Robert E. Day Jr. Capital Sprints

  • Hosted By Capital Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 7, 2018
1 Mens Novice 1x
7
2 Mens Open 1x
5
3 Womens Open 1x
0
4 Womens Jr 2-
4
    Resilient Rowing Club (A)
K. Rupinen/V. Lanning/
 
    Resilient Rowing Club (B)
C. Edgington/S. Tolbert/
 
    Resilient Rowing Club (C)
M. Michael/M. Harvey/
 
    Resilient Rowing Club (D)
S. Warshaw/C. Scheider-Williams/
 
5 Mens Adaptive PR3 1x
6
6 Womens Adaptive PR3 1x
0
7 Womens Masters 8+
12
8 Mens Masters 4+
16
9 Mens Jr 1x
5
10 Mens Adaptive PR1 1x
2
11 Womens Adaptive PR1 1x
0
12 Mens Open 4x
0
13 Womens Open 4+
5
14 Womens Masters 1x
14
15 Mens Masters 2-
0
16 Mens Adaptive PR3 2x
10
17 Womens Jr 1x
9
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Hinton
 
    Capital Rowing Club (A)
E. WOLFE
 
    Resilient Rowing Club (A)
K. Rupinen/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
E. Altier
 
    Baltimore Rowing Club (B)
Z. Brown
 
    Capital Rowing Club (B)
R. Hovanec
 
    Resilient Rowing Club (B)
V. Lanning/
 
    Capital Rowing Club (C)
L. Parker
 
    Resilient Rowing Club (C)
S. Tolbert/
 
18 Mens Jr 4x
4
    Capital Rowing Club (A)
X. Brown/C. Rotondo/P. da Silveira/K. Foley
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Hood/J. O'Grady/L. Price/R. Phan
 
    Capital Rowing Club (B)
C. Chan/C. Meyer/M. Fiorenza/A. Mahr
 
    Capital Rowing Club (C)
S. Carroll-Gavula/T. Kiyonaga/O. Everett/M. Richardson
 
19 Womens Open 2x
2
20 Womens Masters 2-
3
21 Womens Novice 1x
7
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Tran
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Buck/
 
    Raleigh Rowing Center (A)
J. Devins
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Edgington/
 
    Resilient Rowing Club (B)
M. Harvey/
 
    Resilient Rowing Club (C)
M. Michael/
 
    Capital Rowing Club (D)
A. Daugherty
 
22 Mens Masters 1x
14
23 Mens Open 8+
5
24 Mens Adaptive PR2 1x
0
25 Womens Adaptive PR2 1x
0
26 Womens Masters 2x
12
27 Womens Jr 4+
5
    Capital Rowing Club (A)
E. WOLFE/R. Hovanec/A. Daugherty/L. Parker/D. Arrigan (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Gates/S. Lesser/L. Kennebeck/C. Scheider-Williams/K. Michael (Cox)/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
O. Ondis/G. Roberts/S. Williford/M. Stewart/C. Huckel (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
S. Grey/L. Atkins/M. Polson/J. Wells/S. Rooks (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
G. Dixon/S. Whiteman/m. clark/S. Lewis/A. Booker (Cox)
 
28 Mens Jr 8+
5
29 Mens Masters 2x
8
30 Mixed 4+
12
31 Womens Open 4x
0
32 Womens Novice 4+
2
33 Mens Jr 2x
8
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Calderon/C. Hamilton
 
    Capital Rowing Club (A)
P. Fox/R. Link
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Hood/J. O'Grady
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
b. doman/I. Vogelsang
 
    Capital Rowing Club (B)
E. Vasquez/M. Castro
 
    Capital Rowing Club (C)
S. Weaver/A. Dmytrijuk
 
    Capital Rowing Club (D)
E. Akcakanat/P. da Silveira
 
    Capital Rowing Club (E)
C. Rotondo/K. Foley
 
34 Womens Adaptive PR3 2x
1
35 Mens Novice 8+
0
36 Womens Open Ltwt 2x
0
37 Womens Jr 4x
4
    Baltimore Rowing Club (A)
S. JONES/E. Lamason/F. Brummer/A. Wilson
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Porter/m. clark/L. Houston/I. Motsco
 
    Resilient Rowing Club (A)
K. Rupinen/V. Lanning/M. Michael/C. Edgington/
 
    Capital Rowing Club (B)
E. WOLFE/R. Hovanec/A. Daugherty/L. Parker
 
38 Mens Open 2x
7
39 Mens Masters 8+
10
40 Womens Masters 4+
19
41 Mens Adaptive PR2 2x
2
42 Womens Jr 2x
13
    Baltimore Rowing Club (A)
Z. Brown/G. McDaniel
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Parker/L. Parker
 
    Resilient Rowing Club (A)
M. Harvey/S. Tolbert/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
r. cooper/E. Altier
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
O. Ondis/S. Williford
 
    Unaffiliated (USA) (A)
N. Buice/M. Anderson
 
    Baltimore Rowing Club (B)
M. Keller/E. Lamason
 
    Capital Rowing Club (B)
L. Houston/I. Motsco
 
    Resilient Rowing Club (B)
S. Warshaw/C. Scheider-Williams/
 
    Capital Rowing Club (C)
G. Dixon/S. Whiteman
 
    Resilient Rowing Club (C)
C. Gates/S. Lesser
 
    Capital Rowing Club (D)
S. Lewis/m. clark
 
    Capital Rowing Club (E)
E. WOLFE/R. Hovanec
 
43 Mens Jr 4+
11
    Baltimore Rowing Club (A)
D. Gomez/J. Thompson/E. Hammett/C. Hamilton/E. Radinsky (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fiorenza/J. White/E. Vasquez/E. Tobey/D. Knapp (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Hood/J. O'Grady/L. Price/R. Phan/K. Michael (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
B. Ondis/B. COOPER/I. Vogelsang/R. Engel/S. Welwood (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
C. Brunson/C. Embley/J. Mandart/K. Connolly/c. holdcraft (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
O. Everett/P. Anthony/C. Meyer/M. Castro/C. Shaheen (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (B)
b. doman/R. Stack/W. Darling/J. Hunt/A. Gambescia (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (B)
M. Jankovic/L. Murphy/R. Degaraff/T. Holdcraft/J. Rooks (Cox)
 
    Capital Rowing Club (C)
C. Chan/R. Link/P. Fox/T. Kiyonaga/H. Ryan (Cox)
 
    Capital Rowing Club (D)
L. Downing/M. Richardson/S. Carroll-Gavula/Z. Klebes/L. Parker (Cox)
 
    Capital Rowing Club (E)
A. Dmytrijuk/S. Weaver/K. Foley/A. Ertel/A. Booker (Cox)
 
44 Mens Open 2-
0
45 Womens Masters 4x
5
46 Womens Jr 8+
3
47 Mens Novice 4+
0
48 Mens Masters 4x
3
49 Mixed Adaptive PR1/PR2 2x
1
50 Mens Jr 2-
0
51 Womens Open 8+
3
52 Mens Open 4+
5
53 Womens Open 2-
0
54 Mixed 2x
13
55 Womens Novice 8+
0
56 Mixed 8+
10
    Alexandria Community Rowing (A)
T. Huggins/W. Vest/H. Caldwell/W. Yeingst/P. Jones/C. Way/D. Reese/K. Felisky-Shantar/R. Roberts (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Mahr/E. Vasquez/E. WOLFE/S. Lewis/O. Everett/m. clark/E. Hart/R. Hovanec/M. Schmuecker (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Fisher/C. Trepky/J. Valdivia/W. An/A. Edwards/L. Mellon/A. Dubin/C. Wirth/S. Vest (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Hood/J. O'Grady/L. Kennebeck/S. Warshaw/S. Lesser/C. Gates/L. Price/R. Phan/K. Michael (Cox)/
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. LeChien/r. cooper/R. Stack/W. Darling/S. Clayton/A. Mott/E. Carleton/K. Reidy/T. Adams (Cox)
 
    Williamsburg Boat Club (A)
C. Embley/K. Connolly/C. Williams/E. Byrne/J. Mandart/L. Murphy/S. Schwedhelm/A. Subbert/T. Holdcraft (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
S. Whiteman/G. Dixon/I. Motsco/L. Parker/P. da Silveira/C. Rotondo/K. Foley/G. Smith/D. Arrigan (Cox)
 
    Capital Rowing Club (C)
C. Goham/G. Dean/D. Kohanyi/M. Sacchetti/J. Vocaturo/A. Osburn/M. Hsieh/A. Hubbard/M. Lance (Cox)
 
    Capital Rowing Club (D)
T. Heidel/S. Grimes/J. Smailes/D. Blackburn/J. Dumas/E. McGuigan/P. Gupta/B. Charles/S. cox (Cox)
 
    Capital Rowing Club (E)
K. Manuel/L. Guardia/E. Pan/C. Toynbee/J. Mauro/C. Donnelly/E. Williamson/J. Herring/Z. Dyer (Cox)
 
57 Mixed 4x
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change