USRowing Northeast Youth Championships
- May 19, 2018 To May 20, 2018
- sprint
- Lake Quinsigamond
- Worcester, MA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2018 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 19, 2018 | |||||
1 | WY1x | Womens Youth 1x | 20 |
||
2 | MY1x | Mens Youth 1x | 12 |
||
3 | WY2- | Womens Youth 2- | 8 |
||
4 | MY2- | Mens Youth 2- | 13 |
||
5 | WYLtwt2x | Womens Youth Ltwt 2x | 10 |
||
6 | MYLtwt2x | Mens Youth Ltwt 2x | 14 |
||
7 | WY2X | Womens Youth 2x | 12 |
||
8 | MY2x | Mens Youth 2x | 15 |
||
9 | WYLtwt4+ | Womens Youth Ltwt 4+ | 10 |
||
10 | MYLtwt4+ | Mens Youth Ltwt 4+ | 11 |
||
11 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 16 |
||
12 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 19 |
||
13 | WY4x | Womens Youth 4x | 11 |
||
14 | MY4x | Mens Youth 4x | 9 |
||
15 | WYLtwt8+ | Womens Youth Ltwt 8+ | 6 |
||
16 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 12 |
||
Arlington Belmont Crew (A) |
K. Houston/A. O'Brien/J. Cha/L. November/S. Roberts/L. Sama/N. McElhoe/C. Wilson/E. Steinitz (Cox)
|
|
|||
Brookline High School (A) |
A. Heffan/C. Terranova/T. Landesman/E. Wallace/C. Guillemin/C. Guzman/A. Reay/M. Whalen/M. Shrivastava (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Connecticut Boat Club (A) |
I. Huban/S. Chupka/J. Wingard/L. Schlegel/J. Constantine/M. LeBeau/H. Jacobson/I. DeSantis/E. Christman (Cox)
|
|
|||
Friends of Concord Crew (A) |
A. Bishop/M. Llewelyn/J. Van Fleet/M. Trafton/K. Richards/A. Sampson/P. Kilgore/M. Cox/S. Asselin (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
C. Gervais/E. Gossman/H. Bronson/A. Surette/M. Newton/B. Jean-Laurent/M. Tousignant/E. O'Brien/A. Woods (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
I. Wilkowski/N. Neitzell/A. Pyne/L. Koven/S. de la sierra/D. DeVore/C. Boylan/E. Talgo/E. Leites (Cox)
|
|
|||
Lowell High School Crew (A) |
D. Normandin/S. Pea/S. Cigliano/M. Desroches/M. Davis/J. Barra/S. Peden/I. Brito/K. Nguyen (Cox)/
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
|
||||
Row New York - Queens (A) |
D. Reynoso/j. wallack/S. Youssef/L. Rolle/N. Clark/M. Razo/N. Torres/A. Alvarez/S. Lopez (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
C. Esse/B. Pushner/K. McGinley/J. McGuire/I. Mezei/H. Delaney/N. Amlicke/C. Everett/I. Grosgogeat (Cox)
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
M. Angerhofer/E. Heil/L. Davis/E. Plankey/I. Fernandes/S. Killpartrick/C. Baldoumas/C. Gabriel/M. Cao (Cox)
|
|
|||
17 | MYLtwt8+ | Mens Youth Ltwt 8+ | 5 |
||
18 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 9 |
||
19 | WInc2x | Womens Inclusive 2x | 1 |
||
20 | MInc2x | Mens Inclusive 2x | 1 |
||
21 | WYLtwt1x | Womens Youth Ltwt 1x | 8 |
||
22 | MYLtwt1x | Mens Youth Ltwt 1x | 10 |
||
23 | WY2nd4+ | Womens Youth 2nd 4+ | 15 |
||
24 | MY2nd4+ | Mens Youth 2nd 4+ | 13 |
||
25 | WYNov8+ | Womens Youth Novice 8+ | 15 |
||
26 | MYNov8+ | Mens Youth Novice 8+ | 15 |
||
27 | WY2nd4x | Womens Youth 2nd 4x | 4 |
||
28 | MY2nd4x | Mens Youth 2nd 4x | 7 |
||
29 | WY2ndNov8+ | Womens Youth 2nd Novice 8+ | 7 |
||
30 | MY2ndNov8+ | Mens Youth 2nd Novice 8+ | 7 |
||
31 | WY3rd8+ | Womens Youth 3rd 8+ | 6 |
||
32 | MY3rd8+ | Mens Youth 3rd 8+ | 6 |
||
33 | WY2nd8+ | Womens Youth 2nd 8+ | 8 |
||
34 | MY2nd8+ | Mens Youth 2nd 8+ | 11 |
||
35 | WYNov4+ | Womens Youth Novice 4+ | 19 |
||
Community Rowing, Inc. (A) |
H. Kuklis/L. Tarantino/M. O'Neill/S. Cogan/A. Alperin (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
W. Short/P. Inall/G. Lambrakis/E. Greene/A. Triano (Cox)
|
|
|||
Eagle Hill School (A) |
P. Carrona/C. Marvin/E. Spang/A. Balduzzi/A. LaConte (Cox)
|
|
|||
Friends of Concord Crew (A) |
E. Wright/K. Watt/L. Carey/A. Weeks/K. Butt (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Blanchard/L. Johnson/J. Hooper/A. Millspaugh/V. Fu (Cox)
|
|
|||
King School (A) |
S. Fishkin/M. Marra/O. Iudicone/S. Kadlick/E. Rizk (Cox)
|
|
|||
Manchester Rowing Alliance (A) |
E. Perry/S. Eckerson/H. Martinelli/S. Fonseca/L. Law (Cox)
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
M. Mark/E. Regan/V. Rego/E. Arias/S. Webber (Cox)/
|
|
|||
Noble & Greenough School (A) |
P. Ducrest/A. McGrath/S. Asnis/H. Winslow/C. Fai (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
M. Hewitt/C. Blessing/n. garbarino/S. MacDonald/N. Saldanha (Cox)/
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
K. Leyden/J. Norbut/M. Swanson/L. Owens/R. Lyons (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
S. Cohen/C. Berg/E. Huntington/G. Jenkins/A. Perez (Cox)
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
L. Diaz/N. Kathriner/N. Youngelson/G. Sanchez/I. Angeles (Cox)
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
E. Kirk/A. Owens/J. Plink/A. Donnelly/C. Cunningham (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
M. French/L. Lesher/O. Magazino/L. Infantino/I. Sareen (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
T. Kendall-Green/L. Berry/J. Brandaleone/R. Lieb/T. Heilman (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
C. Kidder/J. Mckenney/K. Marshall/E. Pearson/Q. Schrock (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (B) |
A. Rodrigues/H. Dineen/A. Hyatt/K. Majmudar/S. Chupka (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
M. Marshall/M. Teslya/j. lubarsky/A. Schulman/H. Scott (Cox)
|
|
|||
36 | WYNov4+ | Mens Youth Novice 4+ | 16 |
||
37 | WNov2x | Womens Novice 2x | 13 |
||
38 | MNov2x | Mens Novice 2x | 12 |
||
39 | WU178+ | Womens U17 8+ | 3 |
||
40 | MU178+ | Mens U17 8+ | 8 |
||
41 | WY4- | Womens Youth 4- (Exhibition) | 1 |
||
42 | MY4- | Mens Youth 4- (Exhibition) | 2 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change