54th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 20, 2018
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
49
3 8:36 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
62
4 9:03 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
56
5 9:23 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
43
6 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
63
7 10:09 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
44
8 10:28 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
49
9 10:46 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
43
10 11:10 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
11 11:19 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
40
12 11:37 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
13 11:47 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
36
14 12:04 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
15 12:15 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
16 12:27 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
17
17 12:38 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
32
18 12:56 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
48
19 1:15 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
38
20 1:33 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
55
21 1:53 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
22 2:19 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:33 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
33
24 2:49 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
33
25 3:03 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
23
26 3:20 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:31 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
16
28 3:43 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 3:53 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
30 4:04 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
33
31 M LW 1X Men's Lightweight Singles
20
32 4:19 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
33 W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
34 4:36 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
35 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
Sunday, October 21, 2018
36 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
37 TA 2X Trunk/Arms Doubles
0
38 8:08 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
37
39 8:24 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
33
40 8:37 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
32
41 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
    University of Massachusetts Crew
A. Balciunaite
 
    ARION
L. Schall
 
    Riverside Boat Club
S. Polak/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Farrar
 
    Zvulun Tel-Aviv
M. Spalter/
 
    Seattle Scullers
M. Dasović
 
    Osprey Rowing Club
 
    Potomac Boat Club
 
    Nashville Rowing
G. Larkin/
 
    Potomac Boat Club
K. Sheppard
 
    Nereid Boat Club, Inc.
K. Francis
 
    Narragansett Boat Club
P. Gaitskell/
 
    Greenwich Crew
N. Reynolds/
 
    Anchorage Rowing Association
M. Spurlock
 
    Riverside Boat Club
H. Elder
 
    612endurance Racing
M. Kaleta/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    The Foundry
A. Trebilcock
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Lewis
 
    Unaffiliated (USA)
 
    Unaffiliated (USA)
C. Kelsey
 
    Potomac Boat Club
K. Kaye
 
42 9:04 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:40 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
43 9:58 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
42
44 10:19 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Esse/I. Mezei/P. Cuthbertson/N. Amlicke/A. Lefebvre/J. McGuire/A. Straight/B. Pushner/H. Heisler (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Wilkowski/L. Koven/N. Neitzell/A. Zavattaro/E. Simpson/A. Meurer/E. Talgo/E. Dabney/M. Lundberg (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
O. Vavasour/M. Preller/E. Swenson/O. Dolan/F. Mooney/M. Macy/G. Anderson/M. Rickman/G. Goodell (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Craver/S. Tuder/C. Dyevich/E. Heyeck/J. Armetta/M. Linsley/A. Wisnoski/S. Closser/H. Wolk (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
J. Camahort/B. Morgan/L. Gebbie/E. Ferron/S. Byrne/E. Gardner/K. Mullin/M. Gagnon/T. Allen (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
B. Galloway/E. Petreski/H. Jacobson/J. Abbruzzese/C. Garrett/J. Macrae/K. Batson/K. Stoker/V. Van Ingen (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
K. Edling/G. Hunt/H. Lemanowicz/A. McPhilemy/C. Timoney/M. Sweeney/L. Vesey/C. Van Stone/K. Greed (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
K. Carroll/S. Molins/L. Hering/M. Burgess/F. Wardrop/A. Petrozzi/C. Colgan/A. Abeles/N. Kane (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
G. Lebo/E. Hollins/R. Beightol/L. McCaslin/A. Arguello/S. Sperduto/B. Glenn/G. DeNunzio/E. Wood (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
J. Duckworth/M. Drandell/L. Rosen/S. Fry/M. McGuinness/T. Cheng/C. Fuller/G. Gervais/C. Neumann (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
A. Garrison/L. Aronson/J. Bradburne/V. Ulm/O. Finney/G. Theobald/P. Lafky/M. Asher/L. Grim (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
C. Couillens/N. VERLINDE/K. Harkins/R. Singh/L. Sudholz/E. Wojnovich/C. Vinch-Buck/E. Enthoven/S. Hu (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Feinerman/H. Lerner/A. Elli/J. Rudolph/C. Melgard/K. Figura/Y. Hao/M. gao/R. Rane (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
J. Braz/M. Palmer/B. Newcomb/A. O'Grady/S. Ernst/A. Szabo/E. Harris/C. Strates/C. Edwards (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
H. Belli/S. Cook/O. Lawson/A. Vondeling/S. Dexter/E. Buchholz/N. Vondeling/P. Korn/R. Miller (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
G. Mensi/E. Tonkel/e. napack/O. Kester/C. Sutherland/S. Coppola/A. McIntyre/K. McDermott/M. Takegami (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
T. Miller/N. Ferrero/F. Dunn/I. Lysaker/L. Miles/M. Lambert/L. Longawa/M. Wellnitz/H. Diaz (Cox)/
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
Z. Tiffin/O. Sullivan/M. Kent/N. Byrne/E. Farrell/M. Davies/S. Wacholz/M. Smith/E. Shenkenberg (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Neilson/A. Springsteel/O. Goldenberg/E. Barry/P. Sequeira/J. McGrady/H. Darnall/C. Cheng/E. Marcasciano (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
P. DeVlieger/I. Begley/R. Hendrzak/S. Lamb/K. Ernst/M. Depommier/T. Gregitis/E. Welch/C. Wendel (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
M. Toaso/G. Fluharty/E. Walsh/K. Dennis/E. Krese/B. Markel/M. Osborne/P. Wheeler/P. Filios (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
K. Clarke/G. D'Angelo/K. Lee/E. Vasilatos/A. Fournaris/T. Fox/M. Moreira/K. Kraft/N. Carpentiere (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Maietta/G. Fargnoli/J. Cook/C. Hurney/A. Laufer/S. DiPietro/M. George/J. Pak/C. Gould (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
A. Luttrell/R. Lynch/S. Pilz/G. Landefeld/F. Hopperton/O. Hadley/C. Tanasijevich/A. Osborne/C. Williams (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
A. Keren/M. Kirwin/K. Keating/I. Keren/H. Fowler/B. Haugh/L. Lynskey/G. Steele/O. Seline (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Grabowski/S. Capello/A. Byrne/A. DePaulo/A. Letts/Z. Goodness/M. Heck/B. Bolen/C. Bruce (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Cross/C. Jacuzzi/M. Moreland/E. Carman/I. Nazzal/C. Sigmund/L. Jacuzzi/C. Logan/N. Lee (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
A. Kelley/C. Satre/C. Hundley/M. Messinger/O. Hench/E. Moehring/Y. Lee/A. Dean/J. Boschert (Cox)/
 
    Montclair High School (A)
M. Pradieu/K. Troeller/K. Mihalis/R. Cahill/M. Barnett/I. Hummel/E. Mihalis/K. King/A. Cataldi (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Ronca/L. Littig/K. Roland/C. Schrader/V. Stuart/M. Sachs/M. Roland/E. Shorrock/k. obsitnik (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
B. Smeulders/L. Plotkin/J. O'Dell/K. Thomas/E. McCamant/J. Erb/S. Dotson/l. meath/E. Conant (Cox)/
 
    Niskayuna Rowing (A)
T. Wadsworth/E. Miller/H. Schmidt/H. Bachert/R. Chavali/N. Chu/M. Castle/J. Lasek/S. Harper (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (A)
M. Li/A. Burns/M. Geib/C. Field/K. Rupinen/M. Twitchell/a. sibley/K. Kost/E. deBorja (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
Z. Flanzer/G. White/A. Buchovecky/M. ONEILL/S. Bodager/E. Gresco-Caulfield/E. Perkins/A. Thornton/R. Shrives (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
L. Bell/J. Cha/S. Roberts/L. Sama/E. Alton/A. tenBroek/H. Croteau/L. Curtis/O. Green (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
A. Lee/I. Kron/A. Demopoulos/N. Weeldreyer/S. Olmsted/S. Coombs/Y. Abukhadra/A. Thomas/K. Mi (Cox)
 
    TBC Racing (A)
T. Hicks/K. Blake/S. Donovan/I. Mondshine/A. Hoffman/E. Sicoli/A. Murjikneli/O. Kopasz-Gemmen/E. Bruno (Cox)
 
    Port Rowing (A)
L. Rust/C. Shields/G. Doran/R. Fanning-Hughes/M. Kenlon/B. Lipset/C. Doran/P. Lind/M. Lanfant (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
E. Rohloff/K. Cetin/T. Delaney/P. Knudsen/S. Kaufman/I. Berner/A. Le Bars/N. Huget/E. SMYERS (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
B. Rodriguez/A. Orriols/V. Audisio/M. Sanchez/A. Hervas-Jones/S. Bogert/C. Perdomo Silva/S. Cancio/I. Pinera (Cox)/
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
S. Grosky/L. Miles/K. Leonard/C. Becker/K. Zink/T. Ralston/C. Coy/B. hanratty/V. Partlow (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Soska/A. Bettigole/E. Bettigole/E. Whitcomb/E. Smith/K. Svingen/V. Thibeault/M. Tellander/V. del Real (Cox)
 
    Pine Crest School Crew (A)
A. Jacques/A. Rios/A. Sullivan/M. Marrero/b. simons/M. Gabrielle/A. Klafter/D. Dardet/L. Pollock (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
A. Criss/M. Means/E. Mordaunt/H. Walklett/S. Speck/A. Marschall/J. Snyder/E. Dougherty/S. VanAuken (Cox)/
 
    Syosset Rowing Club (A)
G. Barbella/E. Huang/O. Capogna/T. Feeney/T. liu/G. Unson/F. Liang/E. Gothelf/H. Edelman (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
E. Forbis/T. Nobles/J. Constantine/F. Woodring/L. Collins/G. Skolds/M. Santabarbara/O. Moor/A. Triano (Cox)
 
    Godolphin and Latymer Boat Club (A)
M. Grussing/F. Scavazza-Murphy/E. Gustafsson/M. Macbeth/G. Silver/D. Wilson/J. Kruger/M. Bleach/T. Thorowgood (Cox)
 
    Villa Joseph Marie High School (A)
J. Brady/C. Brandt/S. Costanzo/C. Mullin/D. ferone/S. Henes/A. Pennett/G. Leonardi/M. Lazaro (Cox)/
 
    Lowell High School Crew (A)
S. Larned/J. Barra/O. Hungate/S. Pea/S. Sanghvi/S. Zupkosky/I. Brito/L. Deschene/K. O'Beirne (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
I. Stemerman/O. Falkenrath/C. Schmitz/C. McEvoy - Johnston/C. Gehring/M. van Biesen/M. Farello/C. Sorbaro/L. Brooks (Cox)
 
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
N. Dee/T. Scott Bell/O. Moir/M. Page/A. Adebiyi/A. Cowan Taylor/A. Bothamley-Dakin/O. Bothamley-Dakin/E. Fox-Davies (Cox)
 
    Black Swamp Rowing, Inc. (A)
 
    Girls Preparatory School (A)
L. Brown/A. Smith/R. Guhde/K. Nash/E. Swann/A. Carroll/C. Compton/O. Evans/E. Walley (Cox)
 
    Farmington High School Crew (A)
G. Butler/A. Darling/M. Tharpe/L. Canto/L. Alperin/M. Abu-Hasaballah/S. Gabree/M. Peszko/E. Dudley (Cox)
 
    Pangbourne College Boat Club (A)
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
A. Firsdon/C. Holtyn/M. Niles/L. Bunker/M. Smaciarz/S. Vargas/V. Ponce/I. Mazur/K. Garza (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
A. Ruck/C. Busk/J. Veith/M. Horvat/L. DeFrancesco/M. Segarnick/N. Hynes/S. Hulme/S. Eill (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. McLean/K. Rubbo/M. Fleming/m. samuelson/C. Pulkkinen/E. Hochberg/B. McIver/S. O'Connor/S. Mcspedon (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
F. Caces/M. DuBaldo/I. Abbott/B. Abbott/K. Robinson/I. Skoulis/M. Mooney/A. Dixon/M. Cyr (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
M. Newton/L. Iwanicki/A. Flynn/E. O'Brien/A. Soutter/C. Damiani/H. Joyall/G. Kim/J. McCarter (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
E. Dezotell/H. Grenier/C. Watson/M. D'Ambra/H. Nadeau/E. Leary/A. Kuzman/B. Mattos/C. David (Cox)
 
    The Winsor School (A)
N. Masuoka/S. Copeman/B. Tam/M. Abate/S. Perry/D. Friedman/L. Ansari/A. Beber/H. Kwoun (Cox)
 
    Montclair Mounties Rowing Club (A)
A. Snyder/E. Goel/H. Nintzel/S. King/N. Cahill/C. Obade/D. Troeller/D. Task/E. Hayes (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
R. Craycroft/S. Dodda/K. Hammonds/C. Moore/M. MCWILLIAMS/M. Tiscareno/G. Wellborn/p. condon/C. Fleming (Cox)/
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
C. Wohlfahrt/J. Gaughan/A. Patel/J. Burghardt/A. Telzerow/K. McKechnie/k. Lewis/S. Wendling/J. Levine (Cox)/
 
    Everett Rowing Association (A)
L. Taylor/S. morgan/S. Weatherhogge/K. Hashberger/J. Baker/S. Neuman/P. Knibbe/J. Kirk/H. Swissa (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
K. Dedes/J. Wheeler/M. Lyons/E. Fowler/G. Gagliardi/G. Silvis/S. Monasterial/G. Smithwick/S. Barranger (Cox)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
L. de los Heros de Uriarte/S. Crockett/D. Manzano/L. Bernero/C. Bailey/C. Thompson/L. Loftus/V. Phan/J. Thomas (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
S. Kelleher/C. Wiberg/S. Danesh/O. Quattrociocchi/L. Burgoon/M. Anton/L. Loughran/E. Kingston/M. Plenge (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Kilroy/r. mills/S. Smith/H. Davis/C. Jones/S. Brady/A. Guido/N. Collins/M. Orlofski (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
S. Trudeau/B. Daino/R. Rightmyer/F. Connolly/S. Thomas/S. Hentschke/A. Zapata-Bermudez/E. Daino/H. Tette (Cox)
 
    Gwynedd Mercy Academy High School (A)
M. Cirelli/A. Murray/S. McLaughlin/C. Bachinsky/E. Lange/P. Campbell/A. Hartz/C. Kilcoyne/H. Tyrell (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
E. Emenike/C. Miller/G. Bradley/E. Thorn/A. Stolp/L. Lucas/E. Kissell/P. Eldridge/M. Bahmer (Cox)
 
    Middletown High School (A)
G. Montanez/J. Copperthite/C. Freer/K. Zipf/O. Vaughters/A. Latina/H. Westby/A. Boirie/S. Hadley (Cox)
 
    Avon High School (A)
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
A. Edison/A. Browning/A. Voit/S. Gibbons/L. Mackie/E. Cawley/L. Frew/E. Depaula/S. DiFrank (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
P. Kilgore/N. Nepal/M. Trafton/M. Llewelyn/J. Van Fleet/M. Bannister/E. Lowne/N. Jones/K. Maurice (Cox)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Boston Latin School Crew (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
 
    Oakland Catholic Rowing (A)
V. Gevaudan/M. Westfield/E. Stofko/E. Hunt/C. Moody/L. Bonavita/E. Holtz/M. McDonough/J. Stierer (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
C. Heider/S. Duff/C. Littlefield/M. Von Cannon/M. Griffith/A. Younkman/T. Preston/J. Kavishe/N. Vadakattu (Cox)
 
DCMX2X 10:52 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
45 11:14 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
44
46 11:28 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
43
47 11:47 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Hutchinson/B. Skidmore/P. Johanni/D. Reed/A. Scherl (Cox)/
 
    Radley College Boat Club (A)
F. Reynish/A. Senior/A. Goschen/H. Hawkins/H. Stone (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
A. Rosen/N. Fisher/L. Polk/M. Palomo/M. Murphy (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
P. Collins/N. Quelle/C. Bradley/A. Hyland/J. Gaggini (Cox)/
 
    Phillips Exeter Academy (A)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
G. Johnson/A. Baker/Z. demello/C. Prior/F. Wright (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
A. Zalivchiy/S. Berning/D. Veiga de Roovere/N. Sanchez/V. Baez (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
O. Frederiks/b. porter/R. McTigue/D. Bond/M. Wisner (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
D. Craig-McFeely/L. Andrews/C. Spiers/M. Bektas/O. Mulvin (Cox)
 
    Salisbury School (A)
K. Warming/R. Guerrera/R. Elsinga/J. Polverari/G. Nance (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
R. Berz/D. Halkiw/A. Steiner/M. Thompson/T. Rusaw (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
J. Stone/T. Danziger/R. Pare/J. High/S. Digumarthi (Cox)/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
A. Carpenter/g. Cullings/A. Mueller/R. Heise/C. Austin (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Bisco-Werner/H. Powell/C. Tanas/C. O'Neill/E. Mahaffy (Cox)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
L. Chakos/Z. Friedrichs/T. TSE/J. Royak/M. Teem (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
C. Warwick/R. Raics/T. Schrieber/S. McFadden/C. Thompson (Cox)
 
    Peddie School (A)
T. Probst/Z. Rizzuto-Flancbaum/C. Jackson/I. Olchanski/M. Bailey (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
H. Schmidt/B. Donovan/N. Gee/P. Reilly/m. cordosi (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
A. Dunkley/A. Brown/M. Sidlowski/G. Brana/W. Vogel (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Koen/J. Waiss/D. Richiuso/J. Im/A. Martynova (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
D. Del Sordo/S. Gilhawley/D. Perez/D. Ragno/K. Owens (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
J. Jarczynski/w. young/K. Bowles/D. Fagiani/B. Rossell (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
C. Guerra/C. Nelson/R. Kramer/A. Qu/S. Jubber (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
W. Reid/D. Lewis/P. Uglum/I. Asad/C. Henjes (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
N. Axford/c. coy/J. Hankee/B. Ball/J. Lobo (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Macnamara/C. BENOIT-MYER/K. Fowler/O. Loeb/S. Shaughnessy (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
G. Howe/K. Shao/N. Clark/T. Scholtz/J. Hallinan (Cox)
 
    Groton School (A)
J. Stankard/F. Lynch/C. Banwell/L. Caspersen/L. Anderson (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
E. Taskin/R. Graham/B. Moraes/M. Harpur/E. Grasso (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
L. Rizzo/T. Wilson/P. Franco/R. Jobe/B. Fern (Cox)
 
    Hanlan Boat Club (A)
C. MacLean/L. Pusic/N. O'Brien/D. Turner/A. Morse (Cox)/
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
C. Meyer/A. Sanin/T. Kiyonaga/E. Donohoe/C. Shaheen (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
H. MacArthur/S. Leek/O. Saffery/S. Costa/P. Cannistraro (Cox)
 
    Culver Academies (A)
C. Jones/S. Koutsouras/H. Stewart/J. Page/A. Coleman (Cox)
 
    Neponset Rowing Club (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
E. Flint/A. Arana/B. Phillips/E. Neidhart/C. Webster (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
N. Lennard/C. Kelly/W. Gannon/W. Convertino/A. Wood (Cox)/
 
    Avon High School (A)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
Z. Martin/W. Staples/L. Cavanah/E. Townsend/A. Downey (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
A. Ottavio/C. Muni/C. Biniaris/J. Hannan/S. Chan (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
T. Nolen/P. Haley/M. Forman/N. Fay/P. Melki (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Mulhern/B. Lamm/C. Roman/A. Roces/E. Ottie (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Jalili/E. Choos/M. Brown/H. Bradley/I. Santos (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
R. Schilb/E. Flynn/J. Connolly/R. Mulflur/T. Watson (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
J. Beggs/R. Juhl/c. Hammon/J. Ansari/L. Gintert (Cox)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
W. Gaynor/G. Calouro/J. Duguay/A. MEIRELLES-COCHRAN/M. Poepsel (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
S. Theroulde/B. Gould/E. Morton/S. Bestany/L. Brogan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Sirkin/A. Eligator/J. Callegari/O. Rayner/G. Mena (Cox)
 
    Harriton Rowing Association (A)
B. Kozloff/M. Masoudnia/J. Traynor/N. Shukla/C. Flanagan (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Barry/C. McAlpine/H. Young/D. Picard/N. Murray-Coplen (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
W. Rubin/W. Stanwood/C. Rubin/J. Campbell/N. Rubin (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Yu/B. Buchovecky/S. Scornavacca/D. Fairchild/A. Zhu (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Lee/H. Hill/E. Magley/A. Vrooman/L. Vanderlaan (Cox)
 
    Stonington High School Crew Team (A)
N. Bibeau/J. Morrison/T. Stafford/L. Laskey/M. Olmedo (Cox)/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Boston College High School (A)
D. Keating/R. Lovaas/I. Leissner/G. Morris/M. Roper (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Plum/M. Plum/I. Holly/N. Roeder-Yika/Q. Fleming (Cox)
 
    Vero Beach Rowing, Inc (A)
A. Reuter/S. Myers/E. Losey/E. Pines/S. Buckley (Cox)/
 
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
D. Sullivan/J. Shaw/J. Lockett/L. Nares/A. Duckworth (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
B. Robbins/N. Abeyta/M. Kaming-Thanassi/K. DeSantis/L. Nuovo (Cox)
 
    The Hun School (A)
M. Hartmann/J. Britton/H. Millington/M. Malivojevic/C. Bennett (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
L. Dragseth/D. Rosich/C. Arnold/A. Hering/G. VanLue (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
B. Goldstone/F. Thompson/A. Macklin/J. Lieb/A. Janoff (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
W. Roberts/E. Debasitis/L. Young/M. Zimmerman/G. Bennett (Cox)/
 
    St. John's Jesuit High School (A)
B. Theis/C. O'Connell/B. Schwallie/A. Peseckis/J. Thaman (Cox)
 
    Concord High School (A)
J. Reid/R. Wilkinson/S. Beck/D. Fox/E. Rawheiser (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
L. Quinby/C. Regen/A. Cheij/F. Arguello/J. Fetters (Cox)/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
E. Grover/C. Laplante/A. McCarthy/K. McCarthy/H. Gagnon (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    Lake Las Vegas Rowing Club (A)
G. Robinson/G. Kristof/A. Fata/N. McDonald/T. Schmidt (Cox)/
 
    Vermont Academy (A)
C. Johnson/J. Barnes/M. Kaplan/D. Naylor/S. Robinson (Cox)/
 
    Bishops Diocesan College (B)
T. Lee/L. Flint/J. Paine/N. Sieff/C. Morris (Cox)/
 
    Iona Preparatory School (A)
B. Dwyer/D. Sealy/B. McGaughan/C. Steccato/L. Silva (Cox)
 
    Thayer Academy (A)
M. Scapicchio/G. Rowe/C. Collins/A. Collins/M. Vonnegut (Cox)/
 
    Dublin School Crew (A)
A. Lee/W. Switzer/N. Griffin/A. Antonellis/L. Coffin (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Gladieux/R. Ghalayini/C. Heilman/D. Brune/I. David (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
S. Terry/N. Brehm/Z. Hatzis/M. Lorenz/A. Chung (Cox)/
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
C. Ringer/C. Jacobs/M. Fontaine/G. Alessandro/O. Duncan (Cox)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Monmouth Junior Rowing Club (A)
M. Mojares/J. Enright/J. Paterno/Z. Kramer/W. Dempsey (Cox)
 
    Brooks School Crew (A)
N. Miller/J. O'Connell/T. Wang/W. Pember/C. Ingram (Cox)
 
DCM4X 12:22 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
48 12:37 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
40
49 12:57 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
50 1:27 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
19
51 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
52 1:38 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
53 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
16
54 1:55 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
55 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
15
56 2:12 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
35
57 2:26 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
27
58 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
59 2:41 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
60 2:55 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
61 3:09 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
40
DCPC2X 3:27 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
DCMX8 3:49 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
38
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change