39th Annual Chicago Sprints

  • Jul 5, 2019 To Jul 7, 2019
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By Lincoln Park Boat Club
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 5, 2019
1:30 PM Coaches & Coxswains Meeting (Fri)
2:00 PM Racing begins
M/W Jrs 8+, 4+, 4x - HEATS ONLY on Friday (Semis & Finals on Saturday)
1 MJ8+ Mens Junior 8+ (MJ8+)
6
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. den Boon/E. Jiang/E. Dahl/B. Anderson-Brown/D. Barrett/C. Jansen/N. Richmond/D. Kalupa/A. Demitrios (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
J. Dietmeier/J. Reichenbach/A. Shannon/J. Kipp/J. Bertronski/W. Carroll/R. Broderick/P. Beale-DelVecchio/H. Gorman (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
C. Borsotti/J. Fox/C. Coppieters 't Wallant/C. Fargo/N. Woehrle/P. Skinner/T. Figura/N. Barkoff/J. Rane (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
J. Gottlieb/A. Hering/H. DeWeerdt/D. Rosich/K. Brown/E. St. Amour/B. Hanrahan/J. Hutt/G. VanLue (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
J. Kowaliczko/T. Hadcock/B. gelfand/T. Gamblin/J. Wiegers/G. Bronson/J. Green/J. VanLue/L. Guindon (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
B. Weber/B. Colella/W. Densmore/K. Hoffmann/E. Megal/C. Rumpf/O. Spahr/A. Puotinen/E. Wischki (Cox)
 
3 WJ4+ Womens Junior 4+ (WJ4+)
9
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. Trapp/B. Leonard/J. Ascione/C. Dailey/A. Hazen (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
E. Dempsey/S. Parker Hall/L. Speicher/M. Garfield/C. Walsh (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Falk/K. Hagedorn/Y. Hao/M. Cassis/H. Jiang (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
E. Horak/M. Gregoire/K. Taylor/B. McDaniel/L. FioRito (Cox)/
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Kent/N. Byrne/Z. Tiffin/O. Sullivan/E. Shenkenberg (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
L. Jaeckel/I. Spitznagle/A. Chvala/C. Shepley/A. Ritter (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
S. Wacholz/M. Davies/G. Engel/M. Smith/S. Banik (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (C)
D. Anderson/L. Radick/A. Hotter/A. Tracy/A. McCaw (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
C. Hering/I. Lofgren/F. Hammerer/S. Bradford/J. Atkinson (Cox)
 
9 MJN8+ Mens Junior Novice 8+ (MJN8+)
2
    The Milwaukee Rowing Club (A)
B. Weber/B. Colella/W. Densmore/K. Hoffmann/E. Megal/C. Rumpf/O. Spahr/A. Puotinen/E. Wischki (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
T. Andrews/C. Leffler/J. Kowaliczko/J. Green/E. Berger/J. Wiegers/G. Richheimer/L. Cook/E. Wischki (Cox)
 
12 WJN4+ Womens Junior Novice 4+ (WJN4+)
4
    New Trier High School Rowing (A)
C. Williams/M. Warden/E. Quan/C. Connolly/H. Jiang (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
C. Hering/I. Lofgren/F. Hammerer/S. Bradford/J. Atkinson (Cox)
 
    Toledo Rowing Club (A)
A. Schmidt/K. Rowley/L. Heebsh/C. Kemper/K. Roessle (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
M. Ludwig/S. Simenz/C. Anderson/P. Mann/G. Sisk (Cox)
 
16 MJ4x Mens Junior 4x (MJ4x)
6
17 WJN8+ Womens Junior Novice 8+ (WJN8+)
4
    Saint Charles Rowing Club (A)
A. Palmer/G. Anderson/K. Chism/A. Landrowski/M. Jaskoviak/N. Artz/E. Kroening/G. Lavigne/E. Cozzi (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
C. Hering/W. Fowler/S. Bradford/I. Lofgren/F. Hammerer/C. Niebler/L. Jochmann/C. Anderson/J. Atkinson (Cox)
 
    Saint Charles Rowing Club (B)
E. Peck/S. Thomas/S. Darby/N. Amadei/J. Mullen/M. Stevens/A. Garrison/I. Jordan/L. Peterson (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
P. Dragseth/F. Plese/D. Holbrook/H. Cannistra/J. Hanacik/T. Kowaliczko/E. Nelsen-Freund/A. Leykin/S. Banik (Cox)
 
20 MJ4+ Mens Junior 4+ (MJ4+)
5
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
I. Smith/B. Anderson-Brown/K. Bhat/J. Postle/E. McKinney (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
J. Croley/N. Lightfine/O. Trout/L. Blake/Z. Bayindiryan (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
J. Gottlieb/D. Rosich/H. DeWeerdt/A. Hering/G. VanLue (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
B. Weber/B. Colella/W. Densmore/K. Hoffmann/E. Wischki (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
B. Hanrahan/E. St. Amour/K. Brown/J. Hutt/L. Guindon (Cox)
 
22 WJ4x Womens Junior 4x (WJ4x)
5
26 MJN4+ Mens Junior Novice 4+ (MJN4+)
4
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
C. Jansen/N. Richmond/A. Nordmeyer/J. Lucas/C. Shepley (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
C. Glew/J. Lightfine/R. Avrick/G. Roberts/Z. Bayindiryan (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
B. Weber/B. Colella/W. Densmore/K. Hoffmann/E. Wischki (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
B. Hanrahan/E. St. Amour/K. Brown/J. Hutt/L. Guindon (Cox)
 
30 WJ8+ Womens Junior 8+ (WJ8+)
8
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. Trapp/B. Leonard/K. Moeser/C. Dailey/C. Shepley/C. Cole/C. Messimer/I. Spitznagle/A. Ritter (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Falk/E. Cummings/Y. Hao/D. Paduraru Iovanescu/C. Williams/C. Connolly/K. Hagedorn/M. Cassis/H. Jiang (Cox)
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
A. Palmer/G. Anderson/S. Darby/E. Peck/M. Jaskoviak/A. Landrowski/E. Kroening/S. Thomas/S. Harris (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Dragseth/F. Plese/D. Holbrook/H. Cannistra/J. Hanacik/T. Kowaliczko/E. Nelsen-Freund/A. Leykin/S. Banik (Cox)
 
    Toledo Rowing Club (A)
L. Bunker/M. Smaciarz/K. Dahnke/M. Lankey/A. Schmidt/K. Roessle/K. Rowley/J. Harris/C. Kemper (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
A. Tracy/A. Wallander/A. Hotter/L. Gundersen/D. Anderson/L. Swift/M. Kilen/C. Pfau/S. Arora (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
C. Hering/W. Fowler/S. Bradford/I. Lofgren/F. Hammerer/C. Niebler/L. Jochmann/C. Anderson/J. Atkinson (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
Z. Tiffin/O. Sullivan/M. Kent/N. Byrne/G. Engel/M. Davies/S. Wacholz/M. Smith/E. Shenkenberg (Cox)
 
NOTE M/W Jr 8+, 4+, 4x SEMIS & FINALS WILL BE HELD ON SATURDAY
5:00 PM Friday Racing Ends - Lagoon Closed (no practices)
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sat)
8:00 AM Racing begins
Racing runs in event number order
8:00 AM Heats run first. Semis and finals (incl Juniors) begin after heats
1 MJ8+ MJ8+ (Semis and Finals)
2 MO1x Mens Open 1x (MO1x)
16
3 WJ4+ WJ4+ (Semis and Finals)
4 WO1x Womens Open 1x (WO1x)
6
5 MJ1x Mens Junior 1x (MJ1x)
9
6 WJ1x Womens Junior 1x (WJ1x)
6
7 MO4+ Mens Open 4+ (MO4+)
8
8 WO4+ Womens Open 4+ (WO4+)
10
    Chicago Rowing Union (A)
M. Rogers/C. Cabin/J. Hoyle/m. ryan/M. Miller (Cox)
 
    Chicago Training Center (A)
H. Barton/R. Kimball/J. Scott/A. Swift/C. Ledlow Mayer (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. Gordon/E. Dow/K. Barone/C. Deweirdt/A. Chatterjee (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
E. Hahn/E. Novy/A. Rajkovich/H. Locke/E. Harrington (Cox)/
 
    Mendota Rowing Club (A)
E. West/M. Raby/m. moody/N. Jarvis/E. Klapheke (Cox)
 
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
B. Bourbon/L. Ketelsen/A. Mergler/J. Vincente/q. murphy (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Kent/N. Byrne/Z. Tiffin/O. Sullivan/E. Shenkenberg (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
J. Shreders/L. Hawthorne/E. Elmiger/A. Ramoska/V. Newforth (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
E. Garofalo/M. Rippinger/E. Wynn/M. Stollenwerk/D. Davis (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
A. Barnaby-Brown/E. Gibson/J. Booth/E. Lesser/C. Vedhanayagam (Cox)
 
9 MJN8+ MJN8+ (Semis and Finals)
10 ML1x Mens Ltwt 1x (ML1x)
10
11 WL1x Womens Ltwt 1x (WL1x)
8
12 WNJ4+ WNJ4+ (Semis and Finals)
13 MJ2x Mens Junior 2x (MJ2x)
8
14 MM8+ Mens Masters 8+ (MM8+)
7
15 WJ2x Womens Junior 2x (WJ2x)
10
16 MJ4x MJ4x (Semis and Finals)
17 WJN8+ WJN8+ (Semis and Finals)
18 MO2x Mens Open 2x (MO2x)
8
19 WM8+ Womens Masters 8+ (WM8+)
12
20 MJ4+ MJ4+ (Semis and Finals)
21 WO2x Womens Open 2x (WO2x)
11
22 WJ4x WJ4x (Semis and Finals)
23 ML2x Mens Ltwt 2x (ML2x)
9
24 MN4+ Mens Novice 4+ (MN4+)
4
25 WL2x Womens Ltwt 2x (WL2x)
5
26 MJN4+ MJN4+ (Semis and Finals)
27 WN4+ Womens Novice 4+ (WN4+)
2
28 MO2- Mens Open 2- (MO2-)
4
29 WML4+ Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
2
30 WJ8+ WJ8+ (Semis and Finals)
31 WO2- Womens Open 2- (WO2-)
5
32 ML8+ Mens Ltwt 8+( ML8+)
0
33 MxO2x Mixed Open 2x (MxO2x)
11
34 WL8+ Womens Ltwt 8+ (WL8+)
1
35 Incl2X Inclusive 2x
0
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sun)
8:00 AM Racing begins
36 MM1x Mens Masters 1x (MM1x)
14
37 WM1x Womens Masters 1x (WM1x)
6
38 MML1x Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
3
39 WML1x Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
2
40 ML4+ Mens Ltwt 4+ (ML4+)
2
41 WL4+ Womens Ltwt 4+ (WL4+)
0
42 MM2x Mens Masters 2x (MM2x)
6
43 WM2x Womens Masters 2x (WM2x)
5
44 MM4+ Mens Masters 4+ (MM4+)
10
45 WM4+ Womens Masters 4+ (WM4+)
14
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
7
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
1
48 MO4x Mens Open 4x (MO4x)
6
49 WO4x Womens Open 4x (WO4x)
2
50 MxM2x Mixed Masters 2x (MxM2x)
5
51 MN8+ Mens Novice 8+ (MN8+)
2
52 WN8+ Womens Novice 8+ (WN8+)
2
53 MO8+ Mens Open 8+ (MO8+)
4
54 WO8+ Womens Open 8+ (WO8+)
2
55 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
4
56 Mx8+ Mixed 8+
6
57 MxJN4x Mixed Jr Novice Exhibition 4x
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change