55th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
    Cambridge Boat Club
T. Darling
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Cambridge Boat Club
J. Randle/
 
    RV AENGWIRDEN
f. van der steen
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape/
 
    Melbourne University Boat Club
R. Saul
 
    Leander Boat Club
R. Klajnscek
 
    Pennsylvania Barge Club
M. Malone
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Cambridge Boat Club
A. Flanders
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Delta Deas Rowing Club
J. Norris
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Sagamore Rowing Association
T. Ryan/
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Belfast Boat Club
S. Lockwood
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi
 
    Partez Rowing Club
K. Mura
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler
 
    Community Rowing, Inc.
R. Bacon
 
    Maine Rowing Association
G. Bickford
 
    Maine Rowing Association
J. Graham
 
    Narragansett Boat Club
J. Fallon
 
    Swan Creek Rowing Club
S. Platt
 
    Highlands Rowing Center, Inc
M. Wallhauser
 
    Carnegie Lake Rowing Association
B. Flynn
 
    Western Reserve Rowing Association
K. Watterson/
 
    Csepel Evezős Klub
L. Csiki
 
    New Haven Rowing Club
M. Schofield
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd
 
    Cambridge Boat Club
D. Curtis/
 
    San Diego Rowing Club
S. Vegar
 
    Washington Rowing School
C. Arnold
 
    Lincoln Park Boat Club
R. Beyer
 
    Traverse Area Community Rowing
D. Ordway
 
    Riverfront Recapture, Inc.
C. Resnick
 
    Unaffiliated (USA)
S. Chamberlain
 
    Unaffiliated (USA)
E. Woodhouse
 
    University of Virginia Rowing Association
R. Payne
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Gross
 
    Quintin Boat Club
P. Meaney
 
    Cambridge Boat Club
M. Callahan
 
    Norwalk River Rowing Association
G. Huang
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Western Rowing Club
J. Dwyer/
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Hatch/
 
    Cappoquin Rowing Club
M. Murray
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Bogaert
 
    Tampa Rowing Club, Inc.
J. Preston
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    Harvard Sculling Club
k. mcgrath
 
    St Georges Rowing Club
e. snyder
 
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
    Molesey Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Marin Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/D. McEachern/S. Norman/J. Fargo/C. Ippolito/A. Schotter/M. Conroy/C. Redhead/C. Hurley (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. Pescatore/D. Burden/J. McLaughlin/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/B. Volpenhein/S. Bauer (Cox)
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
r. marland/H. Hering/C. Burgers/H. Chataway/J. Houlding/P. Graham/J. Relle/M. Forgeron/V. Wen (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Diesel Athletic Club (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Irish Masters BC (A)
B. Crean/G. Murphy/R. Carroll/O. McGrath/G. O'Neill/J. O'Neill/H. Merz/M. McGlynn (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates/E. Meister/W. Rickman/C. Beck/T. Hornick/P. Kopp/M. Costanzo/R. Eckles/D. Santora (Cox)/
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
D. Frost/C. Sullivan/D. Wagener/R. Dexter/S. McKiernan/E. McCall/M. Soutter/T. Vogt/K. Kit (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
M. Carrabine/M. Garcia-May/M. Weber/S. Krum/P. Hughes/C. Flanigan/J. Bea/L. Nelson/J. Vallese (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Dupuis/H. Watanabe/P. Rioux/J. Geshwiler/J. Hintlian/R. Ramsdell/C. Petruzziello/A. Cole/C. Hanlon (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/M. Klinker/C. Ceglio/T. Needham/G. Barnes/E. Grace/E. Frankenberry/H. Debruyn (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Atalay/G. Ritter/S. Barr/M. Crotty/M. Michalowski/C. Cobbs/A. Ballard/M. Vatis/J. Dougherty (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
R. Phillips/J. Ramus/C. Tolsdorf/T. Wiegand/D. DeBonis/C. Usher/M. Mannion/N. von der Schulenburg/W. Emans (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/K. Dalton/C. Parziale/P. Gilmore/R. Fuller/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
G. Callaway/A. Crowley/T. Cox/T. Denny/S. Beam/M. Landgraf/R. Clark/h. anderson/c. furch (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
c. Hoey/C. Fox/J. Smigel/A. Stefanski/M. Kirwan/s. nowmos/P. Murray/j. cowley/P. Mokha (Cox)
 
    Williams College Alumni Rowing Association (A)
J. Kip/I. Smith/S. Burns/D. Beischer/T. Owens/S. Rabinowitz/T. Bock/A. Hoddick/K. Iverson (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Tripler/S. Schweighauser/T. Knowlton/D. Sloman/T. Rizzo/E. Drake (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/M. Broder/A. Jackson/S. Rawl/J. Scanio/J. Zahner/D. Thomas/K. Knudsen/S. Lin (Cox)/
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. lentz/J. White/D. McMillan/K. Ryan/T. Jones/i. colon/A. Robinson/P. Swayze/E. Kazounis (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/B. McGowan/G. Emberling/D. Olson/M. Myers/M. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/P. Mancuso/E. Kurcz (Cox)
 
    Upper Yarra Rowing Club (A)
J. Tomkins/D. Free/R. Finlayson/B. Geier/N. Mcdonald-Crowley/T. Wright/R. Martin/B. Hick/M. Toon (Cox)
 
    Ex Nemo Rowing Club (A)
J. Gibbons/P. Sharis/G. Henry/A. Holland/C. Swan/C. Browder/D. Johnson/G. LeSage/T. Metz (Cox)
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
 
    Münchener Ruder-Club von 1880 e.V. (A)
P. Vermeij/W. Crasborn/F. Salzmann/D. Spiekermann/S. Hamels/G. Gilbert/B. Mendelevitch/S. Rembold/B. Forssmann (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
C. Marino/J. O'Neil/D. Radack/K. Kuehnel/S. Meisner/J. Wolff/r. scannell/J. Santo/M. NARON (Cox)
 
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/M. Boldt/T. Graap/G. Gavrilovic/D. Meusel/D. Thieslack/T. Vries/A. Vries/U. Liedke (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
D. Louis/M. Berkner/C. Huntington/P. Carson/H. Matthiessen/B. Stone/T. Kiefer/M. Hanley/M. Zembsch (Cox)/
 
    Navy Masters Rowing Club (A)
C. Jungbluth/D. Lyons/C. Melcher/S. Engelhardt/T. Bennett/J. Schofield/K. Patton/J. Mauro/T. Griffith (Cox)
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (B)
K. Foley/T. Matlack/D. Nuelle/P. Slye/A. Thomson/J. Wiseman/M. Greenstein/D. Myers/R. Miller (Cox)/
 
    Cornell University Alumni (A)
C. Kenaley/D. Tennant/P. Edwards/M. Van Der Heide/R. Dupcak/J. Dean/M. Butler/G. Wilkins
 
    Narragansett Boat Club (B)
S. Whitney/B. Kerns/G. Calise/R. Blanchard/M. Berkson/J. Brock/P. Evans/B. Sandstede/L. Evans (Cox)
 
    Barbarians Rowing Club (A)
B. Vestergaard/J. Nielsen/E. Draydon/M. Buchheit/J. Williamson/M. Vabrousek/J. Ehmke/A. Otten/M. Rabjohns (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/J. Kermond/J. Roberts/Z. Merriman/W. Calder/B. Boone/D. Margolis/E. Dow/P. Mende (Cox)
 
8 10:00 AM M GM 8+ Men's Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women's Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men's Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women's Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
    Riverside Boat Club
S. Wolf/P. Morelli
 
    Texas Rowing Center
M. Knifton/S. Borchelt
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
T. Chyla/P. Klose
 
    Composite: Greater Columbus, RC Energia
R. Briggs/P. Tsebro
 
    Ottawa Rowing Club
R. Park/D. Martin
 
    Cabrini University
C. Dodson/S. Wisniewski
 
    Union Boat Club
E. Goldberg/Z. Gordon
 
    Composite: Union, Upper Valley Rowing
D. Kitchel/E. Demetriou
 
    Composite: Riverside, Vesper
G. Kaplan/M. Farry
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
A. Nichols/M. Chickering
 
    Lake Union Crew
S. Wessels/G. Hernandez
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Union
T. Shumaker/T. Schumacher
 
    Radley College Boat Club
S. Townsend/J. Gearing
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd.
J. Turner/S. Smith
 
    Western Reserve Rowing Association
P. Sobieszczyk/C. Braun
 
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
    Club Nautico De San Juan (A)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Peers/B. Levendowski/M. Sargent/A. Nichols/M. Kang (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kowalski/D. Goettner/P. Read/J. Ryan/T. DiAngelo (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Feldman/P. Heimlicher/R. Schreiber/B. Klein/S. Emrick (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Occoquan Boat Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Moburg-Jones/S. Proper/J. Forrest/T. Kiernan/O. Krider (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Lake Union Crew (A)
C. Weber/R. McFee/M. Brooks/N. Buck/K. Peterson (Cox)
 
    Massachusetts State Police (A)
P. Mahady/P. Moynihan/j. swift/S. Maloney
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Norskog/P. Kington/j. czajkowski/W. Lai/T. Boedeker (Cox)
 
    612endurance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sarasota Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
    Marlow Rowing Club (A)
C. Tillett/K. Grainger/G. Lindsay/K. MacKenzie/L. Heyman (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Vancouver Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/K. Skolmen/C. Augst/A. Muchin/C. McGuire (Cox)
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/K. Dieperink/J. Mazullo/K. Lamppa/A. Granse (Cox)/
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    Conibear Rowing Club (A)
E. Youtz/m. cross/J. McPhedran/K. Egolf/K. Goldsworthy (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Winsor Alumnae (R)
E. Skates/J. Hoffman/B. Baker/E. Townsend/P. Snyder (49) (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    River City Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Beijing Deep-dive Rowing Club (A)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. Brady/M. Chaplin/A. Schultz/R. Schneider/E. Kazounis (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    TopRow NYC LLC (A)
D. Meakin/K. Sue-Ako/H. Callahan/J. Sabat/P. Hamilton (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/J. Collens/B. Smith/T. Yee/D. Spoor (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
H. Austin/A. Stover/R. Kennedy/M. wilson/M. Levin (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
 
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
    Community Rowing, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Community Rowing, Inc. (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
    Athletes Without Limits (A)
J. Boatner/J. Martini/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Ithaca College Crew (A)
P. Outlaw/J. Brian/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Porter/S. Sydlik
 
    Community Rowing, Inc. (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    USRowing - ParaRowing (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Montrose/C. Carrington/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
L. Arnold/S. Meador/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Falkenbergs Roddklubb (A)
 
    Athletes Without Limits (A)
C. Swinford/M. Houser/
 
    Holyoke Rows (T)
J. Brooks/K. Lonergan/
 
    D.C. Strokes Rowing Club (C)
M. Constandy/C. Sheaks/
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Rajnic/D. Longo
 
    Gordon Rowing Association (A)
 
    Holyoke Rows (A)
E. Budington/M. Brunette
 
    Community Rowing, Inc. (B)
r. derle/P. Farrell
 
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change