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
B. Moss/D. Anaya
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
L. Heger/M. Davis
 
    West Cambridge Rowing (A)
T. Winkler/J. Hodge
 
    New Canaan High School Crew (B)
A. Williams/J. Sanzone
 
9 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
10
10 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
11
11 WY4+ Womens Youth 4+
16
12 MY4+ Mens Youth 4+
19
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Kane/B. O'Rourke/K. Fowler/J. Awad/J. Ruccio (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
K. Eskew/J. Klysner/R. Ciliberto/M. Ferrandino/D. Kennedy Slesar (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
J. Walsh/W. Thompson/S. Scornavacca/D. Fairchild/N. Maity (Cox)
 
    Brookline High School (A)
L. Jamous/R. Bizier/A. Marchiel/R. Grieco/B. Noe (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Aquilina-Piscitello/J. Hardin/M. Gelfand/G. VanOrden/L. Druker (Cox)
 
    Eagle Hill School (A)
E. Plumb/D. Wichern/A. Bustamante/W. Duncan/F. Escobar (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
M. Lesofsky/J. Mojica/H. Schmidel/G. Stella/M. Bronder (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Bickham/N. Brehm/M. Phillips/W. Wright/A. Chung (Cox)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
A. McCarthy/C. Laplante/K. Brown/E. Stuart/H. Gagnon (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
M. Reiser/A. Qu/L. Mackenzie/J. Patterson/E. Majernik (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
G. LeLievre/e. hammarlund/B. Malynoski/E. Grant/W. Konieczny (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Sferlazza/A. Hu/A. Cooke/T. Andersen/A. Yoon (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Buhler/C. Owen/R. Downes/B. Jalili/I. Santos (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Wenkoff/S. Kleiner/M. Callahan/M. Chayet/C. Levin (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
B. Goldstone/F. Thompson/N. Johnson/S. Rodgers/A. Janoff (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
D. Silvia/A. Keefe/J. Baker/J. Salmonson/Z. Kingsley (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Rodiger/C. BENOIT-MYER/C. Serhan/G. McDonough/E. Balke (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
A. Hawley/C. Horton/J. Zweifler/G. Hall/B. Berman (Cox)
 
13 WY4x Womens Youth 4x
11
    Cambridge Boat Club (A)
C. Perry/A. McDonald/E. McDonald/M. Rodriguez
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/E. Urdang/J. Macrae/E. Petreski
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Siegel/E. Brenner/G. Flanagan/I. Papov
 
    Great Bay Rowing (A)
A. McDonough/I. Cotrupi/I. Ozkurt/E. Thompson
 
    Great River Rowing (A)
C. Carrignan/N. Selmon/E. Iannantuoni/E. McRanor
 
    Greenwich Crew (A)
E. Mohn/C. Segal/A. Bennitt/C. Tagliavia
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Noank Rowing Club, Inc. (A)
K. Krupansky/K. Gilot/S. Beebe/H. Conlon
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Lussier/A. Albro-Fisher/M. Missien/A. Paquette
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
H. Robinson/K. Williams/N. Joshi/H. Cliff
 
14 MY4x Mens Youth 4x
9
15 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
6
16 WY8+ Womens Youth 8+
12
    Arlington Belmont Crew (A)
K. Houston/A. O'Brien/J. Cha/L. November/S. Roberts/L. Sama/N. McElhoe/C. Wilson/E. Steinitz (Cox)
 
    Brookline High School (A)
A. Heffan/C. Terranova/T. Landesman/E. Wallace/C. Guillemin/C. Guzman/A. Reay/M. Whalen/M. Shrivastava (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
I. Huban/S. Chupka/J. Wingard/L. Schlegel/J. Constantine/M. LeBeau/H. Jacobson/I. DeSantis/E. Christman (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
A. Bishop/M. Llewelyn/J. Van Fleet/M. Trafton/K. Richards/A. Sampson/P. Kilgore/M. Cox/S. Asselin (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/H. Bronson/A. Surette/M. Newton/B. Jean-Laurent/M. Tousignant/E. O'Brien/A. Woods (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Wilkowski/N. Neitzell/A. Pyne/L. Koven/S. de la sierra/D. DeVore/C. Boylan/E. Talgo/E. Leites (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
D. Normandin/S. Pea/S. Cigliano/M. Desroches/M. Davis/J. Barra/S. Peden/I. Brito/K. Nguyen (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    Row New York - Queens (A)
D. Reynoso/j. wallack/S. Youssef/L. Rolle/N. Clark/M. Razo/N. Torres/A. Alvarez/S. Lopez (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Esse/B. Pushner/K. McGinley/J. McGuire/I. Mezei/H. Delaney/N. Amlicke/C. Everett/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Angerhofer/E. Heil/L. Davis/E. Plankey/I. Fernandes/S. Killpartrick/C. Baldoumas/C. Gabriel/M. Cao (Cox)
 
17 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
5
18 MY8+ Mens Youth 8+
9
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
1
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
1
21 WYLtwt1x Womens Youth Ltwt 1x
8
22 MYLtwt1x Mens Youth Ltwt 1x
10
23 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
15
24 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
13
25 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
15
26 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
15
27 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
4
28 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
7
29 WY2ndNov8+ Womens Youth 2nd Novice 8+
7
30 MY2ndNov8+ Mens Youth 2nd Novice 8+
7
31 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
6
32 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
6
33 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
8
34 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
11
35 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
19
36 WYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
37 WNov2x Womens Novice 2x
13
38 MNov2x Mens Novice 2x
12
39 WU178+ Womens U17 8+
3
40 MU178+ Mens U17 8+
8
41 WY4- Womens Youth 4- (Exhibition)
1
42 MY4- Mens Youth 4- (Exhibition)
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change