Speakmon Memorial Regatta

  • Hosted By: Greater Columbus Rowing Association
  • 2018 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 28, 2018
0 6:30 AM Coach Coxswain Meeting
1 8:00 AM Womens Masters 4x
1
2 8:05 AM Mens Masters 4+
1
3 8:15 AM Mens HS 4+
7
4 8:25 AM Womens HS 4+
18
5 8:35 AM Mixed Open 4+
3
6 8:40 AM Mens Open 2-
7
    Great Miami Rowing Center (A)
J. Phelan/N. DeGroff
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
E. Walz/W. Turner
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
A. Stone/J. Wagner
 
    Toledo Rowing Club (A)
E. Pryor/D. Fankhauser
 
    Composite: University of Cincinnati Rowing Club, Cincinnati RC (A)
M. Nieland/T. Hite
 
    Perrysburg Rowing Club (B)
M. Zachel/S. MILLER
 
    University of Cincinnati Rowing Team (B)
N. Calabrese/B. Weissmann
 
7 8:45 AM Womens Collegiate 2-
10
8 8:55 AM Mens Open 2x
2
9 9:00 AM Womens Open 1x
1
10 9:05 AM Womens Masters 1x
2
11 9:15 AM Mens Masters 1x
8
    Cincinnati Rowing Club
C. Deppert
112.5 (57)
    Great Miami Rowing Center
K. Turain
98.0 (55)
    Greater Columbus Rowing Association
C. Kochanek
91.1 (54)
    Greater Columbus Rowing Association
C. Gagliano
60.5 (49)
    Greater Dayton Rowing Association
R. Pierce
200.0 (67)
    Queen City Water Sports Center
T. Carrigan
28.1 (42)
    Unaffiliated (USA)
G. Weaser
153.1 (62)
    Westerville Rowing Club
S. Kelly
128.0 (59)
12 9:20 AM Womens HS 1x
9
    Great Miami Rowing Center
R. Duff
 
    Hilliard Rowing Association
S. Bryant
 
    Perrysburg Rowing Club
M. Mies
 
    Queen City Water Sports Center
A. Graner
 
    Queen City Water Sports Center
E. Heekin
 
    Queen City Water Sports Center
F. Blase
 
    Shaker Heights High School Crew
 
    Steel City Rowing Club
A. Hartman
 
    Steel City Rowing Club
I. Gonzalez
 
13 9:25 AM Mens HS 1x
12
    Great Miami Rowing Center
M. Rought
 
    Hilliard Rowing Association
A. Thackery
 
    Hilliard Rowing Association
C. Williams
 
    Indianapolis Rowing Center
P. King
 
    Indianapolis Rowing Center
T. Huber
 
    Perrysburg Rowing Club
A. Waddell
 
    Perrysburg Rowing Club
O. Durham
 
    Queen City Water Sports Center
M. Palacios
 
    Queen City Water Sports Center
J. Mooney
 
    Queen City Water Sports Center
S. Stewart
 
    Queen City Water Sports Center
L. Mededovic
 
    Queen City Water Sports Center
C. Page
 
14 9:30 AM Mens Open 1x
1
break 9:45 AM 15 Minute Break
15 10:00 AM Mens Open Novice 8+
1
16 10:05 AM Womens Open Novice 8+
3
17 10:10 AM Mixed Open Novice 8+
4
18 10:15 AM Womens HS Novice 8+
10
19 10:20 AM Mens HS Novice 8+
5
20 10:25 AM Mixed HS 8+
6
21 10:30 AM Mixed Masters 8+
4
    Dayton Boat Club (A)
M. Stout/V. Schwab/M. Schlangen/S. Federinko/V. Leopold/P. Hoshor/M. Armitage/L. Nelson/B. Rounds (Cox)
72.9 (54)
    Great Miami Rowing Center (A)
40.0 (47)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Linn/K. Smith/B. Wyslouzil/M. McGovern/j. cecil/D. Hauswirth/M. Mader/L. Walker/M. King (Cox)
25.6 (43)
    Westerville Rowing Club (A)
M. Parker/N. Hale/L. Gibson/T. Scholten/D. Samson/J. Klima/R. Jochems/M. Shuttleworth/B. Binnig (Cox)/
36.1 (46)
22 10:35 AM Mixed Masters 2x
5
    Great Miami Rowing Center (A)
A. Bush/J. Bultman
1.0 (30)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
B. Ramsey/J. Ramsey
147.9 (64)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Heuser/E. Walz
117.6 (60)
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Rathburn/D. Rathburn
24.3 (42)
    Greater Dayton Rowing Association (B)
D. Barker/L. Clemens
124.9 (61)
23 10:40 AM Mens Masters 2x JULIO SANCHEZ CUP
4
24 10:45 AM Womens Open 2-
6
    Great Miami Rowing Center (A)
A. Hodge/S. Ferraro
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
K. knox/K. Karaivanova
 
    John Carroll University Rowing (A)
 
    Oakland Catholic Rowing (A)
C. Moody/M. Westfield
 
    Perrysburg Rowing Club (A)
J. Lee/M. Mies
 
    Oakland Catholic Rowing (B)
I. Florian/C. Catania
 
25 10:50 AM Womens Open Ltwt 1x
3
26 10:55 AM Mens Open Ltwt 1x
4
27 11:00 AM Womens Collegiate 1x
14
28 11:10 AM Mens Open Novice 4+
8
29 11:15 AM Womens Open Novice 4+
3
30 11:20 AM Mens Open 4x
11
31 11:25 AM Womens Open 8+
0
break 11:45 AM Lunch break - 45 minutes
32 12:30 PM Adaptive Event
1
33 12:40 PM Adaptive Events
0
34 12:50 PM Adaptive Event
0
35 1:05 PM Womens Open Ltwt 8+
2
36 1:10 PM Mens Open Ltwt 8+
3
37 1:15 PM Mens Masters 4x
3
    Cincinnati Rowing Club (A)
S. Vogel/J. Luber/n. weidner/C. Deppert
122.5 (62)
    Great Miami Rowing Center (A)
D. Bush/M. McCutchan/J. Bultman/K. Turain
57.6 (51)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
T. Slater/G. Fullerton/C. Kochanek/J. King
40.0 (47)
38 1:20 PM Womens HS Novice 4+
18
39 1:30 PM Mens HS Novice 4+
10
40 1:35 PM Womens Masters 4+
3
    Great Miami Rowing Center (A)
a. Meehan/c. burgett/A. Spaulding/D. Taylor/C. Lach (Cox)
3.9 (33)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Linn/C. Evans/L. Gunzelman/L. Walker/H. Linke (Cox)
10.8 (37)
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
K. Hallof/L. Peck/H. Haxton/H. Couture/G. Phillips (Cox)
0.0 (22)
41 1:45 PM Womens Collegiate 4+
4
42 1:55 PM Mens Open 8+
4
43 2:00 PM Womens Open Ltwt 4+
3
44 2:05 PM Mens Open 4+
5
45 2:10 PM Womens Masters 2x
1
46 2:15 PM Womens HS 2x
6
    Great Miami Rowing Center (A)
R. Duff/C. Norton
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Cripps/A. Thorpe
 
    Steel City Rowing Club (A)
L. Jochims/E. Rotondi
 
    Great Miami Rowing Center (B)
K. Sancrant/A. Schlaeger
 
    Queen City Water Sports Center (B)
s. palacios/l. dameron
 
    Queen City Water Sports Center (D)
b. belperio/E. Bowers
 
47 2:25 PM Mens HS 2x
17
48 2:30 PM Womens Masters Ltwt 1x
2
49 2:35 PM Mens Masters Ltwt 1x
2
Break 2:45 PM 15 Minute Break
50 3:00 PM Womens Collegiate 8+
6
51 3:10 PM Womens Masters 8+
3
52 3:20 PM Womens HS 8+
13
53 3:30 PM Mens HS 8+
6
54 3:40 PM Womens Open 4x
6
55 3:45 PM Womens Open 4+
6
56 3:50 PM Mens Open Ltwt 4+
3
57 3:55 PM Mixed Open 4x
0
58 4:00 PM Womens Open 2x
2
59 4:05 PM Mixed Open 2x
3
60 4:10 PM Mixed Masters 4+
1
61 4:20 PM Mens Masters 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change