Quaker City Masters Regatta
- Aug 4, 2018
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Fairmount Rowing Association
- 2018 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, August 4, 2018 | |||||
1 | Mens A-H 2- | 11 |
|||
2 | Mens Rec 1x | 3 |
|||
3 | Womens Rec 1x | 0 |
|||
4 | Womens D-H 8+ | 9 |
|||
5 | Mens A-C 1x | 13 |
|||
6 | Womens A-C 1x | 9 |
|||
7 | Mens D-H 8+ | 2 |
|||
8 | Mens D-H 1x | 26 |
|||
Bachelors Barge Club |
M. Levy
|
55.2 (74)
|
|||
Cooper Rowing Club |
E. Peterson
|
30.6 (62)
|
|||
Cooper Rowing Club |
C. Haines
|
13.2 (50)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
S. Platt
|
25.6 (59)
|
|||
GMS Rowing Center |
M. Verlin
|
40.0 (67)
|
|||
Malta Boat Club |
J. Cutler
|
14.4 (51)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
C. Johnston
|
15.6 (52)
|
|||
New Haven Rowing Club |
P. Becker/
|
34.2 (64)
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
G. Houlihan
|
28.9 (61)
|
|||
Pennsylvania Barge Club |
M. Malone
|
27.2 (60)
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
P. Jewell
|
32.4 (63)
|
|||
Royal Hong Kong Yacht Club |
M. Welles
|
24.0 (58)
|
|||
Sagamore Rowing Association |
T. Ryan
|
42.0 (68)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
D. Utter
|
21.0 (56)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
R. Hill
|
21.0 (56)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
A. Albanir
|
13.2 (50)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
D. Gallagher
|
15.6 (52)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Miros
|
25.6 (59)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
H. Killen
|
57.6 (75)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
D. Kacala/
|
50.6 (72)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Cantrill/
|
52.9 (73)
|
|||
Union Boat Club |
A. Adam
|
9.0 (46)
|
|||
University Barge Club |
B. McLelland
|
18.2 (54)
|
|||
University Barge Club |
H. Bodek
|
34.2 (64)
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Vreugdenhil
|
44.1 (69)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
S. West
|
14.4 (51)
|
|||
9 | Womens D-H 1x | 12 |
|||
10 | Womens Ltwt A-H 1x | 4 |
|||
11 | Womens A-C 8+ | 3 |
|||
12 | Mens A-C 8+ | 3 |
|||
13 | Mens Ltwt A-H 1x | 8 |
|||
14 | Womens D-H 4+ | 9 |
|||
15 | Mens D-H 4+ | 6 |
|||
16 | Mixed A-H 4x | 13 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
D. Baugh/P. Read/B. Ritzel/J. Koch
|
5.8 (44)
|
|||
Composite: Pennsylvania Barge Club, PCRA, University Barge (A) |
C. Windeknecht/L. Stirton Aust/D. Eringis/M. Daemen/
|
20.5 (59)
|
|||
Susquehanna Rowing Association (A) |
C. TAMA-TROUTMAN/M. Tama/D. Kehr/B. Herring
|
20.5 (59)
|
|||
Composite: Undine, Malta (A) |
A. Preetam/J. Cutler/M. Hilton/J. Mussio
|
8.0 (47)
|
|||
Union Boat Club (A) |
C. Davies/A. Adam/C. Sheehan/B. Mannino
|
4.5 (42)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
J. Greenfield/B. Wescott/N. Dormans/E. Mair
|
10.6 (50)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
A. Smith/J. Curran/S. Songer/J. McAlear
|
2.4 (38)
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
C. Bracken/J. Sutor/M. Konopka/T. Kowalik
|
9.7 (49)
|
|||
Composite: Susquehanna Rowing Association, Whitemarsh Boat Club (B) |
D. Kaess/L. Lehane/L. Roberts/J. Noonan
|
0.3 (31)
|
|||
Composite: Vesper, University Barge (B) |
M. Zisling/E. Normoyle/J. Alderson/T. Barron
|
18.0 (57)
|
|||
Fairmount Rowing Association (C) |
E. Villanueva/A. Kuvik/M. Murray/T. McLaughlin
|
8.8 (48)
|
|||
Composite: Vesper, Harveys Lake (C) |
V. Jones/M. Grudzien/R. Fredericks/E. McCormick
|
0.0 (27)
|
|||
Composite: Fairmount, Whitemarsh Boat Club (D) |
P. Burke/M. Martin/M. Quinn/M. Grady
|
0.7 (33)
|
|||
17 | Mixed A-C 2x | 8 |
|||
18 | Mixed D-H 2x | 8 |
|||
Cooper Rowing Club (A) |
M. Torosian/E. Peterson
|
22.1 (59)
|
|||
East Arm Rowing Club (A) |
K. Glover/R. Wagner
|
18.2 (56)
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
P. Becker/H. Friel/
|
22.1 (59)
|
|||
Composite: Philadelphia Girls, Malta (A) |
T. Trocky/T. Savard
|
25.0 (61)
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. (A) |
P. Jewell/S. Reid
|
26.5 (62)
|
|||
Row New York (A) |
H. Callahan/D. Greenberg
|
14.6 (53)
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
E. Ryan/T. Ryan
|
32.9 (66)
|
|||
Row New York (B) |
M. McCaffrey/P. Armstrong
|
36.3 (68)
|
|||
19 | Mens Ltwt A-H 4x | 0 |
|||
20 | Womens Ltwt A-H 4x | 1 |
|||
21 | Corporate Challenge 8+ | 2 |
|||
40 | Adaptive 2x | 2 |
|||
22 | Father/Son 2x | 3 |
|||
23 | Parent/Child 2x | 8 |
|||
24 | Womens D-H 4x | 9 |
|||
25 | Mens D-H 4x | 11 |
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
J. Sonzogni/S. Jonik,/R. Galli/J. Willemin/
|
32.0 (67)
|
|||
Malta Boat Club (A) |
T. Trocky/G. Doyle/C. Patterson/J. Cutler
|
18.0 (57)
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
I. Duthie/S. Lathers/M. Broder/C. Gamble
|
21.8 (60)
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
G. Houlihan/M. Verlin/R. Constable/D. Sesler
|
21.8 (60)
|
|||
Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A) |
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen/
|
18.0 (57)
|
|||
Composite: University Barge, RHKYC (A) |
J. Alderson/T. Barron/M. Welles/C. Seybolt
|
18.0 (57)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
S. West/J. Curran/J. Voss/M. Allen
|
21.8 (60)
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
D. Baugh/T. Sibson/J. Krajewski/T. Toland
|
19.2 (58)
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
D. Hughes/R. Katzenstein/M. Durand/G. Lewis
|
28.9 (65)
|
|||
Fairmount Rowing Association (C) |
E. Scacchitti Jr./E. Villanueva/S. Kowalik/T. McLaughlin
|
10.6 (50)
|
|||
Composite: Fairmount, Penn AC, University (H) |
A. Cook/D. Krmpotich/T. Nash/R. Sargent
|
40.5 (72)
|
|||
26 | Womens A-H 2- | 6 |
|||
27 | Womens A-C 2x | 12 |
|||
28 | Mens A-C 4x | 7 |
|||
29 | Mixed A-H 4+ | 7 |
|||
30 | Womens D-H 2x | 12 |
|||
31 | Mens D-H 2x | 19 |
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
R. Biddle/W. Dyott
|
28.0 (63)
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
M. Zagar/M. Levy
|
15.8 (54)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
G. Ahrens/J. Oliver
|
36.3 (68)
|
|||
Malta Boat Club (A) |
T. Trocky/J. Cutler
|
16.9 (55)
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
P. Becker/I. Duthie/
|
34.6 (67)
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
M. Verlin/G. Houlihan
|
29.6 (64)
|
|||
Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A) |
K. Wobeser/M. Malone
|
15.8 (54)
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
J. Ferreira/T. Ryan
|
15.8 (54)
|
|||
Composite: Saugatuck, Swan Creek RC (A) |
R. Hill/D. Utter
|
18.2 (56)
|
|||
Susquehanna Rowing Association (A) |
D. Martin/B. Herring
|
23.5 (60)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
J. Cantrill/D. Kacala/
|
43.7 (72)
|
|||
University Barge Club (A) |
B. Cody/P. Laskow
|
38.1 (69)
|
|||
Upper Merion Boat Club (A) |
T. Pietrzak/J. Grogan
|
26.5 (62)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
J. Curran/S. West
|
18.2 (56)
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
G. Lewis/M. Durand
|
36.3 (68)
|
|||
Pennsylvania Barge Club (B) |
C. Windeknecht/M. Daemen/
|
23.5 (60)
|
|||
University Barge Club (B) |
J. Alderson/T. Barron
|
19.4 (57)
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
J. Greenfield/B. Wescott
|
18.2 (56)
|
|||
Vesper Boat Club (D) |
D. Kremer/M. Kremer
|
36.3 (68)
|
|||
32 | Womens A-C 4x | 4 |
|||
33 | Mens A-C 4+ | 5 |
|||
34 | Womens A-C 4+ | 10 |
|||
35 | Mens A-C 2x | 7 |
|||
36 | Mens Ltwt A-H 2x | 3 |
|||
37 | Womens Ltwt A-H 2x | 3 |
|||
38 | Mixed A-H 8+ | 13 |
|||
39 | Mixed Masters 8+ (Octuple) | 3 |
|||
Composite: Philadelphia Girls, Vesper, Malta (A) |
T. Trocky/J. Cutler/C. Patterson/G. Doyle/T. Savard/A. James/E. Saint Clair/M. Hilton/I. Coxswain (Cox)
|
16.8 (56)
|
|||
Composite: Union, University Barge (A) |
L. Harwood/C. Davies/C. Sheehan/B. Mannino/A. Cook/K. Cook/D. Eringis/B. McLelland/J. Curtin (Cox)
|
8.0 (47)
|
|||
University Barge Club (A) |
J. Monaghan/B. OMalley/M. Fitzgibbons/P. Laskow/C. Cook/B. Spitz/D. Mullen/J. Paulosky/M. Stickley (Cox)
|
19.2 (58)
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change