Indianapolis Junior Sprints and Sculling Championships

  • Hosted By: Indianapolis Rowing Center
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 4, 2019
C&C Meeting at 6:45am
Heats begin at 8:00am
1 Womens Jr 2-
5
2 Mens Jr 2-
4
3 Womens Varsity 4x
12
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
I. Spitznagle/M. McCoy/R. Wilson/K. Waldvogel
 
    Chicago Training Center (A)
T. Duncan/L. Taylor/R. Taylor/R. Duncan
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
A. Rollins/J. Peters/C. Teranes/E. Troost
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Hoard/J. Molloseau/G. Collison/E. Miller
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Durocher/A. Cook/B. Gair/A. Box
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Cripps/A. Dravis/C. Sicuso/I. Gallagher
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. MacLean/J. Sweet/M. Barber/B. Dalberg
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Hackett/M. Gonzalez/S. Ferries-Rowe/E. Senefeld
 
    La Lumiere School (A)
E. Jensen/A. Novak/L. Jaracz/K. Eversole
 
    Chicago Training Center (B)
P. Cooper/T. Brown/M. Salzman/A. Hamlish
 
    Detroit Boat Club Crew (B)
O. Oestreich/I. Sawicki/E. Kuhnlein/S. Riashi
 
    Detroit Boat Club Crew (C)
K. George/A. Doyle/S. Stephens/M. Nicholson
 
4 Mens Varsity 1x
16
5 Womens Jr Novice 2x
3
6 Mens Novice 4x
2
7 Womens Varsity 2x
14
    Chicago Training Center (A)
L. Taylor/R. Taylor
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
A. Rollins/J. Peters
 
    Gem City Crew, Inc. (A)
R. Dversdall/M. Sanchez
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
E. Vry/J. Molloseau
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Cripps/S. Koroneos
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
K. knox/B. Burkart
 
    La Lumiere School (A)
A. Novak/E. Jensen
 
    La Lumiere School (A)
B. Borkowski/K. Eversole
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
A. Patterson/E. Johnson/
 
    Chicago Training Center (B)
T. Brown/P. Cooper
 
    Detroit Boat Club Crew (B)
C. Teranes/E. Troost
 
    Gem City Crew, Inc. (B)
K. Raasch/M. Mooney
 
    Grand Rapids Rowing Association (B)
G. Collison/A. Cook
 
    Detroit Boat Club Crew (C)
O. Oestreich/I. Sawicki
 
8 Mens Ltwt Varsity 2x
7
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
I. Smith/M. Pi
 
    Chicago Training Center (A)
W. Clendenning/E. Clendenning
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
C. Douglas/S. Hall
 
    Gem City Crew, Inc. (A)
W. Deuser/E. Page
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
L. Vanderlaan/T. Kovarik
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
V. Mann/O. Hayden
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
B. Anderson-Brown/A. Caplan
 
9 Womens Novice 4x
9
10 Mens Varsity 2x
12
11 Womens Varsity 1x
12
12 Mens Jr Novice 2x
4
13 Womens Ltwt Varsity 2x
7
    Chicago Training Center (A)
R. Duncan/T. Duncan
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
K. George/A. Doyle
 
    Gem City Crew, Inc. (A)
S. Cooper/R. Trawick
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
E. Miller/G. Dufty
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
R. King/C. Ulmer
 
    La Lumiere School (A)
K. Leonard/E. Havens
 
    Detroit Boat Club Crew (B)
S. Stephens/M. Nicholson
 
14 Mens Varsity 4x
12
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
J. North/a. moriarty/D. Barrett/E. Jiang
 
    Chicago Training Center (A)
W. Clendenning/S. Dunn/P. Sanders/E. Clendenning
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
N. Marchi/T. Kloc/N. Vasan/W. White
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
B. Pidgeon/B. Messacar/C. Douglas/S. Hall
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
A. Diaz/E. Magley/C. Fettig/J. Lee
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
P. King/J. MacLean/E. Lang/T. Huber
 
    Mendota Rowing Club (A)
K. Borcherding/D. Moschkau/W. Carpenter/J. Austin
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
M. Powers/m. lemaich/C. Holder/B. Connery
 
    Sweeps and Sculls Rowing (A)
L. Mosele/B. Goldstein/T. Fladhammer/B. Stripp
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (B)
I. Smith/M. Pi/A. Caplan/M. den Boon
 
    Grand Rapids Rowing Association (B)
D. Smith/N. Garza/T. Kovarik/L. Vanderlaan
 
    Indianapolis Rowing Center (B)
S. Agarwal/M. Jessup/J. Kaufmann/E. Beheler
 
Sunday, May 5, 2019
C&C Meeting at 6:30am
Heats begin at 8:00am
15 Womens Ltwt Varsity 4+
7
16 Mens Ltwt Varsity 8+
1
17 Womens Jr Novice 8+
12
18 Mens Jr Novice 4+
12
19 Womens Jr 2nd Varsity 8+
6
20 Womens Jr 1st Varsity 8+
6
21 Mens Jr 2nd Varsity 4+
8
22 Mens Jr 1st Varsity 4+
8
23 Womens Ltwt Varsity 8+
2
24 Mens Ltwt Varsity 4+
4
25 Womens Jr Novice 4+
18
26 Mens Jr Novice 8+
6
27 Womens Jr 2nd Varsity 4+
9
28 Womens Jr 1st Varsity 4+
9
29 Mens Jr 2nd Varsity 8+
4
30 Mens Jr 1st Varsity 8+
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change