39th Annual Chicago Sprints

  • Jul 5, 2019 To Jul 7, 2019
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By Lincoln Park Boat Club
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 5, 2019
1:30 PM Coaches & Coxswains Meeting (Fri)
2:00 PM Racing begins
M/W Jrs 8+, 4+, 4x - HEATS ONLY on Friday (Semis & Finals on Saturday)
1 MJ8+ Mens Junior 8+ (MJ8+)
6
3 WJ4+ Womens Junior 4+ (WJ4+)
9
9 MJN8+ Mens Junior Novice 8+ (MJN8+)
2
12 WJN4+ Womens Junior Novice 4+ (WJN4+)
4
16 MJ4x Mens Junior 4x (MJ4x)
6
17 WJN8+ Womens Junior Novice 8+ (WJN8+)
4
20 MJ4+ Mens Junior 4+ (MJ4+)
5
22 WJ4x Womens Junior 4x (WJ4x)
5
26 MJN4+ Mens Junior Novice 4+ (MJN4+)
4
30 WJ8+ Womens Junior 8+ (WJ8+)
8
NOTE M/W Jr 8+, 4+, 4x SEMIS & FINALS WILL BE HELD ON SATURDAY
5:00 PM Friday Racing Ends - Lagoon Closed (no practices)
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sat)
8:00 AM Racing begins
Racing runs in event number order
8:00 AM Heats run first. Semis and finals (incl Juniors) begin after heats
1 MJ8+ MJ8+ (Semis and Finals)
2 MO1x Mens Open 1x (MO1x)
16
3 WJ4+ WJ4+ (Semis and Finals)
4 WO1x Womens Open 1x (WO1x)
6
5 MJ1x Mens Junior 1x (MJ1x)
9
6 WJ1x Womens Junior 1x (WJ1x)
6
7 MO4+ Mens Open 4+ (MO4+)
8
8 WO4+ Womens Open 4+ (WO4+)
10
9 MJN8+ MJN8+ (Semis and Finals)
10 ML1x Mens Ltwt 1x (ML1x)
10
11 WL1x Womens Ltwt 1x (WL1x)
8
12 WNJ4+ WNJ4+ (Semis and Finals)
13 MJ2x Mens Junior 2x (MJ2x)
8
14 MM8+ Mens Masters 8+ (MM8+)
7
15 WJ2x Womens Junior 2x (WJ2x)
10
16 MJ4x MJ4x (Semis and Finals)
17 WJN8+ WJN8+ (Semis and Finals)
18 MO2x Mens Open 2x (MO2x)
8
19 WM8+ Womens Masters 8+ (WM8+)
12
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/M. Olson/J. Schneiderman/O. Sabat/A. Samuelson/E. Richards/B. Bu/J. Topor/z. prince (Cox)
0.5 (32)
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Shreders/L. Hawthorne/K. Barone/M. Coleman/P. Yeshewas/L. Dieter/J. Booth/t. kline/V. Newforth (Cox)
0.3 (31)
    Mendota Rowing Club (A)
E. West/A. Wencel/M. Raby/F. Breit/L. West/m. moody/S. Eckes/T. Floren/E. Klapheke (Cox)
18.0 (57)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
R. Kunkler/T. Alford/m. krause/M. Corboy/P. Lanphier/S. Azure/e. butler/D. McClanahan/K. Moy (Cox)
19.2 (58)
    Recovery on Water, Inc. (A)
P. Delaplane/C. Sauter/K. Moyer/C. Danstrom/B. Reilly/E. Llerena/B. Hennigan/J. Baldwin-Glenn/J. Gibbons (Cox)
13.5 (53)
    Recovery on Water, Inc. (A)
T. Hoffmann/J. Neal/S. Donovan/J. Brown/L. McNally/K. Anderson/l. atterberry/N. Clark/M. Bernardo (Cox)
13.5 (53)
    Recovery on Water, Inc. (A)
J. Nelson/A. Pappa/J. Lockbaum/M. Larson/D. Keller/N. Stefanski/A. Benson/A. Romer/M. Bernardo (Cox)
16.8 (56)
    South Bend Community Rowing,CO. (A)
J. DeLucia/K. Harrington/K. McAndrews/T. Kralis-Koch/m. schneider/C. Lucero/L. Carlson/A. Raiho/M. Reid (Cox)
8.8 (48)
    St. Louis Rowing Club (A)
M. Sonder/R. Howard/C. Cunha/K. Heffernan/M. O'Brien/D. Small/M. Freivogel/L. Perry/L. Rothberg (Cox)
7.2 (46)
    Chicago Rowing Foundation (B)
J. Shimshak/A. Hart/L. Otte/G. Billia/E. Marden/E. Stoner/P. Raksin/A. Starin/z. prince (Cox)
12.5 (52)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (B)
M. Halvorsen/K. Hayley/K. Saitelbach/t. wos/K. Freund/A. Mergler/J. Vincente/J. Bowe/M. McLaughlin (Cox)
8.8 (48)
    Chicago Rowing Foundation (C)
K. Pratt/F. Gilbert/A. Yorath/J. Hoskins/H. Kim/S. Cade/K. Backe/A. Gehris/N. Hosking (Cox)
2.4 (38)
20 MJ4+ MJ4+ (Semis and Finals)
21 WO2x Womens Open 2x (WO2x)
11
22 WJ4x WJ4x (Semis and Finals)
23 ML2x Mens Ltwt 2x (ML2x)
9
24 MN4+ Mens Novice 4+ (MN4+)
4
25 WL2x Womens Ltwt 2x (WL2x)
5
26 MJN4+ MJN4+ (Semis and Finals)
27 WN4+ Womens Novice 4+ (WN4+)
2
28 MO2- Mens Open 2- (MO2-)
4
29 WML4+ Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
2
30 WJ8+ WJ8+ (Semis and Finals)
31 WO2- Womens Open 2- (WO2-)
5
32 ML8+ Mens Ltwt 8+( ML8+)
0
33 MxO2x Mixed Open 2x (MxO2x)
11
34 WL8+ Womens Ltwt 8+ (WL8+)
1
35 Incl2X Inclusive 2x
0
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sun)
8:00 AM Racing begins
36 MM1x Mens Masters 1x (MM1x)
14
37 WM1x Womens Masters 1x (WM1x)
6
38 MML1x Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
3
39 WML1x Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
2
40 ML4+ Mens Ltwt 4+ (ML4+)
2
41 WL4+ Womens Ltwt 4+ (WL4+)
0
42 MM2x Mens Masters 2x (MM2x)
6
43 WM2x Womens Masters 2x (WM2x)
5
44 MM4+ Mens Masters 4+ (MM4+)
10
45 WM4+ Womens Masters 4+ (WM4+)
14
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/M. Olson/J. Schneiderman/J. Topor/N. Hosking (Cox)
2.2 (37)
    Chicago Rowing Union (A)
J. Boles/S. Renn/M. Rogers/C. Cabin/M. Miller (Cox)
2.6 (38)
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Shreders/L. Hawthorne/M. Coleman/t. kline/V. Newforth (Cox)
0.5 (32)
    Mendota Rowing Club (A)
M. Raby/F. Breit/m. moody/T. Floren/E. Klapheke (Cox)
28.0 (63)
    New Trier High School Rowing (A)
C. Clarke/E. Smoliga/H. Scott/d. brownstone/H. Jiang (Cox)
12.4 (51)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
R. Kunkler/T. Alford/m. krause/M. Corboy/K. Moy (Cox)
20.8 (58)
    Recovery on Water, Inc. (A)
T. Hoffmann/S. Donovan/l. atterberry/J. Neal/M. Bernardo (Cox)
11.4 (50)
    Recovery on Water, Inc. (A)
J. Baldwin-Glenn/L. McNally/N. Clark/J. Gibbons/J. Brown (Cox)
9.5 (48)
    South Bend Community Rowing,CO. (A)
J. DeLucia/C. Trinter/L. Carlson/K. Harrington/M. Reid (Cox)
14.6 (53)
    St. Louis Rowing Club (A)
M. Sonder/M. O'Brien/L. Perry/R. Howard/L. Rothberg (Cox)
1.1 (34)
    Chicago Rowing Foundation (B)
A. Reinisch/R. Patel/S. Goldenberg/B. Blake/z. prince (Cox)
2.2 (37)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (B)
D. McClanahan/P. Lanphier/K. Hayley/e. butler/M. McLaughlin (Cox)
22.1 (59)
    St. Louis Rowing Club (B)
D. Small/C. Cunha/K. Heffernan/M. Freivogel/S. Tyree (Cox)
22.1 (59)
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (C)
M. Halvorsen/S. Azure/J. Vincente/A. Mergler/Q. Murphy (Cox)
2.2 (37)
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
7
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
1
48 MO4x Mens Open 4x (MO4x)
6
49 WO4x Womens Open 4x (WO4x)
2
50 MxM2x Mixed Masters 2x (MxM2x)
5
51 MN8+ Mens Novice 8+ (MN8+)
2
52 WN8+ Womens Novice 8+ (WN8+)
2
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Meldrim/E. Gibson/L. Lyngklip/O. Campbell/C. Hinz/K. Hempel/D. Gill/M. Gettel/M. Travnik (Cox)
 
    Recovery on Water, Inc. (A)
M. Ridley/E. Llerena/B. Reilly/k. kanda/T. Turner/D. Wojcik/K. Rice-Heidewald/B. Hennigan/B. Franco (Cox)
 
53 MO8+ Mens Open 8+ (MO8+)
4
54 WO8+ Womens Open 8+ (WO8+)
2
55 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
4
56 Mx8+ Mixed 8+
6
57 MxJN4x Mixed Jr Novice Exhibition 4x
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change