Michigan Club Invitational Regatta

  • Jul 28, 2018
  • sprint
  • Argo Pond
  • Ann Arbor, MI (USA)
  • Hosted By Ann Arbor Rowing Club
  • 2018 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 28, 2018
NOTE Times indicate the expected start of the first flight in each event.
Many events are multiple flights. 5min centers 1x, 2-; 4min all others
0
There are no heats. The fastest times recorded
from all flights determine the placement in the event.
break 7:00 AM Coach/Coxswain Meeting
1 7:45 AM WM1x Womens Masters 1x
9
2 8:00 AM MM1x Mens Masters 1x Kate Bosher Cup
12
3 8:20 AM WHS4+ Womens HS 4+ American Diabetes Association Cup
14
4 8:40 AM MensHS8+ Mens HS 8+
6
5 8:48 AM MM8+ Mens Masters 8+
6
6 8:56 AM WM2x Womens Masters 2x
6
7 9:04 AM WM4+ Womens Masters 4+ AARC Presidential Cup
9
break 9:16 AM Morning Respite
8 9:31 AM M HS 1x Mens HS 1x
12
9 9:51 AM W HS 2x Womens HS 2x
18
10 10:15 AM MM 2- Mens Masters 2-
6
11 10:23 AM MX N/R 8+ Mixed Novice/Rec 8+
5
    Bay City Rowing Club (A)
C. Kadleck/D. Schwab/C. Graham-Banes/L. Brehm/T. Sosnofsky/K. Lanza/J. Hagan/L. Watters/A. Sieggreen (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
E. Malik/J. Trierweiler/J. Wells/T. Janiak/Z. Wiese/S. Nemeh/G. Manchester/M. Packer/C. Nemeh (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
R. Johnson/J. Pipp/R. Lemmenes/S. Williams/J. Hibler/D. Morrison/J. Smart/J. DeGroot/J. Hibner (Cox)
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
I. Baumann/k. hornburg/B. O'Connor/w. sahs/D. Cram/e. ellis/P. Cabbage/J. Boutwell/E. Vyas (Cox)
 
    Bay City Rowing Club (B)
A. Jensen/A. Kuch/S. Willertz/N. Nichols/L. Smit/S. Reinhardt/S. Pennex/P. Daskam/L. Foiles (Cox)
 
12 10:31 AM MO 1x Mens Open 1x
12
13 10:51 AM WO 1x Womens Open 1x- Row Kraft Cup
9
14 11:06 AM MX M 8+ Mixed Masters 8+
6
15 11:14 AM WO 4+ Womens Open 4+
8
    Bay City Rowing Club (A)
L. Foiles/A. Sieggreen/C. Graham-Banes/L. Smit/J. Hagan (Cox)
 
    Cleveland Rowing Foundation (A)
A. Yingling/S. Miller/K. Bush/M. Porter/N. Tirey (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
M. Weizman/G. Blust/C. Sutton/A. Trimbach/M. McDonald (Cox)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
M. Frank/E. Greve/E. Gilbert/J. Hasenau/D. Mollan (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
C. Brahm/P. Spiller/E. Eichorst/S. Megnin/K. Schmidt (Cox)
 
    Toledo Rowing Club (A)
M. Mies/M. Smaciarz/G. Rotman/L. Bunker/C. Kemper (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Hundley/A. Kelley/K. Pamulapati/F. Kirk/A. Carriero (Cox)
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
B. Olsen/M. Maloy/L. Akey/R. Howell/H. White (Cox)
 
16 11:26 AM MO 4+ Mens Open 4+ Holland Bowl Mill Cup
9
17 11:38 AM M N/R 4+ Mens Novice/Rec 4+
3
18 11:42 AM Inclusive PD or ID 2x
5
break 12:00 PM LUNCH
19 1:00 PM MxO 2x Mixed Open 2x Terra Firma Indoor Rowing Cup
18
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Allen/j. heaslip
 
    Bay City Rowing Club (A)
C. Kadleck/a. Selke
 
    Berry Hill Boat Club (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Dayton Boat Club (A)
E. Waldspurger/N. Kaval
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
E. Embick/j. pipp
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Klochko/t. cappaert
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
J. Sage/G. Ssemambo
 
    Ohio State University Crew (A)
B. Brown/K. Hallof
 
    Riddle Point Rowing Association (A)
J. Sanchez/M. Waddle
 
    Composite: Rockford, DWRA Detroit (A)
R. Anderson/R. Kirchhoff
 
    Toledo Rowing Club (A)
M. Mies/N. Celestino
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
L. Beemer/J. Famurewa
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Jakubowski/M. Jakubowski/
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Hudson/M. Myers
 
    Lake Leelanau Rowing Club (B)
J. Gardiner/S. O'Connor
 
    Ohio State University Crew (B)
J. McGwire/R. Bushman
 
    Washtenaw Rowing Center (B)
R. Cantrell/M. Faucher
 
    Wyandotte Boat Club (B)
A. Pappas/C. Sutka/
 
20 1:24 PM M HS 4+ Mens HS 4+ Michigan Diabetes Research Center Cup
12
21 1:40 PM WM 2- Womens Masters 2-
3
22 1:44 PM W HS 8+ Womens HS 8+ Dr. Danni Bennett Cup
7
23 1:56 PM W N/R 4+ Womens Novice/Rec 4+
5
    Bay City Rowing Club (A)
A. Jensen/A. Kuch/M. Klein/S. suchodolski/P. Daskam (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
G. Manchester/M. Packer/C. Emerson/J. Mack/C. Nemeh (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
R. Lemmenes/J. DeGroot/J. MARTIN/S. Williams/J. Hibler (Cox)
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
A. Swartzmiller/C. Sato/A. Masiewicz/e. ellis/E. Vyas (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
S. Garcia/L. Reese/J. Vines/H. Roy/S. Clark (Cox)
 
24 2:04 PM MM 2x Mens Masters 2x
6
25 2:12 PM MxO 4+ Mixed Open 4+
8
    Bay City Rowing Club (A)
C. Kadleck/D. Schwab/L. Foiles/L. Brehm/J. Hagan (Cox)
 
    Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A)
N. Erickson/E. Peters/E. Chmelovski/J. Harris/G. Thomas (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
G. Fullerton/C. Kochanek/B. Wyslouzil/d. martin/A. Papp (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
L. Helms/S. helms/t. cappaert/J. Klochko/K. Kavanagh (Cox)
 
    Ohio State University Crew (A)
J. McGwire/B. Brown/R. Bushman/K. Hallof/E. Laver (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
G. Gilliom/A. Martin/C. Hundley/F. Kirk/A. Scherl (Cox)
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
M. Faucher/J. Famurewa/L. Beemer/R. Cantrell/H. Ross (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (B)
D. Buchanan/D. Visser/S. Walczewski/B. Pline/R. Mier (Cox)
 
26 2:24 PM W HS 1x Womens HS 1x
12
27 2:44 PM M HS 2x Mens HS 2x
15
28 3:04 PM Mens and Womens Adaptive 1x
2
break 3:15 PM High Tea
29 3:30 PM MM 4+ Mens Masters 4+
9
30 3:42 PM WO2x Womens Open 2x
6
31 3:50 PM MO 2x Mens Open 2x
9
32 4:02 PM WM 8+ Womens Masters 8+ Merrill Lynch Cup
6
33 4:10 PM MixHS8+ Mixed HS 8+
6
34 4:18 PM MO8+ Mens Open 8+
6
35 4:26 PM Mixed Open 4x
9
36 4:38 PM Womens Open 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change