54th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 20, 2018
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
49
3 8:36 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
62
    Cambridge Boat Club
J. Randle/
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Narragansett Boat Club
B. Eldridge/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Northview High School
R. Anderson
 
    Atomic Rowing
M. Schay
 
    New Haven Rowing Club
P. Becker/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Western Rowing Club
V. Nolte
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Navesink River Rowing
M. Malone
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
R. Lombardi
 
    Cambridge Boat Club
A. Flanders
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls/
 
    Occoquan Boat Club
B. Spousta
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Union Boat Club
R. Wettach/
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi/
 
    Austin Rowing Club
R. Gilbane
 
    Belfast Boat Club
S. Lockwood
 
    Cambridge Boat Club
J. Hammitt
 
    Delta Deas Rowing Club
J. Norris
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Capital Rowing Club
M. Malinick
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Union Boat Club
C. Kane Jr
 
    Potomac Boat Club
 
    Pelham Community Rowing Association
G. Houlihan
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Tremaine
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler/
 
    Melbourne University Boat Club
R. Saul/
 
    Harvard Sculling Club
H. Fulweiler
 
    Wiener Ruderclub Lia
R. Haberl
 
    Riverside Boat Club
P. Dale
 
    Narragansett Boat Club
J. Ryan
 
    Cambridge Boat Club
T. Darling/
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Sternagel
 
    Ebb Tide Rowing
R. Jacques
 
    Essendon Rowing Club
B. Nugent
 
    New York Athletic Club
B. Karol
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Dallas Rowing Club
J. MONIER
 
    Partez Rowing Club
K. Mura
 
    Aviron Lachine Rowing
L. Tait
 
    Community Rowing, Inc.
f. horton
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Thorne
 
    Kent School Boat Club
F. Elliott
 
    RV AENGWIRDEN
f. van der steen
 
    612endurance Racing
S. Michals/
 
    Cambridge Boat Club
E. Dow/
 
    OKC Riversport
A. Rupert
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
T. Boyle
 
    Merrimac River Rowing Association
T. Wheatley
 
4 9:03 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
56
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
J. Moss
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    DeWolfe Rowing Club
S. Hornney
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson/
 
    Linzer Ruderverein Ister
D. Kuttelwascher
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Lea Rowing Club
M. Hyndman
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Unaffiliated (USA)
K. Bedell
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
J. Ball
 
    Pangbourne College Boat Club
T. Garnier/
 
    Narragansett Boat Club
B. Sandstede
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nelson
 
    Yarmouth Rowing Club
S. Tenney
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
W. Cloherty
 
    CDB Madrid Velocidad
J. Aranzadi
 
    Great Bay Rowing
F. Loucks
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
R. Haddon
 
    Unaffiliated (USA)
J. Divan
 
    Leander Boat Club
R. Klajnscek
 
    Maine Rowing Association
J. Whiting
 
    New York Athletic Club
M. Carr
 
    Instituto Politecnico Nacional
K. Rasmussen
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
S. Festin
 
    Baltimore Rowing Club
J. Jones
 
    Burnstown Rowing Club
L. Hall
 
    Western Rowing Club
T. Haines
 
    Marlow Rowing Club
M. Parsons
 
    Marlow Rowing Club
N. Galbraith
 
    Resilient Rowing Club
R. Haines
 
    Friends of WPI Rowing
P. Guida
 
    Western Reserve Rowing Association
B. Whitehead
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff
 
    Walbrook Rowing Club
N. Thomas
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V.
H. Weytjens
 
    Pocock Rowing Center
R. Lorentsen
 
    Maine Rowing Association
C. Thomas
 
    Unaffiliated (USA)
S. Cutter
 
    University Barge Club
J. Purtill
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
T. de Koekkoek
 
    Maritime Rowing Club
D. Townsend/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
R. Gervase
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Sheehan
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. McElroy
 
    Washington Rowing School
S. Plog
 
    612endurance Racing
A. Green/
 
5 9:23 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
43
6 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
63
7 10:09 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
44
8 10:28 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
49
9 10:46 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
43
10 11:10 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
11 11:19 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
40
12 11:37 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
13 11:47 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
36
14 12:04 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
    Riverside Boat Club
A. Hashway
 
    Red Cedar Rowing Foundation
D. Ringham
 
    University of Virginia Rowing Association
A. Neils
 
    Riverside Boat Club
M. Farry
 
    Maritime Rowing Club
N. Kelly
 
    Union Boat Club
J. Toto
 
    Riverside Boat Club
N. Kuronen
 
    Ecorse Rowing Club
P. Tsebro
 
    Maritime Rowing Club
R. Wilhelm
 
    Rowing Club Academija Remigum
S. Stepukonis/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Madden
 
    Riverside Boat Club
 
    Unaffiliated (USA)
S. Steward
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
D. Tennant
 
    Union Boat Club
N. Downing
 
    Marist College Alumni
B. Mulvey
 
    Unaffiliated (USA)
M. Grose
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Turevon
 
    UCLA Rowing
B. McEwan
 
    Green Mountain Rowing Club
J. Haines
 
    Shelter Island Boat Club
T. Myers
 
15 12:15 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
16 12:27 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
17
17 12:38 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
32
18 12:56 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
48
19 1:15 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
38
20 1:33 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
55
    Riverside Boat Club (A)
E. Meisler/S. Kahn/S. Helms/A. McLaughlin/J. Dexter (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
B. Belincevic/D. Perez/C. Kiyonaga/A. Emmett/E. Alter (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
Z. Burkhart/T. Ferme/E. Arhold/A. Eisele/G. Heavey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
T. Bennett/K. Sherman/C. Kilborn/E. Burfeind/A. Fournier (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
 
    George Washington University (A)
C. Burns/O. Peacock/R. mckirdy/J. Jacobs/L. Wain (Cox)
 
    Northeastern University (A)
B. McCarthy/O. Kruse/A. Tarr/B. Hampton/B. Duke (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
C. Clapp/A. Fisher/T. Fee/A. Curro/C. Mund (Cox)
 
    Auriol Kensington Rowing Club (A)
S. Whitehead/M. Mearing-Smith/J. Herridge/A. Ledgerwood/C. Smith (Cox)/
 
    Harvard University Crew (A)
O. Hansen/A. Crawford/C. Olson/C. Jarrett/M. Cheng (Cox)
 
    Michigan Rowing Association Alumni (A)
S. Lanham/B. Chodos/P. Lauring/D. Rotarov/C. Lemerand (Cox)
 
    University of Rhode Island Rowing Club (A)
C. Moulton/N. Key/W. Brunet/K. Higgins/M. Fullmer (Cox)
 
    Wentworth Men's Rowing (A)
J. Parker/R. Pease/T. Brinson/B. Coleman/M. Schmid (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Dimmock/A. Barat/N. Mihalich/P. Fisher/R. Lanza (Cox)
 
    Bowdoin College (A)
L. Black/L. Monserrat/C. Kinghorn/K. Lamm/A. Bolender (Cox)/
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
s. binder/J. Kenny/W. Randall/Z. Hebert/M. Meldrim (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
A. Grochowski/J. Higgins/J. Case/R. Mallgrave/L. Nemeth (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Shattuck/J. Fernan/I. Neaves/G. Van Tongeren/E. Dwyer (Cox)
 
    Texas Crew (A)
A. Nemeth/W. Schweizer/J. O'Leary/N. Ray/S. Enrico (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
D. Pardini/N. McCutcheon/M. Stiffey/J. Teisan/M. Avjean (Cox)
 
    Fairfield University Rowing (A)
M. Pagliaro/J. Trapp/J. Imor/S. O'Brien/M. Marshall (Cox)
 
    Minnesota Boat Club (A)
T. Renda/T. Wong/K. Hellerstedt/D. Bakke/B. Pischke (Cox)/
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
B. Rosenbaum/M. Blum/R. Klein/N. Lobberecht/V. Newforth (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Senf/A. Craig/J. Williams/W. Newell/A. Evans (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
J. Hunter/C. Wasaff/J. Burnison/M. Myers/C. Mills (Cox)
 
    Charlottesville Postal Workers Rowing Club (A)
 
    Clarkson University Crew Club (A)
A. Hastings/D. Perrotta/J. O'Connor/J. Abplanalp/H. Christiansen (Cox)
 
    University of Notre Dame Alumni (A)
S. Hocking/Z. Stackhouse/D. Mercante/M. Maggart/C. Bennett (Cox)/
 
    U.S. Merchant Marine Academy (A)
C. McKim/C. Pattison/C. Duning/C. Rothley/K. Kirlin (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
A. Lund/B. Shultz/E. Buescher/J. Domingues/B. McCulloch (Cox)
 
    Harvard Kennedy School Rowing Club (A)
T. Peterson/N. Kernick/A. Swab/J. Polacheck/P. Stoye (Cox)/
 
    VCU Crew Club (A)
 
    Flower City Rowing (A)
 
    Boston College (A)
A. Bailey/R. Carney/B. Weisberg/S. Browning/F. Almeda (Cox)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
P. Amons/T. Slade/H. Cunningham/H. Sahm/M. Armm (Cox)/
 
    Bowdoin College (B)
N. Vasiliu/C. Crawford/H. Zietlow/I. Ward/I. Bonilla Hernandez (Cox)/
 
    Amherst College Alumni Rowing Association (A)
 
    Vassar College (A)
A. Goff/V. Brana/D. Otto/A. Mahr/N. Gorman (Cox)
 
    Minerva Bath Rowing Club (A)
C. Taylor/S. Colbert/J. Donnelly/G. Sullivan/A. Morrey (Cox)
 
    Illinois Rowing Association (A)
M. Abbasi/B. Strauch/N. Zurcher/M. McCray/J. Fitzgerald (Cox)
 
    UVM Crew Alumni Association (A)
J. Anmahian/W. Chapman-Hale/M. Cody/T. Kinne/A. Pasin (Cox)
 
    Iona College Crew (A)
C. Rahynes/E. Gonzalez/K. Kane/C. Carstensen/C. Capozzola (Cox)
 
    Wheaton College Crew (A)
J. Weaver/J. White/I. Green/O. Phoenix/E. Rassi (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
A. Oldham/L. Madill/T. Salciccioli/J. Chadwick/N. Caminsky (Cox)/
 
    Motley Rowing Club (A)
K. Stevenson/A. Thurston/A. Jago/A. Dunne/A. Salzman (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Collard/P. Purdy/J. Vogelsang/V. Granata/J. Hanley (Cox)
 
    Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association (A)
W. Berrow/C. Seymour/L. Gilmore/N. Howe/E. Howard (Cox)
 
    Mosman Rowing Club (A)
R. Glover/A. Janes/T. Humphreys/J. Green/M. Parks (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
 
    Auriol Kensington Rowing Club (B)
Y. Fesenko/S. Frechtling/J. Fishlock/R. Templeman/K. Wagner (Cox)
 
    Alabama Crew (A)
 
    Northfield Mount Hermon Alumni (A)
 
    Middlebury College Alumni Rowing Association (A)
R. Meyerson/P. Busse/P. Carpenter/T. Broadwater/k. Regenauer (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
B. Anderson/M. Sloane/S. Cox/J. Kurlander/J. Kunes (Cox)
 
21 1:53 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
22 2:19 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:33 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
33
24 2:49 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
33
25 3:03 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
23
26 3:20 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:31 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
16
28 3:43 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
    Skibbereen Rowing Club
M. Donovan/S. O'Driscoll
 
    California Rowing Club Legends
W. Piermarini/W. Benjamin IV
 
    A Pop Shoppe Training Center
J. Bilchik/M. Terwiesch/
 
    Craftsbury Sculling Center
N. Lado/W. Vear/
 
    Composite: PNRA/Mercer, Seattle RC
K. James/M. Knippen
 
    Unaffiliated (USA)
H. Palmer/E. Hovey
 
    Oklahoma Crew at the University of Oklahoma
 
    Penn A.C. Rowing Association
I. Luetzow/M. Brown/
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Composite: Narragansett, New York AC
C. Enright/A. Voorhees
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Phifer/T. Babiec/
 
    Potomac Boat Club
A. Weinstein/J. Olbrys/
 
    Narragansett Boat Club
 
    New Orleans Rowing Club, Ltd.
M. Sgandurra/J. Huppi
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Grieshaber/M. Wuest/
 
    Hanlan Boat Club
A. Malowany/M. Malowany
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Konopka/D. Hartwick
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Red Star
S. McDonald/I. Palikuca
 
    Tufts University Crew
J. Batchelor/T. Takata
 
    Northwest Rowing Center
M. Metkovic/J. Plihal/
 
29 3:53 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
30 4:04 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
33
    Craftsbury Sculling Center
J. Graves
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein
 
    University of California, Santa Barbara (Alumni)
L. Wilhelm
 
    Wairau Rowing Club
R. Manson
 
    West End Rowing Club
M. Drysdale
 
    Skibbereen Rowing Club
G. O'Donovan
 
    Donau Ruder Club Ingolstadt
O. Zeidler
 
    VK Croatia
D. Martin
 
    Penn A.C. Rowing Association
G. Ansolabehere/
 
    Lincoln Park Boat Club
A. Campbell
 
    Seattle Rowing Center
D. Lee
 
    Potomac Boat Club
P. Schmidt
 
    Community Rowing, Inc.
A. Randall
 
    Unaffiliated (USA)
A. Dillon
 
    New York Athletic Club
D. Smith
 
    Merrimac River Rowing Association
A. Raitto
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen/
 
    Riverside Boat Club
K. Meador/
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Frid
 
    Queen's University
G. Stone
 
    Oklahoma City High Performance Center
M. Koehler/
 
    Argonauten Ruderclub Meppen
S. Tieben
 
    Riverside Boat Club
C. Revell
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Liu
 
    Vesper Boat Club
J. Kirkegaard
 
    University of Washington
 
    Osprey Rowing Club
 
    ARION
L. Casey
 
    Unaffiliated (USA)
A. Treubert
 
    VCU Crew Club
T. Johnson
 
    Newport Aquatic Center
N. Trojan
 
    Malta Boat Club
L. Futterman
 
    University of Pittsburgh
Z. Petronic
 
31 M LW 1X Men's Lightweight Singles
20
32 4:19 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
33 W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
34 4:36 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
35 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
Sunday, October 21, 2018
36 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
37 TA 2X Trunk/Arms Doubles
0
38 8:08 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
37
39 8:24 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
33
    Potomac Boat Club
W. Meeker
 
    Fairmount Rowing Association
K. Kelly/
 
    Tideway Scullers School
S. Anderson
 
    California Yacht Club
M. Schaeffer
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
C. Bowen
 
    Weld Scullers
W. Rafey
 
    Florida Institute of Technology
J. Moore
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Cipolla
 
    Texas Rowing Center
K. Kimber/
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Hallenbeck
 
    Nassau Rowing Club
W. Stanhope
 
    Riverside Boat Club
G. Calloway
 
    Narragansett Boat Club
J. krupnick/
 
    Riverside Boat Club
C. Brooks/
 
    Community Rowing, Inc.
A. Sayles
 
    Tideway Scullers School
N. O'Reilly
 
    Wyandotte Boat Club
A. Pappas
 
    Union Boat Club
C. Fish
 
    Seattle Rowing Center
P. Buchanan/
 
    612endurance Racing
G. Torvik/
 
    Burnaby Lake Rowing Club
P. Whitmore/
 
    Potomac Boat Club
W. Massimini
 
    Maritime Rowing Club
R. Tucker
 
    Cambridge Boat Club
M. Wilson
 
    University of Colorado Alumn
R. Sammartno
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Neal
 
    Victoria City Rowing Club
S. Macdonald/
 
    Amoskeag Rowing Club
D. Forget
 
    Green Mountain Rowing Club
S. Abbott/
 
    Union Boat Club
B. Wettach
 
    Potomac Boat Club
P. Sheppard/
 
    Potomac Boat Club
J. Herron
 
40 8:37 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
32
41 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
    University of Massachusetts Crew
A. Balciunaite
 
    ARION
L. Schall
 
    Riverside Boat Club
S. Polak/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Farrar
 
    Zvulun Tel-Aviv
M. Spalter/
 
    Seattle Scullers
M. Dasović
 
    Osprey Rowing Club
 
    Potomac Boat Club
 
    Nashville Rowing
G. Larkin/
 
    Potomac Boat Club
K. Sheppard
 
    Nereid Boat Club, Inc.
K. Francis
 
    Narragansett Boat Club
P. Gaitskell/
 
    Greenwich Crew
N. Reynolds/
 
    Anchorage Rowing Association
M. Spurlock
 
    Riverside Boat Club
H. Elder
 
    612endurance Racing
M. Kaleta/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    The Foundry
A. Trebilcock
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Lewis
 
    Unaffiliated (USA)
 
    Unaffiliated (USA)
C. Kelsey
 
    Potomac Boat Club
K. Kaye
 
42 9:04 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:40 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
43 9:58 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
42
44 10:19 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:52 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
45 11:14 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
44
46 11:28 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
43
47 11:47 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:22 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
    Composite: Vesper, New York AC, Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton/J. Kirkegaard/L. Futterman
0.0 (36)
    Fruit Loops Rowing Association (A)
0.0 (54)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Taaffe/A. Taaffe/J. Kelley/B. Taaffe/
0.0 (25)
    Riverside Boat Club (A)
K. Meador/J. Hanna/B. Harrington/S. Hausmann
0.0 (26)
    Norwich Rowing Club (A)
V. Audinis/N. Kippin/C. Scott/R. Conway
0.0 (59)
    Composite: Skibbereen, Irish Masters BC (A)
M. Donovan/S. O'Driscoll/J. Morris/G. Quin
0.0 (37)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (54)
    Composite: Maine Rowing Association, Upper Valley Rowing (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond/S. Hornney/M. Totta
0.0 (57)
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Zavattaro/S. Pollmann/A. Towle/M. Butler
0.0 (54)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
0.0 (30)
    Composite: All-American Rowing Camp, Unaff. (USA), S&M Rowing (A)
W. Griffith/M. Grose/M. Brown/A. Rouse
0.0 (34)
    Tufts University Crew (A)
M. Facciuto/R. Rai/I. Mudge/T. Takata
0.0 (20)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz/W. Castle/C. Somers/M. Wilson
0.0 (55)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Chyla/J. Bohan/P. Klose/I. Rudolph-Shabinsky
0.0 (50)
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen
0.0 (57)
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/P. Kaufer/T. Wike/D. Durkovic
0.0 (50)
    Unaffiliated (USA) (A)
R. Anderson/R. Slocum/R. Pinckney/B. Eldridge
0.0 (67)
    Shandon Boat Club (A)
J. Sheehan/D. Heffernan/B. O'Flynn/B. O'Keeffe
0.0 (40)
    Composite: Undine, Malta, New York AC, University (B)
M. Halpert/D. Smith/S. Ferenczy/S. Madden
0.0 (48)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Stormberg/A. Hashway/P. Morelli
0.0 (49)
    Belmont Hill School (A)
T. Fulham/A. Sacchetti/J. White/M. Findeis
0.0 (56)
    Dartmouth Rowing Club (A)
T. Hull/B. McNabb/P. Folger/K. Somerville
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/J. Senner/S. Kovacs/P. Sobieszczyk
0.0 (53)
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh/R. Johnson/E. Bohn/M. McGuire
0.0 (63)
    Composite: Cambridge, San Diego RC (A)
C. Andrews/T. Pounds/R. Murphy/P. Rioux
0.0 (60)
    CHAOS Rowing (A)
R. McDonogh/F. Muhlebach/R. Brownstein/T. Bukowski/
0.0 (57)
    Community Rowing, Inc. (X)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole/
0.0 (62)
    Unaffiliated (USA) (C)
E. Olson/G. Corbellini/A. Cunha/T. Schumacher
0.0 (48)
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Stevenson/R. Bacon/A. Milia/J. Hadley
0.0 (55)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
B. Potts/J. Cusack/K. Iscol/J. Born
0.0 (67)
    Long Beach Rowing Association (A)
D. Kerns/S. Hoadley/S. Milosevic/M. O'Donnell
0.0 (42)
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Wyss/M. Teti/K. Worthington/J. Archibald
0.0 (62)
    Harvard University Boat Club (A)
0.0 (71)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
R. Lyons/C. Rubin/C. Jamieson/m. rugnetta
0.0 (52)
    Narragansett Boat Club (B)
B. Sandstede/M. Hamilton/J. Ryan/P. Evans
0.0 (57)
    Greenwich Crew (A)
J. Slabbert/A. Thomas/T. Geffs/P. Bogin
0.0 (50)
48 12:37 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
40
49 12:57 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
50 1:27 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
19
51 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
52 1:38 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
53 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
16
54 1:55 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
55 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
15
56 2:12 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
35
57 2:26 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
27
58 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
59 2:41 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
60 2:55 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
61 3:09 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
40
DCPC2X 3:27 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
DCMX8 3:49 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
38
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change