Long Island Rowing Championships

  • May 4, 2019 To May 5, 2019
  • sprint

  • Oyster Bay, NY (USA)
  • Hosted By Sagamore Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 4, 2019
7:00 AM National Anthem
0
7:15 AM Coaches & Coxswains Meeting
0
1 8:00 AM Mens Masters 1x
0
2 8:15 AM Womens Masters 1x
2
    Sagamore Rowing Association
K. Coomey
 
    Sagamore Rowing Association
L. Parodi Jack
 
3 8:30 AM Mens Collegiate 4+
0
4 8:45 AM Womens Collegiate 4+
0
5 9:00 AM Mixed Masters 2x
2
    Sagamore Rowing Association (A)
T. Ryan/E. Ryan
 
    Sagamore Rowing Association (B)
W. Svenstrup/S. Anderson
 
6 9:15 AM Mens Rec 1x
0
7 9:30 AM Womens Rec 1x
0
8 9:45 AM Mens Masters 2x
2
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Ferreira/T. ZUCH
 
    Port Rowing (B)
T. Ryan/N. Bercow
 
9 10:00 AM Womens Masters 2x
1
    Sagamore Rowing Association (A)
N. Malfi/S. Alvarez
 
10 10:15 AM Mens Masters 4x
0
11 10:30 AM Womens Masters 4x
1
    Sagamore Rowing Association (A)
K. Coomey/H. Carbone/E. Santoro/L. Parodi Jack
 
12 10:45 AM Mixed Masters 4x
2
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Ferreira/N. Malfi/C. Pace/T. ZUCH
 
    Sagamore Rowing Association (B)
N. Bercow/T. Ryan/S. Anderson/E. Ryan
 
13 11:00 AM Mens Collegiate 8+
0
14 11:15 AM Womens Collegiate 8+
0
15 11:30 AM Mixed Masters 8+
1
    Sagamore Rowing Association (A)
D. Chiou/L. Parodi Jack/K. Coomey/T. Ryan/W. Svenstrup/H. Carbone/G. Tun/E. Ryan/A. Grassi (Cox)
 
16 11:45 AM Parent/Child 2x
0
Sunday, May 5, 2019
7:00 AM National Anthem
0
7:15 AM Coaches & Coxswains Meeting
0
17 8:00 AM Mens Varsity 1x
9
    Oak Neck Rowing Academy
B. Bosse
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. Louser
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. McNicholas
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. Bressel
 
    Oak Neck Rowing Academy
G. Girardi
 
    Sagamore Rowing Association
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
N. Aronow
 
    Port Rowing (A)
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
18 8:10 AM Womens Varsity 1x
5
    King School
S. Fishkin/
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
R. Friedlander
 
    Sagamore Rowing Association
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
J. Coleman
 
19 8:20 AM Mens JV 1x
10
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
A. Florence
 
    Oak Neck Rowing Academy
E. Seidner
 
    Oak Neck Rowing Academy
S. Kapoor
 
    Oak Neck Rowing Academy
A. Zhang
 
    Oak Neck Rowing Academy
N. Goldman
 
    Oak Neck Rowing Academy
A. Kadirov
 
    Sagamore Rowing Association
 
20 8:30 AM Womens JV 1x
8
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. Oruci
 
    Oak Neck Rowing Academy
E. Barry
 
    Oak Neck Rowing Academy
C. Azevedo
 
    Oak Neck Rowing Academy
A. Weilert
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. DiMeo
 
    Sagamore Rowing Association
 
21 8:40 AM Mens Freshmen 4x
3
22 8:50 AM Womens Freshmen 4x
2
23 9:00 AM Mens JV 8+
8
    Horace Mann School
N. Galliard/G. Smith/B. Von-Simson/B. Goodman/J. Shapiro/S. Smith/J. Gurvitch/J. Wei/R. Finlay (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club
 
    Nutley High School Crew
 
    Port Rowing
A. Klein (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Anthony's High School Crew
C. Carnevale/B. Bianculli/J. Wu/C. Lau/A. Timlin/r. berndt/A. McCollum/B. Rizzo/c. perez (Cox)
 
    Port Rowing (A)
 
    Port Rowing (B)
 
24 9:10 AM Womens JV 8+
7
    City Island Rowing
 
    Horace Mann School
T. Boadi/N. Nelsen/S. Zelizer/N. Baer/N. Marshall/K. Yung/J. Ottey/L. Ho/T. Sherpa (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club
 
    Nutley High School Crew
D. Reed/A. Harabedian/A. Scarpelli/G. Gugliuzza/K. Shoemaker/E. Murphy/J. Stack/A. Shanley/J. Spitz (Cox)
 
    Port Rowing
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Anthony's High School Crew
M. Mallgraf/S. Skala/A. Paredes/R. Coronesi/B. Gobbi/B. Krummenacker/A. talwar/P. Carrington/K. Mannion (Cox)
 
25 9:20 AM Mens Varsity 2x
7
    King School
J. Ross/A. Knorr
 
    Oak Neck Rowing Academy
N. Aronow/b. bosse
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. McNicholas/J. Bressel
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. Louser/G. Girardi
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing
T. Tighelaar/I. Hedin
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
26 9:30 AM Womens Varsity 2x
4
    City Island Rowing
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Sagamore Rowing Association
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
27 9:40 AM Mens Varsity 2-
1
28 9:50 AM Womens Varsity 2-
1
29 10:00 AM Mens Varsity 4x
5
    Oak Neck Rowing Academy
N. Aronow/J. McNicholas/J. Bressel/B. Bosse
 
    Oak Neck Rowing Academy
L. Lambropoulos/G. Zeccolella/B. Matthews/W. Durban
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing
T. Scarpa/S. McMenamin/M. Parayil/P. Gilleece
 
    RFH Rowing (A)
L. Fanning/O. LoGioco/N. Ramondo/R. Portegello
 
30 10:10 AM Womens Varsity 4x
2
    City Island Rowing
 
    Sagamore Rowing Association
 
31 10:20 AM Mens Novice 8+
5
32 10:30 AM Womens Novice 8+
6
33 10:40 AM Mens Varsity 4+
7
34 10:50 AM Womens Varsity 4+
10
35 11:00 AM Mens Ltwt 1x
9
    King School
N. Camacho
 
    Oak Neck Rowing Academy
W. Durban
 
    Oak Neck Rowing Academy
L. Lambropoulos
 
    Oak Neck Rowing Academy
G. Zeccolella
 
    Oak Neck Rowing Academy
B. Matthews
 
    Oak Neck Rowing Academy
C. Huysman
 
    Oak Neck Rowing Academy
O. Elden
 
    Sagamore Rowing Association
 
    RowAmerica Greenwich (A)
K. Otsuka
 
36 11:10 AM Womens Ltwt 1x
3
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
G. Vecchio
 
    Sagamore Rowing Association
 
37 11:20 AM Mixed Youth 4x
5
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Sagamore Rowing Association
 
    The Knox School
 
38 11:30 AM Mens Middle School 8+
3
    Sagamore Rowing Association
 
    Port Rowing (A)
 
    Port Rowing (B)
 
39 11:40 AM Womens Middle School 8+
2
    Sagamore Rowing Association
 
    Port Rowing (A)
 
11:50 AM Lunch
40 12:20 PM Mens Novice 4x
6
    King School
L. Graham Brown/N. Paris/H. Jiang/J. Miller
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing
B. Kovacs/B. Kupsch/S. Mazzei/M. Altobelli
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (B)
 
41 12:30 PM Womens Novice 4x
3
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Sagamore Rowing Association
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
42 12:40 PM Mens Ltwt Varsity 8+
1
43 12:50 PM Womens Ltwt Varsity 8+
3
44 1:00 PM Mens JV 2x
10
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
E. Seidner/A. Zhang
 
    Oak Neck Rowing Academy
A. Florence/S. Kapoor
 
    Oak Neck Rowing Academy
b. fernandez/A. Kadirov
 
    RowAmerica Greenwich
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing
J. Cerami/P. Gilleece
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
    The Port Jefferson Rowing Club (P)
 
45 1:10 PM Womens JV 2x
11
    City Island Rowing
 
    City Island Rowing
 
    King School
A. Fine
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
A. Weilert/J. Oruci
 
    Oak Neck Rowing Academy
E. Barry/C. Azevedo
 
    Oak Neck Rowing Academy
J. DiMeo/G. Vecchio
 
    RowAmerica Greenwich
L. Braverman/J. Fischer
 
    Sagamore Rowing Association
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
46 1:20 PM Mens JV 4+
11
47 1:30 PM Womens JV 4+
10
    City Island Rowing
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Mountain Lakes Rowing Club
 
    Nutley High School Crew
D. Reed/G. Gugliuzza/A. Scarpelli/E. Murphy/J. Spitz (Cox)
 
    Port Rowing
 
    Sagamore Rowing Association
 
    The Knox School
 
    RFH Rowing (A)
E. Lehnert/A. Williams/E. Mitsch/E. Sanville/I. Binns (Cox)
 
    The Hewitt School (A)
g. Gambino/M. Edelman/K. Filicia/A. Favale/A. Lowen (Cox)
 
    Port Rowing (N)
 
48 1:40 PM Mens Ltwt Varsity 2x
5
    Oak Neck Rowing Academy
W. Durban/L. Lambropoulos
 
    Oak Neck Rowing Academy
G. Zeccolella/B. Matthews
 
    Oak Neck Rowing Academy
C. Huysman/O. Elden
 
    RowAmerica Greenwich
J. O'Brien/K. Otsuka
 
    Sagamore Rowing Association
 
49 1:50 PM Womens Ltwt Varsity 2x
6
    City Island Rowing
 
    City Island Rowing
 
    King School
M. Marra/O. Iudicone
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Sagamore Rowing Association
 
    RowAmerica Greenwich (A)
A. Freeman/A. Ragals
 
50 2:00 PM Mens Freshmen 8+
4
51 2:10 PM Womens Freshman 8+
2
52 2:20 PM Mens JV 4x
10
    King School
L. Graham Brown/N. Paris/J. Miller/J. Murphy/
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
S. Kapoor/A. Florence/N. Goldman/b. fernandez
 
    Oak Neck Rowing Academy
C. Huysman/E. Seidner/O. Elden/A. Zhang
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing
K. Lissinna/A. Lissinna/W. Barnett/P. Gilleece
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing
 
    The Knox School
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
53 2:30 PM Womens JV 4x
10
    City Island Rowing
 
    City Island Rowing
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Oak Neck Rowing Academy
A. Weilert/E. Barry/J. DiMeo/J. Oruci
 
    Sagamore Rowing Association
 
    The Knox School
 
    RFH Rowing (A)
S. Hennen/M. Ciardiello/K. Looney/D. Reid
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (B)
 
54 2:40 PM Mens Ltwt Varsity 4+
4
55 2:50 PM Womens Ltwt Varsity 4+
3
56 3:00 PM Mens Middle School 4x
5
57 3:10 PM Womens Middle School 4x
3
58 3:20 PM Mixed Youth 8+
2
    Nutley High School Crew
L. Hordista/D. Kuczek/P. Schaefer/R. Wilde/M. Scutti (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association
 
59 3:30 PM Mens Varsity 8+
6
    Mountain Lakes Rowing Club
H. Koontz/K. Ruehle/E. infante/A. Treger/W. Stoddard/C. Gay/M. Nusbaum/W. Morton/C. Murphy (Cox)
 
    Oak Neck Rowing Academy
N. Aronow/b. bosse/J. Bressel/J. McNicholas/G. Girardi/L. Lambropoulos/G. Zeccolella/W. Durban/J. Rauff (Cox)
 
    Riverdale Country School
D. Slamowitz/N. McDonald/J. Abramson/J. Jiang/T. Harrison/F. Santandreu/E. Brand/W. Holzman/A. Gellert (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Anthony's High School Crew
W. Popielaski/M. Bosco/P. Campisi/J. Welling/A. Malinowski/J. Caldwell/C. Nugent/B. Rizzo/E. Bianculli (Cox)
 
    Port Rowing (A)
 
60 3:40 PM Womens Varsity 8+
6
    City Island Rowing
 
    Mountain Lakes Rowing Club
 
    Nutley High School Crew
E. Veltre/S. Abernovich/A. Feaster/M. Moraski/D. La Rosa/M. Mankowich/h. moraski/S. Timchak/J. Caruso (Cox)
 
    Riverdale Country School
S. Simpson/S. Good/M. Davis/S. Klessel/L. Brail/E. Hort/V. Deluca/C. Desmarais/T. Katzke (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association
 
    St. Anthony's High School Crew
C. Morgan/S. Rathjen/P. Finnegan/S. Gould/J. Strobel/T. Djemil/A. Nasti/F. Marchese/S. Rocca (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change