54th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles
  • 2018 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 20, 2018
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
    Quintin Boat Club
T. Bishop
 
    Greenwich Crew
M. Tebay
 
    St. Louis Rowing Club
C. Cook
 
    Upper Thames Rowing Club
B. gullett
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Union Boat Club
D. Besser/
 
    Marin Rowing Association
L. Carter
 
    Maine Rowing Association
G. GRatwick
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
B. Tucker
 
    Cambridge Boat Club
H. Hamilton
 
    Cambridge Boat Club
C. Zezza
 
    New Haven Rowing Club
E. Dannemann
 
    San Diego Rowing Club
R. Orsi
 
    Unaffiliated (USA)
B. Heacox
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
 
    Union Boat Club
L. Dahmen
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Harvard Sculling Club
A. Holcombe
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Mueller
 
    Maritime Rowing Club
K. Iscol/
 
    Cambridge Boat Club
R. de Neufville
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
M. Abelson
 
    New Haven Rowing Club
E. Shaw
 
    Unaffiliated (USA)
A. Haight
 
    Narragansett Boat Club
R. Green
 
    Corvallis Rowing Club
K. Ahearn
 
    Navesink River Rowing
A. Sorensen
 
    Potomac Boat Club
J. Hatch
 
    Green Mountain Rowing Club
D. Blanchard
 
    Occoquan Boat Club
C. Spooner/
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
 
    Nereid Boat Club, Inc.
B. Hoguet
 
    Union Boat Club
J. Keating
 
    West Side Rowing Club
R. Baker/
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
J. Sturges
 
    Union Boat Club
J. Warburg/
 
    St. Catharines Rowing Club
J. Lovett
 
    Union Boat Club
D. Dill
 
    Lake Leelanau Rowing Club
A. Lande
 
    Union Boat Club
H. Sears
 
    Pettipaug YC Rowing
j. laundon
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Shields
 
    Carolina Masters Crew Club
A. Gold
 
    Otsego Area Rowing
L. Keith
 
    Ebb Tide Rowing
R. Pitman
 
    Northfield Mount Hermon School
A. Burnett
 
    Unaffiliated (USA)
G. Ahrens
 
    Duxbury Bay Maritime School
H. Spurway/
 
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
49
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    South End Rowing Club
D. Davis
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    Riverside Boat Club
C. Widgery
 
    Pelham Community Rowing Association
L. Stirton Aust
 
    GMS Rowing Center
P. Meyer
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
V. Bialas/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Huber
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
K. Young/
 
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
 
    Vancouver Rowing Club
L. McCulloch/
 
    Narragansett Boat Club
D. Chute
 
    San Diego Rowing Club
C. Kemper/
 
    Community Rowing, Inc.
C. Pierce/
 
    College Club Seattle
J. Gardner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
L. Turner
 
    Pocock Rowing Center
J. Stone
 
    Colorado Rowing
M. Wurster/
 
    Narragansett Boat Club
R. Berenson/
 
    Cambridge Boat Club
M. Hooper
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Sadler/
 
    Narragansett Boat Club
B. Green
 
    Cambridge Boat Club
C. Corkery/
 
    Cambridge Boat Club
J. Morse/
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Maritime Rowing Club
M. Flaherty-Ludwig
 
    Cambridge Boat Club
B. SASHIN
 
    Vesper Boat Club
M. Karl
 
    Gentle Giant Rowing Club
J. Truesdell Ellis
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Parenti
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
W. MacPherson
 
    San Diego Rowing Club
A. Brian
 
    Cambridge Boat Club
S. Johnson
 
    Union Boat Club
P. Chang
 
    Indianapolis Rowing Center
W. Vik
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Burtt-Greenberg
 
    Narragansett Boat Club
S. Cutts
 
    Ridley Graduate Boat Club
L. Krahulec/
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters
J. Brown
 
    Conibear Rowing Club
R. Pratt/
 
    Green Mountain Rowing Club
D. Hanks
 
    Rowing Club Bern
K. Imboden
 
    North Palm Beach Rowing Club
S. Blackall
 
    Lake Washington Rowing Club
S. Kinne
 
    Lincoln Park Boat Club
M. Willmott
 
    Potomac Boat Club
l. porter/
 
    Cambridge Boat Club
A. Sanders-Fleming
 
    Martha's Moms Rowing Club
E. Runde
 
    Cambridge Boat Club
L. Frazier
 
3 8:36 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
62
    Cambridge Boat Club
J. Randle/
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Narragansett Boat Club
B. Eldridge/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Northview High School
R. Anderson
 
    Atomic Rowing
M. Schay
 
    New Haven Rowing Club
P. Becker/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Western Rowing Club
V. Nolte
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Navesink River Rowing
M. Malone
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
R. Lombardi
 
    Cambridge Boat Club
A. Flanders
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls/
 
    Occoquan Boat Club
B. Spousta
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Union Boat Club
R. Wettach/
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi/
 
    Austin Rowing Club
R. Gilbane
 
    Belfast Boat Club
S. Lockwood
 
    Cambridge Boat Club
J. Hammitt
 
    Delta Deas Rowing Club
J. Norris
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Capital Rowing Club
M. Malinick
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Union Boat Club
C. Kane Jr
 
    Potomac Boat Club
 
    Pelham Community Rowing Association
G. Houlihan
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Tremaine
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler/
 
    Melbourne University Boat Club
R. Saul/
 
    Harvard Sculling Club
H. Fulweiler
 
    Wiener Ruderclub Lia
R. Haberl
 
    Riverside Boat Club
P. Dale
 
    Narragansett Boat Club
J. Ryan
 
    Cambridge Boat Club
T. Darling/
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Sternagel
 
    Ebb Tide Rowing
R. Jacques
 
    Essendon Rowing Club
B. Nugent
 
    New York Athletic Club
B. Karol
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Dallas Rowing Club
J. MONIER
 
    Partez Rowing Club
K. Mura
 
    Aviron Lachine Rowing
L. Tait
 
    Community Rowing, Inc.
f. horton
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Thorne
 
    Kent School Boat Club
F. Elliott
 
    RV AENGWIRDEN
f. van der steen
 
    612endurance Racing
S. Michals/
 
    Cambridge Boat Club
E. Dow/
 
    OKC Riversport
A. Rupert
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
T. Boyle
 
    Merrimac River Rowing Association
T. Wheatley
 
4 9:03 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
56
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
J. Moss
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    DeWolfe Rowing Club
S. Hornney
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson/
 
    Linzer Ruderverein Ister
D. Kuttelwascher
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Lea Rowing Club
M. Hyndman
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Unaffiliated (USA)
K. Bedell
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
J. Ball
 
    Pangbourne College Boat Club
T. Garnier/
 
    Narragansett Boat Club
B. Sandstede
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nelson
 
    Yarmouth Rowing Club
S. Tenney
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
W. Cloherty
 
    CDB Madrid Velocidad
J. Aranzadi
 
    Great Bay Rowing
F. Loucks
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
R. Haddon
 
    Unaffiliated (USA)
J. Divan
 
    Leander Boat Club
R. Klajnscek
 
    Maine Rowing Association
J. Whiting
 
    New York Athletic Club
M. Carr
 
    Instituto Politecnico Nacional
K. Rasmussen
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
S. Festin
 
    Baltimore Rowing Club
J. Jones
 
    Burnstown Rowing Club
L. Hall
 
    Western Rowing Club
T. Haines
 
    Marlow Rowing Club
M. Parsons
 
    Marlow Rowing Club
N. Galbraith
 
    Resilient Rowing Club
R. Haines
 
    Friends of WPI Rowing
P. Guida
 
    Western Reserve Rowing Association
B. Whitehead
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff
 
    Walbrook Rowing Club
N. Thomas
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V.
H. Weytjens
 
    Pocock Rowing Center
R. Lorentsen
 
    Maine Rowing Association
C. Thomas
 
    Unaffiliated (USA)
S. Cutter
 
    University Barge Club
J. Purtill
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
T. de Koekkoek
 
    Maritime Rowing Club
D. Townsend/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
R. Gervase
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Sheehan
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. McElroy
 
    Washington Rowing School
S. Plog
 
    612endurance Racing
A. Green/
 
5 9:23 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
43
    Calm Waters Rowing
C. Hollings
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Haines-Sharp
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. de Biasi
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
E. Acworth
 
    Cambridge Boat Club
N. Strom
 
    Community Rowing, Inc.
 
    Cambridge Boat Club
B. Harling/
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst/
 
    Cambridge Boat Club
L. Pierce
 
    Cambridge Boat Club
M. Farrell/
 
    University Barge Club
D. Eringis
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
E. Perry
 
    Megunticook Rowing
A. Wilton
 
    Narragansett Boat Club
L. Evans
 
    Capital Rowing Club
R. Hollins
 
    Independence Rowing Club
A. Petrella
 
    Whitemarsh Boat Club
A. McBlane
 
    Potomac Boat Club
C. Dinion
 
    Minneapolis Rowing Club
L. Crandall
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Davis
 
    Guelph Rowing Club
M. Richardson
 
    Vesper Boat Club
M. Tranel
 
    Sammamish Rowing Association
A. Creighton/
 
    Narragansett Boat Club
T. Hogan
 
    Maritime Rowing Club
H. Johnston/
 
    Yarmouth Rowing Club
C. Coughlan
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Washington Rowing School
L. Arnold/
 
    Willamette Rowing Club
B. Kronick
 
    612endurance Racing
K. Green
 
    Marlow Rowing Club
A. Rice
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
 
    612endurance Racing
J. LaMere/
 
    Cambridge Boat Club
k. Andres
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
A. Mikkola
 
    Narragansett Boat Club
J. Martin
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting
 
6 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
63
    Marin Rowing Association (A)
J. Geluk/G. Evans/p. paradis/M. Stralka/J. Allbin/T. PHELAN/S. Hoite/M. Breard/A. Andrews (Cox)/
 
    Molesey Boat Club (A)
D. Gillard/E. Bellamy/T. Solesbury/I. McNuff/G. Pooley/H. Worden/C. Roberts/R. Shirley/M. Haycock (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/N. Davies/B. Price/J. Manfredi/C. Jungbluth/T. Kiernan/D. Bales/N. Holland/A. Prevatt (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/A. Kallfelz/J. Goddard/G. Wilkins/A. Balogh/T. Kennett/J. Lipiros/C. Boit (Cox)/
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/R. Weaver/S. Norman/J. Fargo/C. Ippolito/A. Schotter/M. Scott/C. Redhead/J. Cholnoky (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (B)
T. Ryan/M. Porterfield/J. Brown/D. Kennedy/D. Ryan/R. Rodriguez/E. Grose/A. Stefan/E. Spector (Cox)/
 
    Aviron Bayonnais (A)
J. VERGNES/H. DUBUIS/v. millot/P. BRIMALDI/F. ANDRE/s. glenaz/J. MATHIEU/v. durupt/N. Sasselli (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/B. Klein/J. Angle/C. Schultz/G. Barnes/P. Heimlicher/E. Grace/C. Harrigan/C. Mitrowski (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
R. Flemer/c. webster/E. Ives/R. Kennelly/C. Swan/J. Dahl/G. Henry/W. Browder/D. Fuller (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/T. Simpson/W. Senenko/J. Kallay/K. Hansen/D. Walker/M. McGinnis/P. Eames/J. Pare (Cox)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
G. Rees/A. Marshall/P. Antonie/A. Langford/F. Rickards/T. Mallin/G. Gullock/R. Henderson/T. Koo (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
G. Spooner/M. Weber/M. Crouthamel/M. Gerhart/S. Krum/M. May/M. Kapicka/J. Bea/J. Vallese (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/J. Phinney/C. Parziale/P. Gilmore/R. Fuller/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Kozak/E. Krengel/A. Nino de Rivera Frost/S. Spatny/P. Kopp/C. Gates/M. Costanzo/R. Eckles/E. Anthopoulos (Cox)/
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
M. Hess/D. Wagener/D. Frost/T. Schreck/E. McCall/S. McKiernan/J. Hughes/M. Soutter/K. Kit (Cox)
 
    Team Attager (A)
J. Van Blom/C. Hamlin/D. Johnson/J. Greer/R. Borggaard/F. Schoch/C. Pieper/N. Kurmakov/R. Grossman (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Crooks/P. Jacobs/C. Courtin/G. Ritter/M. Michalowski/C. Cobbs/C. Magid/A. Ballard/A. Yee (Cox)
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
J. Houlding/J. Relle/P. Turner/B. Ross/r. marland/M. Rascher/H. Chataway/H. Hering/V. Wen (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (B)
T. Pounds/R. Van Cleve/D. Huntington/M. Vatis/B. Werntz/C. Gaylord/D. Guenther/S. Morss/J. Dougherty (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/T. Cox/B. Harwood/T. Denny/r. versteeg/P. Gross/R. Haynes/M. Landgraf/H. Stafford (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/P. Lambert/B. Smith/C. Clapp/S. Kiesling/D. Sayner/T. Wood/R. Williams/S. Stokes (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
C. Hurn/K. Sjoblom/J. McLaughlin/W. Pitlick/W. Pickard/L. Steele/D. Kroeger/G. Naden/T. Steckel (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
R. Cherwinski/D. DeRuff/P. Edwards/B. Laurberg/S. Johnson/G. Rinehart/M. McGinn/C. Ellis/B. Tong (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (B)
K. Dupuis/A. Cole/T. DeWitt/J. Geshwiler/C. Petruzziello/A. Packard/J. Hintlian/M. Fieleke/C. Hanlon (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
A. Stefanski/J. Smigiel/K. Piree/C. Fox/C. Hoey/R. Podwojski/P. Murray/R. Canavan/P. Mokha (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
D. Potter/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/C. Usher/J. Bouscaren/P. MacGowan/A. Fisher (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
M. LeMay/A. Steele/P. Mote/S. Rogers/J. Elder/W. Manning/T. Taylor/S. van de Wetering/J. Bacon (Cox)/
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/B. Miller/R. Buchanan/M. Verlin/D. Curtis/D. Curtis/B. Baker (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Occoquan International (A)
V. Krizek/M. McGuirk/E. Meyers/P. Knight/C. Selden/r. brayton/H. Rasmussen/D. Miksic/D. Gilbert (Cox)
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Graff/S. Schweighauser/T. Rizzo/D. Sloman/J. Pike/E. Soskin (Cox)
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/B. Anderson/M. Riordan/W. Lee/M. Perlmutter/P. Billings/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
A. Medioli/P. Gruber/D. Filosa/A. Kirk/J. Mulligan/M. Binder/P. Demartini/W. Brown/C. Sherman (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
G. Meyer/J. Robinson/A. Philip/T. McLaughlin/R. Ulsh/D. Low/H. Elkazzaz/M. Fitzgibbons/K. Wolf (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
C. Kerber/J. Neil/B. Gaby/D. Smith/C. Ludden/T. Murray/T. Marks/R. Zabel/S. Segaloff (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
R. Montague/A. Thomas/R. Jones/P. Stuebe/M. Zavattaro/A. Towle/M. Butler/S. Cynamon/K. Capparelle (Cox)
 
    St. Andrew's Alumni Racing (A)
G. Cadwalader/B. Paul/J. Burke/G. Shuster/A. Parrish/J. Reeve/E. Cruikshank III/J. Morton/J. Schoonover (Cox)/
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (A)
 
    Putney Town Rowing Club (A)
B. Desmond/T. McGovern/S. De Maria/T. Hall/T. Green/S. Rose/J. Holmes-Siedle/G. Adams/C. Arnold Mages (Cox)
 
    Williams College Alumni Rowing Association (A)
S. Burns/M. Cullen/T. Owens/J. Kip/D. Katz/A. Hoddick/T. Bock/S. Rabinowitz/K. Nguyen (Cox)/
 
    Marlow Rowing Club (A)
M. Westcott/G. Duncan/E. Furness/C. Formstone/J. Yeatman/R. Seekins/J. Hill/R. Buckeridge/J. Rowe (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Ardingly Rowing Club (A)
D. Phillips/J. Carter/M. Howe/B. Humphris/S. Banks/G. Peel/D. Reed/P. Billin/K. Degutis (Cox)/
 
    Irish Masters BC (A)
B. Crean/J. O'Neill/G. Quin/O. McGrath/H. Merz/J. Morris/S. Heaney/T. Dunne/M. McGlynn (Cox)
 
    Huntington Barge & Paddle Club (A)
P. Hunkler/B. Millar/R. Pollock/F. McGillin/G. Muarry/P. DeSantis/P. Tardif/K. Stone/T. Maguire (Cox)
 
    Octos (A)
R. Dyer/S. Elsberg/D. Tanhauser/H. Wurster/D. Jones/D. Harralson/T. Demers/P. Goodbody/P. Claflin (Cox)
 
    Vegesacker Ruderverein e.V. (A)
L. Schröder/R. Rockmann/O. Kruse-Schilling/M. Benjes/C. Kemna/R. Janßen/S. Höweler/H. Busmann/L. Schneemann (Cox)
 
    Gnarly Goats Rowing Club (A)
C. Melcher/J. Schofield/P. Schnorr/A. Bigelow/T. Beck/S. Gordon/K. Patton/B. Wright/J. Steckel (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/P. Topol/G. Lewis/M. Durand/T. Logan/D. Greenberg/B. Kelly/G. Cherico/J. Puchalla (Cox)
 
    Downing College Boat Club (A)
C. Green/I. Watson/R. Spink/D. Shalders/C. Harborne/P. Hatfield/J. Boardman/s. wood/S. harris (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
G. McBarron/J. Medverd/S. Ellmann/J. Massmann/M. Johnson/J. Zilavy/E. Olson/J. Oliver/M. Bolender (Cox)/
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
 
    1980 Rowing Club (A)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
R. Phillips/J. Ramus/C. Tolsdorf/T. Wiegand/D. DeBonis/R. Kunkler/M. Mannion/P. Laskow/W. Emans (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Chyla/B. Hallstrom/V. Etropolski/C. Hely/J. Bohan/P. Klose/A. Almond/T. Crimmins/E. Spector (Cox)
 
    CHAOS Rowing (A)
J. Gillian/K. Boyle/J. Swansey/R. Doherty/H. Maner/P. Harvin/J. Wu/R. Wiley/L. Saidel-Baker (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
 
7 10:09 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
44
8 10:28 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
49
9 10:46 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
43
10 11:10 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
11 11:19 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
40
12 11:37 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
13 11:47 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
36
14 12:04 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
15 12:15 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
16 12:27 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
17
17 12:38 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
32
18 12:56 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
48
19 1:15 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
38
20 1:33 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
55
21 1:53 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
54
    University of Pennsylvania Crew (A)
S. de la sierra/E. Strambi/E. Funck/A. Rowling/S. Poersch (Cox)
 
    University of Tennessee Women (A)
A. Ball/A. Altman/K. Girard/K. Freeman/C. Farren (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
A. Kent/N. Knight/A. Blackburn/H. Frater/E. Baxter (Cox)
 
    Marist College Crew (A)
M. Ryden/E. Kamm/S. Mildon/E. Hartford/I. Koch (Cox)
 
    Duke University Women's Rowing (A)
A. Shunk/G. Salvati/E. Butero/M. Densel/L. Gilet (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (A)
M. Wood/C. McGrath/A. Haase/M. Ryan/S. Elliott (Cox)
 
    TBC Racing (A)
 
    University of Connecticut (A)
C. Ludden/H. Brant/G. Baldauf/M. Barnouw/S. Gibbs (Cox)
 
    Jacksonville University Rowing (A)
S. Miller/M. Coyle/M. Boyer/C. Wells/L. Kyriakidis (Cox)
 
    BAD Unicorns (A)
H. Huppi/K. Hallof/S. Legler/M. Maxwell/D. Schwartz (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Cornish/N. Toren/P. Yeshewas/t. kline/G. Hanbury (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
D. Pezzuto/E. Pearson/S. Carlson/I. Iversen/N. Scherner (Cox)/
 
    Lake Union Crew (A)
V. Wasson/K. Thomson/R. VerBoort/A. Dion/L. Summervill (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (B)
G. Sydney/S. Shaffer/C. Popielaski/M. Curran/E. Link (Cox)
 
    Boston College (A)
I. Jennings/A. Dunnington/J. Bange/G. Dreyer/D. Eng (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Allen/O. Duggan/E. Meissner/N. Wood/L. Abel (Cox)/
 
    Wesleyan University (A)
K. Burton/E. Phelps/E. Highleyman/S. Paulson/E. Frazer-Abel (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
 
    University of Rhode Island Women's Crew (A)
A. Sampson/J. Grady/R. Fabel/F. Hewitt/T. Bauer (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
K. Giuliano/M. McMenamin/T. Kerns/B. Neumann/S. Montgomery (Cox)
 
    Lehigh University Rowing (A)
E. Falk/V. Dorn/M. Manville/E. Trout/J. Nelson (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Christmas/S. Fowle/A. Elber/R. Schofield/D. Snook (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
A. Smith/S. Kelley/M. Hurley/L. Ackerman/A. Heyse (Cox)
 
    Colgate University Rowing (A)
R. Corcoran/A. Hopkins/A. Fleming/M. Tebolt/L. Sundberg (Cox)
 
    UVM Crew Alumni Association (A)
B. Belluardo/A. Cota/K. Hartley/R. Weggler/H. Pratt (Cox)
 
    James Madison University Crew Club (A)
H. Cacner/C. Mohan/H. Grove/C. Lorei/T. McMichael (Cox)
 
    Georgia Tech Rowing Club (A)
R. Stacks/K. Frazier/L. Joyce/J. Snell/M. Thoreson (Cox)
 
    Fairfield University Rowing (A)
M. Roche/E. Keenan/B. Gove/K. Carthew/L. Mason (Cox)
 
    Stony Brook Crew (A)
E. Varghese/H. Gutelius/L. Demirciyan/R. Doherty/H. Maltese (Cox)
 
    Friends of Andover Crew (A)
A. Sweeny/M. Toms/J. Vocaturo/K. Bidwell/K. Cheney (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
 
    Iona College Crew (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
b. Logan/E. Glista/A. Boston/L. Smith/C. Sheffler (Cox)
 
    Omaha Rowing Association (C)
A. Welling/N. de Rosa/C. SAARELA-IRVIN/R. Whalen/A. Sisel (Cox)/
 
    Gordon College Rowing Club (A)
 
    Resilient Rowing Club (A)
 
    Isla Vista Rowing Club (A)
R. Gronsdahl/S. Lewis/A. Turner/H. Perry/K. Ehorn (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Lana/A. Miceli/R. Likar/T. Hazelton/L. Gonda-King (Cox)
 
    New York University Crew (A)
M. Huisman/R. Wright/I. Rowe/B. Sproul/S. Nevarez (Cox)
 
    Georgetown University (A)
G. Donabedian/C. O'Leary/C. Pagnozzi-Schwam/H. Bereday/S. Jacobs (Cox)
 
    Auriol Kensington Rowing Club (A)
T. Mearing-Smith/J. Innes-Hopkins/A. Piggot/K. O'Sullivan/K. Rennoldson (Cox)
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
B. O'Brien/H. Wayment-Steele/A. Hawkins/S. Doherty/P. Besteman (Cox)
 
    Williams College Boat Club (A)
F. Yonkman/C. Powell/S. Brown/M. LaCasse/M. Whaley (Cox)/
 
    Rensselaer Crew Club (A)
D. Stifel/B. Martin/C. Guiquin/A. Faulkner/R. Monardez (Cox)
 
    Camel Rowing Club (A)
 
    University of Connecticut (B)
K. MAY/E. Dowd/M. Mlynek/M. Nowacki/J. Crinieri (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
R. Chiao/E. English/S. Blasetti/E. Shannon/O. White (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
S. Campbell/E. Glimpse/D. Nieuwenhuis/G. West/E. Rosenberg (Cox)
 
    Vesta Rowing Club (A)
R. mckellar/J. Larkin/L. emkes/C. Symmonds/E. Greenwald (Cox)
 
    Polar Rowing Club (A)
E. Jeter/E. Gonzalez/S. Chamberlin/J. Galloway/S. Berube (Cox)/
 
    Illinois Rowing Association Alumni (A)
K. Rains/L. Cusack/A. Zacker/T. Saxton-Fox/C. Oksas (Cox)
 
    St. Joseph's University (A)
A. Lavecchia/C. O'Neill/S. Devine/D. Simms/C. Kennedy (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
M. Koelsch/M. Miner/N. Pierce/B. HLACHOVA/N. DiLeo (Cox)
 
22 2:19 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
    Boston University Men's Crew (A)
A. Marsh/K. Blackburn/H. Folgert/N. Ringelstein/A. Dellechiaie/J. Schofield/M. Boston/M. Sullivan/W. Mulhall (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
P. Quinton/M. Mezger/S. Monkley/L. Clarke/C. McLeod/C. Dickinson/D. Fleming/J. Luby/E. Bracey (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Chavez/P. Zendt/C. Wu/H. Fisher/M. Kapp/J. Dwyer/R. McNamara/A. Knight/K. Abo (Cox)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (A)
B. Skinner/C. Tarrant/T. Schatz/K. Schwarzkopf/D. Johnston/C. Greubel/M. Pentaleri/P. Watler/J. Ransick (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (A)
M. Hoite/H. Jia/L. Mackenzie/D. Norris/B. Olsen/A. Tosic/M. Goldman/N. Manrique/R. Williams (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
R. DeVirgiliis/M. O'Donoghue/P. Hoxie/B. Stoner/M. Cunningham/J. Copeland/N. Barpoulis/P. Clements/J. Germano (Cox)/
 
    Dartmouth College Rowing (A)
J. Hajjar/M. Sevastopoulo/S. White/W. Berkowitz/D. Kramer/L. Davidson/W. Sanford/L. Hudspeth/K. He (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
J. Marlo/J. Plaut/F. Darling/G. Cain/N. Kochanek/T. Huffman/B. Stevens/C. McInroy/A. Kennedy-Yoon (Cox)
 
    Ruder-Club Favorite Hammonia (A)
L. Schießwohl/J. Harder/T. Folgmann/K. Fuellwock/L. Schoenborn/S. Bienk/L. Dahlke/J. Peters/M. Tommek (Cox)/
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Atalay/E. Tellander/E. Slater/W. Mead/D. Morehead/E. Bracken/S. Barr/J. Moses/L. Cheuk (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (B)
L. Rossi/F. Baviera Maloney/G. Lawton/J. Norton/J. Jamison/B. Mundelius/B. Shore/M. Nash/L. Parker (Cox)
 
    Harvard University Crew (C)
A. Kenny/C. Tabash/M. Fischer/J. Richards/T. Macky/Z. Keller/C. Fenaroli/D. Orner/I. Rhyu (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
W. Robinson/P. Dent/N. Mannhardt/J. Hesslink/N. Cruz Walma/P. Mayhew/P. Tornes/R. Merenfeld/D. Sharif (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
J. Ross/K. Babraj/T. Hilt/J. Palomino/J. Wharton/C. Mikuly/S. Fromhartz/C. Fleaher/A. Appel (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
T. Mendiola/A. O'Sullivan/D. Woodward/M. Brooks/C. Weber/H. Glick/B. Costello/A. Tan/L. Woodward (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
A. Wurst/S. Richardson/W. Alvarez/J. Herre/K. Eva/J. Campana/A. Hartnett/E. Rubin/K. Brown (Cox)
 
    Boston College (A)
J. McMahon/G. Cunningham/J. Levere/Y. Liu/K. Koelstra/P. Shalhoub/K. Song/J. Lehrer/S. Bicks (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (B)
K. Lu/A. Hom/G. Margolis/J. Pierre/M. Carolan/J. Blazes/J. Konuru/A. Grayzel/V. Wong (Cox)
 
    Peking Rowing Club (A)
Y. Zhou/J. Dong/Z. Liu/H. Zhang/S. Feng/H. Wu/Y. Xiao/D. Xu/H. Li (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
G. Nacheff/D. McCarthy/A. Tagliavia/V. Lupardi/Z. Suhay/J. Barry/E. Adillon/A. Canale/N. Charas (Cox)
 
    Georgia Tech Rowing Club (A)
T. Pierce/C. Fernandez/J. Forbes/T. Heyerdahl/M. Mutkoski/M. Nyce/J. Sutton/M. Koerner/M. Dinatti (Cox)
 
    College Club Seattle (A)
M. Altman/T. Lange/A. Nichols/S. Raffetto/M. Putnam/M. Carenza Scholz/Z. Jensen/S. Dise/S. Emrick (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
R. Roby/m. Dezsi/M. Paciero/R. LaCasse/T. Janiak/R. Reed/M. Gentile/Z. Wiese/T. Kadian (Cox)/
 
    University of Delaware Men's Crew (A)
A. Donlan/A. Light/A. Buck/C. Decatur/E. Frezza/T. Patterson/A. Dildar/D. Chapman/N. Appelman (Cox)
 
    Harvard Kennedy School Rowing Club (A)
J. Lian/M. Pfeil/S. Stemper/C. Murray/N. Moore/A. Levinskiy/N. Miller/J. Spiess/E. Silari (Cox)/
 
    University of Massachusetts - Lowell (A)
S. Freeman/A. Thoren/P. Fee/K. Semle/B. Condon/J. Lynch/P. Trainor/M. O'Brien/M. Bronder (Cox)/
 
    Tufts University Crew (A)
R. Boer/M. Edwards/H. Hardiman-Mostow/A. Williams/N. Hartman/A. Whipple/R. Bell/J. Miller/J. Grant (Cox)
 
    U.S. Coast Guard Academy (A)
A. Niedbala/P. Gerlach/B. Ragan/E. Boisse/M. Brachmann/I. Hopper/M. Pindell/C. Rivera/A. Laskowski (Cox)
 
    Furnivall Sculling Club (A)
M. Paoli/T. Hellier/B. Reid/A. Brown/D. Jenkins/S. Peters/D. Chan/F. Petillon/B. Zurawel (Cox)
 
    Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association (A)
B. Bathurst/A. Steventon/B. McAll/O. Staite/W. Mackie/N. Foster/J. Arscott/P. Corby/H. Burke (Cox)
 
    Fast Boats Incorporated (A)
/ / / / / / / / (Cox)
 
    Bonner Ruder-Gesellschaft e.V. (A)
F. Mimberg/T. Protze/H. Skoda/J. Raab/G. Mimberg/J. Bohrke/N. Lee Parker/E. Curry/D. Hong (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Lorenz/N. Tsantes/M. Argentieri/C. Ceglio/E. Schulken/C. Levy/M. Feldman/W. Callison/H. Debruyn (Cox)
 
    Wesleyan University (A)
D. Sobieszek/J. McShane/E. Kennedy/K. McKee-Proctor/E. Nunes/D. Myers/A. Martin/E. Ching/D. Helfman (Cox)
 
    Rensselaer Crew Club (A)
E. Prettyman/L. Vanslette/D. Milton/D. Fee/N. Smith/T. Bartos/S. Sundar/B. Baysal/A. Weiner (Cox)
 
    Trinity College, Dublin (A)
M. Quigley/A. Browne/H. Lohan/T. Stevens/T. McKnight/S. Canning/D. O'Shea/B. Cronin/R. Hamilton (Cox)
 
23 2:33 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
33
    Radcliffe Crew (A)
S. Eble/E. Kallfelz/C. Noble/I. Bastian/H. Cessford/L. Hamilton/S. Tisdall/G. Bradley/S. Haugen (Cox)
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
C. Congdon/B. Cooper/J. Van de Grift/A. Naughton/T. Mapplebeck/O. Unsworth/A. Rojas/A. Scott/A. Dziarski (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
H. Butrico/L. Ashtaryeh/k. de Gentile-Williams/I. Harrington/S. Maroney/A. Hunt/A. Polise/T. LaPatra/C. Arnett (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. McDevitt/M. Ward/m. epstein/H. Siebens/S. Norton/C. Cunningham/A. Rogers/M. Keil/M. Ly (Cox)
 
    Syracuse University (A)
M. Falzon/C. Castorino/H. O'Donnell/I. Rodgers/T. Murray/G. Asch/H. Hudson/A. McCale/S. Klotz (Cox)
 
    Northeastern University (A)
M. McEwan/R. Costa/A. Orriols/I. Gerber/E. Loveless/H. Howe/M. Allen/S. Hudson/S. Shulman (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
S. Stone/F. Cronin/A. Holland/E. Urdang/S. Kostanecki/K. Phillips/V. Lynch/M. Stiefvater/M. Hubner (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
C. McCandler/J. Grim/R. Phillips/L. McMillan/S. Selman/A. Heuser/J. Arbuckle/R. Bielak/A. Zhang (Cox)
 
    University of Tennessee Women (A)
C. Bearden/K. Begley/K. Schildmeyer/G. Natale/G. Michael/B. McIntyre/L. Grant/K. Lance/M. Walsh (Cox)
 
    Drexel University (A)
S. Horn/J. Hunt/a. natale/M. Amihava/F. Mauer/J. McGill/S. Ryan/M. Dorsett/N. Cleri (Cox)
 
    Temple University Rowing (A)
C. Savage/C. Pazderski/C. O'Sullivan/N. Bangura/M. Cook/K. McGee/D. Covert/M. Smith/R. Kelley (Cox)
 
    University of Connecticut (A)
C. Callaghan/N. Chaloux/M. Bugos/E. McNiff/C. Richman/E. Strawbridge/A. Murphy/E. Bushey/E. Woodrow (Cox)
 
    University of Rhode Island Women's Crew (A)
M. Van Ummersen/K. Williams/E. Shober/M. Saporito/S. Dudinski/J. Alexander/S. Iacovazzi/K. McCully/K. Petrik (Cox)
 
    Boston College (A)
O. Rogus/I. DeGregorio/A. May/O. bernardini/M. Carlton/K. Kraemer/J. Zettlemoyer/A. Liquori/A. Mattos (Cox)
 
    University of North Carolina - Chapel Hill (A)
M. Marroquin/E. Farley/M. Hussey/P. Colpo/B. Tarnowski/L. Ferner/A. Hudspeth/S. Stanley/S. Triana (Cox)
 
    Old Dominion University Women's Rowing (A)
T. Phy/M. Rascoe/J. Gillert/I. Tobola/C. Petfield/F. Martin/O. Taylor/A. Williams/A. McFadden (Cox)/
 
    Eastern Michigan University (A)
A. Oblanas/S. Anderson/M. Nied/K. Sharples/J. Bucci/M. Geisler/C. Muir/H. Dutton/E. Melody (Cox)/
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
C. Babiec/C. Barry/E. Burr/A. Kalfaian/D. Lapins/O. McShea/K. Mirabella/L. Sykora/M. Mirabella (Cox)
 
    Lehigh University Rowing (A)
A. Connors/E. Gagliardi/J. Damron/J. Osgoodby/S. Salvo/I. Papov/S. Westman/S. Boyer/S. Mayone (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Imbert de Smirnoff/A. Routenberg/R. Gottlieb/C. Anderson/N. Kastenberg/K. Cebry/M. Babikian/B. Sims/A. Dalgarno (Cox)
 
    MIT Rowing Club (A)
L. Smith/R. Taft/K. Strittmatter/J. Liu/C. Slocombe/E. Pearce/M. McPherson/D. Lockwood/M. Uy (Cox)
 
    University of San Diego (A)
S. Taylor/K. Sylla/I. Blake/N. Moore/S. Schneider/K. McPolin/C. Adams/K. Brady/A. Chilimidos (Cox)
 
    VCU Crew Club (A)
 
    Massachusetts Institute of Technology (B)
T. Gustafson/E. Kiley/A. Stewart/E. Brewer/C. Chazen/G. Melcher/E. Flear/A. Pillsbury/E. Eldracher (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Brown/C. Crawford/C. Goldberg/E. Pate/A. Buck/C. Lantuh/J. Baleynaud/E. Horne/Y. Park (Cox)/
 
    Marist College Crew (A)
A. Gragg/L. Giguere/s. gilson/A. Guy/K. Beebe/E. Colby/M. Zuch/M. Gragg/C. Green (Cox)
 
    Rensselaer Crew Club (A)
M. Orr/S. Levinson/M. Bouyea/L. Kelley/R. Mahserjian/C. Hundertmark/E. Mayoras/K. Cregin/P. Naumann (Cox)
 
    Northeastern University (B)
M. Kernan/C. Kershaw/A. Knehans/G. Campano/B. Hermann/O. Ozkurt/P. Mishkin/S. Hapsic/K. Bohen (Cox)
 
    University of Louisville Rowing (A)
J. Kraski/M. Senogles/O. DeNiro/E. Corso/S. Stoll/V. Goldin/A. Fitts/R. Kerber/P. Howard (Cox)/
 
    Radcliffe Crew (B)
S. De Angelis/R. Poling/M. McDermott/M. Splaine/S. Mascia/E. Roe/G. Shoenberger/M. Levine/P. Coolidge (Cox)
 
    Geneseo Crew Club (A)
 
    Amherst College Rowing Association (A)
Y. Qiu/I. Hudson/C. Lee/B. Stauss/T. Shirley/S. Hinson/l. carlson/D. Kulma/B. Ratzan (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
D. Hutcheson/E. Connolly/I. Grant/C. Ricciardi/J. Carter/M. Dexter/C. Gosnear/K. Michel/A. Madeiros (Cox)
 
24 2:49 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
33
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Molesey Boat Club (A)
A. Samsonov/J. Wright/A. Brennan/T. Middleton/A. Ellison (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/J. Marcon/T. Ayer/M. Ryan/S. Newman (Cox)
 
    Club Nautico De San Juan (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Frey/S. Bolton/B. Minzenmayer/E. Meiske/S. Smith (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
M. Crowe/C. Kenaley/J. Flynn/J. Beasley/P. Her-Sturm (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/D. Gary/R. Klein/P. Kaufer/C. Rosen (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/M. Schonewald/M. Galas/M. Strom (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Holland/S. Assenza/P. Folger/A. Moburg-Jones/H. Wagner (Cox)/
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Bolton/J. Holmes/M. Silecky/J. Scannell/N. Patterson (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
T. Waldron/C. Parker/M. McCarthy/J. Murphy/C. Hom (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Ryan/T. Owston/V. Ivanoff/P. Read/T. DiAngelo (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Nowak/K. Meyer/A. Horner-Devine/T. Leslie/E. Burg (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Safdie/R. Whelan/J. Barry/J. Mahoney/K. Poff (Cox)
 
    Zhejiang University Bumblebee Rowing Club (A)
g. Zhou/x. Fang/j. Lu/x. Zhuang/l. Lu (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
 
    Lake Union Crew (A)
J. Kahn/A. Davis/B. Lamb/G. Hernandez/S. Mickelberry (Cox)
 
    MIT Rowing Club (A)
P. Luedi/E. Goldberg/G. Leventhal/J. Higgins/N. Kuze (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
 
    Green Lake Crew (A)
N. Fradkin/A. Hossack/S. Gannon/P. McVicker/N. Thurston (Cox)/
 
    Massachusetts State Police (A)
H. Gula/P. Moynihan/S. Maloney/j. swift/K. Cruz (Cox)
 
    Shandon Boat Club (A)
J. Sheehan/D. Heffernan/B. O'Flynn/B. O'Keeffe/E. Hutley (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
L. Wilson/M. Riegelman/M. Neumann/S. NEUMANN/R. Lopez (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Yruretagoyena/S. Skrivan/J. McKIM/V. Bhatwadekar/J. Schardt (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Owens/I. O'Brien/F. Torres/R. Kopelman/A. Clear (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Spencer/P. Lewis/F. McCarthy/A. Morrow/K. Madden (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Humphrey/R. Constable/B. Spunberg/D. Sesler/F. Derteano (Cox)
 
    Rensselaer Crew Alumni Association (A)
S. Reilly/P. Lewandowski/J. Valenta/M. Bennice/V. Ferrari (Cox)
 
    South Orlando Rowing Association (A)
M. Varro/P. Fore/P. Murphy/R. Hoppenfeld/T. Labato (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
I. Prokofiev/e. wengryn/F. Hoffmann/M. Lyons/G. Linus (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
I. Lasic/C. Hardin/S. Simko/P. Foras/L. Greenlee (Cox)
 
    Occoquan Boat Club (A)
B. Bosch/J. Barrett/E. Nienaber/N. Wenger/K. Kenney (Cox)
 
25 3:03 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
23
26 3:20 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:31 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
16
28 3:43 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
    Skibbereen Rowing Club
M. Donovan/S. O'Driscoll
 
    California Rowing Club Legends
W. Piermarini/W. Benjamin IV
 
    A Pop Shoppe Training Center
J. Bilchik/M. Terwiesch/
 
    Craftsbury Sculling Center
N. Lado/W. Vear/
 
    Composite: PNRA/Mercer, Seattle RC
K. James/M. Knippen
 
    Unaffiliated (USA)
H. Palmer/E. Hovey
 
    Oklahoma Crew at the University of Oklahoma
 
    Penn A.C. Rowing Association
I. Luetzow/M. Brown/
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Composite: Narragansett, New York AC
C. Enright/A. Voorhees
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Phifer/T. Babiec/
 
    Potomac Boat Club
A. Weinstein/J. Olbrys/
 
    Narragansett Boat Club
 
    New Orleans Rowing Club, Ltd.
M. Sgandurra/J. Huppi
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Grieshaber/M. Wuest/
 
    Hanlan Boat Club
A. Malowany/M. Malowany
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Konopka/D. Hartwick
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Red Star
S. McDonald/I. Palikuca
 
    Tufts University Crew
J. Batchelor/T. Takata
 
    Northwest Rowing Center
M. Metkovic/J. Plihal/
 
29 3:53 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
21
30 4:04 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
33
    Craftsbury Sculling Center
J. Graves
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein
 
    University of California, Santa Barbara (Alumni)
L. Wilhelm
 
    Wairau Rowing Club
R. Manson
 
    West End Rowing Club
M. Drysdale
 
    Skibbereen Rowing Club
G. O'Donovan
 
    Donau Ruder Club Ingolstadt
O. Zeidler
 
    VK Croatia
D. Martin
 
    Penn A.C. Rowing Association
G. Ansolabehere/
 
    Lincoln Park Boat Club
A. Campbell
 
    Seattle Rowing Center
D. Lee
 
    Potomac Boat Club
P. Schmidt
 
    Community Rowing, Inc.
A. Randall
 
    Unaffiliated (USA)
A. Dillon
 
    New York Athletic Club
D. Smith
 
    Merrimac River Rowing Association
A. Raitto
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen/
 
    Riverside Boat Club
K. Meador/
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Frid
 
    Queen's University
G. Stone
 
    Oklahoma City High Performance Center
M. Koehler/
 
    Argonauten Ruderclub Meppen
S. Tieben
 
    Riverside Boat Club
C. Revell
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Liu
 
    Vesper Boat Club
J. Kirkegaard
 
    University of Washington
 
    Osprey Rowing Club
 
    ARION
L. Casey
 
    Unaffiliated (USA)
A. Treubert
 
    VCU Crew Club
T. Johnson
 
    Newport Aquatic Center
N. Trojan
 
    Malta Boat Club
L. Futterman
 
    University of Pittsburgh
Z. Petronic
 
31 M LW 1X Men's Lightweight Singles
20
32 4:19 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
28
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    USRowing Training Center - Princeton
F. Mueller
 
    USRowing Training Center - Princeton
K. Kohler
 
    Cambridge Boat Club
M. Jones
 
    Sudbury Rowing Club
C. Zeeman
 
    VST Völkermarkter Sport und Turnverein Sektion Rudern
M. Lobnig
 
    Southern California Scullers Club
M. Fellows
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg/
 
    ARION
K. Soucek
 
    USRowing Training Center - Princeton
E. Huelskamp
 
    Potomac Boat Club
M. Fili
 
    Unaffiliated (USA)
 
    Community Rowing, Inc.
D. Hansen
 
    Craftsbury Green Racing Project
A. Spaulding
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Goetzinger
 
    ARION
M. Kisting
 
    Upper Valley Rowing Foundation
H. Robbins
 
    Carnegie Lake Rowing Association
J. Sorli
 
    Union Boat Club
C. Davies
 
    ARION
K. Wagner
 
    Tideway Scullers School
K. Erickson
 
    Cambridge Boat Club
S. Bohrer
 
    Vesper Boat Club
C. Forman
 
    Cambridge Boat Club
 
    Argonauten Ruderclub Meppen
F. Hämmerling
 
    Vesper Boat Club
s. imsdahl
 
    Queen's University
L. Munro
 
    ARION
K. Flynn
 
33 W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
34 4:36 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
35 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
4
Sunday, October 21, 2018
36 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
37 TA 2X Trunk/Arms Doubles
0
38 8:08 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
37
39 8:24 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
33
    Potomac Boat Club
W. Meeker
 
    Fairmount Rowing Association
K. Kelly/
 
    Tideway Scullers School
S. Anderson
 
    California Yacht Club
M. Schaeffer
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
C. Bowen
 
    Weld Scullers
W. Rafey
 
    Florida Institute of Technology
J. Moore
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Cipolla
 
    Texas Rowing Center
K. Kimber/
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Hallenbeck
 
    Nassau Rowing Club
W. Stanhope
 
    Riverside Boat Club
G. Calloway
 
    Narragansett Boat Club
J. krupnick/
 
    Riverside Boat Club
C. Brooks/
 
    Community Rowing, Inc.
A. Sayles
 
    Tideway Scullers School
N. O'Reilly
 
    Wyandotte Boat Club
A. Pappas
 
    Union Boat Club
C. Fish
 
    Seattle Rowing Center
P. Buchanan/
 
    612endurance Racing
G. Torvik/
 
    Burnaby Lake Rowing Club
P. Whitmore/
 
    Potomac Boat Club
W. Massimini
 
    Maritime Rowing Club
R. Tucker
 
    Cambridge Boat Club
M. Wilson
 
    University of Colorado Alumn
R. Sammartno
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Neal
 
    Victoria City Rowing Club
S. Macdonald/
 
    Amoskeag Rowing Club
D. Forget
 
    Green Mountain Rowing Club
S. Abbott/
 
    Union Boat Club
B. Wettach
 
    Potomac Boat Club
P. Sheppard/
 
    Potomac Boat Club
J. Herron
 
40 8:37 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
32
    Founders Rowing Club
J. Knowles
 
    West Cambridge Rowing
C. Reed/
 
    Shaker Heights High School Crew
S. Calabrese
 
    Leander Boat Club
A. Maillet/
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. DiLauro
 
    Kent School Boat Club
A. Johnson
 
    River City Rowing Club
R. Castro
 
    Shaker Rowing Association/High School
H. Niemi
 
    Seminole Ridge Community High
G. Leon
 
    Founders Rowing Club
J. Valois
 
    Potomac Boat Club
A. Wrenn-Walz/
 
    Miami International RowHouse
S. Zanzuri/
 
    Texas Rowing Center
R. Myren
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. Coleman
 
    Seattle Scullers
C. Brown
 
    London Rowing Club (ON)
J. Aswald/
 
    South Jersey Rowing Club
M. Cicha
 
    Suncoast High School
M. Adams-Grimaldi
 
    Elmwood School
G. McNally
 
    Dallas Rowing Club
K. Gildersleeve/
 
    GMS Rowing Center
G. Welp
 
    Miami International RowHouse
M. Mora
 
    Ridley College
 
    Don Rowing Club
A. Najjar
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
B. Knight
 
    Burton Beach Rowing Club
m. moses
 
    Narragansett Boat Club
A. DeShaw/
 
    Osprey Rowing Club
 
    Lincoln School
D. Bernier/
 
    Tampa Preparatory School
T. Bell
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Osprey Rowing Club
 
41 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
    University of Massachusetts Crew
A. Balciunaite
 
    ARION
L. Schall
 
    Riverside Boat Club
S. Polak/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Farrar
 
    Zvulun Tel-Aviv
M. Spalter/
 
    Seattle Scullers
M. Dasović
 
    Osprey Rowing Club
 
    Potomac Boat Club
 
    Nashville Rowing
G. Larkin/
 
    Potomac Boat Club
K. Sheppard
 
    Nereid Boat Club, Inc.
K. Francis
 
    Narragansett Boat Club
P. Gaitskell/
 
    Greenwich Crew
N. Reynolds/
 
    Anchorage Rowing Association
M. Spurlock
 
    Riverside Boat Club
H. Elder
 
    612endurance Racing
M. Kaleta/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    The Foundry
A. Trebilcock
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Lewis
 
    Unaffiliated (USA)
 
    Unaffiliated (USA)
C. Kelsey
 
    Potomac Boat Club
K. Kaye
 
42 9:04 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:40 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
    Lucky Charms (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (57)
    Composite: Maritime Rowing Club, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/L. Krichko/A. Bracken/E. Dade
0.0 (56)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Muri/C. Cunningham/K. Ackerman/S. Kline
0.0 (48)
    Composite: Potomac, Sarasota Scullers, Peachtree City Rowing Club (A)
K. Wiegandt/L. Corbett/M. Gradek/E. Steive-Caldwell
0.0 (43)
    Composite: Leichhardt, Bedford, 1927 Cambridge (A)
V. Futoryanova/R. Armstrong/C. Seeliger/A. Cicognani
0.0 (41)
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center (A)
K. Elting/L. Toudouze/G. Tomaseski/K. Wilson
0.0 (53)
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/T. Falkenthal/K. Goforth/R. Whidden/
0.0 (59)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Fuchs/C. Hollings/K. Elfstrom/D. Birch/
0.0 (54)
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Roberts/P. Burke/M. Martin/L. Lehane
0.0 (30)
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Burnett/C. Schmitt/D. Kemper/C. Lal/
0.0 (49)
    Tufts University Crew (A)
E. Conroy/E. Peabody/R. Paterson/C. Ricard
0.0 (24)
    College Club Seattle (E)
C. Lang/K. Biggs/D. Kim/K. Weisman
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Thoron/R. Cunningham/W. Kirk/C. Battani
0.0 (45)
    Greenwich Crew (A)
M. Rodriguez/J. Brocki/S. Caffrey/L. Stirton Aust
0.0 (54)
    Composite: Indianapolis RC, Cincinnati RC (A)
M. Alonso/W. Vik/G. Vance/M. Hatfield
0.0 (62)
    Beat Cancer Boat Club (A)
M. Nielsen/P. Meyer/S. Gross/S. Acerra
0.0 (49)
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Redmon/P. Montain/L. Davis/A. Harris/
0.0 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Huber/S. Dodge/S. Durno/S. Schmidt
0.0 (55)
    Farmington Valley Rowing Association (A)
J. Futia/S. Randall/S. Richman/E. Center-Gray
0.0 (42)
    Cambridge Boat Club (D)
R. Turri Vise/N. Streeter/B. Mooney/L. Sheffner
0.0 (51)
    Composite: Cambridge, Minneapolis Rowing Club, Potomac (A)
0.0 (49)
    Composite: Riverside, Whitemarsh Boat Club, Quinsigamond RC (D)
A. Hrycko/L. Hrycko/P. Sims/B. Sims
0.0 (45)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
0.0 (46)
    Duxbury Bay Maritime School (C)
S. Sarles/L. MCCARTHY/E. Lange/E. Davenport
0.0 (52)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/M. Grossman/J. Jamieson/W. Barnard Dorris
0.0 (61)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
C. Carroll/P. Teare/D. owen/S. Domenici-Walker
0.0 (55)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
0.0 (42)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
L. Guida/K. Duffy/C. Ferrara/L. Baker/
0.0 (58)
    Community Rowing, Inc. (B)
N. Mehta/M. Elliott/J. Hochschild/K. Landy/
0.0 (62)
    Duxbury Bay Maritime School (D)
C. Briere/D. Keller/A. Sack/n. boussy
0.0 (47)
    Cambridge Boat Club (A)
S. Wood/Y. Marts/M. Farrell/S. Karcz
0.0 (53)
    Composite: Cambridge, Saratoga (A)
L. Adams/B. Harling/L. Hafner/M. Conron
0.0 (57)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wijngaarden/E. Knapp/K. Kislevitz/C. McGeehan
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Mance/M. Allen/L. Doucett/C. Egan
0.0 (59)
    Composite: Union, Baltimore (A)
P. Merkle/E. Erbelding/H. Hutton/S. Donahue
0.0 (62)
43 9:58 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
42
    Don Rowing Club (A)
K. Breen/M. Meschkuleit/R. Murphy/A. Foksa/G. Greenwood (Cox)/
 
    Argonaut Rowing Club (A)
M. Law/A. Filan/C. Steen/R. Mania/C. You (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Mercuri/M. Thomas/I. Frolick/R. Dockray/R. Young (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
G. Taylor/K. Cuneo/O. Zwickle/E. Dweck/S. Shea (Cox)/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
H. Mead/L. Hoidn/A. Schwartz/C. Duan/N. Schwartz (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Benedict/A. Gromek/L. Benedict/C. Kiyonaga/M. Pandey (Cox)/
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
A. Svensson/M. Cassady/T. Gallo/M. Dobrenko/E. klar (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
R. Davenport/K. Pitzel/E. Gersack/B. Lee/M. Breathnach (Cox)
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
A. Regli/I. Ortega/S. Ortega/A. Ehrlacher/C. Smith-Frank (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
H. Savastano/E. Myers/V. Zdrazil/M. Jones/A. Olson (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Lanatta/O. Bolitho/A. Chapman/N. Erb/M. Rott (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
E. Meyer/A. Sutherland/C. Margarones/K. Dimaris/C. Engley (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
M. Gold/A. Benson/z. zarifes/I. Moreno/S. Papini (Cox)
 
    RV Kreuzgasse e.V. (A)
P. Otto/J. Chandler/F. Fuhl/A. Tromm/E. Collins (Cox)
 
    Danske Studenters Roklub (A)
S. Vikkelsøe/C. Girke/M. Kiilgaard/A. Kiilgaard/E. Skelly (Cox)/
 
    Peddie School (A)
R. Cook/C. Middleton/E. Yang/C. Kim/S. Park (Cox)
 
    Burnaby Lake Rowing Club (A)
A. Line/V. Levinoka/N. Liepina/L. Pohevica/M. Kwan (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Coyne/A. Telesca/K. Iuliano/V. Belloso/M. Takegami (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Alexander/A. Sloan/K. Dulin/S. Slaten/R. Bray (Cox)/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
Z. Exelbert/A. DeLisle/C. Onolfo/E. Elgarresta/I. Thoennes (Cox)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
m. smith/M. Bailey/T. Howard/S. Dumaresq/C. Orlandella (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
S. Kolb/K. Zamost/D. Rotchford/A. Kowal/E. Thurman (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
H. Towhey/S. Gross/A. Fisher/H. Abdallah/A. Prutchi (Cox)
 
    Academy of Notre Dame Rowing Club (A)
E. lavin/M. Quirk/M. Muehl/N. Livingood/G. Youakim (Cox)/
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
 
    Elmwood School (A)
A. Parkinson/M. Wu/S. Allam/O. Rice Hui/S. Moloo (Cox)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
M. Edmondson/L. Kosar/M. Goetsch/M. Jeewek/A. Gray (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
G. Rizzo/M. Hewitt/C. Blessing/S. MacDonald/N. Saldanha (Cox)/
 
    CRI- Row Boston (A)
I. Healy/E. Elsbree/O. Farinella/L. Francis/N. Gonzales (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (B)
E. NAKAMINE/A. Manchanda/R. Hobbs/J. Ov/L. Bachmann (Cox)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
G. Jansen/N. Hare/K. Gapczynski/E. VanDyk/S. Raso (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
J. Buckner/D. Gardere/M. Dill/A. Nguyen/V. Vela (Cox)
 
    Palm Beach Crew (A)
K. Fielding/G. Baldwin/V. Benitz/M. PATEL/E. Jensen (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Lesser/S. Tolbert/S. McKnight/S. Warshaw/M. Sachs (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
E. Simons/O. Shirley/R. Puga Gorry/A. Gould/J. Lowe (Cox)
 
    Adventure Pursuit (A)
J. Camp/R. Parks/E. Hardman/S. Gandee/S. Eakins (Cox)
 
    First Coast Rowing Club (A)
A. Gidcumb/A. Bacchus/E. Kemna/D. Smiley/S. Thornton (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
H. Maskery/L. Mersky/L. Leimkuhler/A. Lee/J. Hoff (Cox)
 
    The Hun School (A)
M. Mauer/E. Ryan/K. Checo/H. Cavanaugh/P. Seth (Cox)/
 
44 10:19 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:52 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
0.0 (60)
    Unaffiliated (USA) (B)
P. Kaufer/K. DeLuca
0.0 (48)
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/A. Bumstead
0.0 (58)
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon/K. Ouellette
0.0 (32)
    RowAmerica Greenwich (A)
L. Auger/S. Allgood
0.0 (28)
    Cambridge Boat Club (B)
L. Skibo/D. Chernoff
0.0 (59)
    Greenwich Crew (B)
J. Woody/S. Mills/
0.0 (43)
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Hettler/J. Moss
0.0 (49)
    OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
0.0 (52)
    Narragansett Boat Club (A)
A. Arena/M. Berkson
0.0 (54)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
S. Rivkees/J. Figueroa
0.0 (51)
    Texas Rowing Center (A)
L. McGee/E. Cornet/
0.0 (44)
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/M. McCormack
0.0 (64)
    612endurance Racing (A)
S. Michals/S. Michals
0.0 (64)
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
0.0 (63)
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
0.0 (59)
    Swan Creek Rowing Club (A)
S. Platt/A. Dinan
0.0 (52)
    Lincoln Park Boat Club (B)
T. Opferman/M. Willmott
0.0 (61)
    Vesper Boat Club (A)
T. Simon/S. Scott
0.0 (63)
    Cambridge Boat Club (C)
A. Sanders-Fleming/D. Sanders-Fleming
0.0 (62)
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins/H. Kerner
0.0 (70)
    Mt. Baker Crew (A)
R. Tilghman/H. Tilghman
0.0 (43)
    Colorado Rowing (A)
H. Wurster/M. Wurster
0.0 (76)
    Blue Star Boat Club (A)
S. Bockelmann/F. Gill
0.0 (30)
    Bulldog Rowing Club (A)
R. Kunkler/R. Kunkler
0.0 (54)
    Lake Union Crew (A)
A. Wopat/A. Faulds
0.0 (53)
    Composite: Riverside, Swan Creek RC (A)
A. Albanir/K. Albanir
0.0 (37)
    Essendon Rowing Club (A)
B. Nugent/S. Nugent
0.0 (43)
    Lake Merritt Rowing Club (A)
C. Dadd/C. Sutter
0.0 (56)
    Composite: Danske Studenters Roklub, Odder (A)
J. Rasmussen/M. Rasmussen
0.0 (38)
    Row Brevard Inc. (A)
B. Crossley/A. Francis
0.0 (46)
    Potomac Boat Club (A)
0.0 (63)
    Riverside Boat Club (A)
C. Cavallo/S. Wolf/
0.0 (35)
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
J. Greenly/L. Marshall
0.0 (69)
    San Diego Rowing Club (A)
G. Bolitho/K. Bolitho
0.0 (37)
    Argonauten Ruderclub Meppen (A)
H. Bornschein/S. Tieben
0.0 (27)
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
0.0 (53)
    Station L Rowing Club (A)
K. Bott/A. Glasfeld
0.0 (47)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/D. Ruml
0.0 (62)
    Cambridge Boat Club (B)
C. Zezza/M. Zezza
0.0 (71)
45 11:14 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
44
46 11:28 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
43
47 11:47 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:22 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
48 12:37 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
40
49 12:57 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
50 1:27 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
19
51 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
52 1:38 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
53 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
16
54 1:55 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
55 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
15
56 2:12 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
35
57 2:26 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
27
58 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
59 2:41 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
28
60 2:55 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
61 3:09 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
40
DCPC2X 3:27 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
    Castle Semple Rowing Club (A)
A. Holmes/M. Holmes
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
J. Kershaw/A. Kershaw
 
    Molesey Boat Club (A)
M. Gillard/D. Gillard
 
    Composite: Narragansett, New York AC (A)
T. McGee/J. McGee
 
    SLO Rowing Club (A)
J. Bea/M. Bea
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Fisher/R. Fisher
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
S. Morss/A. Morss
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kieffer/H. Kieffer/
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/S. Murphy
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/N. Ippolito
 
    Unaffiliated (USA) (A)
W. Bass/K. Erickson
 
    Marin Rowing Association (A)
N. Laurberg/B. Laurberg
 
    NeuBayern Racing (A)
C. Eierle/A. Eierle
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Lofgren/E. Lofgren
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Amos/A. Amos
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/C. Clark
 
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
    Maine Rowing Association (A)
L. LeBourdais/P. LeBourdais
 
    Cambridge Boat Club (C)
B. Fountain/C. Fountain
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
L. Fournier/L. Fournier
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. pieper/C. Pieper
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
M. Glaeser/K. Glaeser
 
    Calm Waters Rowing (A)
G. Hollings/C. Hollings
 
    Composite: Narragansett, Unaff. (USA) (A)
L. Evans/P. Lapage
 
    Koven Training Center (A)
L. Koven/J. Koven
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Bub/S. Bub
 
    Belmont Hill School (A)
a. richards/C. Richards
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
B. Moss/J. Moss
 
    Coeur d'Alene Rowing Association (B)
 
    Molesey Boat Club (A)
G. Pooley/H. Pooley
 
    Merrymeeting Community Rowing Association (A)
E. Anderson/S. Hornney
 
    Composite: Cantabrigian, Leys (A)
E. Auty-Jacklin/C. Auty-Jacklin
 
    Composite: Molesey, Eton (A)
H. pearson/A. Pearson
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Molloy/K. Molloy
 
    Putney Town Rowing Club (A)
c. Taube/C. Allen
 
    Sammamish Rowing Association (A)
W. Spencer/W. Spencer
 
    Cambridge Boat Club (D)
A. Brem/L. Brem
 
    Composite: Oakland Strokes, Casitas Rowing
D. Davis/S. Davis
 
    Unaffiliated (USA) (C)
S. Lucas-Conwell/C. Lucas-Conwell
 
    Unaffiliated (USA) (B)
L. Stone/J. Stone
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Roberts/J. Roberts
 
    Union Boat Club (C)
G. Rowe/W. Rowe
 
DCMX8 3:49 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
38
    Beat Cancer Boat Club (A)
B. Tryon/S. Stitt/G. Kaplan/M. Sivigny/K. O'Connell/s. kaplan/O. Huxley/M. Nielsen/P. Besteman (Cox)
0.0 (44)
    Riverside Boat Club (B)
M. Schonewald/J. McGaffigan/N. Kurmakov/A. Hashway/T. Vandersteel/A. Belakovskiy/I. Zieff/C. Widgery/M. Floyd (Cox)
0.0 (46)
    Club Nautico De San Juan (A)
J. besser/C. Davies/L. Harwood/C. Sheehan/J. Forbes/S. Tucker/A. Zosuls/L. Shoop/M. McElhenney (Cox)
0.0 (37)
    Community Rowing, Inc. (D)
0.0 (27)
    Composite: San Diego RC, Münchener (A)
M. Eger/C. Callaghan/J. Deuschl/H. Weytjens/E. Dinsdale/L. Roth/D. O'Neill/J. Pederson/C. Turner (Cox)/
0.0 (48)
    RowZambezi Sculling Club (A)
L. Juckett/F. Highton/B. Garnett/M. McGovern/L. Reeve/A. Woods/B. Wettach/D. Brace/Z. De Toledo (Cox)
0.0 (32)
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/J. Bromberg/K. Stutz/R. Johnson/E. Bonn/R. Williams/E. Szigethy/N. Navta/N. Dolphin (Cox)
0.0 (53)
    Cambridge Boat Club (A)
C. Bishop/K. Grainger/G. Lindsay/K. MacKenzie/P. Stuart-Bennett/W. Scott/J. Van Blom/C. Hamlin/S. Perkins (Cox)
0.0 (58)
    Riverside Boat Club (A)
C. Covey/S. Batchelor/P. Heimlicher/J. Yasaitis/C. Ruane/A. Verheul/M. Allen/S. Cuddy/M. Choi (Cox)
0.0 (48)
    Composite: Potomac, Asheville Rowing Club, Sarasota Crew, All-American Rowing Camp, Palm Beach, Annapolis Junior Rowing (A)
C. Galvanek/A. Rouse/M. Muffelman/P. Hoyle/S. Walker/K. Ross/A. Marichal/V. Bryant/J. Nitterauer (Cox)
0.0 (44)
    Team Attager (A)
E. Diamond/P. Morelli/B. Mulvey/C. Dyke/P. Livingston/K. Mog/K. Broderick/R. Schofield/B. Baker (Cox)
0.0 (31)
    Power 10 Indoor Rowing Center (A)
M. Dreier/E. Burfeind/M. Puckly/S. Pape/L. Lana/T. Hazelton/A. Shepard/R. Jones/B. Moorcroft (Cox)/
0.0 (43)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Purcell/S. Dodge/D. Dickison/W. Hatch/B. Gardiner/S. Gulick/K. Weber/C. Nicklas/A. Reilly (Cox)
0.0 (56)
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/J. Withycombe/R. Williams/J. Carpenter/D. Setter/S. Wright/C. Lund/S. Copeland/J. Byrd (Cox)
0.0 (51)
    Pocock Rowing Center (A)
K. Berni/E. Phoun/T. Redd/A. Brassington/T. Leslie/K. Wojda/T. Craddock/C. Aguda/M. Read (Cox)
0.0 (40)
    Bulldog Rowing Club (A)
D. Potter/R. Sudduth/S. Kiesling/E. Stevens/J. Biglow/E. Kiesling/A. James/C. Labine/S. Bauer (Cox)
0.0 (59)
    Pelham Community Rowing Association (A)
0.0 (58)
    Lake Washington Rowing Club (A)
0.0 (32)
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Holmes/E. Bender/B. Pape/K. Dutt/C. Lengauer/R. Ezzell/A. Phillips/E. McKenna/M. Ly (Cox)
0.0 (42)
    Cambridge Boat Club (C)
T. DeWitt/M. Duby/C. Petruzziello/G. Fargnoli/K. Maietta/P. Hoffman/A. Buchovecky/M. Watkins/C. Hanlon (Cox)
0.0 (38)
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Diab/N. Mehta/S. Ames/J. Guerra/C. Scott/J. St.Cyr/P. Robinson/A. Covelli/D. Snook (Cox)
0.0 (56)
    Johnson & Johnson Rowing Club (A)
C. Lombardo/N. Linzmayer/L. Breidenbach/ /M. Whiting/N. Sachs/C. Oxley/J. Wardell/J. Fremed (Cox)
0.0 (39)
    University of Pittsburgh (C)
M. Giorgi/M. Oleksiuk/L. OLEKSIUK/K. Pearson/J. Oleksiuk/R. Nath/B. Murray/S. Lanken/A. Chacon (Cox)
0.0 (36)
    Cambridge Boat Club (B)
B. Crawford/T. Millay/E. Smith/H. Spindler/M. Meisner/S. Cowherd/N. Yannuzzi/L. Frazier/P. Yao (Cox)
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (X)
K. Goetz/H. Brakke/J. Murrow/H. Barras/E. Adams/A. Rudolph/R. Kruse/N. Namkung/L. Woodward (Cox)
0.0 (41)
    Friends of WPI Rowing (A)
0.0 (53)
    Community Rowing, Inc. (E)
J. Hudanich/W. McGee/F. Schwarzer/R. Phillips/R. Pulsone/D. Jacobites/E. Flaherty/W. Thompson/J. Voss (Cox)
0.0 (44)
    Sag Harbor Community Rowing (A)
M. Marran/J. Mayur/C. Emery/H. Siebens/J. Brekelbaum/T. Walker/M. McKenney/C. Headrick/M. Grunfeld (Cox)
0.0 (24)
    Community Rowing, Inc. (Y)
P. Fischer-Groban/R. Lumpau/W. Miller/H. Scott/J. Patak/A. Augst/T. Vrablik/G. Fails/C. Velander (Cox)
0.0 (41)
    Composite: CRI, Unaff. (USA) (Y)
J. Gee/P. O'Dowd/K. Yevgen'yivna/A. Cunningham/K. Wright/M. Ciampa/L. Shing/C. Markwell/S. McGinnis (Cox)
0.0 (35)
    Ottawa Rowing Club (A)
L. Sukstorf/L. Essiambre/D. Boeckh/J. Turcot/D. Williams/K. Belisle/T. Weber/M. Dionne/J. Buchan (Cox)
0.0 (40)
    Community Rowing, Inc. (X)
K. Horahan/D. Suleymanov/K. Cho/T. Helgason/S. NECKORCUK/K. Waters-Clark/C. Chadowitz/C. Clark/I. Mersky (Cox)/
0.0 (34)
    Deep Dive (A)
Z. Liu/G. Zhou/T. Cui/Q. Fu/M. Hong/X. Wu/Y. Wang/C. Xiao/C. Secor (Cox)
0.0 (42)
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Brooks/S. Braakman/G. Bacon/A. MacDonough/J. Nicoletti/E. Levy/J. Warren/J. Ellis/M. Livingston (Cox)/
0.0 (39)
    Zhejiang University Bumblebee Rowing Club (A)
y. Yang/j. Lu/x. Fang/y. Chen/h. He/l. Li/l. Lu/y. Shu/x. Zhou (Cox)
0.0 (42)
    Composite: New Haven, Tallahassee Rowing Club, Rock Creek, Quinsigamond RC, Gray Knights (A)
R. Budell/D. Low/J. Fitzwater/K. Ray/R. Dyer/R. McClure/M. Orrick/S. Kelly/A. Zettek-Sumner (Cox)
0.0 (66)
    Harvard Waves Rowing (A)
Y. Xiao/S. Hao/D. Yang/Y. Wang/Y. Mao/G. Zhuang/Q. Sun/M. Cui/S. Cardillo (Cox)
0.0 (28)
    The Row House (A)
G. Luczak/J. Gragg/E. Landy/S. Marchfeld/B. Lichter/M. Weaver/K. Slaughter/T. Brock/E. Alexander (Cox)
0.0 (29)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change