Head of the Colorado (PumpkinHead)
- Oct 27, 2018
- head
- Colorado River
- Austin, TX (USA)
- Hosted By: Austin Rowing Club
- 2018 Registered Regatta
- Cancelled
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 27, 2018 | |||||
1 | 8:00 AM | WO2- | Womens Open 2- | 2 |
|
2 | 8:04 AM | MM8+ | Mens Masters 8+ | 5 |
|
3 | 8:09 AM | WJr4x | Womens Jr 4x | 20 |
|
Austin Rowing Club (A) |
M. Smith/G. Edgar/F. Brooks/N. GILL
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Rogers/S. Ritter-Pleitez/A. Bandarpalle/N. Ross
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
L. Hagge/L. Gillies/K. Wolfe/L. Yandell
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
N. Diamond/F. Diamond/J. Valois/A. Hart
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
S. Glaser/M. Raggio/M. Miller/K. Bridwell
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
A. Polakowski/V. Bolton/A. Hurt/B. Stephanos
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Gonzalez/A. Sharpe/L. Dulin/C. Winters
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
G. Winslette/J. Settle/E. Jones/A. Czuchna
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
A. Alexander/A. Sloan/K. Dulin/S. Slaten
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
E. Williams/A. Dullye/S. Foster/P. Kim
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
A. Tharakan/E. Reynolds/L. KIM/E. Mcclain
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
H. Mentgen/S. Gibbs/A. DeWitt/K. Motta
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Lay/A. Underdahl/M. Moss/S. Taken
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
L. Taten/C. Podeszwa/K. Willems/S. Fearon
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
L. Betanzos/K. Hancock/C. Ding/M. Jones
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
V. Barbero/C. Rucker/S. Polma/I. Bruce
|
|
|||
Founders Rowing Club (C) |
A. Herring/S. Kelton/S. Podeszwa/A. Gonzalez
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
S. Hunter/P. Waters/P. Halverson/K. Hong
|
|
|||
The Hockaday School (D) |
K. Burkhart/S. Chigurupati/H. Wahl/K. Kelly
|
|
|||
4 | 8:18 AM | WJrN8+ | Womens Jr Novice 8+ | 7 |
|
5 | 8:23 AM | MN4+ | Mens Novice 4+ | 9 |
|
6 | 8:29 AM | MM1x | Mens Masters 1x | 18 |
|
7 | 8:38 AM | WLtwt1x | Womens Ltwt 1x | 3 |
|
8 | 8:42 AM | WJrLtwt4+ | Womens Jr Ltwt 4+ | 5 |
|
Austin Rowing Club (A) |
H. Purvis/A. Johnson/a. yarborough/C. Zhang/M. Gomillion (Cox)
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
M. Tiscareno/H. NOACK/A. Wallace-McCollom/C. Craycroft/C. Deitz (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
M. Kugler/S. Slaten/E. Glasscock/C. Poustovoi/L. Sankaran (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Finn/A. Goebel/E. Tomaselli/I. Bruce/A. Price (Cox)
|
|
|||
9 | 8:50 AM | MJrN1x | Mens Jr Novice 1x | 5 |
|
10 | 9:01 AM | WO8+ | Womens Open 8+ | 11 |
|
11 | 9:10 AM | A2x | Adaptive 2x | 1 |
|
12 | 9:23 AM | MJr4x | Mens Jr 4x | 15 |
|
13 | 9:33 AM | WM8+ | Womens Masters 8+ | 8 |
|
14 | 9:42 AM | MJrLtwt4+ | Mens Jr Ltwt 4+ | 4 |
|
15 | 9:46 AM | MO2- | Mens Open 2- | 7 |
|
16 | 9:51 AM | MO1x | Mens Open 1x | 5 |
|
17 | 9:56 AM | WO2x | Womens Open 2x | 5 |
|
18 | 10:00 AM | MLtwt1x | Mens Ltwt 1x | 4 |
|
19 | 10:04 AM | WN4+ | Womens Novice 4+ | 9 |
|
20 | 10:10 AM | WM1x | Womens Masters 1x | 5 |
|
21 | 10:15 AM | MN1x | Mens Novice 1x | 3 |
|
22 | 10:26 AM | A1x | Adaptive 1x | 0 |
|
23 | 10:29 AM | MJrN8+ | Mens Jr Novice 8+ | 8 |
|
24 | 10:35 AM | MM2x | Mens Masters 2x | 9 |
|
25 | 10:41 AM | WJr4+ | Womens Jr 4+ | 9 |
|
26 | 10:50 AM | WJrN4x | Womens Jr Novice 4x | 13 |
|
Austin Rowing Club (A) |
C. Hope/K. Simmons/A. Holt/H. Hight
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
S. Volpe/K. Leininger/M. Mullis/A. Reyes
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
H. Martins/P. Jones/M. Abbo/I. Martins
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
C. Adams/M. Philipps/A. McGilvray/S. Afzal
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
E. Collard/A. Czuchna/V. Chenoweth/V. OSTERWEIL
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Thoden/A. Alexander/E. Jones/J. Settle
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
R. Cannatti/L. Bean/S. Kinard/J. Barnard
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
J. Stock/C. Rogers/E. Hughes/E. Lockhart
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
E. Tomaselli/C. McDaniel/O. Mihalic/A. Goebel
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
E. Lilly/S. Donaldson/P. Desai/T. Kothari
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
P. Agarwalla/M. Craig/A. Phadke/P. Brown
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
A. Watters/E. Fisher/V. Rivera/M. Marsaw
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
C. Gruss/G. Tran/S. Allada/E. Wang
|
|
|||
27 | 11:00 AM | WJrLtwt2x | Womens Jr Ltwt 2x | 12 |
|
Austin Rowing Club (A) |
C. Zhang/a. yarborough
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
P. North/E. Beck
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
S. Fearon/S. Kelton
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
|
||||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
S. Glaser/K. Bridwell
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Kugler/S. Slaten
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
E. Williams/L. Betanzos
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
E. Sheumaker/K. Finn
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
R. Clem/H. Purvis
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
K. Hancock/M. Jones
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
M. MCDANIEL/A. Price
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
C. Ding/P. Halverson
|
|
|||
28 | 11:10 AM | MRec1x | Mens Rec 1x | 2 |
|
29 | 11:17 AM | WN1x | Womens Novice 1x | 1 |
|
30 | 11:23 AM | MO8+ | Mens Open 8+ | 5 |
|
31 | 11:31 AM | MJr4+ | Mens Jr 4+ | 5 |
|
32 | 11:34 AM | MO2x | Mens Open 2x | 4 |
|
33 | 11:38 AM | MJrLtwt2x | Mens Jr Ltwt 2x | 6 |
|
34 | 11:43 AM | MJrN4x | Mens Jr Novice 4x | 9 |
|
35 | 11:49 AM | WM2x | Womens Masters 2x | 7 |
|
36 | 11:54 AM | WJr1x | Womens Jr 1x | 13 |
|
37 | 12:00 PM | WRec1x | Womens Rec 1x | 1 |
|
38 | 12:01 PM | A4x | Adaptive 4x | 0 |
|
39 | 1:00 PM | MM4x | Mens Masters 4x | 5 |
|
40 | 1:04 PM | WJr8+ | Womens Jr 8+ | 9 |
|
Dallas United Crew, Inc. (A) |
R. Craycroft/C. Moore/M. MCWILLIAMS/S. Pearson/M. Henderson/O. AVILA/e. welty/p. condon/A. Manganello (Cox)/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
K. Hammonds/S. Dodda/G. Wellborn/K. Csaky/A. Savant/E. Rodriguez/M. Tiscareno/G. Clary/C. Fleming (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
G. Potter/S. Thoden/E. Rowe/C. Eby/A. Alexander/A. Sloan/S. Slaten/I. Nikolaidis/E. Strelitz-Block (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
R. Myren/A. Czuchna/K. Hanks/K. Dulin/L. Breston/S. Kelley/E. Jones/M. Kugler/R. Bray (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
G. Winslette/B. Phillips/E. Glasscock/L. Quinn/J. Settle/B. Stephanos/V. Bolton/C. Poustovoi/E. Haggard (Cox)
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
H. Mentgen/E. Sheumaker/S. Gibbs/A. DeWitt/M. MCDANIEL/S. Polma/C. Rucker/V. Barbero/K. Motta (Cox)
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
C. Jenkins/M. Moss/I. McLain/O. Hudgens/E. Hollas/N. Allender/A. Johnston/S. Taken/I. Haerle (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
A. Polakowski/S. Gonzalez/C. Winters/A. Hurt/C. Vidaurri/A. Sharpe/L. Dulin/V. Chenoweth/E. Luddy (Cox)
|
|
|||
41 | 1:10 PM | WN8+ | Womens Novice 8+ | 8 |
|
42 | 1:16 PM | MJr2x | Mens Jr 2x | 13 |
|
43 | 1:23 PM | WO4+ | Womens Open 4+ | 14 |
|
44 | 1:30 PM | WO4x | Womens Open 4x | 1 |
|
45 | 1:33 PM | XO8+ | Mixed Open 8+ | 5 |
|
46 | 1:38 PM | WLtwt4+ | Womens Ltwt 4+ | 0 |
|
47 | 1:41 PM | MJrLtwt1x | Mens Jr Ltwt 1x | 5 |
|
48 | 1:46 PM | XA2x | Mixed Adaptive 2x | 0 |
|
49 | 1:49 PM | MJ8+ | Mens Jr 8+ | 8 |
|
50 | 1:55 PM | MO4x | Mens Open 4x | 1 |
|
51 | 1:58 PM | WM4x | Womens Masters 4x | 14 |
|
52 | 2:08 PM | MN8+ | Mens Novice 8+ | 7 |
|
53 | 2:14 PM | MO4+ | Mens Open 4+ | 12 |
|
54 | 2:22 PM | WJr2x | Womens Jr 2x | 16 |
|
55 | 2:30 PM | MLtwt4+ | Mens Ltwt 4+ | 0 |
|
56 | 2:34 PM | WJrN4+ | Womens Jr Novice 4+ | 7 |
|
57 | 2:40 PM | WO1x | Womens Open 1x | 8 |
|
58 | 2:47 PM | MJrRec1x | Mens Jr Rec 1x | 3 |
|
59 | 2:52 PM | WJrN1x | Womens Jr Novice 1x | 9 |
|
60 | 2:59 PM | XM8+ | Mixed Masters 8+ | 7 |
|
61 | 3:04 PM | XJr4x | Mixed Jr 4x | 2 |
|
62 | 3:08 PM | XM4x | Mixed Masters 4x | 6 |
|
63 | 3:13 PM | MJr1x | Mens Jr 1x | 11 |
|
64 | 3:20 PM | XO2x | Mixed Open 2x | 4 |
|
65 | 3:24 PM | XM2x | Mixed Masters 2x | 9 |
|
66 | 3:30 PM | PC2x | Parent Child 2x | 4 |
|
67 | 3:34 PM | XN8+ | Mixed Novice 8+ | 4 |
|
68 | 3:38 PM | XO4+ | Mixed Open 4+ | 12 |
|
69 | 3:45 PM | MJrN4+ | Mens Jr Novice 4+ | 8 |
|
70 | 3:51 PM | XJrN4x | Mixed Jr Novice 4x | 1 |
|
71 | 3:53 PM | WJrLtwt1x | Womens Jr Ltwt 1x | 12 |
|
72 | 4:00 PM | WJrRec1x | Womens Jr Rec 1x | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change