USRowing NW Masters Regional Championship
- Hosted By: USRowing
- 2018 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 22, 2018 | |||||
1 | 10:00 AM | Mixed Adaptive AS 2x | 4 |
||
2 | Mixed Adaptive LTA 4+ | 0 |
|||
3 | Mixed Adaptive TA 2x | 0 |
|||
4 | 12:00 PM | Mixed F+ 4+ | 13 |
||
5 | Mixed C 4x | 10 |
|||
6 | Womens A+ Ltwt 2- | 4 |
|||
7 | Mens F 2x | 10 |
|||
8 | Mens AA+ Ltwt 2x | 7 |
|||
9 | Womens C+ Novice 1x | 7 |
|||
10 | Mens B 1x | 0 |
|||
11 | Mixed D 4x | 10 |
|||
12 | Womens B 2- | 10 |
|||
13 | Mens A+ Novice 4+ | 2 |
|||
14 | Womens C-D Ltwt 1x | 8 |
|||
15 | Womens E 4x | 15 |
|||
16 | Mens A+ Ltwt 2- | 0 |
|||
17 | Mens E-F Ltwt 1x | 8 |
|||
18 | Mens G+ Ltwt 1x | 6 |
|||
19 | Womens A+ Novice 4+ | 11 |
|||
20 | Mens E 4+ | 8 |
|||
21 | Mixed AA-B 4x | 9 |
|||
22 | Mens AA-B Novice 1x | 4 |
|||
23 | Mens C+ Novice 1x | 7 |
|||
24 | Mens AA-A 2x | 7 |
|||
25 | Womens F+ 4+ | 10 |
|||
26 | Mens C 2x | 6 |
|||
27 | Mixed E 4+ | 8 |
|||
28 | Mens A+ Ltwt 4x | 4 |
|||
29 | Mixed B 4+ | 4 |
|||
30 | Mens D 4x | 9 |
|||
31 | Womens D 4+ | 14 |
|||
32 | Mens C-D 2- | 10 |
|||
33 | Womens B 1x | 13 |
|||
34 | Womens C Ltwt 2x | 0 |
|||
35 | Mixed AA-A 8+ | 5 |
|||
36 | Womens D+ Ltwt 8+ | 0 |
|||
37 | Womens F 4x | 9 |
|||
38 | Womens G-H 4x | 6 |
|||
39 | Mens E 1x | 12 |
|||
40 | Womens AA-A 2x | 14 |
|||
41 | Mens Adaptive AS 1x | 0 |
|||
42 | Womens Adaptive AS 1x | 0 |
|||
43 | Mens E 4x | 10 |
|||
44 | Mens F 4x | 4 |
|||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
|
||||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
B. Maki/R. Peterson/S. Wade/R. Ramsey
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
H. Koerner/J. Laband/K. Meyer/B. Hanson/
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
|
||||
45 | Mens G+ 4x | 7 |
|||
46 | Womens E 2- | 7 |
|||
47 | Mens C 4+ | 7 |
|||
48 | Womens C 4x | 14 |
|||
49 | Womens AA-A Novice 1x | 6 |
|||
50 | Womens B Novice 1x | 3 |
|||
51 | Mixed F 2x | 14 |
|||
52 | Mens B 2x | 13 |
|||
53 | Womens AA-A 8+ | 6 |
|||
54 | Mens D 8+ | 8 |
|||
55 | Womens D 2x | 15 |
|||
56 | Womens AA-B Ltwt 1x | 3 |
|||
57 | Mixed AA 2x | 4 |
|||
58 | Womens B 4+ | 14 |
|||
59 | Womens AA+ Ltwt 4+ | 3 |
|||
60 | Mens E+ 2- | 13 |
|||
61 | Womens AA-A Ltwt 1x | 0 |
|||
62 | Womens E 1x | 7 |
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Conibear Rowing Club (A) |
K. Johnson
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
T. Chow
|
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
J. Baker
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
L. Brodie
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
C. Flowers
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. Lewis
|
|
|||
63 | Mixed B 8+ | 6 |
|||
64 | Mens C 1x | 11 |
|||
65 | Mens AA-A 4+ | 4 |
|||
66 | Mens F 1x | 7 |
|||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
|
||||
Delta Deas Rowing Club (A) |
J. Norris
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
B. Maki
|
|
|||
Portland Boat Club (A) |
C. Otis
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
R. Cherwinski
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
P. Struyvenberg
|
|
|||
South End Rowing Club (A) |
D. Nelson
|
|
|||
67 | Womens C 2- | 7 |
|||
68 | Mixed G+ 2x | 14 |
|||
69 | Mens AA+ Ltwt 4+ | 0 |
|||
70 | Womens AA-A 4x | 9 |
|||
71 | Womens F+ 2- | 4 |
|||
72 | Womens D+ Ltwt 4x | 5 |
|||
73 | Mixed D 8+ | 5 |
|||
74 | Mixed C 8+ | 8 |
|||
75 | Womens F 1x | 4 |
|||
76 | Womens G+ 1x | 7 |
|||
77 | Mens D 2x | 14 |
|||
78 | Mens H+ 2x | 6 |
|||
79 | Mens G 2x | 9 |
|||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
|
||||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
|
||||
Lake Washington Rowing Club (A) |
J. Alberti/D. Ellingston
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
R. Ramsey/R. Peterson
|
|
|||
Composite: Portland BC, Willamette RC (A) |
B. Byrd/T. Wood
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
G. Anderson/N. SMALLWOOD
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
P. Kisling/D. Robbins
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
L. CROWLEY/D. Craveiro
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
F. Miller/C. Atwood
|
|
|||
80 | Womens D 8+ | 13 |
|||
81 | Mens AA-B 8+ | 5 |
|||
82 | Womens D Ltwt 2x | 3 |
|||
83 | Womens E Ltwt 2x | 5 |
|||
84 | Womens F+ Ltwt 2x | 6 |
|||
85 | Womens B 2x | 14 |
|||
86 | Mixed C 4+ | 8 |
|||
87 | Womens E 4+ | 16 |
|||
88 | Mens AA-B 2- | 7 |
|||
89 | Womens C 1x | 11 |
|||
90 | Mixed E 2x | 11 |
|||
College Club Seattle (A) |
D. Parker/R. Colven
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
R. Stout/L. Jones
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
P. Desjardins/A. Bradshaw
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Roth/R. Alexander
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
B. Maki/L. Brodie
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
R. Cherwinski/C. Flowers
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
T. Andrews/H. Floss
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
M. Perepelitza/D. Atwood
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
R. Williams/B. Kronick
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (B) |
J. DeMaris/A. McGhee
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B) |
R. Ramsey/G. Van Dusen
|
|
|||
91 | Mens A 1x | 11 |
|||
92 | Womens AA-A 2- | 6 |
|||
93 | Mens D 4+ | 6 |
|||
94 | Mens G 1x | 6 |
|||
95 | Mens H 1x | 8 |
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club |
D. Bort
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club |
S. Schaffran
|
|
|||
Colorado Rowing |
H. Wurster
|
|
|||
Everett Rowing Association |
R. Rohrberg
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
R. Peterson
|
|
|||
River City Rowing Club |
J. Cech
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Heacox
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Colman
|
|
|||
96 | Womens D 4x | 16 |
|||
97 | Mixed E 8+ | 0 |
|||
98 | Mixed B 2x | 11 |
|||
99 | Mixed E+ 8+ | 11 |
|||
100 | Mixed AA-A 4+ | 7 |
|||
101 | Womens C 8+ | 15 |
|||
102 | Mens Adaptive TA 1x | 1 |
|||
103 | Womens Adaptive TA 1x | 0 |
|||
104 | Mixed Adaptive LTA 2x | 0 |
|||
105 | Mixed Adaptive Inclusive 4+ | 0 |
|||
106 | Womens B 8+ | 9 |
|||
107 | Mens E 8+ | 6 |
|||
108 | Womens A-C Ltwt 2x | 4 |
|||
109 | Womens E 2x | 18 |
|||
110 | Mixed D 4+ | 2 |
|||
111 | Mixed A 2x | 11 |
|||
112 | Mens B-C 4x | 7 |
|||
113 | Womens C 4+ | 14 |
|||
114 | Mixed F 4x | 7 |
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
R. Westfall/K. Chow/W. Moore/K. Russell
|
21.8 (60)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Macdonald/m. bates/S. Gauvin/J. Norris
|
25.9 (63)
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
L. Chung/B. Smith/J. Paine/D. Morris
|
27.4 (64)
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
23.1 (61)
|
||||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
B. Maki/L. Brodie/R. Peterson/G. Van Dusen
|
23.1 (61)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
T. Shaw/B. Hanson/S. Read/H. Powell
|
21.8 (60)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
N. SMALLWOOD/G. Anderson/S. Waltar/A. Taylor
|
23.1 (61)
|
|||
115 | Mixed G+ 4x | 9 |
|||
116 | Mixed D 2x | 14 |
|||
College Club Seattle (A) |
B. Schulz/R. Arceo-Schulz
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
K. Dann/A. Berk
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Faulds/O. Treciokas
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
D. Marshall/A. Marshall
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
M. Johnson/K. Lavacot
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
S. Wade/G. Wootan
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
G. Eppick/L. Pollard
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
J. Griffith/A. Merrilees
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
R. Petrie/S. Petrie
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
K. Clifton/E. Derby
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
C. Magnuson/L. Heffernan
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
R. Williams/S. Williams
|
|
|||
College Club Seattle (B) |
M. Biery/N. Biery
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (B) |
J. Johnston/C. Blondeau
|
|
|||
117 | Mixed C 2x | 11 |
|||
118 | Mens A+ Novice 8+ | 2 |
|||
119 | Womens AA-A 1x | 9 |
|||
120 | Mens AA 1x | 0 |
|||
121 | Womens A+ Novice 8+ | 6 |
|||
122 | Mens F+ 8+ | 6 |
|||
123 | Mens D 1x | 8 |
|||
124 | Womens F 2x | 7 |
|||
125 | Womens G+ 2x | 9 |
|||
126 | Womens D 2- | 8 |
|||
127 | Mens B 4+ | 8 |
|||
128 | Mens F 4+ | 10 |
|||
129 | Womens E Ltwt 1x | 8 |
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
H. Johnstone
|
21.0 (56)
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
T. Chow
|
24.0 (58)
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
J. Ottney
|
22.5 (57)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
L. Brodie
|
21.0 (56)
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
C. Flowers
|
21.0 (56)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Creighton
|
24.0 (58)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
c. heron
|
25.6 (59)
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
L. Mand
|
24.0 (58)
|
|||
130 | Womens F-G Ltwt 1x | 3 |
|||
131 | Womens H+Ltwt 1x | 2 |
|||
132 | Womens B 4x | 13 |
|||
133 | Mens E 2x | 14 |
|||
134 | Womens E 8+ | 12 |
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
|
||||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
J. Johnston/H. Klug/D. Beach/M. Jackson/K. Udbye/L. Clark/J. Ash/A. Mahan/E. Wendel (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
B. Seaton/T. Vagen/D. Klein/J. Powers/M. Coffren-Barton/K. Johnson/G. Schueler/I. Baker/J. Bodle (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
P. Trimmer/C. Holdorf/A. Young-Mathews/L. Gaines/L. Bogard/H. Smith/S. Stein/S. Fichtner/K. MacEwan (Cox)
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
A. Bradshaw/L. Hill/J. Bates-Smith/L. Ramsay/E. West/T. Hagkull/H. Johnstone/C. CATTELL/L. Gardener (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
J. Naegeli/E. Christensen/J. Metzger/L. Leak/C. Tallman/M. Connon/O. Treciokas/M. Love/L. Summervill (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
T. VanderVeldt/K. Callahan/P. Scott/J. Panko/M. Salomon/N. Aarsheim/R. MacLaren/B. Merrell/R. Arlas (Cox)/
|
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
J. Chow/G. Luthra/C. Fletcher/D. Hall/C. McDonell/S. Gulick/P. Casebolt/J. Smith/E. Nielson (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
|
||||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
Z. Vandegrift/P. De Neui/E. Adams/C. Riley/C. Alexander/L. Groseclose/M. Gibbons/S. BOE/M. Toyama (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
B. Moira/M. Melissa/S. Lynn/I. Lisa/A. Dalrymple/A. Wells/G. Signe/A. Phillips/F. Chan (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
C. Tinker/H. Kelly/M. Swindley/C. Whiteside/A. Corley/S. Freeberg/N. Thomas/E. Schultz/T. Jaggi (Cox)
|
|
|||
135 | Womens A-C Ltwt 8+ | 0 |
|||
136 | Mens C 8+ | 7 |
|||
137 | Womens C 2x | 14 |
|||
138 | Mixed E 4x | 10 |
|||
College Club Seattle (A) |
B. Schulz/R. Arceo-Schulz/D. Jordan/C. Robinson
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
J. Savage/M. Johnson/C. Johnson/M. Bertolini
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
R. Westfall/K. Chow/W. Moore/L. Staples
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
S. Vermegen/J. Paine/D. Reimer/L. Hill
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
A. Grummer/J. Nyman/K. Eshleman/P. Albert-McVicker
|
|
|||
Composite: Long Beach, Rio Salado (A) |
M. O'Donnell/A. Dolotov/W. Dietrich/J. Maltz
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
R. Ramsey/S. Wade/G. Wootan/G. Van Dusen
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
T. Cleland/B. Lamka/S. Read/L. Doermann
|
|
|||
Composite: River City, Berkeley, S.A.C. (A) |
R. Cherwinski/J. Griffith/C. Flowers/P. Johnston
|
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
M. Crooks/R. Witzgall/S. Beamer/C. Edmonston
|
|
|||
139 | Womens AA-A 4+ | 12 |
|||
140 | Mens A+ Ltwt 8+ | 0 |
|||
141 | Womens A-C Ltwt 4x | 0 |
|||
142 | Womens D 1x | 7 |
|||
143 | Mens AA-D Ltwt 1x | 7 |
|||
144 | Mens AA-A 4x | 5 |
|||
145 | Mens G+ 4+ | 9 |
|||
146 | Womens F+ 8+ | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change