54th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles
  • 2018 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 20, 2018
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
49
3 8:36 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
62
4 9:03 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
56
5 9:23 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
43
6 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
63
    Marin Rowing Association (A)
J. Geluk/G. Evans/p. paradis/M. Stralka/J. Allbin/T. PHELAN/S. Hoite/M. Breard/A. Andrews (Cox)/
 
    Molesey Boat Club (A)
D. Gillard/E. Bellamy/T. Solesbury/I. McNuff/G. Pooley/H. Worden/C. Roberts/R. Shirley/M. Haycock (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/N. Davies/B. Price/J. Manfredi/C. Jungbluth/T. Kiernan/D. Bales/N. Holland/A. Prevatt (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/A. Kallfelz/J. Goddard/G. Wilkins/A. Balogh/T. Kennett/J. Lipiros/C. Boit (Cox)/
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/R. Weaver/S. Norman/J. Fargo/C. Ippolito/A. Schotter/M. Scott/C. Redhead/J. Cholnoky (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (B)
T. Ryan/M. Porterfield/J. Brown/D. Kennedy/D. Ryan/R. Rodriguez/E. Grose/A. Stefan/E. Spector (Cox)/
 
    Aviron Bayonnais (A)
J. VERGNES/H. DUBUIS/v. millot/P. BRIMALDI/F. ANDRE/s. glenaz/J. MATHIEU/v. durupt/N. Sasselli (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/B. Klein/J. Angle/C. Schultz/G. Barnes/P. Heimlicher/E. Grace/C. Harrigan/C. Mitrowski (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
R. Flemer/c. webster/E. Ives/R. Kennelly/C. Swan/J. Dahl/G. Henry/W. Browder/D. Fuller (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/T. Simpson/W. Senenko/J. Kallay/K. Hansen/D. Walker/M. McGinnis/P. Eames/J. Pare (Cox)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
G. Rees/A. Marshall/P. Antonie/A. Langford/F. Rickards/T. Mallin/G. Gullock/R. Henderson/T. Koo (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
G. Spooner/M. Weber/M. Crouthamel/M. Gerhart/S. Krum/M. May/M. Kapicka/J. Bea/J. Vallese (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/J. Phinney/C. Parziale/P. Gilmore/R. Fuller/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Kozak/E. Krengel/A. Nino de Rivera Frost/S. Spatny/P. Kopp/C. Gates/M. Costanzo/R. Eckles/E. Anthopoulos (Cox)/
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
M. Hess/D. Wagener/D. Frost/T. Schreck/E. McCall/S. McKiernan/J. Hughes/M. Soutter/K. Kit (Cox)
 
    Team Attager (A)
J. Van Blom/C. Hamlin/D. Johnson/J. Greer/R. Borggaard/F. Schoch/C. Pieper/N. Kurmakov/R. Grossman (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Crooks/P. Jacobs/C. Courtin/G. Ritter/M. Michalowski/C. Cobbs/C. Magid/A. Ballard/A. Yee (Cox)
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
J. Houlding/J. Relle/P. Turner/B. Ross/r. marland/M. Rascher/H. Chataway/H. Hering/V. Wen (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (B)
T. Pounds/R. Van Cleve/D. Huntington/M. Vatis/B. Werntz/C. Gaylord/D. Guenther/S. Morss/J. Dougherty (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/T. Cox/B. Harwood/T. Denny/r. versteeg/P. Gross/R. Haynes/M. Landgraf/H. Stafford (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/P. Lambert/B. Smith/C. Clapp/S. Kiesling/D. Sayner/T. Wood/R. Williams/S. Stokes (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
C. Hurn/K. Sjoblom/J. McLaughlin/W. Pitlick/W. Pickard/L. Steele/D. Kroeger/G. Naden/T. Steckel (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
R. Cherwinski/D. DeRuff/P. Edwards/B. Laurberg/S. Johnson/G. Rinehart/M. McGinn/C. Ellis/B. Tong (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (B)
K. Dupuis/A. Cole/T. DeWitt/J. Geshwiler/C. Petruzziello/A. Packard/J. Hintlian/M. Fieleke/C. Hanlon (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
A. Stefanski/J. Smigiel/K. Piree/C. Fox/C. Hoey/R. Podwojski/P. Murray/R. Canavan/P. Mokha (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
D. Potter/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/C. Usher/J. Bouscaren/P. MacGowan/A. Fisher (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
M. LeMay/A. Steele/P. Mote/S. Rogers/J. Elder/W. Manning/T. Taylor/S. van de Wetering/J. Bacon (Cox)/
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/B. Miller/R. Buchanan/M. Verlin/D. Curtis/D. Curtis/B. Baker (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Occoquan International (A)
V. Krizek/M. McGuirk/E. Meyers/P. Knight/C. Selden/r. brayton/H. Rasmussen/D. Miksic/D. Gilbert (Cox)
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Graff/S. Schweighauser/T. Rizzo/D. Sloman/J. Pike/E. Soskin (Cox)
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/B. Anderson/M. Riordan/W. Lee/M. Perlmutter/P. Billings/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
A. Medioli/P. Gruber/D. Filosa/A. Kirk/J. Mulligan/M. Binder/P. Demartini/W. Brown/C. Sherman (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
G. Meyer/J. Robinson/A. Philip/T. McLaughlin/R. Ulsh/D. Low/H. Elkazzaz/M. Fitzgibbons/K. Wolf (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
C. Kerber/J. Neil/B. Gaby/D. Smith/C. Ludden/T. Murray/T. Marks/R. Zabel/S. Segaloff (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
R. Montague/A. Thomas/R. Jones/P. Stuebe/M. Zavattaro/A. Towle/M. Butler/S. Cynamon/K. Capparelle (Cox)
 
    St. Andrew's Alumni Racing (A)
G. Cadwalader/B. Paul/J. Burke/G. Shuster/A. Parrish/J. Reeve/E. Cruikshank III/J. Morton/J. Schoonover (Cox)/
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (A)
 
    Putney Town Rowing Club (A)
B. Desmond/T. McGovern/S. De Maria/T. Hall/T. Green/S. Rose/J. Holmes-Siedle/G. Adams/C. Arnold Mages (Cox)
 
    Williams College Alumni Rowing Association (A)
S. Burns/M. Cullen/T. Owens/J. Kip/D. Katz/A. Hoddick/T. Bock/S. Rabinowitz/K. Nguyen (Cox)/
 
    Marlow Rowing Club (A)
M. Westcott/G. Duncan/E. Furness/C. Formstone/J. Yeatman/R. Seekins/J. Hill/R. Buckeridge/J. Rowe (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Ardingly Rowing Club (A)
D. Phillips/J. Carter/M. Howe/B. Humphris/S. Banks/G. Peel/D. Reed/P. Billin/K. Degutis (Cox)/
 
    Irish Masters BC (A)
B. Crean/J. O'Neill/G. Quin/O. McGrath/H. Merz/J. Morris/S. Heaney/T. Dunne/M. McGlynn (Cox)
 
    Huntington Barge & Paddle Club (A)
P. Hunkler/B. Millar/R. Pollock/F. McGillin/G. Muarry/P. DeSantis/P. Tardif/K. Stone/T. Maguire (Cox)
 
    Octos (A)
R. Dyer/S. Elsberg/D. Tanhauser/H. Wurster/D. Jones/D. Harralson/T. Demers/P. Goodbody/P. Claflin (Cox)
 
    Vegesacker Ruderverein e.V. (A)
L. Schröder/R. Rockmann/O. Kruse-Schilling/M. Benjes/C. Kemna/R. Janßen/S. Höweler/H. Busmann/L. Schneemann (Cox)
 
    Gnarly Goats Rowing Club (A)
C. Melcher/J. Schofield/P. Schnorr/A. Bigelow/T. Beck/S. Gordon/K. Patton/B. Wright/J. Steckel (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/P. Topol/G. Lewis/M. Durand/T. Logan/D. Greenberg/B. Kelly/G. Cherico/J. Puchalla (Cox)
 
    Downing College Boat Club (A)
C. Green/I. Watson/R. Spink/D. Shalders/C. Harborne/P. Hatfield/J. Boardman/s. wood/S. harris (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
G. McBarron/J. Medverd/S. Ellmann/J. Massmann/M. Johnson/J. Zilavy/E. Olson/J. Oliver/M. Bolender (Cox)/
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
 
    1980 Rowing Club (A)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
R. Phillips/J. Ramus/C. Tolsdorf/T. Wiegand/D. DeBonis/R. Kunkler/M. Mannion/P. Laskow/W. Emans (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Chyla/B. Hallstrom/V. Etropolski/C. Hely/J. Bohan/P. Klose/A. Almond/T. Crimmins/E. Spector (Cox)
 
    CHAOS Rowing (A)
J. Gillian/K. Boyle/J. Swansey/R. Doherty/H. Maner/P. Harvin/J. Wu/R. Wiley/L. Saidel-Baker (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
 
7 10:09 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
44
8 10:28 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
49
9 10:46 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
43
10 11:10 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
11 11:19 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
40
12 11:37 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
13 11:47 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
36
14 12:04 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
15 12:15 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
16 12:27 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
17
17 12:38 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
32
18 12:56 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
48
19 1:15 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
38
20 1:33 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
55
21 1:53 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
22 2:19 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:33 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
33
24 2:49 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
33
25 3:03 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
23
26 3:20 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:31 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
16
28 3:43 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 3:53 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
30 4:04 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
33
31 M LW 1X Men's Lightweight Singles
20
32 4:19 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
33 W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
34 4:36 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
35 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
Sunday, October 21, 2018
36 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
37 TA 2X Trunk/Arms Doubles
0
38 8:08 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
37
39 8:24 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
33
40 8:37 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
32
41 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
42 9:04 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    RowAmerica Rye (A)
A. GIANNETTI/G. Filor/J. Reynolds/C. McDermott/I. Aronin (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
K. Bolitho/A. Duan/A. Czajkowski/M. Muilenburg/J. Ramsey (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
E. Mchale/R. Carrasco/V. McIntyre/A. Kelly/M. Cahalane (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Potter/S. Thoden/E. Rowe/C. Eby/E. Strelitz-Block (Cox)/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
B. Barry/H. Sanchez/L. Brandmeyer/I. Camerino/A. Wilson (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
A. Kehm/N. Bregman/B. Swartz/M. Seward/N. Kagan (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
O. Schnur/K. Turk/M. Brody/S. Gilroy/L. Garnett (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
 
    Norcal Crew (A)
F. Ljunggren/S. Hope/C. Lammersen/A. Honerkamp/A. Park (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Petronick/M. Casey/S. Lorenzini/E. Gramley/A. Burns (Cox)
 
    The Winsor School (A)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Holy Names Academy (A)
C. Widzgowski/S. Longawa/A. Jones/O. Bay/I. Angulo (Cox)/
 
    Greenwich Academy (A)
h. ferguson/S. Hyde/M. Brewer/b. lange/I. Allard (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Wiley/D. Campbell/M. Paul/G. Weaver/H. Hansford (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
E. Collier-Hezel/K. Connerton/L. Evans/J. Stevens/E. DeGlopper (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
K. Viane/S. Dahl/E. Bixby/E. Cassellius/H. Mans (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (A)
L. Nicolai/E. Elkas/A. Gall/V. Spiegelthal/S. Keating (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Trull/A. Poole/C. Kinghorn/S. Averill/S. Janower (Cox)/
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
E. Popkov/T. Landesman/A. Kelly/E. Whitehead/L. Mamedova (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
M. Potter/K. Young/A. Lackey/C. Baker/K. Davis (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Zitzmann/E. Davies/A. Meli/M. Sutherland/J. Fullington (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Paston/G. Ellwanger/M. Shawver/M. Oehler/I. Hussey (Cox)/
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
T. lofgren/M. Trapp/J. Ascione/K. Moeser/L. Stewart (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
E. Carey/C. Wiley/H. Stevens/M. Van Steenbergen/C. Gagnon (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Sarasota Scullers (A)
J. Stone/S. Tanaka/E. Naidel/C. Simpson/S. Chan (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
 
    Manhasset High School (A)
K. Miller/D. Apostolou/F. Flood/H. Morris/A. Goodwin (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
 
    Green Lake Crew (A)
Z. Hagander/A. Fina/C. Lombardi/A. Scott/E. Kay (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
S. Jackson MacManus/T. Johnson/L. Monahan/A. Jacob/Z. Tekeian (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Shlimak/K. Fay/K. Liu/S. Maxwell/S. Inanoglu (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
S. Collins Arroyo/T. Haining/J. McKenna/H. Sarnak/E. Benjamin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. DeSpirito/A. Coleman/J. O'Brien/G. Gilbert/C. Devine (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
S. Nieman/P. Rossman/B. Bechtold/G. Briggs/M. Koh (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
T. Aronson/H. Uliasz/M. Dawson/P. Lane/C. Martin (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Kenney/E. Weldon/O. Szachta/C. Stehn/F. Shortt (Cox)
 
    Emma Willard School (A)
M. McNay/E. Lindberg/K. Redmond/J. Flynn/Z. O’Bryon (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
C. Montgomery/E. McIntyre/E. Donaher/S. Dupnock/A. DiCandilo (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Bidwell/M. Spunberg/K. Alexander/W. Adler/G. Donati (Cox)
 
    Avon High School (A)
 
    Berkshire School (A)
D. Thompson/E. Rowland/L. Rosenblad/C. Kittredge/T. Haskel (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Skehan/M. McConkey/M. Laffey/E. Gromfin/M. Seitz (Cox)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
M. Vettese/B. Scherdorf/C. McClain/Z. Seely/R. Winters (Cox)
 
    Arizona Junior Rowing Inc. (A)
T. Killoren/M. Wickers/E. Steely/Z. Wasson/O. Petrine (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Kennedy/A. Kelly/B. Cody/F. Castellano/J. Rauff (Cox)
 
    Thayer Academy (A)
 
    Adventure Pursuit (A)
M. Willis/H. Sheppard/J. Walker/K. Crites/Z. Dils (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
S. Burghardt/K. DeWitt/M. Yagodich/I. BLANCHARD/R. Kolen (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
M. Smith/N. GILL/F. Brooks/G. Edgar/J. Wilson (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Deutsch/M. McAliney/E. McAliney/M. Mastrosimone/L. Sisson (Cox)
 
    Groton School (A)
S. Conroy/B. Cornell/C. Beran/A. Hanitchak/L. Cratsley (Cox)/
 
    Stonington High School Crew Team (A)
L. Rath/L. Haghpassand/S. Heughins/C. Andrews/C. Anderson (Cox)/
 
    Middletown High School (A)
L. Farrell/C. Tyszka/B. King/s. rydell/C. Pawlak (Cox)
 
    Montgomery Boat Club (B)
A. Avrine/G. Kiriacos/I. Berman/L. Cantilli/J. Verba (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
A. McGee/E. Swintak/A. AINSWORTH/H. Redmond/G. McDermott (Cox)
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
M. Gamble/G. Williamson/A. DiMaio/v. brana/E. Chmiel (Cox)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
V. Jouriles/R. Draganic/I. Adams/E. Niezgoda/M. Orr (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
D. Normandin/M. Davis/E. Hollingworth/M. Desroches/j. pardo (Cox)/
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
F. Plese/P. Dragseth/C. Ketchum/G. Engel/J. Atkinson (Cox)
 
    Vero Beach Rowing, Inc (A)
M. Smith/C. Castle/M. Allerman/O. Lazorik/C. Higgins (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
L. Cormack/R. Gallagher/J. Ridge/A. Kelly/a. ferreira (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Godolphin and Latymer Boat Club (A)
G. Colegrave/A. Riddell-Webster/F. Hockaday/G. Lane/L. Ross (Cox)
 
    Noble & Greenough School (B)
N. Dziama/K. Poole/M. Connors/A. Scherzer/L. Del Col (Cox)/
 
    RowLA (A)
 
    Triangle Rowing Club (A)
B. Benestad/J. Atkeson/I. Humbert/S. Von Dauber/E. Hill (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
E. Horak/M. Gregoire/K. Taylor/A. Lynch/L. FioRito (Cox)/
 
    Brooks School Crew (A)
V. Shipley/A. Picard/C. Marks/A. Edwards/N. Iamonaco (Cox)/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Weldon/L. O'Connor/M. Cofer/L. Walt/J. Warchol (Cox)/
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Wingard/K. Lynch/P. Pucel/E. Imrie/T. Brown (Cox)
 
    Harriton Rowing Association (A)
A. Sack/O. Sutor/G. McDonogh-Wong/C. Yagodich/E. Duffy (Cox)
 
    Culver Academies (A)
A. Elfar/S. Herczeg/K. Leeper/A. O'Day/H. Luo (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
K. Ettinger/A. Creek/L. Doolen/K. Southworth/S. Love-Webb (Cox)/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
E. Milon/M. Jimenez/M. Longo/A. Mayer/C. Guerrero-Gomez (Cox)
 
    Villa Joseph Marie High School (A)
E. Iwasyk/M. Wade/M. Dina/A. Johnson/L. Riti (Cox)/
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
N. Costales/P. Pimental/A. Taylor/J. Parker/V. Pham (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
A. Madow/H. Richards/J. Stack/A. Aviles/S. Trotta (Cox)
 
    Academy of Notre Dame Rowing Club (A)
C. Hayes/M. O'Meara/G. Wolter/G. Quirk/E. Lignowski (Cox)/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
K. Hua/A. Park/I. Mehta/L. Nehez/N. Lee (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Ferrer/D. Hoffstaetter/W. Kingsley/i. zanen/s. stuhr (Cox)
 
DCW4X 9:40 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
    Lucky Charms (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (57)
    Composite: Maritime Rowing Club, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/L. Krichko/A. Bracken/E. Dade
0.0 (56)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Muri/C. Cunningham/K. Ackerman/S. Kline
0.0 (48)
    Composite: Potomac, Sarasota Scullers, Peachtree City Rowing Club (A)
K. Wiegandt/L. Corbett/M. Gradek/E. Steive-Caldwell
0.0 (43)
    Composite: Leichhardt, Bedford, 1927 Cambridge (A)
V. Futoryanova/R. Armstrong/C. Seeliger/A. Cicognani
0.0 (41)
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center (A)
K. Elting/L. Toudouze/G. Tomaseski/K. Wilson
0.0 (53)
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/T. Falkenthal/K. Goforth/R. Whidden/
0.0 (59)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Fuchs/C. Hollings/K. Elfstrom/D. Birch/
0.0 (54)
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Roberts/P. Burke/M. Martin/L. Lehane
0.0 (30)
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Burnett/C. Schmitt/D. Kemper/C. Lal/
0.0 (49)
    Tufts University Crew (A)
E. Conroy/E. Peabody/R. Paterson/C. Ricard
0.0 (24)
    College Club Seattle (E)
C. Lang/K. Biggs/D. Kim/K. Weisman
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Thoron/R. Cunningham/W. Kirk/C. Battani
0.0 (45)
    Greenwich Crew (A)
M. Rodriguez/J. Brocki/S. Caffrey/L. Stirton Aust
0.0 (54)
    Composite: Indianapolis RC, Cincinnati RC (A)
M. Alonso/W. Vik/G. Vance/M. Hatfield
0.0 (62)
    Beat Cancer Boat Club (A)
M. Nielsen/P. Meyer/S. Gross/S. Acerra
0.0 (49)
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Redmon/P. Montain/L. Davis/A. Harris/
0.0 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Huber/S. Dodge/S. Durno/S. Schmidt
0.0 (55)
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Futia/S. Randall/S. Richman/E. Center-Gray
0.0 (42)
    Cambridge Boat Club (D)
R. Turri Vise/N. Streeter/B. Mooney/L. Sheffner
0.0 (51)
    Composite: Cambridge, Minneapolis Rowing Club, Potomac (A)
0.0 (49)
    Composite: Riverside, Whitemarsh Boat Club, Quinsigamond RC (D)
A. Hrycko/L. Hrycko/P. Sims/B. Sims
0.0 (45)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
0.0 (46)
    Duxbury Bay Maritime School (C)
S. Sarles/L. MCCARTHY/E. Lange/E. Davenport
0.0 (52)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/M. Grossman/J. Jamieson/W. Barnard Dorris
0.0 (61)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
C. Carroll/P. Teare/D. owen/S. Domenici-Walker
0.0 (55)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
0.0 (42)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
L. Guida/K. Duffy/C. Ferrara/L. Baker/
0.0 (58)
    Community Rowing, Inc. (B)
N. Mehta/M. Elliott/J. Hochschild/K. Landy/
0.0 (62)
    Duxbury Bay Maritime School (D)
C. Briere/D. Keller/A. Sack/n. boussy
0.0 (47)
    Cambridge Boat Club (A)
S. Wood/Y. Marts/M. Farrell/S. Karcz
0.0 (53)
    Composite: Cambridge, Saratoga (A)
L. Adams/B. Harling/L. Hafner/M. Conron
0.0 (57)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wijngaarden/E. Knapp/K. Kislevitz/C. McGeehan
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Mance/M. Allen/L. Doucett/C. Egan
0.0 (59)
    Composite: Union, Baltimore (A)
P. Merkle/E. Erbelding/H. Hutton/S. Donahue
0.0 (62)
43 9:58 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
42
44 10:19 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:52 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
45 11:14 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
44
46 11:28 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
43
47 11:47 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Hutchinson/B. Skidmore/P. Johanni/D. Reed/A. Scherl (Cox)/
 
    Radley College Boat Club (A)
F. Reynish/A. Senior/A. Goschen/H. Hawkins/H. Stone (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
A. Rosen/N. Fisher/L. Polk/M. Palomo/M. Murphy (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
P. Collins/N. Quelle/C. Bradley/A. Hyland/J. Gaggini (Cox)/
 
    Phillips Exeter Academy (A)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
G. Johnson/A. Baker/Z. demello/C. Prior/F. Wright (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
A. Zalivchiy/S. Berning/D. Veiga de Roovere/N. Sanchez/V. Baez (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
O. Frederiks/b. porter/R. McTigue/D. Bond/M. Wisner (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
D. Craig-McFeely/L. Andrews/C. Spiers/M. Bektas/O. Mulvin (Cox)
 
    Salisbury School (A)
K. Warming/R. Guerrera/R. Elsinga/J. Polverari/G. Nance (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
R. Berz/D. Halkiw/A. Steiner/M. Thompson/T. Rusaw (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
J. Stone/T. Danziger/R. Pare/J. High/S. Digumarthi (Cox)/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
A. Carpenter/g. Cullings/A. Mueller/R. Heise/C. Austin (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Bisco-Werner/H. Powell/C. Tanas/C. O'Neill/E. Mahaffy (Cox)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
L. Chakos/Z. Friedrichs/T. TSE/J. Royak/M. Teem (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
C. Warwick/R. Raics/T. Schrieber/S. McFadden/C. Thompson (Cox)
 
    Peddie School (A)
T. Probst/Z. Rizzuto-Flancbaum/C. Jackson/I. Olchanski/M. Bailey (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
H. Schmidt/B. Donovan/N. Gee/P. Reilly/m. cordosi (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
A. Dunkley/A. Brown/M. Sidlowski/G. Brana/W. Vogel (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Koen/J. Waiss/D. Richiuso/J. Im/A. Martynova (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
D. Del Sordo/S. Gilhawley/D. Perez/D. Ragno/K. Owens (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
J. Jarczynski/w. young/K. Bowles/D. Fagiani/B. Rossell (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
C. Guerra/C. Nelson/R. Kramer/A. Qu/S. Jubber (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
W. Reid/D. Lewis/P. Uglum/I. Asad/C. Henjes (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
N. Axford/c. coy/J. Hankee/B. Ball/J. Lobo (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Macnamara/C. BENOIT-MYER/K. Fowler/O. Loeb/S. Shaughnessy (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
G. Howe/K. Shao/N. Clark/T. Scholtz/J. Hallinan (Cox)
 
    Groton School (A)
J. Stankard/F. Lynch/C. Banwell/L. Caspersen/L. Anderson (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
E. Taskin/R. Graham/B. Moraes/M. Harpur/E. Grasso (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
L. Rizzo/T. Wilson/P. Franco/R. Jobe/B. Fern (Cox)
 
    Hanlan Boat Club (A)
C. MacLean/L. Pusic/N. O'Brien/D. Turner/A. Morse (Cox)/
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
C. Meyer/A. Sanin/T. Kiyonaga/E. Donohoe/C. Shaheen (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
H. MacArthur/S. Leek/O. Saffery/S. Costa/P. Cannistraro (Cox)
 
    Culver Academies (A)
C. Jones/S. Koutsouras/H. Stewart/J. Page/A. Coleman (Cox)
 
    Neponset Rowing Club (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
E. Flint/A. Arana/B. Phillips/E. Neidhart/C. Webster (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
N. Lennard/C. Kelly/W. Gannon/W. Convertino/A. Wood (Cox)/
 
    Avon High School (A)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
Z. Martin/W. Staples/L. Cavanah/E. Townsend/A. Downey (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
A. Ottavio/C. Muni/C. Biniaris/J. Hannan/S. Chan (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
T. Nolen/P. Haley/M. Forman/N. Fay/P. Melki (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Mulhern/B. Lamm/C. Roman/A. Roces/E. Ottie (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Jalili/E. Choos/M. Brown/H. Bradley/I. Santos (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
R. Schilb/E. Flynn/J. Connolly/R. Mulflur/T. Watson (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
J. Beggs/R. Juhl/c. Hammon/J. Ansari/L. Gintert (Cox)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
W. Gaynor/G. Calouro/J. Duguay/A. MEIRELLES-COCHRAN/M. Poepsel (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
S. Theroulde/B. Gould/E. Morton/S. Bestany/L. Brogan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Sirkin/A. Eligator/J. Callegari/O. Rayner/G. Mena (Cox)
 
    Harriton Rowing Association (A)
B. Kozloff/M. Masoudnia/J. Traynor/N. Shukla/C. Flanagan (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Barry/C. McAlpine/H. Young/D. Picard/N. Murray-Coplen (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
W. Rubin/W. Stanwood/C. Rubin/J. Campbell/N. Rubin (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Yu/B. Buchovecky/S. Scornavacca/D. Fairchild/A. Zhu (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Lee/H. Hill/E. Magley/A. Vrooman/L. Vanderlaan (Cox)
 
    Stonington High School Crew Team (A)
N. Bibeau/J. Morrison/T. Stafford/L. Laskey/M. Olmedo (Cox)/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Boston College High School (A)
D. Keating/R. Lovaas/I. Leissner/G. Morris/M. Roper (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Plum/M. Plum/I. Holly/N. Roeder-Yika/Q. Fleming (Cox)
 
    Vero Beach Rowing, Inc (A)
A. Reuter/S. Myers/E. Losey/E. Pines/S. Buckley (Cox)/
 
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
D. Sullivan/J. Shaw/J. Lockett/L. Nares/A. Duckworth (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
B. Robbins/N. Abeyta/M. Kaming-Thanassi/K. DeSantis/L. Nuovo (Cox)
 
    The Hun School (A)
M. Hartmann/J. Britton/H. Millington/M. Malivojevic/C. Bennett (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
L. Dragseth/D. Rosich/C. Arnold/A. Hering/G. VanLue (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
B. Goldstone/F. Thompson/A. Macklin/J. Lieb/A. Janoff (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
W. Roberts/E. Debasitis/L. Young/M. Zimmerman/G. Bennett (Cox)/
 
    St. John's Jesuit High School (A)
B. Theis/C. O'Connell/B. Schwallie/A. Peseckis/J. Thaman (Cox)
 
    Concord High School (A)
J. Reid/R. Wilkinson/S. Beck/D. Fox/E. Rawheiser (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
L. Quinby/C. Regen/A. Cheij/F. Arguello/J. Fetters (Cox)/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
E. Grover/C. Laplante/A. McCarthy/K. McCarthy/H. Gagnon (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    Lake Las Vegas Rowing Club (A)
G. Robinson/G. Kristof/A. Fata/N. McDonald/T. Schmidt (Cox)/
 
    Vermont Academy (A)
C. Johnson/J. Barnes/M. Kaplan/D. Naylor/S. Robinson (Cox)/
 
    Bishops Diocesan College (B)
T. Lee/L. Flint/J. Paine/N. Sieff/C. Morris (Cox)/
 
    Iona Preparatory School (A)
B. Dwyer/D. Sealy/B. McGaughan/C. Steccato/L. Silva (Cox)
 
    Thayer Academy (A)
M. Scapicchio/G. Rowe/C. Collins/A. Collins/M. Vonnegut (Cox)/
 
    Dublin School Crew (A)
A. Lee/W. Switzer/N. Griffin/A. Antonellis/L. Coffin (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Gladieux/R. Ghalayini/C. Heilman/D. Brune/I. David (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
S. Terry/N. Brehm/Z. Hatzis/M. Lorenz/A. Chung (Cox)/
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
C. Ringer/C. Jacobs/M. Fontaine/G. Alessandro/O. Duncan (Cox)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Monmouth Junior Rowing Club (A)
M. Mojares/J. Enright/J. Paterno/Z. Kramer/W. Dempsey (Cox)
 
    Brooks School Crew (A)
N. Miller/J. O'Connell/T. Wang/W. Pember/C. Ingram (Cox)
 
DCM4X 12:22 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
48 12:37 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
40
49 12:57 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
50 1:27 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
19
51 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
52 1:38 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
53 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
16
54 1:55 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
55 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
15
56 2:12 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
35
57 2:26 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
27
58 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
59 2:41 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
60 2:55 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
61 3:09 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
40
DCPC2X 3:27 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
DCMX8 3:49 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
38
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change