2018 ROWONTARIO Championships

  • Jul 28, 2018 To Jul 29, 2018
  • sprint

  • London, ON (CAN)
  • Hosted By ROWONTARIO
  • Sanctioned by RCA and ROWONTARIO

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 28, 2018
1A U17W1x Under 17 Womens 1x
31
1B U19W1x Under 19 Womens 1x
20
    Argonaut Rowing Club (A)
A. Filan/
 
    Brockville Rowing Club (A)
L. Geraghty
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Island Lake Rowing Club (A)
K. Wellman/
 
    Kingston Rowing Club (A)
J. Danby
 
    Leander Boat Club (A)
A. Maillet/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
J. Aswald/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
L. Papillon/
 
    Peterborough Rowing Club (A)
R. Shepherd/
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
E. Broski
 
    South Niagara Rowing Club (A)
M. Thomas/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Mercuri/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Gevaudan/
 
    Western Rowing Club (A)
G. Hutton/
 
    Ottawa Rowing Club (B)
E. Dressler/
 
    Peterborough Rowing Club (B)
A. Vanderpost
 
    South Niagara Rowing Club (B)
L. Dietrich/
 
    St. Catharines Rowing Club (B)
L. Kelly/
 
    Western Rowing Club (B)
V. Kristjansson/
 
    South Niagara Rowing Club (C)
A. Battista/
 
1C U23W1x Under 23 Womens 1x
20
1D SRW1x Senior Womens 1x
7
    Don Rowing Club (A)
E. Brett-Evans/
 
    Hanlan Boat Club (A)
E. McConnell/
 
    Kingston Rowing Club (A)
K. Rankin
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
 
    Western Rowing Club (A)
S. Kennedy/
 
    Hanlan Boat Club (B)
M. Kamachi/
 
    Kingston Rowing Club (B)
S. Rothwell/
 
1E U23LWTW1x Under 23 Lightweight Womens 1x
12
1F SRLWTW1x Senior Lightweight Womens 1x
8
2A U17M1x Under 17 Mens 1x
23
2B U19M1x Under 19 Mens 1x
29
    Argonaut Rowing Club (A)
W. Simpson/
 
    Brockville Rowing Club (A)
M. Birnie
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Guelph Rowing Club (A)
S. Harris/
 
    Hanlan Boat Club (A)
B. Mcgregor/
 
    Island Lake Rowing Club (A)
Q. Everett/
 
    Kingston Rowing Club (A)
S. Tingle
 
    Leander Boat Club (A)
J. Bresolin/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
P. Beyea/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
C. Hunt/
 
    Peterborough Rowing Club (A)
I. Holmquist
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
D. Law
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Bakkenist/
 
    Western Rowing Club (A)
T. Van Ginneken/
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Puhl/
 
    Argonaut Rowing Club (B)
F. Shein/
 
    Brockville Rowing Club (B)
T. Gordon
 
    Don Rowing Club (B)
 
    Hanlan Boat Club (B)
C. Wydrzynski/
 
    Leander Boat Club (B)
D. Mongeon/
 
    London Rowing Club (ON) (B)
R. Sumner/
 
    Peterborough Rowing Club (B)
N. Ogrodnik
 
    Ridley Graduate Boat Club (B)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
A. Dernis/
 
    Ridley Graduate Boat Club (C)
 
    Three Rivers Rowing Association (C)
B. Mulhern/
 
    Three Rivers Rowing Association (D)
Z. Strennen/
 
    Three Rivers Rowing Association (E)
D. Andrud/
 
2C U23M1x Under 23 Mens 1x
15
2D SRM1x Senior Mens 1x
5
2E U23LWTM1x Under 23 Lightweight Mens 1x
20
2F SRLWTM1x Senior Lightweight Mens 1x
10
3 PR1W1x Pr1 Womens 1x
0
4 PR1M1x Pr1 Mens 1x
0
5 PR2W1x Pr2 Womens 1x
0
6 PR2M1x Pr2 Mens 1x
0
7 U17M8+ Under 17 Mens 8+
5
8 SRLWTW4- Senior Lightweight Womens 4-
4
9 U23M8+ Under 23 Mens 8+
3
10 U23W4x Under 23 Womens 4x
10
11 U19W4+ Under 19 Womens 4+
7
12 SRW2- Senior Womens 2-
5
13 SRM2- Senior Mens 2-
3
14 U17W4x Under 17 Womens 4x
13
15 U19M4+ Under 19 Mens 4+
19
16 U23LWTW2x Under 23 Lightweight Womens 2x
13
17 SRM4x Senior Mens 4x
4
18 U17M2x Under 17 Mens 2x
20
19 SRLWTM4- Senior Lightweight Mens 4-
7
20 SRW8+ Senior Womens 8+
2
21 SRLWTW8+ Senior Lightweight Womens 8+
0
22 U23M2x Under 23 Mens 2x
18
23 SRW2x Senior Womens 2x
10
    Peterborough Rowing Club
 
    Don Rowing Club (A)
A. Wright/E. Brett-Evans/
 
    Durham Rowing Club (A)
S. Burry/J. Stelmaszyk/
 
    Hanlan Boat Club (A)
M. Kamachi/E. McConnell/
 
    Kingston Rowing Club (A)
K. Rankin/M. Ellemers
 
    Leander Boat Club (A)
J. Evans/B. Reed/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Zanatta/J. Beaudette/
 
    University of Western Ontario Boat Club (A)
K. Vanderzwet/E. Taylor
 
    Western Rowing Club (A)
S. Kennedy/G. Hutton/
 
    Don Rowing Club (B)
K. Danielak/H. Wade/
 
24 U19M4x Under 19 Mens 4x
10
25 U17M4x+ Under 17 Mens 4x+
7
26 U19W2- Under 19 Womens 2-
11
27 SRLWTW4x Senior Lightweight Womens 4x
3
28 SRLWTM2x Senior Lightweight Mens 2x
11
29 U19M2- Under 19 Mens 2-
12
30 U17W8+ Under 17 Womens 8+
7
31 U19W2x Under 19 Womens 2x
28
32A SRMIX2x Senior Mixed 2x
11
32B SRMIX2X Senior Mixed 2x
0
Sunday, July 29, 2018
1 W1X Womens 1x
3
    Peterborough Rowing Club
 
    Western Rowing Club
 
    Kingston Rowing Club (A)
I. Jodoin
 
2 M1X Mens 1x
0
33 PR2MIX2x Pr2 Mixed 2x
0
34 PR3MIX2x Pr3 Mixed 2x
0
35 PR3MIX4+ Pr3 Mixed 4+
0
36 U23W2- Under 23 Womens 2-
11
37 U23M2- Under 23 Mens 2-
7
38 U19M8+ Under 19 Mens 8+
8
39 SRLWTM4x Senior Lightweight Mens 4x
3
40 SRLWTW2x Senior Lightweight Womens 2x
3
41 U17M4x Under 17 Mens 4x
9
42 U17W2x Under 17 Womens 2x
28
43 U19W8+ Under 19 Womens 8+
5
44 SRM2x Senior Mens 2x
9
45 SRW4x Senior Womens 4x
5
46 SRM8+ Senior Mens 8+
1
47 SRLWTM8+ Senior Lightweight Mens 8+
5
48 U19W4x Under 19 Womens 4x
16
49 U17W4x+ Under 17 Womens 4x+
3
50 U23W2x Under 23 Womens 2x
23
51 U23LWTM2x Under 23 Lightweight Mens 2x
6
52 SRW4- Senior Womens 4-
4
53 SRM4- Senior Mens 4-
4
54 U23M4x Under 23 Mens 4x
5
55 U19M2x Under 19 Mens 2x
31
56 U23W8+ Under 23 Womens 8+
4
57 SRLWTM2- Senior Lightweight Mens 2-
6
58 SRLWT2- Senior Lightweight Womens 2-
6
59 REGM4x Senior Regional Composite Mens 4x
0
60 REGW4x Senior Regional Composite Womens 4x
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change