Midwest Junior Rowing Championship
- Hosted By: Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc.
- 2019 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 18, 2019 | |||||
Note | Teams must register for MJRA Membership | ||||
prior to submitting entries. See 'News' section. | |||||
Note | Events listed below are in the order of the finals. Please note day. | ||||
Note | Check the regatta packet, under News for the schedule. | ||||
1 | Girls 1st Novice 4+ | 17 |
|||
2 | Boys 1st Novice 4+ | 16 |
|||
3 | Girls 2nd Varsity 2x | 20 |
|||
4 | Girls 1st Varsity 2x | 22 |
|||
5 | Boys 2nd Varsity 2x | 14 |
|||
6 | Boys 1st Varsity 2x | 22 |
|||
Detroit Boat Club Crew |
W. White/N. Marchi
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
A. Arun/A. Thackery
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club |
T. Morrison/E. Szumera/
|
|
|||
Mendota Rowing Club |
D. Moschkau/A. HOERL/
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
J. Klose/K. Wittenberg
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
D. Spurlock/M. Zahner
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
L. Dieterle/D. Andrud/
|
|
|||
Alliance Rowing Club of Illinois (A) |
S. Lawson/A. Stankovic
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
B. Zulfikarpasic/A. Nordmeyer
|
|
|||
Chicago Training Center (A) |
P. Sanders/S. Dunn
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
J. RIEGER/K. Donnelly
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. (A) |
|
||||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
E. Magley/D. Smith/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Lang/T. Huber/
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
G. Abbott/J. Golbus/
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
K. Mitchell/Z. Szewczyk
|
|
|||
Queen City Water Sports Center (A) |
E. Bohman/M. Bicknell
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
D. Ma/N. Grothey
|
|
|||
Saint Charles Rowing Club (A) |
|
||||
Steel City Rowing Club (A) |
A. Zivkovic/W. Hopeman/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
T. Wakefield/W. Sharis
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
J. MacLean/P. King/
|
|
|||
7 | Girls Ltwt Varsity 4+ | 9 |
|||
8 | Boys Ltwt Varsity 4+ | 11 |
|||
9 | Girls Ltwt Varsity 2x | 14 |
|||
10 | Boys Ltwt Varsity 2x | 17 |
|||
11 | Girls Novice 4x | 8 |
|||
12 | Boys Novice 4x | 9 |
|||
13 | Girls 2nd Novice 8+ | 14 |
|||
14 | Boys 2nd Novice 8+ | 5 |
|||
15 | Girls 3rd Varsity 8+ | 14 |
|||
16 | Boys 3rd Varsity 8+ | 7 |
|||
17 | Girls 2nd Varsity 8+ | 11 |
|||
18 | Boys 2nd Varsity 8+ | 8 |
|||
19 | Girls 1st Varsity 8+ | 17 |
|||
20 | Boys 1st Varsity 8+ | 10 |
|||
Sunday, May 19, 2019 | |||||
21 | Girls Varsity 1x | 23 |
|||
22 | Boys Varsity 1x | 28 |
|||
Chicago Rowing Foundation |
D. Libes/
|
|
|||
Mendota Rowing Club |
N. Draves
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
H. Mattern
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
L. Tompa
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
C. Paluselli
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
M. Bakkenist
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
T. Wakefield
|
|
|||
Alliance Rowing Club of Illinois (A) |
N. Kopiwoda
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
M. den Boon
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
T. Puckett
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
W. White
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
W. Kelly/
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. (A) |
|
||||
Hilliard Rowing Association (A) |
A. Thackery
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
T. Huber
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
A. Arado
|
|
|||
Queen City Water Sports Center (A) |
L. Medvedovic
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (B) |
B. Anderson-Brown
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (B) |
C. Page
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
T. Kloc
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. (B) |
|
||||
Hilliard Rowing Association (B) |
A. Arun
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
E. Lang
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
G. Ewig
|
|
|||
Queen City Water Sports Center (B) |
A. Corless-Smith
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (B) |
K. Wagher
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (C) |
J. Swift
|
|
|||
Queen City Water Sports Center (C) |
P. Caley
|
|
|||
23 | Girls 1st Varsity 4+ | 20 |
|||
24 | Boys 1st Varsity 4+ | 12 |
|||
25 | Girls 2nd Varsity 4+ | 15 |
|||
26 | Boys 2nd Varsity 4+ | 10 |
|||
27 | Girls 1st Novice 8+ | 14 |
|||
28 | Boys 1st Novice 8+ | 14 |
|||
29 | Girls Ltwt Varsity 8+ | 6 |
|||
30 | Boys Ltwt Varsity 8+ | 6 |
|||
31 | Girls Varsity 2- | 12 |
|||
32 | Boys Varsity 2- | 10 |
|||
33 | Girls 1st Varsity 4x | 18 |
|||
34 | Girls 2nd Varsity 4x | 9 |
|||
35 | Girls 2nd Novice 4+ | 20 |
|||
36 | Girls Novice 2X | 10 |
|||
37 | Boys 3rd Varsity 4+ | 14 |
|||
38 | Boys 1st Varsity 4x | 18 |
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc |
J. North/E. Jiang/D. Barrett/a. moriarty/
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team |
B. Edmonson/J. Puckett/F. Weston/T. Puckett
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew |
B. Messacar/T. Kloc/N. Vasan/B. Pidgeon/
|
|
|||
Mendota Rowing Club |
D. Moschkau/J. Austin/W. Carpenter/K. Borcherding/
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
H. Mattern/R. heal/J. Klose/K. Wittenberg
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew |
L. Stanley/I. Plotner/A. Braniff/M. Chapman/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
B. Lamm/B. Kimmy/J. Votruba-Drzal/A. Kaynar/
|
|
|||
Alliance Rowing Club of Illinois (A) |
S. Lawson/A. Stankovic/c. Bowen/m. Johnson
|
|
|||
Chicago Training Center (A) |
W. Clendenning/S. Dunn/P. Sanders/E. Clendenning
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
J. RIEGER/N. Kaval/G. Enseleit/K. Donnelly
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Lee/C. Fettig/A. Diaz/L. Vanderlaan/
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
G. Abbott/J. Golbus/A. Berrell/A. Mitchellette
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
A. Casciato/W. Tannehill/K. Mitchell/Z. Szewczyk
|
|
|||
Queen City Water Sports Center (A) |
M. Bicknell/M. Meiners/H. Semerdjian/E. Bohman
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
N. Caples/N. Grothey/D. Ma/C. Paulik
|
|
|||
Saint Charles Rowing Club (A) |
A. Petrucci/A. Song/Z. Pyle/S. Belmonte/
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
A. Zivkovic/D. Spino/P. van Wyk/W. Hopeman
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
N. Ramaraju/R. Stender/P. Suresh/J. Morley
|
|
|||
39 | Boys 2nd Varsity 4X | 7 |
|||
40 | Girls 3rd Varsity 4+ | 15 |
|||
41 | Boys Novice 2X | 14 |
|||
42 | Boys 2nd Novice 4+ | 11 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change