2018 ROWONTARIO Championships

  • Jul 28, 2018 To Jul 29, 2018
  • sprint

  • London, ON (CAN)
  • Hosted By ROWONTARIO
  • Sanctioned by RCA and ROWONTARIO

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 28, 2018
1A U17W1x Under 17 Womens 1x
31
    Argonaut Rowing Club (A)
C. Steen/
 
    Barrie Rowing Club (A)
C. Macdonald/
 
    Brockville Rowing Club (A)
A. Dingman
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Durham Rowing Club (A)
S. Burry/
 
    Guelph Rowing Club (A)
K. Harris/
 
    Leander Boat Club (A)
M. Walker/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
R. Robichaud/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
G. Jansen/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
R. Herman/
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
G. Cook
 
    South Niagara Rowing Club (A)
S. Green/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Drennan/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. McCrady/
 
    Argonaut Rowing Club (B)
A. Balas/
 
    Don Rowing Club (B)
 
    Kingston Rowing Club (B)
J. Stephenson
 
    Leander Boat Club (B)
K. Carins/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (B)
N. Hare/
 
    Ottawa Rowing Club (B)
S. Kovacevic/
 
    Ridley Graduate Boat Club (B)
 
    South Niagara Rowing Club (B)
A. Dekker/
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
E. Sokulski/
 
    Kingston Rowing Club (C)
K. Leishman
 
    Leander Boat Club (C)
O. Austin/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (C)
m. elson/
 
    Ottawa Rowing Club (C)
T. Orange/
 
    Ridley Graduate Boat Club (C)
 
    Kingston Rowing Club (D)
E. Flake
 
    Ottawa Rowing Club (D)
R. Weber/
 
    Kingston Rowing Club (E)
C. Herring
 
1B U19W1x Under 19 Womens 1x
20
1C U23W1x Under 23 Womens 1x
20
1D SRW1x Senior Womens 1x
7
1E U23LWTW1x Under 23 Lightweight Womens 1x
12
1F SRLWTW1x Senior Lightweight Womens 1x
8
    Don Rowing Club (A)
K. Danielak/
 
    Durham Rowing Club (A)
J. Stelmaszyk/
 
    Guelph Rowing Club (A)
K. Dennis/
 
    Kingston Rowing Club (A)
R. Hisey/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
A. Pastic/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Zanatta/
 
    University of Western Ontario Boat Club (A)
E. Boehmer
 
    St. Catharines Rowing Club (B)
A. Gordon/
 
2A U17M1x Under 17 Mens 1x
23
2B U19M1x Under 19 Mens 1x
29
    Argonaut Rowing Club (A)
W. Simpson/
 
    Brockville Rowing Club (A)
M. Birnie
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Guelph Rowing Club (A)
S. Harris/
 
    Hanlan Boat Club (A)
B. Mcgregor/
 
    Island Lake Rowing Club (A)
Q. Everett/
 
    Kingston Rowing Club (A)
S. Tingle
 
    Leander Boat Club (A)
J. Bresolin/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
P. Beyea/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
C. Hunt/
 
    Peterborough Rowing Club (A)
I. Holmquist
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
D. Law
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Bakkenist/
 
    Western Rowing Club (A)
T. Van Ginneken/
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Puhl/
 
    Argonaut Rowing Club (B)
F. Shein/
 
    Brockville Rowing Club (B)
T. Gordon
 
    Don Rowing Club (B)
 
    Hanlan Boat Club (B)
C. Wydrzynski/
 
    Leander Boat Club (B)
D. Mongeon/
 
    London Rowing Club (ON) (B)
R. Sumner/
 
    Peterborough Rowing Club (B)
N. Ogrodnik
 
    Ridley Graduate Boat Club (B)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
A. Dernis/
 
    Ridley Graduate Boat Club (C)
 
    Three Rivers Rowing Association (C)
B. Mulhern/
 
    Three Rivers Rowing Association (D)
Z. Strennen/
 
    Three Rivers Rowing Association (E)
D. Andrud/
 
2C U23M1x Under 23 Mens 1x
15
2D SRM1x Senior Mens 1x
5
2E U23LWTM1x Under 23 Lightweight Mens 1x
20
    Barrie Rowing Club (A)
G. Bailey
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Guelph Rowing Club (A)
S. Kielar/
 
    Kingston Rowing Club (A)
N. Grubic
 
    Leander Boat Club (A)
V. Bhatia/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
C. McIntyre-Garcia/
 
    Regina Rowing Club (A)
T. Markewich
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
K. Keith
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Horvitz/
 
    University of Western Ontario Boat Club (A)
J. Campbell
 
    Durham Rowing Club (B)
T. MacIntosh/
 
    Guelph Rowing Club (B)
R. Perry/
 
    Kingston Rowing Club (B)
D. Stret/
 
    Leander Boat Club (B)
J. Sinclair/
 
    Ottawa Rowing Club (B)
J. Parkhouse/
 
    Ridley Graduate Boat Club (B)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
M. DeGregorio/
 
    Leander Boat Club (C)
F. McCauley/
 
    Ottawa Rowing Club (C)
D. Burbige/
 
2F SRLWTM1x Senior Lightweight Mens 1x
10
3 PR1W1x Pr1 Womens 1x
0
4 PR1M1x Pr1 Mens 1x
0
5 PR2W1x Pr2 Womens 1x
0
6 PR2M1x Pr2 Mens 1x
0
7 U17M8+ Under 17 Mens 8+
5
8 SRLWTW4- Senior Lightweight Womens 4-
4
9 U23M8+ Under 23 Mens 8+
3
10 U23W4x Under 23 Womens 4x
10
    Barrie Rowing Club (A)
M. Enderlein/E. Benson/E. Skoett/M. Sclater
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Guelph Rowing Club (A)
M. Ragany/M. Duncan/A. Sibbald/C. Flaherty/
 
    Hanlan Boat Club (A)
L. Castonguay/R. Loves/E. Principe/L. Richardson/
 
    Leander Boat Club (A)
P. Hutchinson/V. Collins/S. Price/T. MacMillan/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
A. Armstrong/M. Jolley/P. Plat-Dekoter/J. Aswald/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Maclaren/J. Zebarth/A. Verge/M. Diiorio/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
S. Fuller/R. Della Valle/S. Couroux/M. Thomas/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Maloney/B. Randall/L. Gadson/R. Camplin/
 
    Leander Boat Club (B)
R. Kunc/C. Reid/S. Heald/S. Thomas /
 
11 U19W4+ Under 19 Womens 4+
7
12 SRW2- Senior Womens 2-
5
13 SRM2- Senior Mens 2-
3
14 U17W4x Under 17 Womens 4x
13
15 U19M4+ Under 19 Mens 4+
19
16 U23LWTW2x Under 23 Lightweight Womens 2x
13
17 SRM4x Senior Mens 4x
4
18 U17M2x Under 17 Mens 2x
20
19 SRLWTM4- Senior Lightweight Mens 4-
7
20 SRW8+ Senior Womens 8+
2
21 SRLWTW8+ Senior Lightweight Womens 8+
0
22 U23M2x Under 23 Mens 2x
18
    Argonaut Rowing Club (A)
C. Hill/C. Lata/
 
    Barrie Rowing Club (A)
P. O'Sullivan/G. Bailey
 
    Brockville Rowing Club (A)
J. Philips/E. Laidlaw/
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Guelph Rowing Club (A)
C. White/A. Boland/
 
    Hanlan Boat Club (A)
N. Givertz Szonyi/N. Northrup/
 
    Leander Boat Club (A)
L. Austin/J. Sinclair/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
S. Stewart/D. Veenstra/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
M. Csuka/J. Dottori/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Lukas/A. McIvor/
 
    University of Western Ontario Boat Club (A)
K. Stevenson/D. Sullivan
 
    Don Rowing Club (B)
 
    Hanlan Boat Club (B)
A. Marcopoulos/M. McNeil/
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
G. O'Connor/P. Heyse/
 
    Don Rowing Club (C)
 
    Hanlan Boat Club (C)
T. Been/S. Plenderleith/
 
    Hanlan Boat Club (D)
E. Poveda Torres/A. King/
 
    Hanlan Boat Club (E)
B. Kotis/L. Brodie-Brown/
 
23 SRW2x Senior Womens 2x
10
24 U19M4x Under 19 Mens 4x
10
25 U17M4x+ Under 17 Mens 4x+
7
26 U19W2- Under 19 Womens 2-
11
27 SRLWTW4x Senior Lightweight Womens 4x
3
    Guelph Rowing Club (A)
K. Dennis/A. Hosker/C. Benwood/E. De Wit/
 
    Hanlan Boat Club (A)
J. Carter/D. Swarbrick/Z. Thompson/H. Lau/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Paradis/S. Weaver/S. Morris/S. DeMarinis/
 
28 SRLWTM2x Senior Lightweight Mens 2x
11
    Composite: Guelph, Regina (A)
T. Markewich/S. Kielar
 
    Hanlan Boat Club (A)
M. Chen/F. Erazo/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
B. Edge/J. Parkhouse/
 
    Peterborough Rowing Club (A)
M. Dupuis/E. Kopsala/
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
K. Hawkins/S. Court/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
S. Moyer/C. Rusin
 
    University of Western Ontario Boat Club (A)
J. Blazevic/A. Brandt
 
    Hanlan Boat Club (B)
P. Gogan/A. Vovk/
 
    Ottawa Rowing Club (B)
C. McIntyre-Garcia/S. Brockbank/
 
    Ridley Graduate Boat Club (B)
K. Singh/J. Petrunick/
 
    South Niagara Rowing Club (B)
K. Keith/O. Noel
 
29 U19M2- Under 19 Mens 2-
12
30 U17W8+ Under 17 Womens 8+
7
31 U19W2x Under 19 Womens 2x
28
    Argonaut Rowing Club (A)
J. Code/A. Filan/
 
    Barrie Rowing Club (A)
M. Keenan/A. Chiodo/
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Durham Rowing Club (A)
I. Igel/C. DeAcetis/
 
    Guelph Rowing Club (A)
E. TeNyenhuis/K. Harris/
 
    Hanlan Boat Club (A)
A. Featherston/A. Featherston-Rajcic/
 
    Island Lake Rowing Club (A)
K. Wellman/K. Magee/
 
    Kingston Rowing Club (A)
C. Sismondo/J. Danby
 
    Leander Boat Club (A)
M. Crossley/K. Alexander/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
A. Plat-Dekoter/L. Blaha/
 
    Peterborough Rowing Club (A)
R. Shepherd/b. tombs/
 
    Quinte Rowing Club (A)
L. Cavan/L. Lane/
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
G. McNally/M. Bowron/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
R. O'Neill/L. Dietrich/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Gorecki/A. McCrady/
 
    Barrie Rowing Club (B)
C. Rix/J. Thompson
 
    Don Rowing Club (B)
 
    Durham Rowing Club (B)
L. Brown/B. Kennedy/
 
    Guelph Rowing Club (B)
J. Ridpath/M. Lew/
 
    Hanlan Boat Club (B)
K. Warren/A. Lindell Lindblom/
 
    London Rowing Club (ON) (B)
R. Robichaud/M. Hutson/
 
    Peterborough Rowing Club (B)
S. Corradini/M. Jones
 
    Ridley Graduate Boat Club (B)
M. Chuchla/G. Cook/
 
    South Niagara Rowing Club (B)
A. Drysdale/M. Lachnit/
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
S. Wilson/C. Arnold-Mages/
 
    Don Rowing Club (C)
 
    London Rowing Club (ON) (C)
R. Haines/K. Flaherty/
 
    Don Rowing Club (D)
 
32A SRMIX2x Senior Mixed 2x
11
32B SRMIX2X Senior Mixed 2x
0
Sunday, July 29, 2018
1 W1X Womens 1x
3
2 M1X Mens 1x
0
33 PR2MIX2x Pr2 Mixed 2x
0
34 PR3MIX2x Pr3 Mixed 2x
0
35 PR3MIX4+ Pr3 Mixed 4+
0
36 U23W2- Under 23 Womens 2-
11
37 U23M2- Under 23 Mens 2-
7
38 U19M8+ Under 19 Mens 8+
8
39 SRLWTM4x Senior Lightweight Mens 4x
3
40 SRLWTW2x Senior Lightweight Womens 2x
3
    Guelph Rowing Club (A)
A. Hosker/K. Dennis/
 
    Hanlan Boat Club (A)
J. Carter/D. Swarbrick/
 
    Composite: University of Victoria, Western Ontario (A)
S. Craven/K. Urabe
 
41 U17M4x Under 17 Mens 4x
9
42 U17W2x Under 17 Womens 2x
28
43 U19W8+ Under 19 Womens 8+
5
44 SRM2x Senior Mens 2x
9
45 SRW4x Senior Womens 4x
5
    Don Rowing Club
 
    Guelph Rowing Club (A)
S. East/J. Zavitz/S. McCarthy/C. Jany/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
S. Ackert/H. McMillan/C. Stevenson/A. Pastic/
 
    Flower City Rowing (B)
V. Gras/S. Kaupp/K. Dunn/P. Nowicki
 
    Ottawa Rowing Club (B)
M. Paradis/S. Weaver/S. Morris/S. DeMarinis/
 
46 SRM8+ Senior Mens 8+
1
47 SRLWTM8+ Senior Lightweight Mens 8+
5
48 U19W4x Under 19 Womens 4x
16
49 U17W4x+ Under 17 Womens 4x+
3
50 U23W2x Under 23 Womens 2x
23
    Peterborough Rowing Club
 
    Brockville Rowing Club (A)
N. Peddell/L. Geraghty/
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Durham Rowing Club (A)
E. Boulton/R. Dearman/
 
    Georgian Bay Rowing Club (A)
S. Tigwell/K. Rourke/
 
    Guelph Rowing Club (A)
M. Duncan/C. Flaherty/
 
    Hanlan Boat Club (A)
H. Fronenberg/Z. Thompson/
 
    Kingston Rowing Club (A)
R. Murphy/M. Ellemers
 
    Leander Boat Club (A)
K. Allen/N. Wellenreiter/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
A. Armstrong/P. Plat-Dekoter/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
R. Zahorchak/J. Mckee/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Maclaren/J. Zebarth/
 
    Peterborough Rowing Club (A)
E. Trickey/M. Wurtele
 
    South Niagara Rowing Club (A)
S. Fuller/R. Della Valle/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Trainer/M. Frizzell/
 
    Don Rowing Club (B)
A. Wright/C. Pavlidis/
 
    Guelph Rowing Club (B)
M. Ragany/A. Sibbald/
 
    Hanlan Boat Club (B)
Z. Thompson/J. Toljagic/
 
    Leander Boat Club (B)
T. MacMillan/S. Price/
 
    London Rowing Club (ON) (B)
M. Jolley/L. Blaha/
 
    Ottawa Rowing Club (B)
A. Verge/M. Diiorio/
 
    Hanlan Boat Club (C)
L. Castonguay/E. Principe/
 
    Ottawa Rowing Club (C)
M. Soubry/K. Lockhart/
 
51 U23LWTM2x Under 23 Lightweight Mens 2x
6
    Durham Rowing Club (A)
J. Barucha/P. Grant/
 
    Composite: Guelph, Regina (A)
T. Markewich/S. Kielar
 
    Kingston Rowing Club (A)
N. Grubic/D. Stret/
 
    Leander Boat Club (A)
V. Bhatia/N. Andrego/
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
K. Hawkins/S. Court/
 
    Leander Boat Club (B)
B. Dahab/G. Woodward/
 
52 SRW4- Senior Womens 4-
4
53 SRM4- Senior Mens 4-
4
54 U23M4x Under 23 Mens 4x
5
    Don Rowing Club (A)
M. Pamenter/B. Kozak/M. Doyle/J. Salvucci/
 
    Guelph Rowing Club (A)
C. White/C. Weber-Martin/S. Harris/A. Boland/
 
    Hanlan Boat Club (A)
N. Givertz Szonyi/N. Northrup/A. Marcopoulos/M. McNeil/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
S. Stewart/B. Griffiths/C. Kesteloot/D. Veenstra/
 
    Hanlan Boat Club (B)
T. Been/S. Plenderleith/E. Poveda Torres/A. King/
 
55 U19M2x Under 19 Mens 2x
31
56 U23W8+ Under 23 Womens 8+
4
57 SRLWTM2- Senior Lightweight Mens 2-
6
58 SRLWT2- Senior Lightweight Womens 2-
6
    Guelph Rowing Club (A)
C. Benwood/E. De Wit/
 
    Leander Boat Club (A)
J. Dekker/R. Henderson/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
C. Stevenson/A. Pastic/
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
 
    University of Western Ontario Boat Club (A)
E. Boehmer/B. Scaletta
 
    Wyandotte Boat Club (A)
 
59 REGM4x Senior Regional Composite Mens 4x
0
60 REGW4x Senior Regional Composite Womens 4x
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change