39th Annual Chicago Sprints

  • Jul 5, 2019 To Jul 7, 2019
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By Lincoln Park Boat Club
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 5, 2019
1:30 PM Coaches & Coxswains Meeting (Fri)
2:00 PM Racing begins
M/W Jrs 8+, 4+, 4x - HEATS ONLY on Friday (Semis & Finals on Saturday)
1 MJ8+ Mens Junior 8+ (MJ8+)
6
3 WJ4+ Womens Junior 4+ (WJ4+)
9
9 MJN8+ Mens Junior Novice 8+ (MJN8+)
2
12 WJN4+ Womens Junior Novice 4+ (WJN4+)
4
    New Trier High School Rowing (A)
C. Williams/M. Warden/E. Quan/C. Connolly/H. Jiang (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
C. Hering/I. Lofgren/F. Hammerer/S. Bradford/J. Atkinson (Cox)
 
    Toledo Rowing Club (A)
A. Schmidt/K. Rowley/L. Heebsh/C. Kemper/K. Roessle (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
M. Ludwig/S. Simenz/C. Anderson/P. Mann/G. Sisk (Cox)
 
16 MJ4x Mens Junior 4x (MJ4x)
6
17 WJN8+ Womens Junior Novice 8+ (WJN8+)
4
20 MJ4+ Mens Junior 4+ (MJ4+)
5
22 WJ4x Womens Junior 4x (WJ4x)
5
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
A. Chvala/C. Cole/C. Messimer/E. kleczek
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
L. Radick/D. Anderson/S. Plachetta/K. Waldvogel
 
    Chicago Training Center (A)
T. Duncan/P. Cooper/A. Hamlish/R. Duncan
 
    Toledo Rowing Club (A)
M. Smaciarz/K. Dahnke/M. Lankey/L. Bunker
 
    Chicago Training Center (B)
T. Brown/L. Taylor/M. Salzman/R. Taylor
 
26 MJN4+ Mens Junior Novice 4+ (MJN4+)
4
30 WJ8+ Womens Junior 8+ (WJ8+)
8
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. Trapp/B. Leonard/K. Moeser/C. Dailey/C. Shepley/C. Cole/C. Messimer/I. Spitznagle/A. Ritter (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Falk/E. Cummings/Y. Hao/D. Paduraru Iovanescu/C. Williams/C. Connolly/K. Hagedorn/M. Cassis/H. Jiang (Cox)
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
A. Palmer/G. Anderson/S. Darby/E. Peck/M. Jaskoviak/A. Landrowski/E. Kroening/S. Thomas/S. Harris (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Dragseth/F. Plese/D. Holbrook/H. Cannistra/J. Hanacik/T. Kowaliczko/E. Nelsen-Freund/A. Leykin/S. Banik (Cox)
 
    Toledo Rowing Club (A)
L. Bunker/M. Smaciarz/K. Dahnke/M. Lankey/A. Schmidt/K. Roessle/K. Rowley/J. Harris/C. Kemper (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
A. Tracy/A. Wallander/A. Hotter/L. Gundersen/D. Anderson/L. Swift/M. Kilen/C. Pfau/S. Arora (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
C. Hering/W. Fowler/S. Bradford/I. Lofgren/F. Hammerer/C. Niebler/L. Jochmann/C. Anderson/J. Atkinson (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
Z. Tiffin/O. Sullivan/M. Kent/N. Byrne/G. Engel/M. Davies/S. Wacholz/M. Smith/E. Shenkenberg (Cox)
 
NOTE M/W Jr 8+, 4+, 4x SEMIS & FINALS WILL BE HELD ON SATURDAY
5:00 PM Friday Racing Ends - Lagoon Closed (no practices)
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sat)
8:00 AM Racing begins
Racing runs in event number order
8:00 AM Heats run first. Semis and finals (incl Juniors) begin after heats
1 MJ8+ MJ8+ (Semis and Finals)
2 MO1x Mens Open 1x (MO1x)
16
3 WJ4+ WJ4+ (Semis and Finals)
4 WO1x Womens Open 1x (WO1x)
6
5 MJ1x Mens Junior 1x (MJ1x)
9
6 WJ1x Womens Junior 1x (WJ1x)
6
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
S. Vorperian
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
I. Spitznagle
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Stromberg
 
    Toledo Rowing Club (A)
M. Lankey
 
    Toledo Rowing Club (A)
K. Dahnke
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
J. Gordon
 
7 MO4+ Mens Open 4+ (MO4+)
8
8 WO4+ Womens Open 4+ (WO4+)
10
9 MJN8+ MJN8+ (Semis and Finals)
10 ML1x Mens Ltwt 1x (ML1x)
10
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. Pi
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
D. Reinisch
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
C. Webken
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Briggs
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
R. Alspaugh
 
    New Orleans Rowing Club, Ltd. (A)
W. Kuckro
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook
 
    Toledo Rowing Club (A)
D. Fankhauser
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
B. Anderson-Brown
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (C)
I. Smith
 
11 WL1x Womens Ltwt 1x (WL1x)
8
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
E. kleczek
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Bushman
 
    Hinsdale Community Rowing (A)
M. Kubacki
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
P. Yeshewas
 
    Mendota Rowing Club (A)
L. Midelfort
 
    Riddle Point Rowing Association (A)
H. Strickler
 
    Toledo Rowing Club (A)
J. Harris
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
T. Levin
 
12 WNJ4+ WNJ4+ (Semis and Finals)
13 MJ2x Mens Junior 2x (MJ2x)
8
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
S. Lawson/A. Stankovic
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
A. Moriarty/E. Dahl
 
    Chicago Training Center (A)
P. Sanders/S. Dunn
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. White/M. Laris-Djokovic
 
    New Orleans Rowing Club, Ltd. (A)
D. Fayard/T. Thompson
 
    Toledo Rowing Club (A)
G. McCoy/D. Fankhauser
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
M. den Boon/E. Jiang
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
L. Sherman/D. Libes
 
14 MM8+ Mens Masters 8+ (MM8+)
7
15 WJ2x Womens Junior 2x (WJ2x)
10
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
B. Leonard/I. Spitznagle
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
S. Vorperian/C. Dailey
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
D. Anderson/L. Radick
 
    Chicago Training Center (A)
T. Brown/A. Hamlish
 
    Chicago Training Center (A)
P. Cooper/R. Taylor
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Stromberg/P. Crnjak
 
    North Star Community Rowing (A)
A. Pettiford/L. Warfield-Johnson
 
    Toledo Rowing Club (A)
M. Smaciarz/L. Bunker
 
    Toledo Rowing Club (A)
A. Schmidt/L. Heebsh
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (B)
R. Wagner/k. hillesland
 
16 MJ4x MJ4x (Semis and Finals)
17 WJN8+ WJN8+ (Semis and Finals)
18 MO2x Mens Open 2x (MO2x)
8
19 WM8+ Womens Masters 8+ (WM8+)
12
20 MJ4+ MJ4+ (Semis and Finals)
21 WO2x Womens Open 2x (WO2x)
11
22 WJ4x WJ4x (Semis and Finals)
23 ML2x Mens Ltwt 2x (ML2x)
9
24 MN4+ Mens Novice 4+ (MN4+)
4
25 WL2x Womens Ltwt 2x (WL2x)
5
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
A. Hurley/E. kleczek
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
C. Pfau/A. Wallander
 
    Chicago Training Center (A)
R. Duncan/T. Duncan
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Conway/F. Tuite
 
    Toledo Rowing Club (A)
K. Rowley/J. Harris
 
26 MJN4+ MJN4+ (Semis and Finals)
27 WN4+ Womens Novice 4+ (WN4+)
2
28 MO2- Mens Open 2- (MO2-)
4
29 WML4+ Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
2
30 WJ8+ WJ8+ (Semis and Finals)
31 WO2- Womens Open 2- (WO2-)
5
32 ML8+ Mens Ltwt 8+( ML8+)
0
33 MxO2x Mixed Open 2x (MxO2x)
11
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
D. Kalupa/M. McCoy
 
    Chicago Training Center (A)
R. Clendenning/M. Scott
 
    Crystal Lake Rowing Club (A)
K. Johnson/E. Maheo
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
B. Brown/R. Bushman
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia/E. Caffee
 
    Mendota Rowing Club (A)
E. Coffin/T. Floren
 
    Toledo Rowing Club (A)
G. McCoy/K. Roessle
 
    Chicago Training Center (B)
J. Scott/O. Schumacher
 
    Chicago Training Center (B)
M. Robinson/R. Kimball
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. McGwire/K. Hallof
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
N. Carman/N. Toren
 
34 WL8+ Womens Ltwt 8+ (WL8+)
1
35 Incl2X Inclusive 2x
0
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sun)
8:00 AM Racing begins
36 MM1x Mens Masters 1x (MM1x)
14
37 WM1x Womens Masters 1x (WM1x)
6
38 MML1x Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
3
39 WML1x Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
2
40 ML4+ Mens Ltwt 4+ (ML4+)
2
41 WL4+ Womens Ltwt 4+ (WL4+)
0
42 MM2x Mens Masters 2x (MM2x)
6
43 WM2x Womens Masters 2x (WM2x)
5
44 MM4+ Mens Masters 4+ (MM4+)
10
45 WM4+ Womens Masters 4+ (WM4+)
14
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
7
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
1
48 MO4x Mens Open 4x (MO4x)
6
49 WO4x Womens Open 4x (WO4x)
2
50 MxM2x Mixed Masters 2x (MxM2x)
5
51 MN8+ Mens Novice 8+ (MN8+)
2
52 WN8+ Womens Novice 8+ (WN8+)
2
53 MO8+ Mens Open 8+ (MO8+)
4
54 WO8+ Womens Open 8+ (WO8+)
2
55 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
4
56 Mx8+ Mixed 8+
6
57 MxJN4x Mixed Jr Novice Exhibition 4x
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change