The Grand Regatta (State Games of Michigan)

  • Jun 23, 2018
  • sprint
  • Grand River
  • Grand Rapids, MI (USA)
  • Hosted By: Grand Rapids Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 23, 2018
Races run on 6 minute centers
7:00 AM Coaches & Coxswains Meeting
1 7:45 AM MxM4x Mixed Masters 4x
1
2 MxR8+ Mixed Rec 8+
2
    Bay City Rowing Club (A)
M. Lafferty/J. Leffingwell/C. Graham-Banes/a. Selke/T. Sosnofsky/L. Foiles/J. Hagan/L. Watters/L. Brehm (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
K. Cramer/K. McGilton/b. szymczak/J. Smart/D. Buchanan/D. Lemmenes/D. Morrison/J. Lemmenes/J. Hibler (Cox)
 
3 MM1x Mens Masters 1x
8
    Detroit Boat Club Crew
M. Thibault
34.2 (64)
    Detroit Boat Club Crew
R. Anderson
42.0 (68)
    Grand Rapids Rowing Club
S. Lasater
36.1 (65)
    Grand Rapids Rowing Club
j. pipp
0.0 (28)
    Saint Charles Rowing Club
A. Herrod
0.0 (26)
    Unaffiliated (USA)
g. upshur
34.2 (64)
    Wyandotte Boat Club
A. Pappas/
0.0 (24)
    Wyandotte Boat Club
J. Gilliland/
34.2 (64)
4 MxM4+ Mixed Masters 4+
5
    Bay City Rowing Club (A)
C. Kadleck/D. Schwab/L. Jansen/M. Grant/A. Sieggreen (Cox)
0.8 (33)
    Detroit Boat Club Crew (A)
S. Juchartz/T. Lavigne/C. Emerson/J. Mack/M. Packer (Cox)
18.2 (56)
    Grand Rapids Rowing Club (A)
G. Momber/J. Lemmenes/R. Lemmenes/G. Raymer/L. Keough (Cox)
26.5 (62)
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/R. Shellman/R. Kozloski/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
25.0 (61)
    Mendota Rowing Club (A)
J. Brennan/L. Midelfort/F. Breit/L. West/E. Klapheke (Cox)
8.6 (47)
5 MO1x Mens Open 1x
1
6 MO4+ Mens Open 4+
1
7 MM2x Mens Masters 2x
9
8 WM4x Womens Masters 4x
2
9 MR8+ Mens Rec 8+
1
10 MxO4+ Mixed Open 4+
2
11 MM4+ Mens Masters 4+
8
    Bay City Rowing Club (A)
C. Kadleck/D. Schwab/M. Lafferty/J. Leffingwell/J. Hagan (Cox)
8.6 (47)
    Detroit Boat Club Crew (A)
M. Paciero/E. Spreng/S. Juchartz/T. Turnbull/C. Nemeh (Cox)
4.2 (41)
    Grand Rapids Rowing Club (A)
D. Buchanan/J. Lemmenes/G. Momber/D. Visser/R. Mier (Cox)
12.4 (51)
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/R. Shellman/J. Schmitz/K. Dollhopf/D. Davis (Cox)
22.1 (59)
    Wyandotte Boat Club (A)
I. McGrew/M. Dolence/G. Ellison/M. Pumarada/A. Granica (Cox)/
8.6 (47)
    Detroit Boat Club Crew (B)
T. Lavigne/A. Carson/R. Jones/S. Ziemba/M. Packer (Cox)
25.0 (61)
    Wyandotte Boat Club (B)
K. Charette/B. Weber/B. Olszewski/J. Gilliland/S. Pappas (Cox)/
23.5 (60)
    Detroit Boat Club Crew (C)
M. Thibault/D. Sitek/D. Wojdyla/A. Baur/J. Peter (Cox)
36.3 (68)
12 WM2x Womens Masters 2x
2
13 MxO2x Mixed Open 2x
4
14 WM1x Womens Masters 1x
3
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff/
27.2 (60)
    Grand Rapids Rowing Club
E. Embick
0.4 (31)
    La Baie Verte Rowing Club, Inc.
S. Dvorak
4.2 (40)
15 MxM8+ Mixed Masters 8+
4
    Detroit Boat Club Crew (A)
S. Terrien/T. Newman/M. Paciero/E. Spreng/V. Katanski/H. Ferree/R. Jones/S. Ziemba/C. Nemeh (Cox)
6.5 (45)
    Grand Rapids Rowing Club (A)
D. Buchanan/J. Schafer/l. johnson/D. Visser/S. Lasater/S. Walczewski/S. Katt/B. Pline/R. Mier (Cox)
5.8 (44)
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
R. Shellman/S. Engelhardt/K. Dollhopf/J. Schmitz/J. Kubsh/R. Kozloski/P. Leier-Engelhardt/J. Magyar/D. Davis (Cox)
15.7 (55)
    Detroit Boat Club Crew (B)
P. Stefanutti/A. Carson/L. Cox/H. Kargula/P. D'Ambrosio/T. Turnbull/C. Emerson/J. Mack/Z. Wiese (Cox)
13.5 (53)
16 MxM2x Mixed Masters 2x
3
    Grand Rapids Rowing Club (A)
j. pipp/E. Embick
0.1 (29)
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
P. Marquardt/N. Goubeaux
11.4 (50)
    Mendota Rowing Club (A)
L. West/J. Brennan
5.5 (43)
17 WO1x Womens Open 1x
2
18 WO4+ Womens Open 4+
4
19 MM4x Mens Masters 4x
5
20 WM4+ Womens Masters 4+
0
21 WR8+ Womens Rec 8+
2
    Bay City Rowing Club (A)
L. Foiles/L. Jansen/C. Graham-Banes/L. Brehm/T. Sosnofsky/A. Sieggreen/M. Grant/L. Smit/L. Watters (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
J. Momber/M. Momber/A. West/K. McGilton/K. Vogel/C. Ashbay/J. Bennett/J. Smart/J. Hibler (Cox)
 
22 MxO8+ Mixed Open 8+
2
23 WM8+ Womens Masters 8+
4
    Detroit Boat Club Crew (A)
S. Terrien/T. Newman/V. Katanski/L. Cox/H. Ferree/H. Kargula/C. Emerson/J. Mack/G. Manchester (Cox)
8.0 (47)
    Grand Rapids Rowing Club (A)
S. Katt/B. Pline/l. johnson/J. Schafer/R. Lemmenes/J. Trierweiler/S. Walczewski/G. Raymer/L. Keough (Cox)
6.5 (45)
    Mendota Rowing Club (A)
L. West/L. Midelfort/C. Johnson/H. Hartman/K. Carter/E. Carlson/F. Breit/N. Jarvis/E. Klapheke (Cox)
3.9 (41)
    North Suburban Crew, Inc. (A)
T. Cook/T. Alford/m. krause/P. Corby/S. Azure/D. McClanahan/K. Dillon/J. Bowe/K. Moy (Cox)
18.0 (57)
24 MM8+ Mens Masters 8+
1
Break
25 11:00 AM MxJ8+ Mixed Jr 8+
4
    Grand Rapids Rowing Club (A)
A. Diaz/C. Fettig/C. Allen/T. Kovarik/E. Miller/E. Julian/B. Quail/A. Box/J. Hoard (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
G. Arcidiacono/H. Burmania/D. Baker/J. Saenz/A. Lund/L. Nichols/M. Lausin/A. Sundman/A. ZIEMBA (Cox)
 
    Traverse City Tritons Rowing (A)
M. Desmond/A. Moore/A. Whiting/C. Garner/B. Thorell/C. Morey/N. Hertel/D. Snyder/S. Thoma (Cox)
 
    Wyandotte Boat Club (A)
D. Anderson/D. Begeman/A. Gardner/W. Zavaleta-Mayen/H. Osentoski/A. Valencia/C. Kalata/E. Flessland/S. Miles (Cox)
 
26 WJ1x Womens Jr 1x
2
27 MJ4x Mens Jr 4x
2
    Grand Rapids Rowing Club (A)
J. Lee/E. Magley/D. Durocher/L. Vanderlaan
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Puhl/M. Helton/A. Mullins/I. Stewart
 
28 WJN4+ Womens Jr Novice 4+
5
29 WJL2x Womens Jr Ltwt 2x
3
    Grand Rapids Rowing Club (A)
B. Gair/J. Hoard
 
    Sweeps and Sculls Rowing (A)
A. Kafka/F. GANCAYCO
 
    Wyandotte Boat Club (A)
A. Elhajj/K. Davis/
 
30 MJN8+ Mens Jr Novice 8+
1
31 WJ2- Womens Jr 2-
3
32 MJ1x Mens Jr 1x
4
33 MJN4+ Mens Jr Novice 4+
0
34 WJL1x Womens Jr Ltwt 1x
3
    Detroit Waterfront Rowing Association
M. Graham/
 
    Grand Rapids Rowing Club
J. Hoard
 
    Grand Rapids Rowing Club
B. Gair
 
35 WJ2x Womens Jr 2x
7
    Grand Rapids Rowing Club (A)
C. Park/C. Allen
 
    Rockford Crew (A)
C. Cocuzza/e. turley
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
M. Jackowiec/A. Landrowski
 
    Spring Lake Crew Club, Inc. (A)
S. Davis/A. Scheiwe/
 
    Traverse City Tritons Rowing (A)
C. Sandy/T. Ricks
 
    Rockford Crew (B)
H. Burmania/S. Foster
 
    Rockford Crew (C)
 
36 MxJN4+ Mixed Jr Novice 4+
3
    Bay City Rowing Club (A)
A. Jensen/A. Kuch/N. Nichols/L. Jacobs/A. Battel (Cox)/
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
D. Smith/A. Diaz/C. Fettig/T. Kovarik/L. Dufty (Cox)
 
    Sweeps and Sculls Rowing (A)
C. McEwen/A. Bergan/A. Dianis/M. Bianchi/L. Novello (Cox)/
 
37 WJ8+ Womens Jr 8+
3
38 MJL1x Mens Jr Ltwt 1x
2
    Grand Rapids Rowing Club
J. Lee
 
    Wyandotte Boat Club
T. Puhl
 
39 WJL4+ Womens Jr Ltwt 4+
1
40 MJ4+ Mens Jr 4+
5
41 WJ4x Womens Jr 4x
1
    Grand Rapids Rowing Club (A)
J. Hoard/C. Allen/C. Park/B. Gair
 
42 MxJN8+ Mixed Jr Novice 8+
0
43 MJL2x Mens Jr Ltwt 2x
0
44 MJ2- Mens Jr 2-
0
45 WJN8+ Womens Jr Novice 8+
2
46 Mixed Jr Novice 4x
1
    Grand Rapids Rowing Club (A)
A. Diaz/D. Smith/A. Cook/E. Julian
 
47 MJ2x Mens Jr 2x
5
    Grand Rapids Rowing Club (A)
E. Magley/L. Vanderlaan
 
    Rockford Crew (A)
B. Jackson/E. Van Pelt
 
    Spring Lake Crew Club, Inc. (A)
H. Lohman/L. Addison/
 
    Sweeps and Sculls Rowing (A)
C. McEwen/B. Stripp
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Ford-Learman/C. Dolence
 
48 MJL4+ Mens Jr Ltwt 4+
0
49 WJ4+ Womens Jr 4+
9
50 MJ8+ Mens Jr 8+
3
51 MxJN4x Mixed Jr 4x
4
    Grand Rapids Rowing Club (A)
J. Lee/E. Magley/J. Hoard/C. Park
 
    Sweeps and Sculls Rowing (A)
A. Kafka/F. GANCAYCO/M. Bianchi/B. Stripp/
 
    Wyandotte Boat Club (A)
A. Mullins/A. Boyd/A. Valencia/B. Mitsch/
 
    Grand Rapids Rowing Club (B)
L. Vanderlaan/D. Durocher/C. Allen/B. Gair
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change