54th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles
  • 2018 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 20, 2018
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
49
3 8:36 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
62
    Cambridge Boat Club
J. Randle/
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Narragansett Boat Club
B. Eldridge/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Northview High School
R. Anderson
 
    Atomic Rowing
M. Schay
 
    New Haven Rowing Club
P. Becker/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Western Rowing Club
V. Nolte
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Navesink River Rowing
M. Malone
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
R. Lombardi
 
    Cambridge Boat Club
A. Flanders
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls/
 
    Occoquan Boat Club
B. Spousta
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Union Boat Club
R. Wettach/
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi/
 
    Austin Rowing Club
R. Gilbane
 
    Belfast Boat Club
S. Lockwood
 
    Cambridge Boat Club
J. Hammitt
 
    Delta Deas Rowing Club
J. Norris
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Capital Rowing Club
M. Malinick
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Union Boat Club
C. Kane Jr
 
    Potomac Boat Club
 
    Pelham Community Rowing Association
G. Houlihan
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Tremaine
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler/
 
    Melbourne University Boat Club
R. Saul/
 
    Harvard Sculling Club
H. Fulweiler
 
    Wiener Ruderclub Lia
R. Haberl
 
    Riverside Boat Club
P. Dale
 
    Narragansett Boat Club
J. Ryan
 
    Cambridge Boat Club
T. Darling/
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Sternagel
 
    Ebb Tide Rowing
R. Jacques
 
    Essendon Rowing Club
B. Nugent
 
    New York Athletic Club
B. Karol
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Dallas Rowing Club
J. MONIER
 
    Partez Rowing Club
K. Mura
 
    Aviron Lachine Rowing
L. Tait
 
    Community Rowing, Inc.
f. horton
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Thorne
 
    Kent School Boat Club
F. Elliott
 
    RV AENGWIRDEN
f. van der steen
 
    612endurance Racing
S. Michals/
 
    Cambridge Boat Club
E. Dow/
 
    OKC Riversport
A. Rupert
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
T. Boyle
 
    Merrimac River Rowing Association
T. Wheatley
 
4 9:03 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
56
5 9:23 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
43
6 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
63
7 10:09 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
44
8 10:28 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
49
9 10:46 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
43
    Cambridge Boat Club (A)
C. Sands-Bohrer/L. Muri/O. Huxley/J. Sacheck-Ward/A. Cox (Cox)
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
J. Aguirre/K. Gheno/V. DeSanta/F. Rubenstein/M. Setchko (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/E. Bernal (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
C. Cody/A. Lawrence/K. Glover/J. Zimmer/H. Franklin (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
A. Hunt/T. Hartert/N. Dustman/K. Goforth/V. Felso (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Cato/P. Jones/B. Simonen/C. Swartz/K. Snyder (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Teschke/T. Miller/S. Solaro/B. Calvert/G. Carrillo (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/L. Wasserman/K. Stenersen/R. Winn/J. Eckert (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Genden/M. Himes/L. Dobbin/D. Herman/V. Fu (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (A)
E. Erbelding/P. Merkle/E. Cassella/M. Wehtje/H. Boudreaux (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Covelli/C. Egan/L. Quinchia/J. Smith/E. Conover-Prentiss (Cox)
 
    Early Lights Rowing Club (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Conn/B. Green/M. Leonard/C. Jacobs/H. Hendricks (Cox)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
T. Cleary/M. Nielsen/J. Phair/S. Guy/D. Woods (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/V. Morest/E. Brennan/S. Durno/A. Reilly (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
A. Burton/K. Danielsson/A. Livengood/C. Clark/S. Bloom (Cox)/
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Randel/I. van Wijngaarden/W. Woolf/D. Pushner/C. Ames (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Verheul/L. Reynard/J. Hayes-Cha/C. Higgins/E. McElroy (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Z. Brookes/L. Suplick/R. Ford/M. Mark/A. Deem (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
R. Sheckler/T. Morgan/P. Sparling/I. Baker/N. Yamamoto (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (B)
K. Donlan/L. Adams/C. Doyle/D. Cogill/M. Alandydy (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
E. Szigethy/P. Higgins/A. Randall/M. Ulsh/U. Kapp (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Wilkie/M. Markarian/M. Elsberg/L. Hastings/D. Lloyd (Cox)
 
    Watercat Rowing Club (A)
A. Smith/B. Connolly/D. Holman/M. Armstrong/K. Durm (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
C. Mitroff/M. Glaeser/C. Augst/L. wahba/K. Glaeser (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
K. Tetlow/S. Toler/T. Hogan/M. Meigs/K. Nieman (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
M. Polis/L. Place/S. Spens/K. Winter/L. Caldwell (Cox)
 
    Long Beach Rowing Association (A)
J. Levy/R. Ballough/N. HAYES/S. Ross/L. Roman (Cox)/
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
J. Hyzy/J. DiGrazia/K. Golden/J. Powell/M. Mabeus (Cox)/
 
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
T. Alford/m. krause/R. Kunkler/S. Azure/K. Moy (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Peszek/E. Davis/P. Greene/R. Miller/A. Granse (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Faasse/F. Middendorf/S. Rutherford/C. Browning/M. Wilson (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
G. Teborek/M. Wooten/M. Friend/C. Mannix/K. Downey (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
P. Kristal/E. Grant/J. Wolf-Rodda/C. McMahon/D. Boucher (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
V. Platzer/E. Carson/M. Bella/D. McCabe/K. Lewis (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
F. Kaper/K. Czajkowski/E. Dinsdale/J. Pederson/C. Turner (Cox)/
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
B. Burchill/H. Byrne/K. Chaban/N. Strelau/H. Evans (Cox)
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
B. Tenn/N. Fischer/C. Huet/D. Baillie/E. Huet (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
B. Guccione/L. Brown/A. Clark/M. Howe/W. Gutcher (Cox)/
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Gaviria/E. Jackson/W. Stopps/J. Juskalian/C. Nunes (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Bradshaw/S. Gilson/C. Aguda/J. Gormley/A. MacDonald (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
C. Clarke/A. Sassaman/E. Smoliga/C. Furton/C. Glastris (Cox)
 
10 11:10 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
11 11:19 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
40
12 11:37 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
13 11:47 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
36
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, RV Ister Linz
I. Stekl/F. Tuite
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
T. Glover/C. Reynolds
 
    Green Mountain Rowing Club
M. Breiland/L. Graves
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Cann/C. Coffman
 
    Chinook Performance Racing
T. Walters/R. Whidden
 
    Minneapolis Rowing Club
K. Lund/J. Cooper
 
    Cincinnati Rowing Club
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent/B. Hogan
 
    Marin Rowing Association
M. Benson/d. dobras/
 
    Long Beach Rowing Association
 
    Dallas Rowing Club
G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    612endurance Racing
S. Centner/S. Michals/
 
    Minneapolis Rowing Club
B. Brooks/M. O'Donnell
 
    Composite: Dallas, Spokane River
C. Shirts/L. Zuczek
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V.
L. Roth/J. Deuschl
 
    York City Rowing Club
P. Widdowson/H. Howe
 
    Composite: New York AC, Tideway Scullers
P. Bird/T. Patterson/
 
    Pocock Rowing Center
S. Foster/H. Powell
 
    Composite: Sarasota Crew, Sarasota Scullers
K. Wiegandt/A. Marichal
 
    Greater Columbus Rowing Association
K. Schulz/J. Bullock
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
b. rand/M. Fleming
 
    iROW Fitness Studio
P. Greenfield/S. Obsivac
 
    Composite: Western Reserve, Mt. Baker
D. Meakin/Z. Varnelis
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital
C. Flowers/M. Lamb/
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Toronto Sculling Club
N. Wilkie/T. Black
 
    Cambridge Boat Club
H. Lazaridis/S. Karcz/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
I. van Wijngaarden/K. Kislevitz
 
    Marlow Rowing Club
S. Buckeridge/H. Essa
 
    Riga Rowers Club
L. Kaufmane/L. Lapina
 
    Community Rowing, Inc.
N. Diessner/B. Goldstein
 
    Carnegie Lake Rowing Association
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Knapp/A. Kerns/
 
    Georgian Bay Rowing Club
K. Barr McGill/D. Barr
 
14 12:04 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
15 12:15 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Koven Training Center
J. Koven
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins
 
    Club Nautico De San Juan
A. Zosuls
 
    Cambridge Boat Club
G. Myhr
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    Dolphin Club
T. Loughlin
 
    Unaffiliated (USA)
D. Deschenes
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Vesper Boat Club
G. Kaplan
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
 
    Cambridge Boat Club
W. Castle
 
    Union Boat Club
A. Adam/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Green Mountain Rowing Club
E. Breiland
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Union Boat Club
W. Rowe
 
    Harvard Sculling Club
P. Cannistraro
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
Z. DePace
 
    Miami Rowing Club
X. Garijo
 
    Don Rowing Club
A. Bellerby
 
    Lincoln Park Boat Club
T. Shumaker/
 
    Community Rowing, Inc.
K. Dutt
 
    Thames Rowing Club
T. Andreesen
 
    Rondout Rowing Club, Inc.
C. Perez
 
    West Side Rowing Club
K. Dorn
 
    Shandon Boat Club
N. Alcock
 
    Rudergesellschaft Wiking Berlin
C. Brzeski
 
    Unaffiliated (USA)
S. Irish
 
    Riverside Boat Club
J. Bers
 
    Lake Union Crew
A. Faulds
 
    Duxbury Bay Maritime School
O. Rosenbladt
 
    Lake Washington Rowing Club
J. Tigani
 
    Miami International RowHouse
A. Touzard
 
    White Rock Boathouse, Inc.
L. Prado
 
16 12:27 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
17
17 12:38 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
32
    Vesper Boat Club
S. Kaplan/
 
    St. Catharines Rowing Club
M. Prince
 
    Riverside Boat Club
B. McConarty
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Long Beach Rowing Association
S. Kline
 
    Dolphin Club
R. Perry
 
    Peachtree City Rowing Club
M. Gradek
 
    City of Bristol (UK) Rowing Club
H. Fullman
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Gainesville Area Rowing, Inc.
J. Figueroa
 
    Cambridge Boat Club
M. Watkins
 
    Union Boat Club
M. Sorensen/
 
    South End Rowing Club
K. Pross
 
    Greater Houston Rowing Club
M. Immanivong
 
    Capital Rowing Club
 
    Carnegie Lake Rowing Association
V. Oomen
 
    Walton Rowing Club
A. Jackson
 
    Leichhardt Rowing Club (NSW)
A. Cicognani
 
    Tulsa Rowing Club
D. Sturd
 
    St. Louis Rowing Club
L. Perry
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
B. Tansey
 
    Nicole Stimpson
N. Stimpson
 
    California Yacht Club
S. Karasik/
 
    612endurance Racing
D. Johnson
 
    RowAmerica Greenwich
J. Shepherd/
 
    Vesper Boat Club
D. Anders
 
    Alexandria Community Rowing
K. Gonyea
 
    Cambridge Boat Club
R. TurriVise
 
    The Bedford Rowing Club
R. Armstrong/
 
    Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
Z. Brass
 
    Fredericton Rowing Club
J. Lawrence
 
    Glebe Rowing Club
J. Harris/
 
18 12:56 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
48
19 1:15 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
38
20 1:33 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
55
21 1:53 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
22 2:19 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:33 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
33
24 2:49 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
33
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Molesey Boat Club (A)
A. Samsonov/J. Wright/A. Brennan/T. Middleton/A. Ellison (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/J. Marcon/T. Ayer/M. Ryan/S. Newman (Cox)
 
    Club Nautico De San Juan (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Frey/S. Bolton/B. Minzenmayer/E. Meiske/S. Smith (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
M. Crowe/C. Kenaley/J. Flynn/J. Beasley/P. Her-Sturm (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/D. Gary/R. Klein/P. Kaufer/C. Rosen (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/M. Schonewald/M. Galas/M. Strom (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Holland/S. Assenza/P. Folger/A. Moburg-Jones/H. Wagner (Cox)/
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Bolton/J. Holmes/M. Silecky/J. Scannell/N. Patterson (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
T. Waldron/C. Parker/M. McCarthy/J. Murphy/C. Hom (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Ryan/T. Owston/V. Ivanoff/P. Read/T. DiAngelo (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Nowak/K. Meyer/A. Horner-Devine/T. Leslie/E. Burg (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Safdie/R. Whelan/J. Barry/J. Mahoney/K. Poff (Cox)
 
    Zhejiang University Bumblebee Rowing Club (A)
g. Zhou/x. Fang/j. Lu/x. Zhuang/l. Lu (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
 
    Lake Union Crew (A)
J. Kahn/A. Davis/B. Lamb/G. Hernandez/S. Mickelberry (Cox)
 
    MIT Rowing Club (A)
P. Luedi/E. Goldberg/G. Leventhal/J. Higgins/N. Kuze (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
 
    Green Lake Crew (A)
N. Fradkin/A. Hossack/S. Gannon/P. McVicker/N. Thurston (Cox)/
 
    Massachusetts State Police (A)
H. Gula/P. Moynihan/S. Maloney/j. swift/K. Cruz (Cox)
 
    Shandon Boat Club (A)
J. Sheehan/D. Heffernan/B. O'Flynn/B. O'Keeffe/E. Hutley (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
L. Wilson/M. Riegelman/M. Neumann/S. NEUMANN/R. Lopez (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Yruretagoyena/S. Skrivan/J. McKIM/V. Bhatwadekar/J. Schardt (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Owens/I. O'Brien/F. Torres/R. Kopelman/A. Clear (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Spencer/P. Lewis/F. McCarthy/A. Morrow/K. Madden (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Humphrey/R. Constable/B. Spunberg/D. Sesler/F. Derteano (Cox)
 
    Rensselaer Crew Alumni Association (A)
S. Reilly/P. Lewandowski/J. Valenta/M. Bennice/V. Ferrari (Cox)
 
    South Orlando Rowing Association (A)
M. Varro/P. Fore/P. Murphy/R. Hoppenfeld/T. Labato (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
I. Prokofiev/e. wengryn/F. Hoffmann/M. Lyons/G. Linus (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
I. Lasic/C. Hardin/S. Simko/P. Foras/L. Greenlee (Cox)
 
    Occoquan Boat Club (A)
B. Bosch/J. Barrett/E. Nienaber/N. Wenger/K. Kenney (Cox)
 
25 3:03 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
23
    Marlow Rowing Club (A)
G. Lindsay/K. Grainger/C. Tillett/K. MacKenzie/L. Heyman (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Geoffrion/A. Toal/L. Kelly/H. Holden/E. Segal (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
J. Naegeli/K. Pratt/C. Tallman/A. Mecklenburg Perez/C. Kale (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/S. Patton/A. Clark/t. gilmartin/B. Comey (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
L. Galow/N. Reyns/E. Cauchi/K. Williams/M. Vrubel (Cox)
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
E. Jenista/K. Kyle/S. Rexrode/N. Wiley/K. McLean (Cox)/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/J. Mazullo/E. Tremblay/A. Kunau/J. Catalano (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/V. Marchand/E. Moore/L. Condro/C. McGuire (Cox)/
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Hudson/K. O'Neill/K. Kopchitz/P. Goforth/J. Shifferd (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
C. Lockhart/L. Nelson/N. Lecher/T. Randall/L. Kerrigan (Cox)/
 
    Conibear Rowing Club (A)
J. McPhedran/m. cross/E. Youtz/K. Egolf/N. Tran (Cox)/
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
S. Baccari/A. Derosa/M. DeRosa/M. Marriner/A. Nagem (Cox)
 
    Friends of Andover Crew (A)
A. Connolly/K. O'connell/J. Ross/L. Smith/R. Rubin (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
C. Connolly/K. Eichner/E. Moody/M. Salomon/G. Perozzi (Cox)/
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
H. Ginsberg/C. Southall/A. Sawyer/E. Macalaster/R. Levine (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
C. McGuire/H. Bryman/D. Charles-Chisholm/B. Owens/G. Hsu (Cox)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
A. Gregory/K. Rossi/K. Farrel/J. Reilly/L. Carpenter (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
A. Dimatteo/C. Truman/A. Jensen/S. Bronshvayg/S. Lamprey (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Goodman/R. Luken/C. Sieberth/J. Jamison/D. Maher (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Lavery/K. Samsel/A. Pollini/S. Fischer/E. Zimmer (Cox)
 
26 3:20 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:31 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
16
28 3:43 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 3:53 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
30 4:04 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
33
31 M LW 1X Men's Lightweight Singles
20
32 4:19 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    USRowing Training Center - Princeton
F. Mueller
 
    USRowing Training Center - Princeton
K. Kohler
 
    Cambridge Boat Club
M. Jones
 
    Sudbury Rowing Club
C. Zeeman
 
    VST Völkermarkter Sport und Turnverein Sektion Rudern
M. Lobnig
 
    Southern California Scullers Club
M. Fellows
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg/
 
    ARION
K. Soucek
 
    USRowing Training Center - Princeton
E. Huelskamp
 
    Potomac Boat Club
M. Fili
 
    Unaffiliated (USA)
 
    Community Rowing, Inc.
D. Hansen
 
    Craftsbury Green Racing Project
A. Spaulding
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Goetzinger
 
    ARION
M. Kisting
 
    Upper Valley Rowing Foundation
H. Robbins
 
    Carnegie Lake Rowing Association
J. Sorli
 
    Union Boat Club
C. Davies
 
    ARION
K. Wagner
 
    Tideway Scullers School
K. Erickson
 
    Cambridge Boat Club
S. Bohrer
 
    Vesper Boat Club
C. Forman
 
    Cambridge Boat Club
 
    Argonauten Ruderclub Meppen
F. Hämmerling
 
    Vesper Boat Club
s. imsdahl
 
    Queen's University
L. Munro
 
    ARION
K. Flynn
 
33 W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
34 4:36 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
35 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
Sunday, October 21, 2018
36 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
37 TA 2X Trunk/Arms Doubles
0
38 8:08 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
37
39 8:24 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
33
40 8:37 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
32
41 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
42 9:04 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:40 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
43 9:58 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
42
44 10:19 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:52 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
45 11:14 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
44
46 11:28 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
43
47 11:47 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:22 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
48 12:37 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
40
49 12:57 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
50 1:27 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
19
51 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
52 1:38 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
53 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
16
54 1:55 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
55 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
15
56 2:12 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
35
57 2:26 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
27
58 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
59 2:41 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
60 2:55 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
61 3:09 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
40
DCPC2X 3:27 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
DCMX8 3:49 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
38
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change