Head of the Colorado

  • Hosted By: Austin Rowing Club
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 26, 2019
1 8:15 AM MxM8+ Mixed Masters 8+
9
2 8:25 AM MM1x Mens Masters 1x
32
3 8:45 AM WM1x Womens Masters 1x
6
4 9:00 AM MC8+ Mens Collegiate 8+
5
5 9:10 AM WC8+ Womens Collegiate 8+
2
6 9:20 AM MJr2x Mens Jr 2x
9
7 9:30 AM WJr4+ Womens Jr 4+
12
8 9:45 AM MM8+ Mens Masters 8+
4
9 9:55 AM WM8+ Womens Masters 8+
6
10 10:05 AM MJr4x Mens Jr 4x
10
    Austin Rowing Club (A)
J. Rizzo/N. Currie/T. Hunziker/C. Burghart
 
    Episcopal School of Dallas (A)
Z. Knight/S. Lindsey/S. Curtis/C. Hess
 
    OKC Riversport (A)
R. Gabel/T. Pazoureck/J. Clark/A. Leffel
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Resen-Davidson/W. Huang/D. Soucie-Garza/A. Martinez
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Esch/H. Giles/C. Cochran/A. Dinh
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Creed/I. Karas/N. Williams/V. Waldo
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
G. Moore/P. Lewis/B. Lee/B. Winslow
 
    Austin Rowing Club (B)
J. Simmons/M. Syrett/G. Papasan/J. Andersen
 
    Episcopal School of Dallas (B)
J. Kozielec/C. Scurtis/J. Powell/T. Bakewell
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
K. Zellmer/S. Gough/A. Munsterman/G. Slaughter
 
11 10:15 AM WJr1x Womens Jr 1x
23
    Dallas Rowing Club (A)
A. Nimmagadda
 
    Episcopal School of Dallas (A)
c. boyd
 
    OKC Riversport (A)
C. Algan
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
A. Torrance
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Gonzalez
 
    The Hockaday School (A)
J. Stock
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
J. Bynoe
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
S. Gibbs
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
M. Moss
 
    Dallas Rowing Club (B)
S. Volpe
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
E. Stevens
 
    Texas Rowing Center (B)
B. Stephanos
 
    The Hockaday School (B)
E. Hughes
 
    Dallas Rowing Club (C)
N. Ricci
 
    Rowing Club of the Woodlands (C)
C. Lawrence
 
    Texas Rowing Center (C)
A. Polakowski
 
    The Hockaday School (C)
H. Wahl
 
    Dallas Rowing Club (D)
K. Leininger
 
    Rowing Club of the Woodlands (D)
M. Lease
 
    Texas Rowing Center (D)
P. Mishra
 
    Dallas Rowing Club (E)
K. Leininger
 
    Texas Rowing Center (E)
A. Mellacheruvu
 
    Dallas Rowing Club (F)
M. ADLEY
 
12 10:35 AM MC4+ Mens Collegiate 4+
7
14 10:45 AM MJrNov2x Mens Jr Novice 2x
16
    Austin Rowing Club (A)
M. Homeniuk/T. Faltesek
 
    Dallas Rowing Club (A)
T. Rea/M. Scholten
 
    Episcopal School of Dallas (A)
J. Bowling/C. DeFeo
 
    OKC Riversport (A)
L. Bruner/A. Birkenbuel
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
D. Godfrey/Z. Ghezzi
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
J. Hippenstiel/P. Collantes
 
    Texas Rowing Center (A)
W. Heinley/J. Nichols
 
    Texas Rowing Center (A)
R. del Blanco Mejia/S. Sweeney
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Melear/R. Taylor
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
H. Gallego/M. Calderon
 
    Austin Rowing Club (B)
J. Engler/M. Lain
 
    Episcopal School of Dallas (B)
J. Wharton/J. Cahoon
 
    OKC Riversport (B)
N. Kolli/J. Newberry
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
W. Lipper/L. Van Witzenburg
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
S. Long/P. Lea
 
    OKC Riversport (C)
H. Guzman/T. Pruett
 
15 11:00 AM WJrNov4x Womens Jr Novice 4x
12
16 11:10 AM WM4x Womens Masters 4x
7
17 11:20 AM MM2- Mens Masters 2-
3
18 11:25 AM MxM2x Mixed Masters 2x
8
19 11:35 AM MJr8+ Mens Jr 8+
12
11:45 AM LUNCH
20 A4x Adaptive 4x
0
21 A2x Adaptive 2x
0
22 MxA2x Mixed Adaptive 2x
0
23 A1x Adaptive 1x
0
24 12:45 PM WJr4x Womens Jr 4x
15
    Austin Rowing Club (A)
R. Spencer/G. Olsen/A. Klumpen/E. Matchett
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Leininger/S. Volpe/N. Ricci/K. Leininger
 
    Episcopal School of Dallas (A)
C. Podeszwa/L. Gillies/C. Hills/E. Beck
 
    OKC Riversport (A)
I. Martins/P. Jones/N. Emrich/C. Algan
 
    Texas Rowing Center (A)
F. Giesemann/H. Brooks/K. Dulin/S. Slaten
 
    The Hockaday School (A)
S. Podeszwa/M. Craig/S. Foster/J. Stock
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
M. Moss/C. Jenkins/S. Taken/N. Allender
 
    Austin Rowing Club (B)
S. Kime/M. Kothari/A. Williams/M. Mitchell
 
    Episcopal School of Dallas (B)
L. Yandell/K. Mote/c. boyd/P. North
 
    OKC Riversport (B)
K. Hodges/C. Isac/A. White/L. Mikes
 
    Texas Rowing Center (B)
E. Jones/S. Kinard/G. Winslette/J. Settle
 
    The Hockaday School (B)
K. Hancock/C. Ding/S. Hunter/L. Betanzos
 
    Texas Rowing Center (C)
V. Bolton/L. Bowersock/Z. Jackson/M. Kugler
 
    Texas Rowing Center (D)
C. Poustovoi/B. Stephanos/L. Dulin/A. Polakowski
 
    Texas Rowing Center (E)
S. Gonzalez/R. Cannatti/A. Mellacheruvu/P. Mishra
 
25 1:00 PM MJrNov4+ Mens Jr Novice 4+
8
13 1:06 PM WC2- Womens Collegiate 2-
1
31 1:06 PM WM2- Womens Masters 2-
1
26 1:10 PM WJrNov2x Womens Jr Novice 2x
8
27 1:20 PM MCNov8+ Mens Collegiate Novice 8+
6
28 1:25 PM WCNov4+ Womens Collegiate Novice 4+
6
29 1:30 PM MC1x Mens Collegiate 1x
3
30 1:35 PM WC1x Womens Collegiate 1x
0
32 1:40 PM MM4x Mens Masters 4x
8
33 1:50 PM MxM4+ Mixed Masters 4+
0
34 1:55 PM MJr4+ Mens Jr 4+
14
35 2:05 PM WJr2x Womens Jr 2x
22
    Austin Rowing Club (A)
a. yarborough/H. Hight
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. ADLEY/A. Nimmagadda
 
    Dallas Rowing Club (A)
S. Chadalavada/A. Reyes
 
    Episcopal School of Dallas (A)
C. Podeszwa/C. Hills
 
    OKC Riversport (A)
I. Martins/C. Algan
 
    OKC Riversport (A)
K. Hodges/P. Jones
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
A. Torrance/E. Stevens
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Daly/O. Gravette
 
    The Hockaday School (A)
S. Foster/J. Stock
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
V. Barbero/J. Bynoe
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
C. Jenkins/S. Taken
 
    Austin Rowing Club (B)
E. Lilly/R. Crabb
 
    Episcopal School of Dallas (B)
L. Gillies/c. boyd
 
    The Hockaday School (B)
M. Craig/S. Podeszwa
 
    Ursuline Academy of Dallas (B)
A. Price/K. Finn
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
C. Breedlove/N. Allender
 
    Episcopal School of Dallas (C)
E. Beck/P. North
 
    OKC Riversport (C)
N. Emrich/L. Mikes
 
    The Hockaday School (C)
K. Hancock/C. Ding
 
    White Rock Boathouse, Inc. (C)
S. Johnson/R. Plemons
 
    The Hockaday School (D)
S. Hunter/L. Betanzos
 
    The Hockaday School (E)
K. Burkhart/L. Hill
 
36 2:20 PM MJrNov4x Mens Jr Novice 4x
8
    Austin Rowing Club (A)
T. Faltesek/G. Wood/J. Wood/C. Munyon
 
    Episcopal School of Dallas (A)
A. Konradi/J. Wharton/J. Cahoon/J. Bowling
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
Z. Ghezzi/J. Hippenstiel/E. Rodriguez/P. Collantes
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Taylor/J. Dover/J. Marye/S. Sweeney
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Melear/L. Potts/W. Heinley/J. Nichols
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Long/H. Gallego/W. Lipper/M. Calderon
 
    Austin Rowing Club (B)
E. Cudzilo/T. Helmbrecht/A. Bethke/M. Lain
 
    Episcopal School of Dallas (B)
J. Lattimore/S. Chipman/C. DeFeo/B. Scheinberg
 
37 2:30 PM WJrNov8+ Womens Jr Novice 8+
7
38 2:40 PM MC2- Mens Collegiate 2-
3
39 2:45 PM WC4+ Womens Collegiate 4+
5
40 2:55 PM WM4+ Womens Masters 4+
2
41 3:00 PM MM2x Mens Masters 2x
8
42 3:10 PM MxM4x Mixed Masters 4x
5
43 3:15 PM MJr1x Mens Jr 1x
22
    Austin Rowing Club (A)
J. Rizzo
 
    Dallas Rowing Club (A)
T. Kruger
 
    Episcopal School of Dallas (A)
F. Bannister
 
    OKC Riversport (A)
R. Gabel
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Wainwright
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
C. Kennedy
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Anderson
 
    Austin Rowing Club (B)
C. Burghart
 
    Dallas Rowing Club (B)
D. Kobos
 
    Episcopal School of Dallas (B)
C. Hess
 
    OKC Riversport (B)
H. Croak
 
    Texas Rowing Center (B)
R. del Blanco Mejia
 
    Austin Rowing Club (C)
P. Franco
 
    Dallas Rowing Club (C)
J. LaDue
 
    Episcopal School of Dallas (C)
S. Lindsey
 
    OKC Riversport (C)
J. Clark
 
    Rowing Club of the Woodlands (C)
S. Bebak
 
    Texas Rowing Center (C)
O. Boettiger
 
    Dallas Rowing Club (D)
M. Scholten
 
    Rowing Club of the Woodlands (D)
D. Godfrey
 
    Texas Rowing Center (D)
P. Kennedy
 
    Texas Rowing Center (E)
L. Smith
 
44 3:30 PM MJrNov8+ Mens Jr Novice 8+
5
45 3:40 PM WJrNov4+ Womens Jr Novice 4+
8
46 3:50 PM MCNov4+ Mens Collegiate Novice 4+
9
47 4:00 PM WCNov8+ Womens Collegiate Novice 8+
4
48 4:10 PM WM2x Womens Masters 2x
6
49 4:20 PM MM4+ Mens Masters 4+
3
50 4:25 PM PC2x Parent Child 2x
1
51 4:30 PM WJr8+ Womens Jr 8+
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change