Midwest Championship Erg Sprint
- Feb 23, 2019
- indoor
- Ohio State University RPAC
- Columbus, OH (USA)
- Hosted By: Ohio State University Crew
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, February 23, 2019 | |||||
- | All events are 2000 meters unless otherwise noted | ||||
- | Event times listed below are tentative | ||||
- | Final schedule will be posted in the Heat Sheet/Draw section | ||||
1 | 8:00 AM | Womens Open Ltwt Novice (135lbs.) | 2 |
||
2 | 8:10 AM | Womens Open Novice | 10 |
||
3 | 8:30 AM | Womens Open Ltwt (135lbs.) | 1 |
||
4 | 8:40 AM | Womens Open | 9 |
||
5 | 8:50 AM | Mens Open Ltwt Novice (165lbs.) | 16 |
||
6 | 9:00 AM | Mens Open Novice | 23 |
||
7 | 9:20 AM | Mens Open Ltwt (165lbs.) | 11 |
||
8 | 9:40 AM | Mens Open | 16 |
||
9 | 10:00 AM | Mens Open Coxswains (1000m) | 2 |
||
10 | 10:00 AM | Womens Open Coxswains (1000m) | 3 |
||
11 | 10:10 AM | Collegiate Recreational Women (Non-Rower) | 0 |
||
12 | 10:20 AM | Collegiate Recreational Men (Non-Rower) | 0 |
||
13 | 10:30 AM | Parent & Recreational Women (1000m) | 1 |
||
14 | 10:30 AM | Parent & Recreational Men (1000m) | 0 |
||
15 | 10:40 AM | Womens Masters (2000m) | 8 |
||
16 | 10:40 AM | Womens Masters Ltwt (2000m) | 3 |
||
17 | 10:50 AM | Mens Masters (2000m) | 4 |
||
18 | 10:50 AM | Mens Masters Ltwt (2000m) | 0 |
||
19 | 11:10 AM | PR1: Arms and Shoulders | 1 |
||
20 | 11:25 AM | PR2: Arms and Body | 2 |
||
21 | 11:40 AM | PR3: Arms, Body and Legs | 0 |
||
22 | 11:55 AM | BREAK | 0 |
||
23 | 12:45 PM | Womens Junior Ltwt Novice (135lbs.) | 30 |
||
24 | 1:00 PM | Womens Junior Novice | 20 |
||
Black Swamp Rowing, Inc. |
K. Eighmey
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Johanni
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Smithers
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
E. Williams
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Burns-Watson
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
M. Marquez
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
H. Schmidt
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Henck
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
o. kuehnle
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
H. Walters
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
B. Killilea
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
O. Michaels
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
N. Achanta
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
E. Ford
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
N. Hohl
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
G. Powderly
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
P. Baker
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
S. Achanta
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
R. Berk
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
S. Hudson
|
|
|||
25 | 1:15 PM | Womens Junior Ltwt (135lbs.) | 27 |
||
Black Swamp Rowing, Inc. |
M. Agosti
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
D. Krueger
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
A. Rood
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
A. Wahl
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
A. Zvanovec
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
K. Falzone
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
A. Hodge
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
L. Holman
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Kelley
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
H. Fowler
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
R. Ross
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
G. Klima
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
R. Sam
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
A. Schlaeger
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
Y. Lee
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
C. Less
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
R. Trawick
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
P. Clark
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
G. Lindsey
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
C. Morin
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
M. Browning
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
G. Holliday
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
M. Coyne
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
S. Cooper
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Davies
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
S. Cho
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
J. Jang
|
|
|||
26 | 1:30 PM | Womens Junior | 58 |
||
Olentangy Rowing Club |
M. Zahner
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
R. Williams
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
C. Heider
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
H. Gasser
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
E. Lather
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
J. Kavishe
|
|
|||
Black Swamp Rowing, Inc. |
R. Pierce
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
A. Robinson
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
E. Krueger
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
S. Haney
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
M. Messinger
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club |
J. Lee
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
R. Dversdall
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
T. Mabatah
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
C. Norton
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Chatlos
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
M. Kirwin
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
H. Hale
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
B. Haugh
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
M. Sanchez
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
O. Hench
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
M. Nida
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. DeVilbiss
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Thomas
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
P. Clark
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
F. Swindell
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
S. Koth
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Keren
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Parsons
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
Z. Holston
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
S. Bryant
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
B. Higgins
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
s. harris
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
L. Lynskey
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
K. Seaver
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club |
K. Dahnke
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
S. Boehm
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
B. Erikson
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
L. Hjelle
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Mangas
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
M. Daiber
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
K. Raasch
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
Q. Hetrick
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
S. Eaton
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
K. Thomas
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
L. Haight
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
R. Plickert
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
M. Kase
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
S. Huetter
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
G. Chill
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Onifer
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
R. Kibler
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
R. Berk
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
C. Hundley
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
M. Mooney
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club |
A. Schmidt
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
L. Hondroulis
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
K. Pamulapati
|
|
|||
27 | 1:45 PM | Mens Junior Ltwt Novice (155lbs.) | 15 |
||
28 | 2:00 PM | Mens Junior Novice | 21 |
||
Upper Arlington Crew, Inc. |
J. Mollica
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
W. Waligura
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
C. Coyne
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
B. Milliken
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Lehman
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
Q. Scherl
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
O. Khabiri
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
C. Dounian
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
C. Vallone
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
J. Schulthess
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
N. Caputo
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
L. Dawson
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Harmon
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
G. Marshall
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
L. Welling
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
T. Howard
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
C. Elbert
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club |
S. Zachel
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
L. Smith
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
T. Hite
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
G. Rought
|
|
|||
29 | 2:15 PM | Mens Junior Ltwt (155lbs.) | 38 |
||
Upper Arlington Crew, Inc. |
W. Holsinger
|
|
|||
Olentangy Rowing Club |
M. Zahner
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
S. Friedman
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Welliver
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
g. deak
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
J. Ansari
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
N. Blank
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
G. Hall
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
B. Rigney-Carroll
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
B. ZENO
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
J. Davis
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
W. Root
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
J. Kamerer
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
K. Morgan
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
R. Hervey
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
J. McDonald
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
J. Martin
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
V. Shilling
|
|
|||
Dayton Boat Club |
B. Gagliano
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
K. Manakkal
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
G. Holliday
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
M. Rought
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
N. Tobin
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
M. Arguelles
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
D. Kirwin
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
C. Jones
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
I. Greear
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
N. Zatezalo
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
C. Roy
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
J. Rudolph
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
S. Wirt
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
E. Saribalas
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
N. Gookin
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
C. Lynskey
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
R. Samson
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
W. Deuser
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
C. Fox
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
E. Page
|
|
|||
30 | 2:30 PM | Mens Junior | 34 |
||
Upper Arlington Crew, Inc. |
P. Johanni
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
M. Giammar
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
B. Skidmore
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
P. Spofforth
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Vanek
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
T. Wolfe
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Martin
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
E. Seiber
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
B. Turner
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
R. Mueller
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Shisha
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
A. Howe
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. |
N. Worrel
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
R. Juhl
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
J. Evans
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Caputo
|
|
|||
Central Ohio Rowing |
c. Hammon
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club |
M. Zachel
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
E. Bruss
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
P. Wible
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
C. Beigel
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
S. Seeley
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
O. Roberts
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
Z. Valentine
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
B. Harper
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. Femia
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
A. Thackery
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
A. LaJeunesse
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
P. Zerick
|
|
|||
Hilliard Rowing Association |
A. Arun
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
S. McGinnis
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
G. Eaton
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
N. Heckathorn
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
M. Condon
|
|
|||
31 | 2:45 PM | Womens Jr Coxswain (1000m) | 15 |
||
32 | 3:00 PM | Mens Jr Coxswain (1000m) | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change