54th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles
  • 2018 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 20, 2018
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
49
3 8:36 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
62
4 9:03 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
56
5 9:23 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
43
6 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
63
7 10:09 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
44
8 10:28 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
49
    Marin Rowing Association (A)
K. Clemmer/K. Clark/D. Sarson/J. Kennel/T. Folsom (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
P. Mancuso/G. Emberling/M. Myers/D. Olson/C. Macke (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
J. Grant/B. Boericke/D. Stanton/I. Rudolph-Shabinsky/H. Cook (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
j. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/R. Colburn (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Barton/S. Winter/S. Merritt/G. Tertychnyi/K. Grimaldi (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/B. Jamieson/M. Klinker/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
M. Forgeron/M. LaForme/G. Gage/N. Toulmin/B. Rosloski (Cox)/
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/E. Stevens/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
T. Fulham/A. O'Brien/J. Saxelby/J. Lambert/S. Klein (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Hamilton/J. Shamir/O. Simanovsky/M. Findeis/C. Halston (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/C. Covey/A. Craft/E. Frankenberry/S. Finkel (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
R. Sherwood/J. Thorp/A. Pirri/J. knopf/E. Bradish (Cox)/
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
G. Obenshain/P. Bogin/J. Crawford/M. Monplaisir/R. Tayvah (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
G. Schweighardt/G. Bolitho/A. Geall/C. Anderson/M. Smiddy (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Chinook Performance Racing (A)
G. Hoffman/C. Kopf/B. Boxer Wachler/A. Erickson/J. Whiting (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/K. Knudsen/A. Jackson/M. Broder/A. Herman (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
O. Schueller/J. Luker/P. Donohoe/S. Ames/C. DeLaney (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
S. Sarkar/S. Vouilloz/D. Cameron/S. Birch/K. Boyle (Cox)/
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
P. Ventre/A. Stockly/R. Checkoway/S. Westra/F. Sheahan (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
J. O'Brien/P. Hayes/S. Spiering/W. Hume/A. Zecha (Cox)
 
    Maidenhead Rowing Club (A)
N. Hutchins/R. Brockwell/A. Bird/A. Scott/A. Plump (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (H)
J. Sonzogni/P. Jonik/R. Sargent/J. Willemin/C. Velander (Cox)
 
    Monmouth Rowing Club (A)
M. Stewart-Woods/N. Hooton/L. Colling/S. Lee/H. Llywelyn-Davies (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Eschbach/A. Heyne/T. Beckenhauer/P. Morgan/H. Couture (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
R. Rodriguez/C. McCombe/M. Pohlmeier/E. Doyle/Y. Compy (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
R. Florka/M. Psarouthakis/B. McGowan/J. Wenzlaff/A. Michaud (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. Rosow/D. Tower/R. Lane/M. McGill/P. Finch (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
 
    London Rowing Club (A)
S. Martin/R. Humphrey/A. Theed/S. Harries/T. Robinson (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
T. Carmody/R. Englehardt/J. Walt/B. Quick/P. Labbe (Cox)/
 
    Friends of Andover Crew (A)
C. Sweeney/R. Stedman/D. Lavin/D. Lippold/S. McKay (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Near/C. Miller/L. Seyler/H. Culver/O. Dumeer (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/T. Hood/F. Smith/G. Huang/M. Watson (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
M. MacLean/T. Diorio/E. Jones/D. Barlow/B. Newell (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
J. Hickman/E. Olson/M. Eller/T. Carr/J. Garnas (Cox)/
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
C. Marino/m. rademacher/L. Floyd/r. scannell/m. browning (Cox)
 
    Mohawk River Boat Club (A)
C. Hirschler/M. Furgueson/R. Cecil/J. Dundon/A. Dundon (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Thornell/C. Massing/M. Puckly/I. Hazelton/S. Terwilliger (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
M. Brittin/T. Backhouse/F. Mossop/T. Anderson/J. Wainer (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
P. Lessard/M. Cajolet/S. Stone/J. Raichek/Z. Kingsley (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Slabbert/J. Monaghan/D. Durkovic/S. Pollmann/H. Scott (Cox)
 
    Octos (A)
V. Priediens/J. Everett/R. MacTurk/J. Hurd/K. MacEwan (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
W. Perkins/J. Christianson/B. Christie/B. Charters/T. Hunt (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Voss/D. Marshall/J. Curran/S. Whalen/S. Garrity (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (B)
R. Dieterle/J. Kilduff/S. Schermerhorn/A. Paterno/C. Hardy (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
P. fraser/D. Little/R. Johnson/S. Robertson/A. DeBever (Cox)
 
9 10:46 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
43
10 11:10 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
11 11:19 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
40
12 11:37 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
13 11:47 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
36
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, RV Ister Linz
I. Stekl/F. Tuite
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
T. Glover/C. Reynolds
 
    Green Mountain Rowing Club
M. Breiland/L. Graves
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Cann/C. Coffman
 
    Chinook Performance Racing
T. Walters/R. Whidden
 
    Minneapolis Rowing Club
K. Lund/J. Cooper
 
    Cincinnati Rowing Club
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent/B. Hogan
 
    Marin Rowing Association
M. Benson/d. dobras/
 
    Long Beach Rowing Association
 
    Dallas Rowing Club
G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    612endurance Racing
S. Centner/S. Michals/
 
    Minneapolis Rowing Club
B. Brooks/M. O'Donnell
 
    Composite: Dallas, Spokane River
C. Shirts/L. Zuczek
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V.
L. Roth/J. Deuschl
 
    York City Rowing Club
P. Widdowson/H. Howe
 
    Composite: New York AC, Tideway Scullers
P. Bird/T. Patterson/
 
    Pocock Rowing Center
S. Foster/H. Powell
 
    Composite: Sarasota Crew, Sarasota Scullers
K. Wiegandt/A. Marichal
 
    Greater Columbus Rowing Association
K. Schulz/J. Bullock
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
b. rand/M. Fleming
 
    iROW Fitness Studio
P. Greenfield/S. Obsivac
 
    Composite: Western Reserve, Mt. Baker
D. Meakin/Z. Varnelis
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital
C. Flowers/M. Lamb/
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Toronto Sculling Club
N. Wilkie/T. Black
 
    Cambridge Boat Club
H. Lazaridis/S. Karcz/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
I. van Wijngaarden/K. Kislevitz
 
    Marlow Rowing Club
S. Buckeridge/H. Essa
 
    Riga Rowers Club
L. Kaufmane/L. Lapina
 
    Community Rowing, Inc.
N. Diessner/B. Goldstein
 
    Carnegie Lake Rowing Association
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Knapp/A. Kerns/
 
    Georgian Bay Rowing Club
K. Barr McGill/D. Barr
 
14 12:04 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
15 12:15 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
16 12:27 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
17
17 12:38 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
32
18 12:56 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
48
19 1:15 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
38
20 1:33 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
55
21 1:53 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
22 2:19 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:33 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
33
24 2:49 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
33
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Molesey Boat Club (A)
A. Samsonov/J. Wright/A. Brennan/T. Middleton/A. Ellison (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/J. Marcon/T. Ayer/M. Ryan/S. Newman (Cox)
 
    Club Nautico De San Juan (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Frey/S. Bolton/B. Minzenmayer/E. Meiske/S. Smith (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
M. Crowe/C. Kenaley/J. Flynn/J. Beasley/P. Her-Sturm (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/D. Gary/R. Klein/P. Kaufer/C. Rosen (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/M. Schonewald/M. Galas/M. Strom (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Holland/S. Assenza/P. Folger/A. Moburg-Jones/H. Wagner (Cox)/
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Bolton/J. Holmes/M. Silecky/J. Scannell/N. Patterson (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
T. Waldron/C. Parker/M. McCarthy/J. Murphy/C. Hom (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Ryan/T. Owston/V. Ivanoff/P. Read/T. DiAngelo (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Nowak/K. Meyer/A. Horner-Devine/T. Leslie/E. Burg (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Safdie/R. Whelan/J. Barry/J. Mahoney/K. Poff (Cox)
 
    Zhejiang University Bumblebee Rowing Club (A)
g. Zhou/x. Fang/j. Lu/x. Zhuang/l. Lu (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
 
    Lake Union Crew (A)
J. Kahn/A. Davis/B. Lamb/G. Hernandez/S. Mickelberry (Cox)
 
    MIT Rowing Club (A)
P. Luedi/E. Goldberg/G. Leventhal/J. Higgins/N. Kuze (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
 
    Green Lake Crew (A)
N. Fradkin/A. Hossack/S. Gannon/P. McVicker/N. Thurston (Cox)/
 
    Massachusetts State Police (A)
H. Gula/P. Moynihan/S. Maloney/j. swift/K. Cruz (Cox)
 
    Shandon Boat Club (A)
J. Sheehan/D. Heffernan/B. O'Flynn/B. O'Keeffe/E. Hutley (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
L. Wilson/M. Riegelman/M. Neumann/S. NEUMANN/R. Lopez (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Yruretagoyena/S. Skrivan/J. McKIM/V. Bhatwadekar/J. Schardt (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Owens/I. O'Brien/F. Torres/R. Kopelman/A. Clear (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Spencer/P. Lewis/F. McCarthy/A. Morrow/K. Madden (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Humphrey/R. Constable/B. Spunberg/D. Sesler/F. Derteano (Cox)
 
    Rensselaer Crew Alumni Association (A)
S. Reilly/P. Lewandowski/J. Valenta/M. Bennice/V. Ferrari (Cox)
 
    South Orlando Rowing Association (A)
M. Varro/P. Fore/P. Murphy/R. Hoppenfeld/T. Labato (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
I. Prokofiev/e. wengryn/F. Hoffmann/M. Lyons/G. Linus (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
I. Lasic/C. Hardin/S. Simko/P. Foras/L. Greenlee (Cox)
 
    Occoquan Boat Club (A)
B. Bosch/J. Barrett/E. Nienaber/N. Wenger/K. Kenney (Cox)
 
25 3:03 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
23
26 3:20 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:31 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
16
28 3:43 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 3:53 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
30 4:04 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
33
31 M LW 1X Men's Lightweight Singles
20
32 4:19 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
33 W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
34 4:36 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
35 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
Sunday, October 21, 2018
36 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
37 TA 2X Trunk/Arms Doubles
0
38 8:08 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
37
39 8:24 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
33
    Potomac Boat Club
W. Meeker
 
    Fairmount Rowing Association
K. Kelly/
 
    Tideway Scullers School
S. Anderson
 
    California Yacht Club
M. Schaeffer
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
C. Bowen
 
    Weld Scullers
W. Rafey
 
    Florida Institute of Technology
J. Moore
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Cipolla
 
    Texas Rowing Center
K. Kimber/
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Hallenbeck
 
    Nassau Rowing Club
W. Stanhope
 
    Riverside Boat Club
G. Calloway
 
    Narragansett Boat Club
J. krupnick/
 
    Riverside Boat Club
C. Brooks/
 
    Community Rowing, Inc.
A. Sayles
 
    Tideway Scullers School
N. O'Reilly
 
    Wyandotte Boat Club
A. Pappas
 
    Union Boat Club
C. Fish
 
    Seattle Rowing Center
P. Buchanan/
 
    612endurance Racing
G. Torvik/
 
    Burnaby Lake Rowing Club
P. Whitmore/
 
    Potomac Boat Club
W. Massimini
 
    Maritime Rowing Club
R. Tucker
 
    Cambridge Boat Club
M. Wilson
 
    University of Colorado Alumn
R. Sammartno
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Neal
 
    Victoria City Rowing Club
S. Macdonald/
 
    Amoskeag Rowing Club
D. Forget
 
    Green Mountain Rowing Club
S. Abbott/
 
    Union Boat Club
B. Wettach
 
    Potomac Boat Club
P. Sheppard/
 
    Potomac Boat Club
J. Herron
 
40 8:37 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
32
41 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
42 9:04 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:40 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
43 9:58 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
42
44 10:19 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:52 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
45 11:14 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
44
46 11:28 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
43
47 11:47 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:22 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
48 12:37 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
40
49 12:57 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
50 1:27 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
19
51 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
52 1:38 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
53 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
16
54 1:55 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
55 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
15
56 2:12 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
35
57 2:26 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
27
58 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
59 2:41 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
60 2:55 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
61 3:09 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
40
DCPC2X 3:27 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
    Castle Semple Rowing Club (A)
A. Holmes/M. Holmes
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
J. Kershaw/A. Kershaw
 
    Molesey Boat Club (A)
M. Gillard/D. Gillard
 
    Composite: Narragansett, New York AC (A)
T. McGee/J. McGee
 
    SLO Rowing Club (A)
J. Bea/M. Bea
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Fisher/R. Fisher
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
S. Morss/A. Morss
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kieffer/H. Kieffer/
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/S. Murphy
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/N. Ippolito
 
    Unaffiliated (USA) (A)
W. Bass/K. Erickson
 
    Marin Rowing Association (A)
N. Laurberg/B. Laurberg
 
    NeuBayern Racing (A)
C. Eierle/A. Eierle
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Lofgren/E. Lofgren
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Amos/A. Amos
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/C. Clark
 
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
    Maine Rowing Association (A)
L. LeBourdais/P. LeBourdais
 
    Cambridge Boat Club (C)
B. Fountain/C. Fountain
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
L. Fournier/L. Fournier
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. pieper/C. Pieper
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
M. Glaeser/K. Glaeser
 
    Calm Waters Rowing (A)
G. Hollings/C. Hollings
 
    Composite: Narragansett, Unaff. (USA) (A)
L. Evans/P. Lapage
 
    Koven Training Center (A)
L. Koven/J. Koven
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Bub/S. Bub
 
    Belmont Hill School (A)
a. richards/C. Richards
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
B. Moss/J. Moss
 
    Coeur d'Alene Rowing Association (B)
 
    Molesey Boat Club (A)
G. Pooley/H. Pooley
 
    Merrymeeting Community Rowing Association (A)
E. Anderson/S. Hornney
 
    Composite: Cantabrigian, Leys (A)
E. Auty-Jacklin/C. Auty-Jacklin
 
    Composite: Molesey, Eton (A)
H. pearson/A. Pearson
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Molloy/K. Molloy
 
    Putney Town Rowing Club (A)
c. Taube/C. Allen
 
    Sammamish Rowing Association (A)
W. Spencer/W. Spencer
 
    Cambridge Boat Club (D)
A. Brem/L. Brem
 
    Composite: Oakland Strokes, Casitas Rowing
D. Davis/S. Davis
 
    Unaffiliated (USA) (C)
S. Lucas-Conwell/C. Lucas-Conwell
 
    Unaffiliated (USA) (B)
L. Stone/J. Stone
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Roberts/J. Roberts
 
    Union Boat Club (C)
G. Rowe/W. Rowe
 
DCMX8 3:49 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
38
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change