USRowing Northeast Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2018 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 19, 2018
1 WY1x Womens Youth 1x
20
2 MY1x Mens Youth 1x
12
3 WY2- Womens Youth 2-
8
    Arlington Belmont Crew (A)
K. Houston/L. November
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
S. Maxwell/M. ONEILL
 
    Connecticut Boat Club (A)
H. Jacobson/K. Batson
 
    Greenwich Crew (A)
E. Simpson/A. Brause
 
    Noble & Greenough School (A)
R. O'Connor/N. Dziama
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
G. Rizzo/A. Delfino/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Maietta/G. Fargnoli
 
    Brookline High School (B)
D. Bogdanovic/E. Popkov
 
4 MY2- Mens Youth 2-
13
5 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
10
6 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
14
7 WY2X Womens Youth 2x
12
8 MY2x Mens Youth 2x
15
9 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
10
    Boston Latin School Crew (A)
I. Massarelli/P. Hodin/R. Shiferaw/J. Norek/E. Ford (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Smith/K. Liu/Z. Flanzer/A. Kong/R. Shrives (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
G. Moore/A. Bazarian/C. Patafio/T. Brown/I. Fox (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. McNish/J. Willey/S. Guerrette/A. Bhattarai/K. Butt (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Hacker/R. Korzendorfer/H. Marks/J. Brendel/L. Garnett (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
F. Eves/H. Glucksman/G. Dwyer/C. Esposito/D. PEDRO (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Cote/R. Smith/G. Walker/E. Smicka/M. Carlo (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Ronca/I. DeSpirito/L. Littig/A. Lefebvre/k. obsitnik (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Patterson/J. Cook/J. Cook/S. DiPietro/L. Sundberg (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. O'Brien/V. Stuart/V. Lo/E. Ault/A. Gabel (Cox)
 
10 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
11
11 WY4+ Womens Youth 4+
16
    Boston Latin School Crew (A)
I. Aikens/L. Ellis/M. Hogan/C. Guichard/R. Feininger (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Shlimak/K. Fay/G. White/A. Buchovecky/S. Inanoglu (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Garrett/O. Luther/K. Kern/J. Abbruzzese/V. Van Ingen (Cox)
 
    Eagle Hill School (A)
A. Freiberg/L. Escobar/L. Doe/A. Balduzzi/B. Sweeny (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
A. McGee/J. Fortin/L. McMillan/E. Swintak/S. DeRosa (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. Johnson/B. McNamara/M. Bannister/N. Jones/K. Maurice (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/R. Sabatino/E. Craven/A. Woods (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Thibault/E. Dabney/L. de la Sierra/A. Meurer/C. Hacker (Cox)
 
    Methuen High School (A)
A. Downing/E. Schneider/K. Beohner/J. Carter/K. Bell (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Trull/A. Poole/C. Kinghorn/S. Averill/S. Janower (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
H. Johns/J. Weldon/L. O'Connor/L. Walt/J. Warchol (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Michaels/A. Capone/S. Lienau/R. Becker/O. Dumeer (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Orlov/C. Hurney/A. Laufer/I. Gitten/C. Gould (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Angerhofer/E. Heil/L. Kinne/M. Bolko/M. Cao (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
A. Horton/L. Kovalski/J. Feliciano/V. Carpenter/E. Duva (Cox)
 
12 MY4+ Mens Youth 4+
19
13 WY4x Womens Youth 4x
11
    Cambridge Boat Club (A)
C. Perry/A. McDonald/E. McDonald/M. Rodriguez
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/E. Urdang/J. Macrae/E. Petreski
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Siegel/E. Brenner/G. Flanagan/I. Papov
 
    Great Bay Rowing (A)
A. McDonough/I. Cotrupi/I. Ozkurt/E. Thompson
 
    Great River Rowing (A)
C. Carrignan/N. Selmon/E. Iannantuoni/E. McRanor
 
    Greenwich Crew (A)
E. Mohn/C. Segal/A. Bennitt/C. Tagliavia
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Noank Rowing Club, Inc. (A)
K. Krupansky/K. Gilot/S. Beebe/H. Conlon
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Lussier/A. Albro-Fisher/M. Missien/A. Paquette
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
H. Robinson/K. Williams/N. Joshi/H. Cliff
 
14 MY4x Mens Youth 4x
9
15 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
6
16 WY8+ Womens Youth 8+
12
    Arlington Belmont Crew (A)
K. Houston/A. O'Brien/J. Cha/L. November/S. Roberts/L. Sama/N. McElhoe/C. Wilson/E. Steinitz (Cox)
 
    Brookline High School (A)
A. Heffan/C. Terranova/T. Landesman/E. Wallace/C. Guillemin/C. Guzman/A. Reay/M. Whalen/M. Shrivastava (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
I. Huban/S. Chupka/J. Wingard/L. Schlegel/J. Constantine/M. LeBeau/H. Jacobson/I. DeSantis/E. Christman (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
A. Bishop/M. Llewelyn/J. Van Fleet/M. Trafton/K. Richards/A. Sampson/P. Kilgore/M. Cox/S. Asselin (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/H. Bronson/A. Surette/M. Newton/B. Jean-Laurent/M. Tousignant/E. O'Brien/A. Woods (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Wilkowski/N. Neitzell/A. Pyne/L. Koven/S. de la sierra/D. DeVore/C. Boylan/E. Talgo/E. Leites (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
D. Normandin/S. Pea/S. Cigliano/M. Desroches/M. Davis/J. Barra/S. Peden/I. Brito/K. Nguyen (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    Row New York - Queens (A)
D. Reynoso/j. wallack/S. Youssef/L. Rolle/N. Clark/M. Razo/N. Torres/A. Alvarez/S. Lopez (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Esse/B. Pushner/K. McGinley/J. McGuire/I. Mezei/H. Delaney/N. Amlicke/C. Everett/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Angerhofer/E. Heil/L. Davis/E. Plankey/I. Fernandes/S. Killpartrick/C. Baldoumas/C. Gabriel/M. Cao (Cox)
 
17 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
5
18 MY8+ Mens Youth 8+
9
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
1
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
1
21 WYLtwt1x Womens Youth Ltwt 1x
8
22 MYLtwt1x Mens Youth Ltwt 1x
10
23 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
15
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Assimakopoulos/L. Bell/L. Curtis/C. Crowley/A. Propp (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Geffs/E. Imrie/L. Collins/K. Stoker/V. Van Ingen (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
M. Amoroso/A. Wilhelm/E. Scheibl/B. Wilkerson/G. McDermott (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
E. Fremont-Smith/G. Kim/A. Alexandrou/Z. Galuszewski/B. Corbitt (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
O. Schnur/A. White/J. Nanai/G. Wakim/A. Kishore (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
S. Nomicos/N. Dziama/R. O'Connor/K. Poole/C. Patterson (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
S. Kelly/M. Cofer/G. Coogan/C. Carmody/E. Coogan (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
M. Merritt/K. Grover/L. Thomas/L. Henshaw/S. Labbe (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
S. Berard/G. Kelleher/B. Kivel/C. morrissey/K. Kivel (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Gold/E. Pinckney/J. Vide/J. Neal/J. Andrews (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
P. Pucel/K. Lynch/E. Forbis/L. Conway/I. Fox (Cox)
 
    Noble & Greenough School (B)
A. Scherzer/M. Connors/B. O'Connor/S. Eldridge/E. Jester (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
L. Vitarelli/V. Asfalg/A. Colon/S. Meserve/S. Bascom (Cox)
 
    Noble & Greenough School (C)
C. Lelon/E. Kantrowitz/B. Jensen/J. Lyne/L. Del Col (Cox)
 
24 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
13
25 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
15
    Arlington Belmont Crew (A)
l. thompson/A. Skehan/E. Alton/A. Weaver/E. Gromfin/D. Vanderpile/J. Kim/Z. Cheimets/F. Szaraz (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Darnall/E. Weissmann/P. Sequeira/C. Michaud/A. Hemmerle/N. Gamble/E. Stock/C. Cheng/A. Alperin (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
W. Short/A. Napolitano/G. Lambrakis/P. Inall/E. Uzgiris/E. Caruso/C. Dalen/E. Greene/M. Cunningham (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
S. Milman/E. Angert/E. Dupre/S. Swayze/b. hervey/K. Noonan/A. Martin/M. McAdams/E. McGee (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
A. Cobery/K. Benjamin/J. Sagl/H. Katz/A. Schneider/K. Mammola/S. Navsaria/C. Gomes/M. Johnson (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
L. Diranian/H. Rowe/A. Brzezenski/S. Rainville/C. McNeal/E. Svendsen/R. Clark/T. Trant/C. Cronin (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Blanchard/L. Johnson/I. Busch/E. Jaffe/J. Hooper/L. JHAMB/E. Andersen/A. Millspaugh/V. Fu (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Zitzmann/C. Adams/J. Williams/C. Miljkovic/A. Hoffman/K. Mulcahy/I. Onbargi/K. Sill/A. Rosenbaum (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
N. Maher/J. Do-Dai/C. Hanenberger/S. Lowry/O. Patz/K. Doyle/A. Perez/S. Coker/L. Dubois (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
L. Griffiths/P. Maharaj-Chamaa/J. Jia/L. Burstein/A. Aron/H. Rivest/J. Ducharme/T. Scolari/E. Dumeny (Cox)
 
    Row New York - Manhattan (A)
C. Ritz-Jack/G. Jenkins/E. Huntington/C. Berg/S. Cohen/A. Dudley/s. Trombone/Z. Duvalsaint/E. Rudin (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Coyne/S. Coppola/K. Iuliano/A. Telesca/L. Caminiti/M. Kerrick/S. Mosconi/M. Moschetta/C. Cunningham (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Gilbert/O. Hankey/J. McKenna/M. Roland/L. Sutter/A. mozingo/N. Sammarco/R. Boyle/C. Devine (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
T. Kendall-Green/C. Flanigon/M. Tremblay/D. Foreman/C. Schuckel/M. Mills/K. O'Brien/B. Walp/A. Azzam (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
L. Chohan/A. Tyne/A. DeNucci/I. Eliot/R. Zimmerman-Diaz/E. Lentino/J. Mizzi/I. Erickson/Q. Schrock (Cox)
 
26 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
15
27 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
4
    Connecticut Boat Club (A)
T. Nobles/F. Woodring/G. Skolds/O. Moor
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Siegel/C. Boyle/G. Killen/M. Gurrieri
 
    Great River Rowing (A)
O. Grant/M. Spisak/i. Komninakas/A. Hepfer
 
    Greenwich Crew (A)
A. White/H. Feldmeth/P. Barth/G. Villano
 
28 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
7
29 WY2ndNov8+ Womens Youth 2nd Novice 8+
7
30 MY2ndNov8+ Mens Youth 2nd Novice 8+
7
31 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
6
32 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
6
33 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
8
    Arlington Belmont Crew (A)
L. Metelmann/L. Bell/A. Assimakopoulos/L. Curtis/H. Croteau/A. tenBroek/M. Laffey/C. Crowley/A. Propp (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Geffs/E. Imrie/L. Collins/K. Lynch/G. Skolds/O. Moor/P. Pucel/L. Conway/E. Christman (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
K. Antons/L. Payne/G. Ellicott/E. Palmer/K. Driscoll/C. Dougherty/E. Kazounis/H. Redmond/S. DeRosa (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
D. Dembro/N. Nepal/E. Lowne/B. Cini/A. Christen/H. Deacon/C. Clark/M. Anstey/K. Maurice (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Damiani/M. Buswick/V. Karlberg/E. May/C. Coady/E. Craven/R. Sabatino/M. Gaffney/M. Ferraro (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Mohn/C. Segal/O. Schnur/G. Wakim/J. Nanai/G. Villano/A. Bennitt/C. Tagliavia/C. Minyo (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Roland/E. Shorrock/P. Cuthbertson/I. Mezei/B. Schwab/H. Delaney/A. Straight/C. Notarfrancesco/H. Heisler (Cox)
 
34 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
11
35 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
19
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Kuklis/L. Tarantino/M. O'Neill/S. Cogan/A. Alperin (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
W. Short/P. Inall/G. Lambrakis/E. Greene/A. Triano (Cox)
 
    Eagle Hill School (A)
P. Carrona/C. Marvin/E. Spang/A. Balduzzi/A. LaConte (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
E. Wright/K. Watt/L. Carey/A. Weeks/K. Butt (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Blanchard/L. Johnson/J. Hooper/A. Millspaugh/V. Fu (Cox)
 
    King School (A)
S. Fishkin/M. Marra/O. Iudicone/S. Kadlick/E. Rizk (Cox)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
E. Perry/S. Eckerson/H. Martinelli/S. Fonseca/L. Law (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Mark/E. Regan/V. Rego/E. Arias/S. Webber (Cox)/
 
    Noble & Greenough School (A)
P. Ducrest/A. McGrath/S. Asnis/H. Winslow/C. Fai (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Hewitt/C. Blessing/n. garbarino/S. MacDonald/N. Saldanha (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Leyden/J. Norbut/M. Swanson/L. Owens/R. Lyons (Cox)
 
    Row New York - Manhattan (A)
S. Cohen/C. Berg/E. Huntington/G. Jenkins/A. Perez (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
L. Diaz/N. Kathriner/N. Youngelson/G. Sanchez/I. Angeles (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Kirk/A. Owens/J. Plink/A. Donnelly/C. Cunningham (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. French/L. Lesher/O. Magazino/L. Infantino/I. Sareen (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
T. Kendall-Green/L. Berry/J. Brandaleone/R. Lieb/T. Heilman (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Kidder/J. Mckenney/K. Marshall/E. Pearson/Q. Schrock (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
A. Rodrigues/H. Dineen/A. Hyatt/K. Majmudar/S. Chupka (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
M. Marshall/M. Teslya/j. lubarsky/A. Schulman/H. Scott (Cox)
 
36 WYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
37 WNov2x Womens Novice 2x
13
38 MNov2x Mens Novice 2x
12
39 WU178+ Womens U17 8+
3
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/K. Stoker/J. Wingard/F. Woodring/J. Constantine/L. Schlegel/T. Nobles/M. LeBeau/M. Cunningham (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Brody/L. de la Sierra/A. Brause/E. Simpson/D. Loveless/S. Gilroy/I. Busch/J. Brendel/C. Minyo (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
G. Velaj/L. JHAMB/G. Saviano/E. Jaffe/I. Wilson/A. Sobieri/L. Adamo/S. Porigow/L. Garnett (Cox)
 
40 MU178+ Mens U17 8+
8
41 WY4- Womens Youth 4- (Exhibition)
1
    Connecticut Boat Club (A)
C. Garrett/O. Luther/K. Batson/J. Abbruzzese
 
42 MY4- Mens Youth 4- (Exhibition)
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change