USRowing Northeast Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2018 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 19, 2018
1 WY1x Womens Youth 1x
20
2 MY1x Mens Youth 1x
12
3 WY2- Womens Youth 2-
8
4 MY2- Mens Youth 2-
13
5 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
10
6 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
14
7 WY2X Womens Youth 2x
12
8 MY2x Mens Youth 2x
15
9 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
10
10 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
11
11 WY4+ Womens Youth 4+
16
    Boston Latin School Crew (A)
I. Aikens/L. Ellis/M. Hogan/C. Guichard/R. Feininger (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Shlimak/K. Fay/G. White/A. Buchovecky/S. Inanoglu (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Garrett/O. Luther/K. Kern/J. Abbruzzese/V. Van Ingen (Cox)
 
    Eagle Hill School (A)
A. Freiberg/L. Escobar/L. Doe/A. Balduzzi/B. Sweeny (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
A. McGee/J. Fortin/L. McMillan/E. Swintak/S. DeRosa (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. Johnson/B. McNamara/M. Bannister/N. Jones/K. Maurice (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/R. Sabatino/E. Craven/A. Woods (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Thibault/E. Dabney/L. de la Sierra/A. Meurer/C. Hacker (Cox)
 
    Methuen High School (A)
A. Downing/E. Schneider/K. Beohner/J. Carter/K. Bell (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Trull/A. Poole/C. Kinghorn/S. Averill/S. Janower (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
H. Johns/J. Weldon/L. O'Connor/L. Walt/J. Warchol (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Michaels/A. Capone/S. Lienau/R. Becker/O. Dumeer (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Orlov/C. Hurney/A. Laufer/I. Gitten/C. Gould (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Angerhofer/E. Heil/L. Kinne/M. Bolko/M. Cao (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
A. Horton/L. Kovalski/J. Feliciano/V. Carpenter/E. Duva (Cox)
 
12 MY4+ Mens Youth 4+
19
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Kane/B. O'Rourke/K. Fowler/J. Awad/J. Ruccio (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
K. Eskew/J. Klysner/R. Ciliberto/M. Ferrandino/D. Kennedy Slesar (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
J. Walsh/W. Thompson/S. Scornavacca/D. Fairchild/N. Maity (Cox)
 
    Brookline High School (A)
L. Jamous/R. Bizier/A. Marchiel/R. Grieco/B. Noe (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Aquilina-Piscitello/J. Hardin/M. Gelfand/G. VanOrden/L. Druker (Cox)
 
    Eagle Hill School (A)
E. Plumb/D. Wichern/A. Bustamante/W. Duncan/F. Escobar (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
M. Lesofsky/J. Mojica/H. Schmidel/G. Stella/M. Bronder (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Bickham/N. Brehm/M. Phillips/W. Wright/A. Chung (Cox)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
A. McCarthy/C. Laplante/K. Brown/E. Stuart/H. Gagnon (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
M. Reiser/A. Qu/L. Mackenzie/J. Patterson/E. Majernik (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
G. LeLievre/e. hammarlund/B. Malynoski/E. Grant/W. Konieczny (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Sferlazza/A. Hu/A. Cooke/T. Andersen/A. Yoon (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Buhler/C. Owen/R. Downes/B. Jalili/I. Santos (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Wenkoff/S. Kleiner/M. Callahan/M. Chayet/C. Levin (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
B. Goldstone/F. Thompson/N. Johnson/S. Rodgers/A. Janoff (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
D. Silvia/A. Keefe/J. Baker/J. Salmonson/Z. Kingsley (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Rodiger/C. BENOIT-MYER/C. Serhan/G. McDonough/E. Balke (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
A. Hawley/C. Horton/J. Zweifler/G. Hall/B. Berman (Cox)
 
13 WY4x Womens Youth 4x
11
14 MY4x Mens Youth 4x
9
15 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
6
16 WY8+ Womens Youth 8+
12
17 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
5
18 MY8+ Mens Youth 8+
9
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
1
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
1
21 WYLtwt1x Womens Youth Ltwt 1x
8
22 MYLtwt1x Mens Youth Ltwt 1x
10
23 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
15
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Assimakopoulos/L. Bell/L. Curtis/C. Crowley/A. Propp (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Geffs/E. Imrie/L. Collins/K. Stoker/V. Van Ingen (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
M. Amoroso/A. Wilhelm/E. Scheibl/B. Wilkerson/G. McDermott (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
E. Fremont-Smith/G. Kim/A. Alexandrou/Z. Galuszewski/B. Corbitt (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
O. Schnur/A. White/J. Nanai/G. Wakim/A. Kishore (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
S. Nomicos/N. Dziama/R. O'Connor/K. Poole/C. Patterson (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
S. Kelly/M. Cofer/G. Coogan/C. Carmody/E. Coogan (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
M. Merritt/K. Grover/L. Thomas/L. Henshaw/S. Labbe (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
S. Berard/G. Kelleher/B. Kivel/C. morrissey/K. Kivel (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Gold/E. Pinckney/J. Vide/J. Neal/J. Andrews (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
P. Pucel/K. Lynch/E. Forbis/L. Conway/I. Fox (Cox)
 
    Noble & Greenough School (B)
A. Scherzer/M. Connors/B. O'Connor/S. Eldridge/E. Jester (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
L. Vitarelli/V. Asfalg/A. Colon/S. Meserve/S. Bascom (Cox)
 
    Noble & Greenough School (C)
C. Lelon/E. Kantrowitz/B. Jensen/J. Lyne/L. Del Col (Cox)
 
24 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
13
    Boston Latin School Crew (A)
D. Chen/L. Mattison/R. Li/E. Jost price/L. Azar-Tanguay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Raczek-Hoffmann/N. Emello/S. Roche/L. Leo/C. Velander (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Mendes/B. Heintzelman/M. Cripanuk/B. Helmbrecht-Lommel/S. Huntress (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
N. Woo/H. Dunham/O. Lee/J. Norrgard/C. Rosen (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
C. Guerra/C. Nelson/N. Hazard/R. Kramer/R. Drout (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Perrotta/M. Brown/J. Shi/H. Bradley/G. Donovan (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (B)
A. Reiss/O. Loeb/I. McCabe/C. Brown/M. Aranow (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
L. Grepl-Malmgren/W. Ferrarese/J. Millspaugh/W. Goggins/H. Markfield (Cox)
 
    Noble & Greenough School (B)
F. Crawford/C. Gatnik/W. Ellison/A. Kasparyan/S. Jubber (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
M. Fiedler/j. friedman/R. Thornton/K. Battles/A. Colon (Cox)
 
    Noble & Greenough School (C)
C. Millay/M. Martinez/P. Denning/L. Sandler/O. Hayward (Cox)
 
25 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
15
26 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
15
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Francesconi/J. Eickelberg/C. Simko/A. McCurdy/C. Schwartz/M. Osborne/E. Barrett/M. Murphy/I. Mersky (Cox)/
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
T. Pelt/M. Hudgins/K. Reis/N. Butt/D. Millis/B. Roldan/M. Serrano/C. Strong/F. Huntress (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
T. Boone/M. Razanau/R. Bucaria/G. Gilfond/M. Gigliani/Z. Ojjeh/R. Yu/C. Ellis/K. Capparelle (Cox)
 
    King School (A)
G. Dowling/N. Carnavalla/T. Shiffman/J. Ross/C. Rubich/M. Carnavalla/N. Camacho/J. Murphy/s. hammoud (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
S. Goodman/E. Guo/K. Dimitrov/D. THOM/D. Coles/P. Vigano/L. Stevenson/M. Mercado/B. Rosenbaum (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
K. Bina/S. Wu/W. Lyons/Y. Mikhaylov/R. Swords/H. Theriault/V. Singh/L. Nawara/G. Rayev (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
X. Van Den Nieuwenhuizen/O. Ross/S. Marsan/D. Griffin/W. Randolph/N. Saldanha/C. Espinoza/T. Cooper/S. MacDonald (Cox)/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
K. Zerbe/H. Joyner/C. Prast/C. Marino/M. Ciesla/C. Mendonca/J. Frankhauser/R. Bezores/A. Petrov (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
H. Knight/M. Jung/J. Fargnoli/E. Choos/D. Chung/D. Graham/T. Martin/N. Moore/A. Santiago (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
D. Roveto/K. Oktay/G. Fauver/M. Smith/J. Weld/T. Gough/L. Wenk/N. Briano/C. Henjes (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Burke/M. Griffin/T. Walewski/A. DeWitt/S. Scheps/A. hanson/O. O'Brien/T. Chung/C. Hulina (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
C. Marchiony/C. Langenhagen/B. Welcher/L. Zhu/J. Ballenger/L. DiCarlo/I. Levine/A. Vlasakov/D. Cai (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
D. Silvia/C. Thurow/A. Keefe/N. Connell/S. Kumar/B. Klostermann/S. Heil/N. Villare/U. Dass-Vattam (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Lonergan/C. Meyer/J. Abelard/W. Dougherty/G. Chen/N. Marino/J. Coukos/N. Polnarev/K. Wagner (Cox)/
 
27 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
4
28 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
7
29 WY2ndNov8+ Womens Youth 2nd Novice 8+
7
30 MY2ndNov8+ Mens Youth 2nd Novice 8+
7
31 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
6
32 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
6
33 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
8
34 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
11
35 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
19
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Kuklis/L. Tarantino/M. O'Neill/S. Cogan/A. Alperin (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
W. Short/P. Inall/G. Lambrakis/E. Greene/A. Triano (Cox)
 
    Eagle Hill School (A)
P. Carrona/C. Marvin/E. Spang/A. Balduzzi/A. LaConte (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
E. Wright/K. Watt/L. Carey/A. Weeks/K. Butt (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Blanchard/L. Johnson/J. Hooper/A. Millspaugh/V. Fu (Cox)
 
    King School (A)
S. Fishkin/M. Marra/O. Iudicone/S. Kadlick/E. Rizk (Cox)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
E. Perry/S. Eckerson/H. Martinelli/S. Fonseca/L. Law (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Mark/E. Regan/V. Rego/E. Arias/S. Webber (Cox)/
 
    Noble & Greenough School (A)
P. Ducrest/A. McGrath/S. Asnis/H. Winslow/C. Fai (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Hewitt/C. Blessing/n. garbarino/S. MacDonald/N. Saldanha (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Leyden/J. Norbut/M. Swanson/L. Owens/R. Lyons (Cox)
 
    Row New York - Manhattan (A)
S. Cohen/C. Berg/E. Huntington/G. Jenkins/A. Perez (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
L. Diaz/N. Kathriner/N. Youngelson/G. Sanchez/I. Angeles (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Kirk/A. Owens/J. Plink/A. Donnelly/C. Cunningham (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. French/L. Lesher/O. Magazino/L. Infantino/I. Sareen (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
T. Kendall-Green/L. Berry/J. Brandaleone/R. Lieb/T. Heilman (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Kidder/J. Mckenney/K. Marshall/E. Pearson/Q. Schrock (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
A. Rodrigues/H. Dineen/A. Hyatt/K. Majmudar/S. Chupka (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
M. Marshall/M. Teslya/j. lubarsky/A. Schulman/H. Scott (Cox)
 
36 WYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
37 WNov2x Womens Novice 2x
13
38 MNov2x Mens Novice 2x
12
39 WU178+ Womens U17 8+
3
40 MU178+ Mens U17 8+
8
41 WY4- Womens Youth 4- (Exhibition)
1
42 MY4- Mens Youth 4- (Exhibition)
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change