Head of the Ohio
- Oct 6, 2018 To Oct 7, 2018
- head
- Ohio/Allegheny Rivers
- Pittsburgh, PA (USA)
- Hosted By: Three Rivers Rowing Association
- 2018 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 6, 2018 | |||||
1 | 7:40 AM | Mens/Womens Adaptive PR2 1x (shortened course) | 2 |
||
2 | 7:40 AM | Mens/Womens Adaptive PR1 1x (shortened course) | 0 |
||
3 | 7:40 AM | Womens Adaptive PR3 2x | 3 |
||
4 | 8:05 AM | Mixed Corporate Experienced 8+ | 18 |
||
5 | 8:10 AM | Womens Masters 1x | 3 |
||
6 | 8:15 AM | Womens Open 1x | 3 |
||
7 | 8:15 AM | Womens Open Ltwt 1x | 0 |
||
8 | 8:25 AM | Mens Open 4+ | 10 |
||
9 | 8:25 AM | Mens Open Ltwt 4+ | 2 |
||
10 | 8:30 AM | Mens Masters 4+ | 5 |
||
11 | 8:35 AM | Mens Masters 2x | 6 |
||
Alexandria Community Rowing (A) |
s. levinson/J. Levinson
|
58.8 (60)
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
D. Knott/J. Gilmour
|
55.3 (59)
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
P. Scripko/G. Stuart
|
66.2 (62)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
B. Oltmanns/P. Deily
|
26.1 (49)
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (B) |
M. Bowman/A. agostinelli
|
58.8 (60)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
M. Matthews/M. Dudik
|
7.8 (39)
|
|||
12 | 8:40 AM | Mens Open 2x | 7 |
||
13 | 8:40 AM | Mens Open Ltwt 2x | 2 |
||
14 | 8:50 AM | Womens Open 8+ | 6 |
||
15 | 8:55 AM | Womens Open Ltwt 8+ | 1 |
||
16 | 9:00 AM | Mens Collegiate Novice 8+ | 4 |
||
17 | 9:05 AM | Mixed Adaptive PR3 4+ | 2 |
||
break | BREAK | ||||
18 | 9:35 AM | Mixed Masters 8+ | 6 |
||
19 | 9:40 AM | Womens Collegiate Novice 4+ | 8 |
||
20 | 9:45 AM | Mens Open 2- | 4 |
||
21 | 9:50 AM | Womens Open 2- | 5 |
||
22 | 10:00 AM | Mens Masters 4x | 2 |
||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
M. Bowman/A. agostinelli/R. Catanzarite/J. Gilmour
|
61.3 (62)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
S. Liberman/R. Emmet/G. Clark/K. Lang
|
31.3 (52)
|
|||
23 | 10:05 AM | Mens Open 4x | 2 |
||
24 | 10:10 AM | Mens Masters 1x | 12 |
||
25 | 10:15 AM | Mens Open 1x | 11 |
||
Carnegie Mellon University Rowing Club (A) |
T. Lu
|
|
|||
Cleveland State University Rowing Club, "Viking Crew" (A) |
|
||||
Penn State Crew (A) |
B. Harris
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
J. Garver
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
W. Massimini
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
D. Lukas
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
B. Horvitz
|
|
|||
University of Cincinnati Rowing Team (A) |
C. Bak/
|
|
|||
University of Maryland/UMBC Crew (A) |
M. Couwenhoven
|
|
|||
University of Pittsburgh (A) |
Z. Petronic/
|
|
|||
Carnegie Mellon University Rowing Club (B) |
J. Fondriest
|
|
|||
26 | 10:15 AM | Mens Open Ltwt 1x | 9 |
||
27 | 10:20 AM | Womens Masters 4+ | 5 |
||
break | Break | ||||
28 | 10:45 AM | Mixed Corporate Novice 8+ | 5 |
||
29 | 10:50 AM | Womens Masters 2x | 11 |
||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
J. Elbicki/M. Smith
|
42.3 (55)
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
S. Makosey/K. Isenberg
|
23.8 (48)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
M. Pink/S. Pink
|
26.1 (49)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
K. Connor/S. Romilly
|
23.8 (48)
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (B) |
A. Janouskovek/S. Shoppell
|
17.5 (45)
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
A. Messersmith/M. Edwards
|
23.8 (48)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
E. Ensminger/B. Rumora
|
58.8 (60)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (C) |
E. Hayman/A. Mulligan
|
23.8 (48)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (D) |
S. Carlson/S. Folan
|
55.3 (59)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (E) |
C. Garfinkel/K. Ke
|
39.4 (54)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (F) |
A. Gray/R. Williams
|
78.0 (65)
|
|||
30 | 10:55 AM | Womens Open 2x | 6 |
||
Carnegie Mellon University Rowing Club (A) |
S. Breedlove/I. Joyce
|
|
|||
Cleveland State University Rowing Club, "Viking Crew" (A) |
|
||||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
M. Minnock/K. Gilmour
|
|
|||
Composite: Three Rivers, Greater Columbus (A) |
R. Bushman/K. Bushman
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
E. Hudson/M. Hilemn
|
|
|||
University of Pittsburgh (A) |
S. Walborn/A. Wanner
|
|
|||
31 | 10:55 AM | Womens Open Ltwt 2x | 1 |
||
32 | 11:05 AM | Mens/Mixed Adaptive PR3 2x | 4 |
||
break | Lunch | ||||
33 | 12:20 PM | Womens Masters 8+ | 8 |
||
34 | 12:25 PM | Mixed Masters 4x | 3 |
||
35 | 12:30 PM | Womens Open 4+ | 9 |
||
36 | 12:30 PM | Womens Open Ltwt 4+ | 2 |
||
37 | 12:35 PM | Mens Masters 8+ | 5 |
||
38 | 12:40 PM | Mens Open 8+ | 6 |
||
39 | 12:40 PM | Mens Open Ltwt 8+ | 0 |
||
40 | 12:45 PM | Mixed Open 2x | 1 |
||
41 | 12:45 PM | Mixed Masters 2x | 7 |
||
42 | 12:55 PM | Womens Masters 4x | 5 |
||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
J. Elbicki/L. Biery/K. Catanzarite/M. Smith
|
48.1 (58)
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
J. Bryant/C. Tesla/L. McShea/K. Isenberg
|
48.1 (58)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
B. Lowery/J. Boyle/S. Hickernell/K. Barringer
|
33.8 (53)
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (B) |
A. Janouskovek/C. Hannegan/K. Blystone/S. Shoppell
|
26.5 (50)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
K. Dodgson/g. novosel/S. Frey/M. Gold
|
36.5 (54)
|
|||
43 | 12:55 PM | Womens Open 4x | 2 |
||
44 | 1:00 PM | Mens Collegiate Novice 4+ | 8 |
||
45 | 1:05 PM | Womens Collegiate Novice 8+ | 7 |
||
46 | 1:30 PM | Mens/Womens/Mixed Adaptive PR1 2x (shortened course) | 0 |
||
47 | 1:30 PM | Mens/Womens/Mixed Adaptive PR2 2x (shortened course) | 2 |
||
Sunday, October 7, 2018 | |||||
48 | 8:00 AM | Mens Youth Ltwt 8+ | 8 |
||
49 | 8:10 AM | Womens Youth 8+ | 12 |
||
50 | 8:15 AM | Womens Youth 2nd 8+ (HS JV ok also) | 12 |
||
51 | 8:25 AM | Mens Youth 4x | 6 |
||
Allderdice High School Crew Team (A) |
S. Nayhouse/G. Begler/B. Kennedy/A. Yu
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
A. Hladio/N. Greenberg/D. Oczypok/M. Urich
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
A. Casciato/W. Tannehill/K. Mitchell/Z. Szewczyk
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
A. Kaynar/M. Hiller/N. Shetty/T. Lee
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
B. Mulhern/S. Lieberman/B. Farnan/D. Andrud
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (C) |
B. Horvitz/D. Lukas/C. Volle/M. DeGregorio
|
|
|||
52 | 8:35 AM | Womens Youth Novice 8+ | 15 |
||
53 | 8:45 AM | Mens Youth Novice 4x | 3 |
||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
M. Witzel/W. Skopov-Normane/B. Werner/M. Bemis
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
W. Torrance/A. Huddleston/S. Campos/E. Loewy
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
|
||||
54 | 8:55 AM | Womens Youth 2x | 12 |
||
Allderdice High School Crew Team (A) |
E. Waldron/K. Katsman
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
A. Good/A. Vignali
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association (A) |
K. Suddeth/C. Peters
|
|
|||
Mt. Lebanon High School Crew Club (A) |
M. Agostinelli/L. Parrish
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
C. Korvink-Kucinski/M. Bayto
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
P. Walsh/L. Pietz
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
A. Mico/A. lyda
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
K. Hughes/A. Shaffer/
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
A. Hartman/A. Giannakopoulos
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
G. Cox/E. Gramley
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (B) |
M. Mackovich/B. Wheeler/
|
|
|||
Steel City Rowing Club (C) |
A. Colen/S. Levin
|
|
|||
55 | 9:05 AM | Mens Youth 4+ | 28 |
||
56 | 9:10 AM | Womens Youth Ltwt 4+ | 9 |
||
57 | 9:15 AM | Mens Youth Novice 4+ | 10 |
||
58 | 9:20 AM | Womens Youth Novice 2x | 8 |
||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
O. Belcher/B. Feldkircher
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
K. Harrington/T. Busquets
|
|
|||
Saint Joseph Academy (A) |
M. Rogers/C. Hilow
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
M. Kelley/E. Rotondi
|
|
|||
Saint Joseph Academy (B) |
K. Nelson/E. Schauer
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
I. Gonzalez/R. McGeary
|
|
|||
Saint Joseph Academy (C) |
K. Crump/M. Hales
|
|
|||
Steel City Rowing Club (C) |
S. Levin/A. Colen
|
|
|||
59 | 9:30 AM | Mens Youth 1x | 11 |
||
60 | 9:35 AM | Womens Youth Ltwt 2x | 4 |
||
61 | 9:45 AM | Mens Youth Novice 1x | 3 |
||
Allderdice High School Crew Team |
I. Denshaw
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club |
D. Fink
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
A. Zivkovic
|
|
|||
62 | 9:55 AM | Womens Youth 2- | 6 |
||
63 | 10:05 AM | Mens Adaptive PR3-VI 1x | 0 |
||
64 | 10:05 AM | Mens Adaptive PR3-PD 1x | 0 |
||
65 | 10:05 AM | Womens Adaptive PR3-VI 1x | 0 |
||
66 | 10:05 AM | Womens Adaptive PR3-PD 1x | 0 |
||
break | Break | ||||
67 | 10:35 AM | Mens Youth 2- | 7 |
||
68 | 10:40 AM | Mens Youth Ltwt 2x | 2 |
||
69 | 10:50 AM | Womens Youth 1x | 6 |
||
Pittsburgh Rowing Club |
C. O'Donnell
|
|
|||
Shaker Heights High School Crew |
S. Calabrese
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
A. lyda
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
A. Hong
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
A. Mico
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Hilemn
|
|
|||
70 | 10:55 AM | Womens Youth Novice 1x | 0 |
||
71 | 11:05 AM | Mens Youth Novice 2x | 1 |
||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
S. Campos/D. Fink
|
|
|||
72 | 11:15 AM | Womens Youth Novice 4+ | 23 |
||
73 | 11:25 AM | Mens Youth Ltwt 4+ | 5 |
||
74 | 11:30 AM | Womens Youth 4+ | 33 |
||
75 | 11:40 AM | Mens Youth 2x | 14 |
||
Allderdice High School Crew Team (A) |
G. Begler/S. Nayhouse
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
E. Reinheimer/E. Ilkhanipour
|
|
|||
North Catholic High School (A) |
N. Corlew/H. Simons
|
|
|||
Parkersburg High School (A) |
K. Edman/D. VanAllen
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew (A) |
A. Braniff/J. Goddard
|
|
|||
Pine-Richland Crew (A) |
H. Cromer/E. Crowell
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
K. Mitchell/Z. Szewczyk
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
L. Tompa/W. Hopeman
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
B. Kimmy/D. Andrud
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
C. Ortiz/S. BANERJEE/
|
|
|||
Allderdice High School Crew Team (B) |
B. Kennedy/A. Yu
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
A. Zivkovic/M. Dunham
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
B. Lamm/S. Lieberman
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (C) |
A. Kaynar/C. Paluselli
|
|
|||
76 | 11:50 AM | Womens Youth Novice 4x | 4 |
||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
O. Belcher/J. Edfors/E. Brunger/R. Lessure
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew (A) |
H. Prunty/A. Burris/E. Wesfall/m. sandy
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
C. O'Donnell/F. Mangine/A. Cebula/C. karnati
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
|
||||
77 | 12:00 PM | Mens Youth Novice 8+ | 10 |
||
78 | 12:10 PM | Womens Youth 4x | 6 |
||
79 | 12:20 PM | Mens Youth 8+ | 8 |
||
80 | 12:25 PM | Mens Youth 2nd 8+ (HS JV ok too) | 15 |
||
81 | 12:30 PM | Womens Youth Ltwt 8+ | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change