Schuylkill Navy Run
- Nov 24, 2005
- run
- Boathouse Row
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, November 24, 2005 | |||||
run | 9:00 AM | Mens Novice Open [first time competing] | 11 |
||
Bachelors Barge Club |
J. Fiore
|
|
|||
College Boat Club |
S. Burns
|
|
|||
College Boat Club |
P. Travers
|
|
|||
Malta Boat Club |
C. O'Brien
|
|
|||
Malta Boat Club |
R. Montgomery
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
L. Agnini
|
|
|||
Upper Merion High School |
Z. Mateja
|
|
|||
Upper Merion High School |
P. Addalli
|
|
|||
USRowing Training Center - Princeton |
T. Paradiso
|
|
|||
Vesper Boat Club |
T. Simone
|
|
|||
Vesper Boat Club |
A. Grzybowski
|
|
|||
run | 9:00 AM | Womens Novice Open [first time competing] | 6 |
||
Fairmount Rowing Association |
C. Jones
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
E. Carolan
|
|
|||
Upper Merion High School |
J. Novitski
|
|
|||
Upper Merion High School |
G. Osinska
|
|
|||
Upper Merion High School |
M. Addalli
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Nichols
|
|
|||
run | 9:00 AM | Mens Novice Masters (40+ years) [first time competing] | 1 |
||
run | 9:00 AM | Womens Novice Masters (40+ years) [first time competing] | 1 |
||
Vesper Boat Club |
C. Scott
|
|
|||
run | 9:00 AM | Boys Novice Juniors [first time competing] | 19 |
||
run | 9:00 AM | Girls Novice Juniors [first time competing] | 6 |
||
run | 9:00 AM | Mens Open | 34 |
||
run | 9:00 AM | Womens Open | 14 |
||
Fairmount Rowing Association |
A. Tierney
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
T. Henwood
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
C. Henwood
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Sarbanis
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Grudziak
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Welsh
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
A. Giddings
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Skaling
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
W. Black
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Busch
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
C. Sanchez
|
|
|||
University Barge Club |
D. Eringis
|
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Dowlin
|
|
|||
Vesper Boat Club |
R. Hykel
|
|
|||
run | 9:00 AM | Mens Masters (40 years and over) | 29 |
||
Crescent Boat Club |
S. Jones
|
|
|||
Crescent Boat Club |
D. Ragan
|
|
|||
Crescent Boat Club |
C. McNulty
|
|
|||
Crescent Boat Club |
C. Graham
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Krajewski
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
C. Toczylowski
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
B. Beaty
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
M. Jones
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
K. Flynn
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
T. Owston, sr.
|
|
|||
Malta Boat Club |
N. Marymore
|
|
|||
Malta Boat Club |
T. Mattson
|
|
|||
Malta Boat Club |
T. Trocky
|
|
|||
Malta Boat Club |
F. Duling
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Nash
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Krmpotich
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
D. Krmpotich
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Hogan
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Clark
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Del Bianco
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Quaid
|
|
|||
University Barge Club |
C. Seybolt
|
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Gribbin
|
|
|||
Vesper Boat Club |
A. Lawn
|
|
|||
Vesper Boat Club |
T. OHara
|
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Horvat
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Michels
|
|
|||
Vesper Boat Club |
K. Beckman
|
|
|||
Vesper Boat Club |
H. Langer
|
|
|||
run | 9:00 AM | Womens Masters (40 years and over) | 4 |
||
Fairmount Rowing Association |
M. Flynn
|
|
|||
Malta Boat Club |
K. Benarcik
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club |
R. Flynn
|
|
|||
Vesper Boat Club |
S. Griffith
|
|
|||
run | 9:00 AM | Boys Juniors | 25 |
||
run | 9:00 AM | Girls Juniors | 4 |
||
run | 9:00 AM | Mens Guests (All others. Prize for first male & female) | 29 |
||
Crescent Boat Club |
T. Evich
|
|
|||
Crescent Boat Club |
C. Klarich
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
D. Geibel
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
D. Geibel
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
M. Holcomb
|
|
|||
Hawk Rowing Club |
J. Fallon
|
|
|||
La Salle University |
J. Laird
|
|
|||
London Rowing Club (ON) |
C. Wilson
|
|
|||
London Rowing Club (ON) |
M. Williams
|
|
|||
Malta Boat Club |
D. Verzella
|
|
|||
Malta Boat Club |
M. Wong
|
|
|||
Malta Boat Club |
P. Hayburn
|
|
|||
Malta Boat Club |
T. Lawrence
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
R. Scott
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
A. Divalerio
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
P. Glowa
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
P. Quinn
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
S. Stewart
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
R. Dougherty
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
C. Jablonski
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
B. Hanna
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
M. Bohs
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
C. Lindborg
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
M. Borgerson
|
|
|||
St. Josephs University - Men |
M. Benedetto
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
D. Serpentine
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Clark
|
|
|||
University Barge Club |
C. Seybolt
|
|
|||
Vesper Boat Club |
T. Dowlin
|
|
|||
run | 9:00 AM | Womens Guests (All others. Prize for first male & female) | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change