55th Head Of The Charles

  • Oct 19, 2019 To Oct 20, 2019
  • head

  • Cambridge, MA (USA)
  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women’s Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men’s Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women’s Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men’s Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women’s Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
    Shandon Boat Club
J. Dorney/
 
    Seattle Scullers
I. Harrison/
 
    St. Catharines Rowing Club
E. MacRae
 
    Redwood Scullers/PACJC
K. Howe
 
    Orleans Sweeps and Sculls
M. Kiselev
 
    Narragansett Boat Club
L. Gaitskell
 
    Oak Neck Rowing Academy
N. Aronow
 
    Maritime Rowing Club
Q. Daly
 
    Nereid Boat Club, Inc.
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
B. Moss
 
    California Yacht Club
T. Millar/
 
    Oak Neck Rowing Academy
W. Durban
 
    Newport Aquatic Center
J. Banta
 
    RowAmerica Greenwich
K. Otsuka
 
    Sagamore Rowing Association
H. Schoeffel
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
n. gilligan
 
    University of Virginia Rowing Association
Z. Hall
 
    Catholic High School
C. Turner/
 
    Burton Beach Rowing Club
D. Kelly/
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
 
    Detroit Boat Club
T. Kloc/
 
    612endurance Racing
D. Green/
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc
M. Pi
 
    California Yacht Club
D. Tofer/
 
    Bergen County Rowing Academy
P. Nasto/
 
    Long Lake Rowing Crew
 
    Cambridge Boat Club
M. Callewaert/
 
    East Bay Rowing, Inc
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
D. Veiga de Roovere/
 
    California Yacht Club
P. ZEIGLER
 
    Oak Neck Rowing Academy
B. Bosse
 
    Malvern Preparatory School
C. Munyan
 
    Pocock Rowing Center
J. Griffin
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
J. Hambleton
 
    Don Rowing Club
E. Seawright/
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
J. Angevine/
 
    North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center
A. Kosarek
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
L. Thompson/
 
    Brooks School Crew
 
    Seattle Scullers
G. Romero/
 
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
    Founders Rowing Club
A. Herring
 
    Riverside Boat Club
A. Dargon/
 
    Shaker Heights High School Crew
K. Hahnenberg
 
    Ridley College
 
    Narragansett Boat Club
M. Mark
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
S. Zanzuri/
 
    Founders Rowing Club
G. Knudson
 
    Potomac Boat Club
A. Wrenn-Walz
 
    Nereid Boat Club, Inc.
 
    Lincoln School
M. Weaver
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
R. Katstra/
 
    Hackensack HS Crew
K. Gotrell/
 
    Pocock Rowing Center
M. Straub
 
    Cambridge Boat Club
K. Lough/
 
    St. Louis Rowing Club
A. Klenke
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Kaczka/
 
    Dwight-Englewood School
T. Gabriele/
 
    Miami International RowHouse
G. Amato/
 
    Miami International RowHouse
M. Jorgensen
 
    Great Miami Rowing Center
A. Hodge
 
    Cooper Training Center
D. Rotchford/
 
    The Hockaday School
J. Valois
 
    Germantown Friends School Rowing
A. Ehrlacher/
 
    Oak Neck Rowing Academy
E. Barry
 
    Noble & Greenough School
E. Parrott/
 
    Washington Rowing School
k. Moss
 
    North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center
A. Burri
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
S. Staubach/
 
    Redwood Scullers/PACJC
H. Mead
 
    Long Lake Rowing Crew
 
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
    GMS Rowing Center (A)
J. Snyder/X. Van Den Nieuwenhuizen
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Mirabito/J. Addison
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Wang/C. Lawrence
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Simko/T. Labounko/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
A. Gower/W. Gannon/
 
    California Yacht Club (A)
W. Kendall/R. Young/
 
    New Canaan High School Crew (A)
E. Xia/M. Busby
 
    Haddon Township High School (A)
J. Haigh/J. Savell
 
    Ransom Everglades Crew (A)
A. Craft/J. Bryan
 
    Oak Neck Rowing Academy (A)
J. McNicholas/J. Bressel
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
a. ramos/C. Dougal
 
    Seattle Scullers (A)
J. Couwenberg/D. Hissong
 
    Newport Aquatic Center (A)
C. Kenney/C. Craft
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
J. Cerami/P. Gilleece
 
    Seattle Scullers (A)
E. Shoemaker/G. Maggiore/
 
    Resilient Rowing Club (A)
J. Riddle/J. O'Grady/
 
    The Haverford School (A)
W. Johnson/J. Brewington
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
H. Kaplan/T. Parziale
 
    Don Rowing Club (B)
 
    Burton Beach Rowing Club (A)
J. Rutschow/B. DeLoach/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lamppa/E. Van Dyke/
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
P. Gauthier/C. Sisley/
 
    Great Miami Rowing Center (A)
M. Rought/Z. Valentine
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Niagara Rowing School (A)
K. Woodhouse/G. Martinson
 
    RowAmerica Greenwich (A)
L. Corsano-Leopizzi/W. Kearns/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
T. Chiquillo/R. Killoh/
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V. (A)
F. Tiefenbacher/J. Rabl
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
N. Pokress/J. Hodge
 
    Bergen Catholic High School (A)
A. Ferrari/C. Viggiano
 
    Colorado Jr. Crew (A)
J. Borden/K. Gelderloos
 
    Haddon Township High School (A)
N. Perks/N. McHugh
 
    Miami International RowHouse (A)
K. Paxson/C. Sahs/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Kropp/S. Brown
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
G. LeMieux/B. Valli
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Resen-Davidson/A. Martinez
 
    Syosset Rowing Club (A)
L. Yu/N. Sheth
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
T. Wakefield/W. Sharis/
 
    Peachtree City Rowing Club (B)
M. Harmon/W. Brown
 
    King School (A)
L. Graham Brown/N. Paris/
 
    Brooks School Crew (A)
L. Desmaison/A. Jac
 
    Pangbourne College Boat Club (A)
O. Malcolm/A. Harris/
 
    St. Mark's School of Texas (A)
B. Lockhart/C. Duessel/
 
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change