Head of the Genesee

  • Hosted By Rochester Community inclusive Rowing
  • 2018 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 6, 2018
Meeting 8:45 AM Coach/Cox Meeting
Launch 9:10 AM First Launch
1 10:00 AM Mens Collegiate 4+
16
2 10:15 AM Womens Collegiate 4+
13
Break
0
3 11:55 AM Mens Collegiate 1V 8+
8
4 12:10 PM Mens Collegiate 2V/3V 8+
5
5 12:20 PM Womens Collegiate 1V 8+
9
6 12:35 PM Womens Collegiate 2V/3V 8+
6
7 12:50 PM Mens Collegiate Novice 8+
9
8 1:05 PM Womens Collegiate Novice 8+
13
9 1:25 PM Mixed Collegiate Alumni 8+
1
Sunday, October 7, 2018
Meeting 8:00 AM Coach/Cox Meeting
Launch 8:40 AM First Launch
10 9:35 AM Womens HS 1V 8+
10
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
K. Vealey/E. Kaderbeck/J. Cosgrove/E. Higgins/G. Sacco/S. ZONA/M. Meader/G. Haxton/K. Sullivan (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
W. Kingsley/i. zanen/M. Ferrer/K. Jander/H. Logue/D. Hoffstaetter/S. Cooke/e. zanen/s. stuhr (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    City Honors Crew (A)
A. Perez/R. Bartlett/C. Portman/E. Ferguson/A. Ilecki/S. Forgette/H. Cassata/M. Fuller/A. Kolaga (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
S. Kelleher/C. Wiberg/O. Quattrociocchi/S. Danesh/L. Burgoon/M. Anton/L. Loughran/E. Kingston/M. Plenge (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
J. McIntyre/C. Rogers/G. Dankanich/K. Librock/E. Hertz/B. Brouillard/M. Christy/P. Conrad/D. Gibbons (Cox)
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
M. Camplin/T. Chmay/K. Curtis-Masse/S. Oord/cunningham/C. Keith/K. Madsen/M. Hilmayer/A. Iacobaccio/L. Dudzik (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Deutsch/M. Mastrosimone/B. Daino/M. Lill/S. Thomas/S. Hentschke/R. Rightmyer/E. Daino/L. Sisson (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
B. Smeulders/L. Plotkin/J. O'Dell/K. Thomas/E. McCamant/J. Erb/S. Dotson/l. meath/E. Conant (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
11 Womens HS 1x
7
    Mount St. Mary Academy
I. Treanor
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
m. elson/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
E. Tremeer/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY)
O. Schaertl
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY)
M. Mitchell
 
    South Niagara Rowing Club
 
    South Niagara Rowing Club
 
12 Womens Open 1x
0
13 Womens Masters 1x
6
14 Womens Masters Ltwt 1x
0
15 Mens HS 1x
8
16 Mens Open 1x
4
17 Mens Masters 1x
13
18 Mens Masters Ltwt 1x
1
19 Mens Masters Veteran 1x
3
20 Mens HS 1V 4+
10
21 Mens HS 2V/3V 4+
11
22 Mens HS Ltwt 4+
6
23 Mens Masters 4+
7
24 Womens Masters 4+
5
25 Womens Masters 4x
3
26 Mens HS 4x
4
27 Womens HS 4x
6
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
K. Northrup/T. Martinez/L. Poland/J. Friedberg
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
C. Spira/C. Freedenberg/D. Severn/E. Jackson
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
C. Brown/S. Lugert/L. Woods/M. Dougherty
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
L. Nuccitelli/E. Leavens/S. Green/A. Iacobaccio
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
C. Mehlenbacher/J. Van Dyk/Y. Wang (Hart)/C. Nero/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
A. Weeks/R. Flynn/N. Laiosa/D. Minich
 
28 Womens HS Ltwt 8+
0
29 Womens HS 2V/3V 8+
12
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
I. Leonard/K. Mackey/E. Addy/A. Howley/E. Salomon/B. Hu/J. Clermont/S. Xu/S. Xin (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Schnupp/A. Vella/J. Smith/T. Olson/A. Santoleri/I. Martinelli/H. Sterrett/A. Perez/E. Aufderheide (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
T. Johnston/E. McNamara/A. Hertz/K. Zajac/G. Topolski/A. Slachciak/A. Bellanti/T. Conrad/K. Seibel (Cox)
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
L. Dudzik/E. Kulik/M. Wang/G. Kosuta/H. Girolametto/V. Wiggins/J. Paquin/K. Brettell/J. Natale (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
S. Trudeau/O. Antonelli/G. Hight/M. Monile/M. Lill/E. Magioncalda/M. Fornuto/E. Phelps/E. Garland (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
M. Vazquez/K. Morrell/A. Galante/C. Crane/N. Lehmann/r. saxena/A. Vazquez/K. Yan/K. Beck (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
S. Morreale/J. Zimmer/A. Stafford/z. jimenez/K. Jackson/K. Woods/A. Bestram/C. O'Leyar/H. Michaud (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (B)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
M. Gkourlias/M. Scherer/K. Sergeant/C. Welch/M. Fasano/A. Chase/D. Murray/E. Anania/E. Gardinier (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
V. Baum/I. Foti/S. Litterio/M. Hoare/T. McKenzie/R. Mantena/T. Crook/A. Chaturvedi/S. Sheeran (Cox)
 
    Pittsford Crew (C)
I. Privitere-Coats/G. Leone/A. d'Aprea/M. Golembiewski/J. Stornelli/H. Whitaker/A. Rienholtz/C. Raith/M. Marshall (Cox)
 
30 Mixed Open EXHB any size boat
2
31 Mixed Corporate Challenge 8+
4
Lunch Lunch Break
32 Mens HS 1V 8+
7
33 Womens HS 1V 4+
11
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
D. Severn/C. Freedenberg/C. Spira/J. Lipiarz/S. Lonas (Cox)
 
    Buffalo Seminary (A)
S. Bates/C. Murphy/E. Hammel/A. Casey/I. Finkbeiner (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Ferrer/D. Hoffstaetter/W. Kingsley/K. Jander/s. stuhr (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    City Honors Crew (A)
L. Lettieri/K. Connolly/K. Mahoney/M. Fuller/H. Murphy (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
S. Kelleher/C. Wiberg/L. Burgoon/M. Anton/M. Plenge (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
I. Treanor/C. Rogers/K. Librock/P. Conrad/D. Gibbons (Cox)
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
T. Chmay/K. Curtis-Masse/S. Oord/cunningham/K. Madsen/L. Dudzik (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
E. McAliney/M. McAliney/A. Zapata-Bermudez/F. Connolly/H. Tette (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
B. Smeulders/L. Plotkin/J. O'Dell/K. Thomas/C. DeLaney (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
E. McCamant/J. Erb/S. Dotson/l. meath/E. Conant (Cox)
 
34 Womens HS 2V/3V 4+
13
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
J. Cosgrove/K. Vealey/E. Kaderbeck/N. Redmond/N. Meyers (Cox)
 
    Buffalo Seminary (A)
R. Griffin/C. Pohlman/E. Maines/K. Nebbia/M. Schultz (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
I. Leonard/K. Mackey/C. Charnoky/A. de Boer/A. Moroni (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    City Honors Crew (A)
A. Perez/R. Bartlett/A. Ilecki/E. Ferguson/K. Hassett (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Schnupp/I. Martinelli/L. Loughran/A. Vella/E. Aufderheide (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
T. Johnston/K. Zajac/A. Hertz/A. Bellanti/A. Rosenecker (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
R. Rightmyer/S. Hentschke/M. Deutsch/M. Mastrosimone/E. Gardinier (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
A. Galante/C. Crane/T. McKenzie/M. Hoare/A. Cheema (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
A. Stafford/K. Jackson/J. Zimmer/A. Perez/H. Michaud (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
S. Thomas/M. Scherer/B. Daino/E. Daino/E. Garland (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
r. saxena/V. Baum/T. Crook/K. Yan/H. Bennett (Cox)
 
35 Womens HS Ltwt 4+
4
36 Mens HS 2x
9
37 Mens Masters 2x
10
38 Womens HS 2x
13
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
K. Northrup/J. Friedberg
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
C. Hack/M. Barilla
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
E. Leavens/L. Nuccitelli
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
N. Hare/G. Jansen/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
O. Schaertl/M. Mitchell
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (B)
Y. Wang (Hart)/C. Nero/
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
S. Trudeau/O. Antonelli
 
    South Niagara Rowing Club (B)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (C)
C. Mehlenbacher/E. Tremeer/
 
    South Niagara Rowing Club (C)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (D)
m. elson/E. Riley/
 
    South Niagara Rowing Club (D)
 
39 Womens Masters 2x
5
40 Mixed Masters 2x
0
41 Mens Masters 8+
6
42 Womens Masters 8+
9
43 Mens HS Ltwt 8+
1
44 Mens HS 2V/3V 8+
6
45 Womens Masters Novice 8+
1
Break Break to move start
46 Mens HS Novice 8+
8
47 Womens HS Novice 8+
8
    Buffalo Seminary (A)
C. Pohlman/M. Hartrich/L. Eno/C. Rath/R. Brown/M. Schultz/A. Daley/S. Abramowitz/G. Oddo (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
A. Wilson/S. Exantus/M. Abelson/E. Pellecer/E. Decatur/S. Earls/L. Essner/S. Trigueros Ufford/M. Braun (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
L. Brown/S. Hartman/K. Mahoney/D. Brinson/P. Lawton/M. Perez/C. Varney-Irlam/E. Sholly/E. Dotolo (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Hills/A. Drew/I. Graziose/E. Klice/K. Woods/v. Groysman/A. Schulta/C. O'Leyar/L. Krienke (Cox)
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
S. Green/E. Kulik/G. Kosuta/M. Hilmayer/C. Candeloro/H. Girolametto/J. Paquin/K. Brettell/L. Dudzik (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
P. Alaimo/E. Riggs/N. Picciotti/S. Anderson/J. Conner/k. stanley/M. BROWN/A. DeHaven/E. Anania (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
C. Fernandez/O. Norten/J. Roes/A. Li-Wu/P. Winkelbauer/T. Radogna/C. Meath/I. He/H. Brayer (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
S. Andrews/H. Judd/M. Cincotta/M. BONFIGLIO/L. Woods/E. Otero/A. Merulla/M. Rodgers/D. Shah (Cox)
 
48 Mens HS Novice 4+
9
49 Womens HS Novice 4+
5
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
C. Brown/S. Lugert/M. Dougherty/L. Woods/C. Murphy (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
A. Malvaso/K. Moldoch/R. Herrema/M. Rosati/O. Robertson (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
C. Fernandez/O. Norten/J. Roes/A. Li-Wu/H. Brayer (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (B)
M. Barilla/A. Zerrillo/C. Hack/J. Hack/T. Sovik (Cox)
 
50 Mixed Adaptive 2x
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change