USRowing Northeast Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2018 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 19, 2018
1 WY1x Womens Youth 1x
20
    Cambridge Boat Club (A)
A. Matthes
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Eagle Hill School (A)
L. Escobar
 
    GMS Rowing Center (A)
E. Schlyer
 
    Great Bay Rowing (A)
E. Laurence
 
    Great River Rowing (A)
N. Selmon
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (A)
 
    Lincoln School (A)
P. Gaitskell/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Kelly
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Dolan/
 
    New Canaan High School Crew (A)
N. Partlow
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Delfino/
 
    Unaffiliated (USA) (A)
K. McNulty
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Schroeder
 
    West Cambridge Rowing (A)
C. Reed
 
    Cambridge Boat Club (B)
A. Meszoely
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (B)
k. viswanthan
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. DeShaw
 
    New Canaan High School Crew (B)
A. Johnson
 
    West Cambridge Rowing (B)
S. Mangelli
 
2 MY1x Mens Youth 1x
12
3 WY2- Womens Youth 2-
8
4 MY2- Mens Youth 2-
13
    Arlington Belmont Crew (A)
I. Burnett/B. Youmell
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Veo/C. O'Shea
 
    Brookline High School (A)
S. Rogovin/N. Lapidus
 
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Macnamara/B. Nelson/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Nunes/S. Aarestad/
 
    Great River Rowing (A)
H. orourke/J. Osborne
 
    Lowell High School Crew (A)
E. Cushion/M. Menezes/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
Z. Martin/R. LeGrow
 
    New Canaan High School Crew (A)
E. Reichgut/J. Tucker
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
H. Mnich/A. Vazquez
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Burke/m. cantor
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
N. Spector/W. PAQUIN
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
A. Ewing/W. Tingle
 
5 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
10
    Arlington Belmont Crew (A)
T. Bers/C. Carere
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Bell/E. Baumgartner
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
V. Moda/K. Lough
 
    Friends of Concord Crew (A)
M. Anstey/B. McNamara
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Blyn/L. Skor
 
    Great River Rowing (A)
C. Carrignan/E. McRanor
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
L. Langlais/R. Hatfield
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Hamilton/C. Noble Shriver
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. MacNeal/Q. Fleming
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (B)
K. Barger/F. Devaux
 
6 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
14
7 WY2X Womens Youth 2x
12
    Brookline High School (A)
A. Kelly/E. Whitehead
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Lipsett/A. Lipsett
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    CRI- Row Boston (A)
K. Oliver/E. Elsbree/
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
G. Powell/L. Iwanicki
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Siegel/E. Brenner
 
    Great Bay Rowing (A)
E. Laurence/R. Shay
 
    Great River Rowing (A)
O. Grant/E. Iannantuoni
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Sutherland/A. Meli
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Desmond/s. taylor
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
J. Jesurum/R. Ramesh
 
    Cambridge Boat Club (B)
A. Meszoely/L. Darling
 
8 MY2x Mens Youth 2x
15
    Cambridge Boat Club (A)
J. Welborn/L. Abeln
 
    CRI- Row Boston (A)
R. Pease/D. Rao/
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
M. Hubbard/J. Louser/
 
    GMS Rowing Center (A)
B. Evans/L. Jenkins
 
    Great Bay Rowing (A)
B. Fream/j. landry
 
    Great River Rowing (A)
R. McManus/P. Ribbens
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Warshaw/A. Butler
 
    Maritime Rowing Club (A)
N. Hooper/A. Simoneau
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Scheurkogel/A. Abbruzzese
 
    Noank Rowing Club, Inc. (A)
A. Colbath/F. Roberts
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
B. Moss/D. Anaya
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
L. Heger/M. Davis
 
    West Cambridge Rowing (A)
T. Winkler/J. Hodge
 
    New Canaan High School Crew (B)
A. Williams/J. Sanzone
 
9 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
10
10 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
11
11 WY4+ Womens Youth 4+
16
12 MY4+ Mens Youth 4+
19
13 WY4x Womens Youth 4x
11
    Cambridge Boat Club (A)
C. Perry/A. McDonald/E. McDonald/M. Rodriguez
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/E. Urdang/J. Macrae/E. Petreski
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Siegel/E. Brenner/G. Flanagan/I. Papov
 
    Great Bay Rowing (A)
A. McDonough/I. Cotrupi/I. Ozkurt/E. Thompson
 
    Great River Rowing (A)
C. Carrignan/N. Selmon/E. Iannantuoni/E. McRanor
 
    Greenwich Crew (A)
E. Mohn/C. Segal/A. Bennitt/C. Tagliavia
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Noank Rowing Club, Inc. (A)
K. Krupansky/K. Gilot/S. Beebe/H. Conlon
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. Lussier/A. Albro-Fisher/M. Missien/A. Paquette
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
H. Robinson/K. Williams/N. Joshi/H. Cliff
 
14 MY4x Mens Youth 4x
9
15 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
6
16 WY8+ Womens Youth 8+
12
17 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
5
18 MY8+ Mens Youth 8+
9
19 WInc2x Womens Inclusive 2x
1
20 MInc2x Mens Inclusive 2x
1
21 WYLtwt1x Womens Youth Ltwt 1x
8
22 MYLtwt1x Mens Youth Ltwt 1x
10
    Great River Rowing
J. Osborne
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
O. Sanchez
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
H. Zinn
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
T. Boger-Hawkins
 
    Manchester Rowing Alliance
J. Clohecy
 
    Narragansett Boat Club
 
    Norwalk River Rowing Association
T. Redpath/
 
    RowAmerica Greenwich
K. Otsuka
 
    West Cambridge Rowing
T. Green
 
    King School (A)
A. Knorr/
 
23 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
15
24 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
13
25 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
15
26 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
15
27 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
4
    Connecticut Boat Club (A)
T. Nobles/F. Woodring/G. Skolds/O. Moor
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Siegel/C. Boyle/G. Killen/M. Gurrieri
 
    Great River Rowing (A)
O. Grant/M. Spisak/i. Komninakas/A. Hepfer
 
    Greenwich Crew (A)
A. White/H. Feldmeth/P. Barth/G. Villano
 
28 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
7
29 WY2ndNov8+ Womens Youth 2nd Novice 8+
7
30 MY2ndNov8+ Mens Youth 2nd Novice 8+
7
31 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
6
32 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
6
33 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
8
34 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
11
35 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
19
36 WYNov4+ Mens Youth Novice 4+
16
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Galdston/J. Maalouf/G. Lyons/O. Arbili/D. Osborne (Cox)/
 
    Eagle Hill School (A)
F. Escobar/J. Santa Ana/F. McCoy/T. Sullivan/J. Lothamer (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
G. alexandre/J. Cohan/G. HODER/C. Nelson/E. McGee (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Great River Rowing (A)
J. Bierowski/A. Heslin/D. Leigland/D. Vahey/H. orourke (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
N. Navarrete/L. Young/R. Bulis/W. quinlan/K. Capparelle (Cox)
 
    King School (A)
N. Carnavalla/M. Carnavalla/T. Shiffman/J. Murphy/N. Camacho (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
H. Patterson/D. Ayles/W. Moore/F. Harrington/G. Hayward (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Marsan/C. Espinoza/D. Griffin/W. Randolph/N. Saldana (Cox)/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
K. Zerbe/C. Marino/H. Joyner/C. Prast/A. Petrov (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
F. Weller/B. Elsen/J. Stanley/J. Ebers/C. Henjes (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Pinzon/s. voskericyan/T. Dusek/M. McCubbin/C. Hulina (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
C. Marchiony/C. Langenhagen/B. Welcher/L. Zhu/D. Cai (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
 
    RowAmerica Rye (B)
S. Elder/S. Walsh/J. Magnus/A. Laverón Blanco/D. Roveto (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
J. Ballenger/L. DiCarlo/Z. Meyers/A. Weling/B. Zeng (Cox)
 
37 WNov2x Womens Novice 2x
13
    GMS Rowing Center (A)
S. Siegel/S. Delohery
 
    Great River Rowing (A)
C. Jackson/A. Crispino
 
    Greenwich Crew (A)
E. Andersen/A. Wilkowski
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (A)
C. Henderson/D. Belger/
 
    New Canaan High School Crew (A)
E. Gregory/A. Tucci
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Blessing/M. Hewitt/
 
    RowAmerica Greenwich (A)
A. Dally/A. Ragals
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
C. Schuckel/D. Foreman
 
    GMS Rowing Center (B)
J. Skor/C. Lenihan
 
    Great River Rowing (B)
M. Spisak/i. Komninakas
 
    New Canaan High School Crew (B)
L. Plum/E. Davies
 
    RowAmerica Greenwich (B)
J. Fischer/A. DeVito
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (O)
J. Ostrowski/M. Ostrowski/
 
38 MNov2x Mens Novice 2x
12
    GMS Rowing Center (A)
E. Camputo/A. Riney
 
    Great River Rowing (A)
A. Yao/L. Tassiello
 
    King School (A)
G. Dowling/N. Perez/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
C. Coolbeth/T. Patulak
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
X. Van Den Nieuwenhuizen/O. Ross/
 
    Row New York - Manhattan (A)
R. Taylor/G. Girardi
 
    RowAmerica Rye (A)
W. Norton/B. Regan
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
N. Wey/I. Levine
 
    King School (B)
J. Ross/T. Deegan/
 
    Row New York - Manhattan (B)
H. Elms/A. Schechter
 
    RowAmerica Rye (B)
J. Montalto/O. Nguyen
 
    RowAmerica Rye (C)
T. Allen/A. Harris
 
39 WU178+ Womens U17 8+
3
40 MU178+ Mens U17 8+
8
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Ramsdell/G. Robinson/L. Keating/F. Avila/V. Shetty/J. Eickelberg/C. Sloane/W. Mungovan/R. Weinberg (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
D. Enos/O. Duvel/J. Mann/K. Tieu/P. Arnone/C. Clyne/C. Caliri/P. White/L. Scheibl (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
J. Badara/K. Benjamin/K. Volpe/A. Das/T. Franko/B. Newcomb/E. Vallerie/A. Boudreau/A. Hepfer (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
Q. Cohen/D. Cavanaugh/R. Bucaria/G. Gilfond/M. Gigliani/Z. Ojjeh/T. Boone/M. Razanau/A. Chung (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
I. HOLMBERG/D. Seibold/B. Meese/J. Hynes/M. Aronsohn/K. Manii/C. Tovar/J. McLaughlin/K. TEHRANI (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Crowell/C. Sferlazza/T. Andersen/A. Cooke/A. Stepnowsky/A. Hu/Z. Muraskin/T. Cooper/A. Yoon (Cox)/
 
    RowAmerica Greenwich (A)
J. Kovac/J. Ryb/R. Chan/S. Hermann/A. Sivamohan/J. O'Brien/J. Dunn/L. Mitchell/K. Griffith (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (B)
M. Czebiniak/G. Escajadillo/T. Frank/c. dasilva/G. Truslow/W. Prescott/H. McGinness/J. Crehan/H. Benton (Cox)
 
41 WY4- Womens Youth 4- (Exhibition)
1
42 MY4- Mens Youth 4- (Exhibition)
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change