Michigan Club Invitational Regatta
- Jul 28, 2018
- sprint
- Argo Pond
- Ann Arbor, MI (USA)
- Hosted By: Ann Arbor Rowing Club
- 2018 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 28, 2018 | |||||
NOTE | Times indicate the expected start of the first flight in each event. | ||||
Many events are multiple flights. 5min centers 1x, 2-; 4min all others | |||||
There are no heats. The fastest times recorded | |||||
from all flights determine the placement in the event. | |||||
break | 7:00 AM | Coach/Coxswain Meeting | |||
1 | 7:45 AM | WM1x | Womens Masters 1x | 9 |
|
2 | 8:00 AM | MM1x | Mens Masters 1x Kate Bosher Cup | 12 |
|
3 | 8:20 AM | WHS4+ | Womens HS 4+ American Diabetes Association Cup | 14 |
|
Central Ohio Rowing (A) |
|
||||
Cleveland Rowing Foundation (A) |
K. Hahnenberg/A. Yingling/S. Bertman/L. Dale/C. Hoban (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
R. McNutt/A. Trimbach/G. Blust/M. Weizman/E. Mitchell (Cox)
|
|
|||
Des Moines Rowing Club (A) |
S. Stewart/G. Pendleton/M. Eure/A. Nigg/E. Warren (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
E. Vry/J. Molloseau/C. Park/C. Allen/L. Vanderlaan (Cox)
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
L. Breederland/K. Gronek/N. Heitman/E. Saunders/W. Wodek (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Mies/M. Smaciarz/G. Rotman/L. Bunker/C. Kemper (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
C. Hundley/A. Kelley/S. Boehm/K. Pamulapati/A. Carriero (Cox)
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
A. Hallstrom/A. Kopald/S. Okeke/S. Soluk/K. Hayami (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (B) |
E. Muir/C. Sutton/K. Alexander/I. Haueter/L. Groll (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (B) |
B. Quail/X. Gong/A. Cook/B. Gair/A. Box (Cox)
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (B) |
L. Fleis/C. Sato/A. Breederland/I. Oosse/A. Swartzmiller (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
M. Molnar/A. Chatlos/P. Clark/G. Chang/C. Curran (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (C) |
B. Gracey/E. Waldspurger/J. Hummel/N. Miller/M. McDonald (Cox)
|
|
|||
4 | 8:40 AM | MensHS8+ | Mens HS 8+ | 6 |
|
Cleveland Rowing Foundation (A) |
I. Thompson/C. Wendt/E. Coyne/C. Snyder/D. Bender/N. Taylor/L. Burns/F. Dale/M. Sommer (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Lee/M. Vrooman/E. Magley/D. Durocher/A. Diaz/C. Fettig/L. Vanderlaan/L. Dufty/E. Miller (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
B. Dionne/O. Wang/P. Middleton/N. Force/A. Leyland/P. Nemecek/G. Schultz/M. DeBacker/A. Bacon (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
S. Parsons/B. Schwallie/M. Steigauf/L. Williams/C. Pharis/C. Mlcek/D. Eidi/D. Fankhauser/C. Kemper (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
P. Johanni/M. Giammar/A. Martin/B. Skidmore/G. Gilliom/S. Friedman/W. Root/A. Goldman/A. Scherl (Cox)
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
J. Joyce/J. Stone/B. Rinvelt/O. Page/L. Farmer/A. Moran/E. Purcell/V. Thacker/H. Hendricks (Cox)
|
|
|||
5 | 8:48 AM | MM8+ | Mens Masters 8+ | 6 |
|
6 | 8:56 AM | WM2x | Womens Masters 2x | 6 |
|
7 | 9:04 AM | WM4+ | Womens Masters 4+ AARC Presidential Cup | 9 |
|
break | 9:16 AM | Morning Respite | |||
8 | 9:31 AM | M HS 1x | Mens HS 1x | 12 |
|
Cleveland Rowing Foundation (A) |
N. Taylor
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Lee
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
R. Schulte
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
E. Szumera
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
C. Neihoff
|
|
|||
Spring Lake Crew Club, Inc. (A) |
S. Betts/
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
N. Celestino
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
C. Yaklic
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
G. Fingar-Myers
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (B) |
J. Wisner
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (C) |
A. Ruiter-Feenstra
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (C) |
C. Hays
|
|
|||
9 | 9:51 AM | W HS 2x | Womens HS 2x | 18 |
|
Cleveland Rowing Foundation (A) |
E. Demers/K. Hahnenberg
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
R. McNutt/E. Muir
|
|
|||
Des Moines Rowing Club (A) |
M. Eure/J. Smeins
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
M. Graham/K. Dailey/
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Hoard/C. Allen
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
H. Campain/S. Ring
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
E. Saunders/K. Gronek
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
A. Dibling/N. Dibling
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Smaciarz/L. Bunker
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
K. Pamulapati/S. Boehm
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
A. Kopald/A. Hallstrom
|
|
|||
Dayton Boat Club (B) |
K. Alexander/N. Miller
|
|
|||
Des Moines Rowing Club (B) |
M. Smith/S. Stewart
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (B) |
I. Oosse/W. Wodek
|
|
|||
Toledo Rowing Club (B) |
G. Rotman/M. Mies
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (B) |
H. White/R. Howell
|
|
|||
Des Moines Rowing Club (C) |
G. Pendleton/L. Davis
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (C) |
A. Corriere/M. Gilbert
|
|
|||
10 | 10:15 AM | MM 2- | Mens Masters 2- | 6 |
|
11 | 10:23 AM | MX N/R 8+ | Mixed Novice/Rec 8+ | 5 |
|
12 | 10:31 AM | MO 1x | Mens Open 1x | 12 |
|
13 | 10:51 AM | WO 1x | Womens Open 1x- Row Kraft Cup | 9 |
|
14 | 11:06 AM | MX M 8+ | Mixed Masters 8+ | 6 |
|
15 | 11:14 AM | WO 4+ | Womens Open 4+ | 8 |
|
Bay City Rowing Club (A) |
L. Foiles/A. Sieggreen/C. Graham-Banes/L. Smit/J. Hagan (Cox)
|
|
|||
Cleveland Rowing Foundation (A) |
A. Yingling/S. Miller/K. Bush/M. Porter/N. Tirey (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
M. Weizman/G. Blust/C. Sutton/A. Trimbach/M. McDonald (Cox)
|
|
|||
Grand Valley State University Rowing Club (A) |
M. Frank/E. Greve/E. Gilbert/J. Hasenau/D. Mollan (Cox)
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
C. Brahm/P. Spiller/E. Eichorst/S. Megnin/K. Schmidt (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Mies/M. Smaciarz/G. Rotman/L. Bunker/C. Kemper (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
C. Hundley/A. Kelley/K. Pamulapati/F. Kirk/A. Carriero (Cox)
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
B. Olsen/M. Maloy/L. Akey/R. Howell/H. White (Cox)
|
|
|||
16 | 11:26 AM | MO 4+ | Mens Open 4+ Holland Bowl Mill Cup | 9 |
|
Cleveland Rowing Foundation (A) |
B. Pignitzky/G. Fox/J. Pacholski/W. Fistek/M. Sommer (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
C. Allen/C. Fettig/J. Edwards/P. Sage/E. Miller (Cox)
|
|
|||
Grand Valley State University Rowing Club (A) |
N. Lasky/M. Collins/J. Spiess/B. Norrix/D. Mollan (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
M. Rustia/S. GARCIA/B. MacBride/W. Panitch/W. Harrison (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
C. Neihoff/J. Saenz/J. Janssen/B. Pawlowski/A. ZIEMBA (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Steigauf/B. Schwallie/S. Parsons/A. Dake/C. Kemper (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
A. Hjelle/A. Shisha/K. Morgan/R. Hervey/W. Gray (Cox)
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
R. Cantrell/C. Smith/N. Hays/J. Stone/H. Hendricks (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
D. Biolchini/A. Gentry/R. Hiner/D. Jensen/K. Cloud (Cox)
|
|
|||
17 | 11:38 AM | M N/R 4+ | Mens Novice/Rec 4+ | 3 |
|
18 | 11:42 AM | Inclusive PD or ID 2x | 5 |
||
break | 12:00 PM | LUNCH | |||
19 | 1:00 PM | MxO 2x | Mixed Open 2x Terra Firma Indoor Rowing Cup | 18 |
|
20 | 1:24 PM | M HS 4+ | Mens HS 4+ Michigan Diabetes Research Center Cup | 12 |
|
Central Ohio Rowing (A) |
|
||||
Cleveland Rowing Foundation (A) |
C. Wendt/L. Burns/E. Coyne/C. Snyder/S. McNamara (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Lee/D. Smith/A. Diaz/C. Fettig/L. Dufty (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
R. Schulte/N. Zochowski/G. Fingar-Myers/J. Wing/W. Harrison (Cox)
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
T. Morrison/E. Szumera/W. Sahs/E. Slocum/A. Swartzmiller (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Steigauf/B. Schwallie/S. Parsons/A. Dake/M. Murphy (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
G. Gilliom/S. Friedman/W. Root/A. Goldman/A. Hjelle (Cox)
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
O. Page/L. Farmer/B. Rinvelt/J. Joyce/H. Hendricks (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (B) |
E. Magley/M. Vrooman/D. Durocher/T. Kovarik/J. Edwards (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
T. Sindone/A. Briegel/M. Uludag/A. Ruiter-Feenstra/M. Rustia (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (B) |
J. Diehl/C. Mlcek/C. Pharis/L. Williams/C. Kemper (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
P. Johanni/M. Giammar/A. Martin/B. Skidmore/A. Scherl (Cox)
|
|
|||
21 | 1:40 PM | WM 2- | Womens Masters 2- | 3 |
|
22 | 1:44 PM | W HS 8+ | Womens HS 8+ Dr. Danni Bennett Cup | 7 |
|
23 | 1:56 PM | W N/R 4+ | Womens Novice/Rec 4+ | 5 |
|
24 | 2:04 PM | MM 2x | Mens Masters 2x | 6 |
|
25 | 2:12 PM | MxO 4+ | Mixed Open 4+ | 8 |
|
26 | 2:24 PM | W HS 1x | Womens HS 1x | 12 |
|
27 | 2:44 PM | M HS 2x | Mens HS 2x | 15 |
|
Cleveland Rowing Foundation (A) |
E. Coyne/C. Snyder
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
P. Wittmann/N. Kaval
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
R. Schulte/N. Zochowski
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
T. Morrison/E. Szumera
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
J. Janda/G. Cicci/
|
|
|||
Spring Lake Crew Club, Inc. (A) |
H. Lohman/L. Addison/
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
A. Dake/N. Celestino
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
B. Skidmore/M. Giammar
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
A. Broughton/A. Leyland
|
|
|||
Dayton Boat Club (B) |
R. Repasy/B. Taylor
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
A. Briegel/J. Wing
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (B) |
P. Middleton/N. Force
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (C) |
B. MacBride/S. GARCIA
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (C) |
Z. Dingman/P. Nemecek
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (D) |
M. Rustia/W. Panitch
|
|
|||
28 | 3:04 PM | Mens and Womens Adaptive 1x | 2 |
||
break | 3:15 PM | High Tea | |||
29 | 3:30 PM | MM 4+ | Mens Masters 4+ | 9 |
|
30 | 3:42 PM | WO2x | Womens Open 2x | 6 |
|
31 | 3:50 PM | MO 2x | Mens Open 2x | 9 |
|
Cincinnati Rowing Club (A) |
J. Linginfelter/G. BEGLEN
|
|
|||
Cleveland Rowing Foundation (A) |
M. Houser/W. Fistek
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
P. McSharar/B. Boehm
|
|
|||
Composite: Greater Columbus, Unaff. (USA) (A) |
t. pavlo/r. briggs
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
M. Uludag/A. Ruiter-Feenstra
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
R. Cantrell/N. Hays
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
T. Cardanha/A. Pappas/
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (B) |
J. Jakubowski/C. Blanchet/
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (C) |
J. charette/D. Jensen/
|
|
|||
32 | 4:02 PM | WM 8+ | Womens Masters 8+ Merrill Lynch Cup | 6 |
|
33 | 4:10 PM | MixHS8+ | Mixed HS 8+ | 6 |
|
Central Ohio Rowing (A) |
|
||||
Cleveland Rowing Foundation (A) |
B. Castro/P. Henderson/J. Lally/F. Dale/K. Hahnenberg/A. Yingling/S. Bertman/L. Dale/M. Sommer (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
E. Waldspurger/N. Kaval/J. Hummel/K. Alexander/B. Taylor/L. Lyons/A. Sholiton/N. Miller/L. Groll (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
E. Magley/M. Vrooman/A. Diaz/L. Dufty/A. Cook/E. Vry/C. Park/C. Allen/E. Miller (Cox)
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
L. Breederland/K. Gronek/T. Morrison/E. Szumera/L. Fleis/J. Boutwell/A. Breederland/E. Slocum/W. Wodek (Cox)
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
C. Plotner/A. Kopald/S. Keating/S. Soluk/J. Madrid/O. Page/B. Rinvelt/J. Joyce/K. Hayami (Cox)
|
|
|||
34 | 4:18 PM | MO8+ | Mens Open 8+ | 6 |
|
Cleveland Rowing Foundation (A) |
B. Pignitzky/I. Thompson/E. Coyne/J. Pacholski/M. Houser/G. Fox/C. Wendt/L. Burns/S. McNamara (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
A. Diaz/C. Fettig/J. Edwards/A. Kuzee/P. Sage/L. Dufty/D. Zawodny/D. Durocher/E. Miller (Cox)
|
|
|||
Grand Valley State University Rowing Club (A) |
N. Lasky/M. Collins/J. Spiess/B. Norrix/J. Jones/B. Williams/E. Rieth/C. Johnson/D. Mollan (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
S. Parsons/B. Schwallie/M. Steigauf/J. Diehl/C. Pharis/C. Mlcek/D. Eidi/D. Fankhauser/C. Kemper (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
|
||||
Washtenaw Rowing Center (A) |
J. Joyce/J. Stone/B. Rinvelt/P. Nemecek/A. Leyland/A. Moran/E. Purcell/V. Thacker/H. Hendricks (Cox)
|
|
|||
35 | 4:26 PM | Mixed Open 4x | 9 |
||
Cleveland Rowing Foundation (A) |
N. Taylor/S. Miller/K. Bush/L. Dale
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
P. Wittmann/R. Repasy/I. Haueter/E. Muir
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
K. Dailey/C. Borgialli/R. Kirchhoff/M. Graham/
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Lee/L. Vanderlaan/B. Gair/J. Hoard
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
G. Fullerton/C. Kochanek/C. Koeneman/N. Arrato
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (A) |
M. Tolson/J. Gardiner/T. Morrison/K. Gronek
|
|
|||
Ohio State University Crew (A) |
J. McGwire/B. Brown/K. Hallof/R. Bushman
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
A. Mancuso/C. Plotner/A. Broughton/C. Smith
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club (B) |
N. Heitman/E. Zehender/A. Barbas/D. Cram
|
|
|||
36 | 4:38 PM | Womens Open 8+ | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change