Michigan Club Invitational Regatta

  • Jul 28, 2018
  • sprint
  • Argo Pond
  • Ann Arbor, MI (USA)
  • Hosted By Ann Arbor Rowing Club
  • 2018 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 28, 2018
NOTE Times indicate the expected start of the first flight in each event.
Many events are multiple flights. 5min centers 1x, 2-; 4min all others
0
There are no heats. The fastest times recorded
from all flights determine the placement in the event.
break 7:00 AM Coach/Coxswain Meeting
1 7:45 AM WM1x Womens Masters 1x
9
2 8:00 AM MM1x Mens Masters 1x Kate Bosher Cup
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Polasky
0.0 (28)
    Berry Hill Boat Club (A)
M. Raisky
27.2 (60)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Lasater
36.1 (65)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Kochanek
18.2 (54)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
E. Zehender
15.6 (52)
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
42.0 (68)
    Unaffiliated (USA) (A)
g. upshur
34.2 (64)
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Donoho
27.2 (60)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
J. Montie
50.6 (72)
    Lake Leelanau Rowing Club (B)
J. Carter
30.6 (62)
    Detroit Boat Club (C)
A. Stanovoy
9.0 (46)
    Lake Leelanau Rowing Club (C)
M. Joppich
13.2 (50)
3 8:20 AM WHS4+ Womens HS 4+ American Diabetes Association Cup
14
4 8:40 AM MensHS8+ Mens HS 8+
6
5 8:48 AM MM8+ Mens Masters 8+
6
6 8:56 AM WM2x Womens Masters 2x
6
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
23.5 (60)
    Detroit Boat Club (A)
H. Kargula/K. Rossi
4.2 (41)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Trierweiler/S. Walczewski
1.1 (34)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Koeneman/S. Linn
3.7 (40)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
M. Tolson/M. Dow
11.4 (50)
    Wyandotte Boat Club (A)
C. Sutka/M. Jakubowski/
2.2 (37)
7 9:04 AM WM4+ Womens Masters 4+ AARC Presidential Cup
9
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Janusz/M. Thurgate/M. Leonard/K. Cook/N. Cook (Cox)
10.5 (49)
    Detroit Boat Club (A)
H. Ferree/L. Taylor/C. Emerson/J. Mack/G. Manchester (Cox)
7.8 (46)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Olson/B. Wyslouzil/d. martin/N. Arrato/V. Hammond (Cox)
12.4 (51)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Iffert/S. Stone/T. Barta/L. Hess/K. Schmidt (Cox)
14.6 (53)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
S. Scott/C. Schaefer-Hills/M. Hawley/T. Lutes/M. Tolson (Cox)
9.5 (48)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
C. Cress/S. Harrell/R. Menezes/K. Roberts/A. Papp (Cox)
10.5 (49)
    Westerville Rowing Club (B)
S. Clark/E. Kreiman/P. Myer/A. Sobiech/B. Binnig (Cox)
4.9 (42)
    Westerville Rowing Club (C)
S. Garcia/L. Reese/J. Vines/H. Roy/S. Clark (Cox)
13.5 (52)
    Westerville Rowing Club (C)
S. Garcia/L. Reese/J. Vines/H. Roy/B. Coffey (Cox)
13.5 (52)
break 9:16 AM Morning Respite
8 9:31 AM M HS 1x Mens HS 1x
12
9 9:51 AM W HS 2x Womens HS 2x
18
10 10:15 AM MM 2- Mens Masters 2-
6
    Detroit Boat Club (A)
R. Roby/m. Dezsi
1.2 (34)
    Composite: Greater Columbus, Upper Arlington (A)
P. Johanni/A. Johanni
1.2 (34)
    Ohio State University Crew (A)
R. Buddie/B. Brown
0.0 (19)
    Orchard Lake St. Mary's Crew (A)
J. DeSana/C. DeMartinis/
0.0 (17)
    Washtenaw Rowing Center (A)
O. Page/L. Farmer
0.0 (18)
    Washtenaw Rowing Center (B)
E. Purcell/J. Stone
0.0 (18)
11 10:23 AM MX N/R 8+ Mixed Novice/Rec 8+
5
12 10:31 AM MO 1x Mens Open 1x
12
13 10:51 AM WO 1x Womens Open 1x- Row Kraft Cup
9
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts
 
    Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A)
E. Chmelovski
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Hallof
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
J. Sage
 
    Ohio State University Crew (A)
R. Bushman
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
H. Ross
 
    Wyandotte Boat Club (A)
C. Sutka/
 
    Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (B)
J. Harris
 
    Washtenaw Rowing Center (B)
S. Okeke
 
14 11:06 AM MX M 8+ Mixed Masters 8+
6
    Detroit Boat Club (A)
A. Carson/M. Wattai/J. Porvin/L. Cox/R. Jones/S. Ziemba/K. Rossi/H. Kargula/Z. Wiese (Cox)
13.5 (53)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Katt/J. Schafer/G. Momber/G. Ya/J. Lemmenes/S. Lasater/G. Raymer/J. Bennett/R. Mier (Cox)
15.7 (55)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Jackson/L. Olson/A. Johanni/C. Kochanek/G. Fullerton/V. Hammond/C. Koeneman/N. Arrato/A. Papp (Cox)
10.6 (50)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Iffert/S. Stone/T. Cordes/M. Robinson/T. Barta/L. bechtel/D. Hoyniak/L. Hess/K. Kavanagh (Cox)
19.2 (58)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
M. Tolson/M. Joppich/A. Wascher/E. Zehender/J. Gardiner/J. Carter/M. Dow/B. Barbas/W. Wodek (Cox)
11.5 (51)
    Westerville Rowing Club (A)
K. Mott/T. Scholten/B. Coffey/R. Jochems/L. Gibson/M. Parker/S. Zoellner/S. Clark/B. Binnig (Cox)
3.4 (40)
15 11:14 AM WO 4+ Womens Open 4+
8
16 11:26 AM MO 4+ Mens Open 4+ Holland Bowl Mill Cup
9
17 11:38 AM M N/R 4+ Mens Novice/Rec 4+
3
18 11:42 AM Inclusive PD or ID 2x
5
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Manees/W. Arts
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
A. Zanko/G. Fullerton
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Miller/E. Saunders
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. parp/J. Stahr
 
    Lake Leelanau Rowing Club (B)
M. Hollands/J. Gardiner
 
break 12:00 PM LUNCH
19 1:00 PM MxO 2x Mixed Open 2x Terra Firma Indoor Rowing Cup
18
20 1:24 PM M HS 4+ Mens HS 4+ Michigan Diabetes Research Center Cup
12
21 1:40 PM WM 2- Womens Masters 2-
3
22 1:44 PM W HS 8+ Womens HS 8+ Dr. Danni Bennett Cup
7
23 1:56 PM W N/R 4+ Womens Novice/Rec 4+
5
24 2:04 PM MM 2x Mens Masters 2x
6
25 2:12 PM MxO 4+ Mixed Open 4+
8
    Bay City Rowing Club (A)
C. Kadleck/D. Schwab/L. Foiles/L. Brehm/J. Hagan (Cox)
 
    Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A)
N. Erickson/E. Peters/E. Chmelovski/J. Harris/G. Thomas (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
G. Fullerton/C. Kochanek/B. Wyslouzil/d. martin/A. Papp (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
L. Helms/S. helms/t. cappaert/J. Klochko/K. Kavanagh (Cox)
 
    Ohio State University Crew (A)
J. McGwire/B. Brown/R. Bushman/K. Hallof/E. Laver (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
G. Gilliom/A. Martin/C. Hundley/F. Kirk/A. Scherl (Cox)
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
M. Faucher/J. Famurewa/L. Beemer/R. Cantrell/H. Ross (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (B)
D. Buchanan/D. Visser/S. Walczewski/B. Pline/R. Mier (Cox)
 
26 2:24 PM W HS 1x Womens HS 1x
12
27 2:44 PM M HS 2x Mens HS 2x
15
28 3:04 PM Mens and Womens Adaptive 1x
2
    Ann Arbor Rowing Club
K. Barrett-Huff
 
    Greater Columbus Rowing Association
K. Jackson
 
break 3:15 PM High Tea
29 3:30 PM MM 4+ Mens Masters 4+
9
30 3:42 PM WO2x Womens Open 2x
6
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Hallof/R. Bushman
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
J. Sage/M. Tolson
 
    Perrysburg Rowing Club (A)
A. Dibling/N. Dibling
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
A. Corriere/M. Gilbert
 
    Washtenaw Rowing Center (B)
S. Keating/K. Black
 
    Washtenaw Rowing Center (C)
H. Ross/A. Mancuso
 
31 3:50 PM MO 2x Mens Open 2x
9
    Cincinnati Rowing Club (A)
J. Linginfelter/G. BEGLEN
 
    Cleveland Rowing Foundation (A)
M. Houser/W. Fistek
 
    Dayton Boat Club (A)
P. McSharar/B. Boehm
 
    Composite: Greater Columbus, Unaff. (USA) (A)
t. pavlo/r. briggs
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
M. Uludag/A. Ruiter-Feenstra
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
R. Cantrell/N. Hays
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Cardanha/A. Pappas/
 
    Wyandotte Boat Club (B)
J. Jakubowski/C. Blanchet/
 
    Wyandotte Boat Club (C)
J. charette/D. Jensen/
 
32 4:02 PM WM 8+ Womens Masters 8+ Merrill Lynch Cup
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Hutton/J. Osterwisch/E. Psarouthakis/J. Conn/K. Kopchitz/J. Casler/E. Armstrong/B. Green/E. Hendricks (Cox)
11.5 (51)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Katt/B. Pline/l. johnson/J. Trierweiler/S. Walczewski/E. Embick/G. Raymer/J. Bennett/R. Mier (Cox)
5.8 (44)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
N. Arrato/J. Jackson/C. Cress/C. Koeneman/R. Menezes/K. Roberts/B. Wyslouzil/S. Harrell/A. Papp (Cox)
8.0 (47)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Iffert/L. Hess/T. Barta/S. Stone/C. Brahm/J. Klochko/L. Helms/P. Spiller/K. Schmidt (Cox)
8.8 (48)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
D. Fort/B. Barbas/S. O'Connor/A. Wascher/M. Dow/M. Hawley/S. Scott/C. Schaefer-Hills/A. Swartzmiller (Cox)
5.1 (43)
    Westerville Rowing Club (A)
M. Parker/L. Gibson/E. Kreiman/S. Moran/S. Zoellner/P. Myer/A. Sobiech/S. Clark/K. Cloud (Cox)
4.5 (42)
33 4:10 PM MixHS8+ Mixed HS 8+
6
34 4:18 PM MO8+ Mens Open 8+
6
35 4:26 PM Mixed Open 4x
9
    Cleveland Rowing Foundation (A)
N. Taylor/S. Miller/K. Bush/L. Dale
 
    Dayton Boat Club (A)
P. Wittmann/R. Repasy/I. Haueter/E. Muir
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
K. Dailey/C. Borgialli/R. Kirchhoff/M. Graham/
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Lee/L. Vanderlaan/B. Gair/J. Hoard
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
G. Fullerton/C. Kochanek/C. Koeneman/N. Arrato
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
M. Tolson/J. Gardiner/T. Morrison/K. Gronek
 
    Ohio State University Crew (A)
J. McGwire/B. Brown/K. Hallof/R. Bushman
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
A. Mancuso/C. Plotner/A. Broughton/C. Smith
 
    Lake Leelanau Rowing Club (B)
N. Heitman/E. Zehender/A. Barbas/D. Cram
 
36 4:38 PM Womens Open 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change