Head of the Passaic
- Hosted By: Nereid Boat Club, Inc., Passaic River Rowing Association (PRRA)
- 2018 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 14, 2018 | |||||
break | 7:15 AM | Coxswains Meeting | |||
1 | 8:15 AM | MHV8+ | Mens HS Varsity 8+ | 14 |
|
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
B. Mcguinan/M. Roach/R. Wilkinson/J. Akhbari/N. McNatty/R. Roksvold/M. Bradley/E. Clarke/J. Roach (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (A) |
K. Elias/B. Ruszczyk/E. Gilmore/R. Graf/C. McNichols/T. John/M. Vinoski/J. Byrne/S. DeSilva (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
J. Gasparini/J. Reardon/W. Gee/L. Spagnoli/B. Skeels/A. Hicks/K. Maurer/A. gragnaniello/J. Sierdzinski (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
D. Sealy/B. McGaughan/C. Steccato/B. Dwyer/J. Ognibene/J. Sierra/J. Pagnozzi/J. Haddad/N. Rose (Cox)
|
|
|||
Kearny Rec Rowing Club (A) |
A. Tully/G. Araujo/J. Marshall/J. Barros/A. Navas/E. Adames/G. DosSantos/A. Chavez/M. Youssef (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
T. Weil/J. Zincani/A. Abuhoff/M. Pursche/E. Coplan/M. angeles/L. Cooperman/J. Magaldi/N. Grabcheski (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
M. Donnelly/H. Koontz/J. Daniel/K. Ruehle/W. Stoddard/A. Kam/E. infante/C. Gay/S. Chmelar (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
A. Sirkin/A. Eligator/J. Callegari/B. Lilly/P. Kinon/O. Rayner/G. de Lasa/E. Whalen/J. Puchalla (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
D. Dzwlewicz/W. Holmes/B. Bosse/A. Holmes/T. Ryals/C. Byrne/B. Rosenberg/G. Holmes/O. Fogarty (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
J. Santos/A. Schechter/R. Taylor/J. Nunez/C. Palmer/G. Girardi/A. Marmol/F. Diaz/B. Guzman (Cox)
|
|
|||
Seton Hall Prep (A) |
M. Baker/C. Rossini/J. Andrews/M. Tempera/M. Warren/P. Heaney/C. Ziegler/C. Zampino/r. Ciamillo (Cox)
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew (A) |
A. Malinowski/W. Popielaski/J. Birkmaier/J. Donovan/R. Charvat/M. Bosco/S. Scalone/P. Campisi/J. Fecteau (Cox)
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
A. Anthony/C. Arias-Cespedes/N. King/T. Chibuisi/X. Yon/M. HINDS/O. de Leon/S. Sanchez/F. Recalde (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
C. Sorrell/M. McGuinness/A. Napolitano/A. Schwartz/A. Giovanniello/K. Giordano/T. Taylor/N. Flecha/R. Budimlic (Cox)
|
|
|||
2 | 8:29 AM | MHJ8+ | Mens HS JV 8+ | 19 |
|
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A) |
A. D'Agostino/R. Donohue/A. Madsen/M. Maloney/K. Abraham-Aggarwal/V. Karathomas/M. Drumm/T. Tokarski/N. DAVANZO (Cox)/
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (A) |
J. Barbara/M. Marian/J. Manzo/L. Martin/J. LEE/M. Serafin/E. DeBruyn/M. Norden/T. Flynn (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (A) |
T. Hoover/C. Hill/S. Leito/G. Coffey/M. McCauley/D. ODonnell/T. Frank/N. Paolella/J. O'Keefe (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
A. Perpetua/Z. Fredeman/C. Dusavage/J. Morgan/J. Zeleznik/N. Petramale/K. Lodoe/P. Muller/h. fisher (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
C. Breen/B. Hogan/L. Arena/J. Haddad/C. Orr/A. Breen/A. Gevarguize/B. Coons/N. Rose (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
E. Unruh/R. Davis/J. Rosen/D. Goldfrank/R. Phariss/M. Cespedes/M. Gugig/A. Duffy/T. Wilson (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
E. Lowndes/m. oram/J. Daniel/A. Gu/C. Beckerman/D. Scalfi/P. Chan/M. Schoeller/M. Blandon (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
J. Lurvey/A. Bloom/C. Lam/E. Ross/I. Bresowsky/L. Barbosa/L. Wostenholme/C. Bosgang/S. Philipson (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
J. Rodriguez/T. Tsvetkov/D. Peterson/J. Cabrera/A. Dubrov/S. Chestnut/A. Tom/P. Elms/N. Zambrano (Cox)
|
|
|||
Seton Hall Prep (A) |
J. Shoemaker/D. Bridge/W. Alley/A. Giannoglou/H. Timberlake/M. Miller/B. D'Angelo/C. Kandarjian/A. Sadati (Cox)
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew (A) |
r. berndt/A. Cascio/A. Timlin/B. Bianculli/C. Carnevale/M. Galante/J. Evans/J. Caldwell/A. Longo (Cox)
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
I. Stradford/E. Lema/A. Cruz/N. Edwards/M. Tabron/R. Teran/E. Brady/J. Guallpa/J. Worrell (Cox)
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (B) |
L. Zapana/A. Shotmeyer/c. seccafico/I. Hamilton/D. Kaczmarczyk/C. Frawley/S. DUMAN/D. Michel/N. Galitsis (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (B) |
B. Rooney/H. McGinness/R. Graf/C. McNichols/C. Rydecki/A. Hamilton/A. Joliet/P. Schwartz/B. Wenzel (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (B) |
R. Gee/I. Towne/A. Smart/M. Carr/M. Fredeman/W. O'Keeffe/M. Leach/E. Narod/L. Morelli (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (B) |
B. Rose/S. Stamas/C. Abrahams/J. Miller/C. DeSmith/V. de Toustain/G. Gammon/V. de la Pena/L. Gutin (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (B) |
M. Gay/M. Morfogen/P. Russo/T. Moran/S. Scalfi/T. Ehrenberg/S. Ruehle/Z. Rauchbach/E. Gutowski (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
E. Dunning/F. Salas/N. Hausspiegel/G. Germain/E. Epstein/T. McDermott/Z. Ritholz/M. Magocsi/B. Lippin (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (C) |
J. Tawil/E. Tang/A. Blaslov/A. Campos/R. Crilley/C. Milcetic/c. kniesly/E. Wu/J. Clark (Cox)
|
|
|||
3 | 8:46 AM | WHV4+ | Womens HS Varsity 4+ | 12 |
|
4 | 8:57 AM | WHJ4+ | Womens HS JV 4+ | 15 |
|
5 | 9:11 AM | MHV4x | Mens HS Varsity 4x | 8 |
|
6 | 9:19 AM | MHJ4x | Mens HS JV 4x | 11 |
|
7 | 9:29 AM | MCN8+ | Mens Collegiate Novice 8+ | 4 |
|
8 | 9:35 AM | WHN8+ | Womens HS Novice 8+ | 8 |
|
9 | 9:44 AM | W4x | Womens Open 4x | 0 |
|
10 | 9:44 AM | Womens Masters 4x | 1 |
||
11 | 9:50 AM | MC8+ | Mens Collegiate 8+ | 3 |
|
12 | 9:54 AM | Mens Masters 4+ | 3 |
||
13 | 10:00 AM | WC4+ | Womens Collegiate 4+ | 7 |
|
14 | 10:07 AM | Womens Masters 8+ | 2 |
||
15 | 10:11 AM | WH1x | Womens HS 1x | 11 |
|
16 | 10:23 AM | MO1+ | Mens Open 1x | 2 |
|
17 | 10:26 AM | MM1x | Mens Masters 1x | 10 |
|
18 | 10:38 AM | WO1x | Womens Open 1x | 5 |
|
19 | 10:45 AM | WM1x | Womens Masters 1x | 0 |
|
20 | 10:45 AM | MH1x | Mens HS 1x | 20 |
|
21 | 11:02 AM | MR1x | Mens Rec 1x | 4 |
|
22 | 11:11 AM | Womens Rec 1x | 0 |
||
23 | 11:11 AM | WHV8+ | Womens HS Varsity 8+ | 13 |
|
24 | 11:23 AM | WHJ8+ | Womens HS JV 8+ | 11 |
|
25 | 11:34 AM | MHV4+ | Mens HS Varsity 4+ | 15 |
|
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
R. Wilkinson/J. Akhbari/J. Papaccio/B. Mcguinan/M. Hatch (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
A. Hicks/A. Perpetua/A. gragnaniello/B. Skeels/L. Morelli (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
B. Dwyer/D. Sealy/B. McGaughan/C. Steccato/L. Silva (Cox)
|
|
|||
Kearny Rec Rowing Club (A) |
A. Tully/J. Barros/A. Navas/G. DosSantos/M. Youssef (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
T. Weil/M. Pursche/A. Abuhoff/J. Zincani/N. Grabcheski (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
M. Capobianco/J. Coulson/P. Schaefer/R. Wilde/A. Nguyen (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
A. Sirkin/A. Eligator/J. Callegari/O. Rayner/G. Mena (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
D. Dzwlewicz/G. Holmes/B. Rosenberg/C. Byrne/O. Fogarty (Cox)
|
|
|||
Row New York - Brooklyn (A) |
B. Colot/C. Knight/L. Tavoulareas/J. wolfe-cross/C. Moran (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
J. Santos/A. Schechter/R. Taylor/A. Marmol/B. Guzman (Cox)
|
|
|||
Seton Hall Prep (A) |
j. bambrick/L. Ayash/A. Lucas/J. D'Angelo/W. Arzonico (Cox)
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
A. Anthony/T. Chibuisi/N. King/C. Arias-Cespedes/J. Worrell (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
N. Regan/N. Martens/D. Dorval/J. Kosak/j. kaplan (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (B) |
E. Coplan/M. angeles/L. Cooperman/J. Magaldi/T. Wilson (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
P. Fontanella/G. Eustace/D. Weston/M. Spunberg/M. Montoni (Cox)
|
|
|||
26 | 11:48 AM | MHJ4+ | Mens HS JV 4+ | 17 |
|
27 | 12:02 PM | WHV4x | Womens HS Varsity 4x | 5 |
|
28 | 12:09 PM | WHJ4x | Womens HS JV 4x | 6 |
|
29 | 12:15 PM | WCN8+ | Womens Collegiate Novice 8+ | 2 |
|
30 | 12:20 PM | MHN8+ | Mens HS Novice 8+ | 17 |
|
Don Bosco Preparatory High School (A) |
A. Park/J. DiRico/W. Haspel/L. Anderson/J. Jurlina/G. Meaney/G. Tredici/J. Bravo/M. Battaglia (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (A) |
M. Deveny/C. Sullivan/J. O'Keefe/B. Wenzel/S. DeSilva/P. Schwartz/E. Gilmore/C. McNichols/S. Kery (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
G. Baez/J. Fosella/A. Ionescu/J. Elkerton/M. Domeneghetti/M. Domeneghetti/N. DeMarinis/L. Cummins/N. Rose (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
n. gilligan/D. Gilmore/K. Wagner/s. hoerning/P. Yaschchyshyn/L. Willman/N. Saliou/N. Roeer/T. Manfuso (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
I. Oram/T. Ehrenberg/S. Ruehle/D. Scalfi/S. Scalfi/A. Treger/H. Finnegan/N. Urrutia/A. Shah (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
L. Saljinian/W. Iorio/J. Landless/M. Dhaliwal/M. Cuomo/I. Sinyavin/A. Narayana/L. Mackool/E. Caltenco (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
B. Schaffer/J. Ross/J. Ritholz/T. Atreides/D. Kaparos/E. Weiss/J. Trentalange/T. Fazzari/A. Klein (Cox)
|
|
|||
Seton Hall Prep (A) |
R. Ananias/P. Treacy/b. king/M. Shannon/J. Hindy/C. Ferraro/C. Robinson/J. Chu/L. Schreiner (Cox)
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew (A) |
A. Malinowski/W. Popielaski/J. Birkmaier/J. Donovan/R. Charvat/M. Bosco/S. Scalone/P. Campisi/J. Fecteau (Cox)
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (A) |
B. Pineda/I. Efremenko/T. Quashie/N. Martinez/D. Rosario/S. Villar/D. Sanchez/C. Lucero/J. Perez (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
p. fox/M. Surozenski/J. Fry II/G. Murphy/J. Maguire/B. Kaminskey/E. Holgan/J. Apollo/A. McKenna (Cox)
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School (B) |
A. Hernandez/M. Evans/M. LoBiondo/G. Van Blarcom-DeLuise/E. O'Malley/S. Corbisiero/A. Watkins/R. Mancinelli/J. Brillo (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (B) |
J. Reilly/A. Borges/E. Spinka/J. Brady/C. Petrelli/S. Cartiglia/N. Duffy/B. MacGregor/E. Hoerdemann (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
S. Dzwlewicz/R. Doan/A. Ollendorff/S. Pantelias/C. Novak/M. Katsigiorgis/H. Aarons/S. Klein/J. Wojtowicz (Cox)
|
|
|||
Seton Hall Prep (B) |
N. Swetz/N. Amaty/L. Klacik/C. Sedlazek/A. Horbacz/S. Wong/E. Randall/C. Landi/A. McDonnell (Cox)
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew (B) |
r. berndt/A. Cascio/A. Timlin/B. Bianculli/C. Carnevale/M. Galante/J. Evans/J. Caldwell/A. Longo (Cox)
|
|
|||
St. Benedict's Preparatory School (B) |
A. Gaona/Y. Harris/J. Dasher/A. Walker/J. Arce/A. Paulin/R. Hernandez/S. Benoit/J. Lema (Cox)
|
|
|||
31 | 12:34 PM | Parent / Child 2x | 2 |
||
break | 12:38 PM | Lunch | |||
32 | 1:38 PM | WHV2x | Womens HS Varsity 2x | 8 |
|
33 | 1:46 PM | WHJ2x | Womens HS JV 2x | 20 |
|
34 | 2:03 PM | MO4x | Mens Open 4x | 0 |
|
35 | 2:03 PM | MM4x | Mens Masters 4x | 4 |
|
36 | 2:09 PM | WC8+ | Womens Collegiate 8+ | 5 |
|
37 | 2:16 PM | WM4+ | Womens Masters 4+ | 3 |
|
38 | 2:23 PM | MC4+ | Mens Collegiate 4+ | 13 |
|
39 | 2:34 PM | MM8+ | Mens Masters 8+ | 0 |
|
40 | 2:34 PM | WO2x | Womens Open 2x | 4 |
|
41 | 2:40 PM | WM2x | Womens Masters 2x | 3 |
|
42 | 2:46 PM | MO2x | Mens Open 2x | 2 |
|
43 | 2:50 PM | MM2x | Mens Masters 2x | 6 |
|
44 | 2:58 PM | MHV2x | Mens HS Varsity 2x | 10 |
|
45 | 3:07 PM | MHJ2x | Mens HS JV 2x | 14 |
|
46 | 3:18 PM | Womens Middleschool 2x | 0 |
||
47 | 3:18 PM | Mens Middleschool 2x | 3 |
||
48 | 3:25 PM | MJN4x | Mens HS Novice 4x | 10 |
|
49 | 3:35 PM | WHN4x | Womens HS Novice 4x | 8 |
|
50 | 3:43 PM | Mens Middleschool 4x | 2 |
||
51 | 3:46 PM | Womens Middleschool 4x | 2 |
||
52 | 3:53 PM | MHN4+ | Mens HS Novice 4+ | 7 |
|
53 | 4:01 PM | WHN4+ | Womens HS Novice 4+ | 5 |
|
54 | 4:09 PM | MCN4+ | Mens Collegiate Novice 4+ | 5 |
|
55 | 4:16 PM | WCN4+ | Womens Collegiate Novice 4+ | 2 |
|
56 | 4:25 PM | MxM2x | Mixed Masters 2x | 4 |
|
57 | 4:32 PM | MxM4x | Mixed Masters 4x | 3 |
|
58 | 4:38 PM | Mixed Masters 8+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change