39th Annual Chicago Sprints

  • Jul 5, 2019 To Jul 7, 2019
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By Lincoln Park Boat Club
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 5, 2019
1:30 PM Coaches & Coxswains Meeting (Fri)
2:00 PM Racing begins
M/W Jrs 8+, 4+, 4x - HEATS ONLY on Friday (Semis & Finals on Saturday)
1 MJ8+ Mens Junior 8+ (MJ8+)
6
3 WJ4+ Womens Junior 4+ (WJ4+)
9
9 MJN8+ Mens Junior Novice 8+ (MJN8+)
2
12 WJN4+ Womens Junior Novice 4+ (WJN4+)
4
16 MJ4x Mens Junior 4x (MJ4x)
6
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. den Boon/E. Jiang/E. Dahl/M. Pi
 
    Chicago Training Center (A)
W. Clendenning/S. Dunn/P. Sanders/E. Clendenning
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
L. Sherman/D. Morrison/M. Laris-Djokovic/C. White
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
A. Petrucci/A. Song/Z. Pyle/S. Belmonte
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
I. Smith/D. Barrett/K. Bhat/A. Moriarty
 
    Chicago Training Center (B)
Z. Wright/X. Suarez Del Real/Z. Co/R. Taylor
 
17 WJN8+ Womens Junior Novice 8+ (WJN8+)
4
    Saint Charles Rowing Club (A)
A. Palmer/G. Anderson/K. Chism/A. Landrowski/M. Jaskoviak/N. Artz/E. Kroening/G. Lavigne/E. Cozzi (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
C. Hering/W. Fowler/S. Bradford/I. Lofgren/F. Hammerer/C. Niebler/L. Jochmann/C. Anderson/J. Atkinson (Cox)
 
    Saint Charles Rowing Club (B)
E. Peck/S. Thomas/S. Darby/N. Amadei/J. Mullen/M. Stevens/A. Garrison/I. Jordan/L. Peterson (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
P. Dragseth/F. Plese/D. Holbrook/H. Cannistra/J. Hanacik/T. Kowaliczko/E. Nelsen-Freund/A. Leykin/S. Banik (Cox)
 
20 MJ4+ Mens Junior 4+ (MJ4+)
5
22 WJ4x Womens Junior 4x (WJ4x)
5
26 MJN4+ Mens Junior Novice 4+ (MJN4+)
4
30 WJ8+ Womens Junior 8+ (WJ8+)
8
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. Trapp/B. Leonard/K. Moeser/C. Dailey/C. Shepley/C. Cole/C. Messimer/I. Spitznagle/A. Ritter (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Falk/E. Cummings/Y. Hao/D. Paduraru Iovanescu/C. Williams/C. Connolly/K. Hagedorn/M. Cassis/H. Jiang (Cox)
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
A. Palmer/G. Anderson/S. Darby/E. Peck/M. Jaskoviak/A. Landrowski/E. Kroening/S. Thomas/S. Harris (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Dragseth/F. Plese/D. Holbrook/H. Cannistra/J. Hanacik/T. Kowaliczko/E. Nelsen-Freund/A. Leykin/S. Banik (Cox)
 
    Toledo Rowing Club (A)
L. Bunker/M. Smaciarz/K. Dahnke/M. Lankey/A. Schmidt/K. Roessle/K. Rowley/J. Harris/C. Kemper (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
A. Tracy/A. Wallander/A. Hotter/L. Gundersen/D. Anderson/L. Swift/M. Kilen/C. Pfau/S. Arora (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
C. Hering/W. Fowler/S. Bradford/I. Lofgren/F. Hammerer/C. Niebler/L. Jochmann/C. Anderson/J. Atkinson (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
Z. Tiffin/O. Sullivan/M. Kent/N. Byrne/G. Engel/M. Davies/S. Wacholz/M. Smith/E. Shenkenberg (Cox)
 
NOTE M/W Jr 8+, 4+, 4x SEMIS & FINALS WILL BE HELD ON SATURDAY
5:00 PM Friday Racing Ends - Lagoon Closed (no practices)
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sat)
8:00 AM Racing begins
Racing runs in event number order
8:00 AM Heats run first. Semis and finals (incl Juniors) begin after heats
1 MJ8+ MJ8+ (Semis and Finals)
2 MO1x Mens Open 1x (MO1x)
16
3 WJ4+ WJ4+ (Semis and Finals)
4 WO1x Womens Open 1x (WO1x)
6
5 MJ1x Mens Junior 1x (MJ1x)
9
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
J. Nomellini
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
a. moriarty
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
L. Sherman
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Libes/
 
    New Orleans Rowing Club, Ltd. (A)
D. Fayard
 
    New Trier High School Rowing (A)
C. Fargo
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
k. zdanowicz
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
D. Kalupa
 
    New Orleans Rowing Club, Ltd. (B)
T. Thompson
 
6 WJ1x Womens Junior 1x (WJ1x)
6
7 MO4+ Mens Open 4+ (MO4+)
8
8 WO4+ Womens Open 4+ (WO4+)
10
9 MJN8+ MJN8+ (Semis and Finals)
10 ML1x Mens Ltwt 1x (ML1x)
10
11 WL1x Womens Ltwt 1x (WL1x)
8
12 WNJ4+ WNJ4+ (Semis and Finals)
13 MJ2x Mens Junior 2x (MJ2x)
8
14 MM8+ Mens Masters 8+ (MM8+)
7
15 WJ2x Womens Junior 2x (WJ2x)
10
16 MJ4x MJ4x (Semis and Finals)
17 WJN8+ WJN8+ (Semis and Finals)
18 MO2x Mens Open 2x (MO2x)
8
19 WM8+ Womens Masters 8+ (WM8+)
12
20 MJ4+ MJ4+ (Semis and Finals)
21 WO2x Womens Open 2x (WO2x)
11
22 WJ4x WJ4x (Semis and Finals)
23 ML2x Mens Ltwt 2x (ML2x)
9
24 MN4+ Mens Novice 4+ (MN4+)
4
25 WL2x Womens Ltwt 2x (WL2x)
5
26 MJN4+ MJN4+ (Semis and Finals)
27 WN4+ Womens Novice 4+ (WN4+)
2
28 MO2- Mens Open 2- (MO2-)
4
29 WML4+ Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
2
30 WJ8+ WJ8+ (Semis and Finals)
31 WO2- Womens Open 2- (WO2-)
5
32 ML8+ Mens Ltwt 8+( ML8+)
0
33 MxO2x Mixed Open 2x (MxO2x)
11
34 WL8+ Womens Ltwt 8+ (WL8+)
1
35 Incl2X Inclusive 2x
0
7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting (Sun)
8:00 AM Racing begins
36 MM1x Mens Masters 1x (MM1x)
14
37 WM1x Womens Masters 1x (WM1x)
6
38 MML1x Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
3
39 WML1x Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
2
40 ML4+ Mens Ltwt 4+ (ML4+)
2
41 WL4+ Womens Ltwt 4+ (WL4+)
0
42 MM2x Mens Masters 2x (MM2x)
6
43 WM2x Womens Masters 2x (WM2x)
5
44 MM4+ Mens Masters 4+ (MM4+)
10
45 WM4+ Womens Masters 4+ (WM4+)
14
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
7
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
1
48 MO4x Mens Open 4x (MO4x)
6
49 WO4x Womens Open 4x (WO4x)
2
50 MxM2x Mixed Masters 2x (MxM2x)
5
51 MN8+ Mens Novice 8+ (MN8+)
2
52 WN8+ Womens Novice 8+ (WN8+)
2
53 MO8+ Mens Open 8+ (MO8+)
4
54 WO8+ Womens Open 8+ (WO8+)
2
55 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
4
56 Mx8+ Mixed 8+
6
57 MxJN4x Mixed Jr Novice Exhibition 4x
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change