55th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
    Quintin Boat Club
T. Bishop
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz
 
    Occoquan Boat Club
B. Spousta
 
    Upper Thames Rowing Club
B. gullett
 
    Maine Rowing Association
G. Gratwick
 
    Union Boat Club
D. Besser
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
B. Tucker
 
    Vero Beach Rowing, Inc
C. Cook
 
    Cambridge Boat Club
H. Hamilton
 
    New Haven Rowing Club
E. Dannemann
 
    West Side Rowing Club
R. Baker/
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Cambridge Boat Club
C. Zezza
 
    Occoquan Boat Club
C. Spooner
 
    Unaffiliated (USA)
B. Heacox
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
 
    Union Boat Club
J. Warburg/
 
    Union Boat Club
L. Dahmen
 
    Carolina Masters Crew Club
A. Gold
 
    Union Boat Club
H. Sears
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Narragansett Boat Club
R. Green
 
    Maritime Rowing Club
K. Iscol/
 
    Cambridge Boat Club
R. de Neufville
 
    Maine Rowing Association
C. Schmid
 
    Vesper Boat Club
D. Vreugdenhil
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
W. Murfit
 
    Cambridge Boat Club
J. Born/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Englander
 
    Green Mountain Rowing Club
P. Donaghy
 
    Fairmount Rowing Association
R. Sargent
 
    Unaffiliated (USA)
c. blessing
 
    Cambridge Boat Club
W. Barrett
 
    Unaffiliated (USA)
H. Killen/
 
    Cape Cod Masters Rowing
A. McClennen
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Union Boat Club
N. O'Connor
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
P. Walsh
 
    Unaffiliated (USA)
T. Wolski
 
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
    Cambridge Boat Club
T. Darling
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Cambridge Boat Club
J. Randle/
 
    RV AENGWIRDEN
f. van der steen
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. Pape/
 
    Melbourne University Boat Club
R. Saul
 
    Leander Boat Club
R. Klajnscek
 
    Pennsylvania Barge Club
M. Malone
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Cambridge Boat Club
A. Flanders
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Delta Deas Rowing Club
J. Norris
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Sagamore Rowing Association
T. Ryan/
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Belfast Boat Club
S. Lockwood
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi
 
    Partez Rowing Club
K. Mura
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler
 
    Community Rowing, Inc.
R. Bacon
 
    Maine Rowing Association
G. Bickford
 
    Maine Rowing Association
J. Graham
 
    Narragansett Boat Club
J. Fallon
 
    Swan Creek Rowing Club
S. Platt
 
    Highlands Rowing Center, Inc
M. Wallhauser
 
    Carnegie Lake Rowing Association
B. Flynn
 
    Western Reserve Rowing Association
K. Watterson/
 
    Csepel Evezős Klub
L. Csiki
 
    New Haven Rowing Club
M. Schofield
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd
 
    Cambridge Boat Club
D. Curtis/
 
    San Diego Rowing Club
S. Vegar
 
    Washington Rowing School
C. Arnold
 
    Lincoln Park Boat Club
R. Beyer
 
    Traverse Area Community Rowing
D. Ordway
 
    Riverfront Recapture, Inc.
C. Resnick
 
    Unaffiliated (USA)
S. Chamberlain
 
    Unaffiliated (USA)
E. Woodhouse
 
    University of Virginia Rowing Association
R. Payne
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Gross
 
    Quintin Boat Club
P. Meaney
 
    Cambridge Boat Club
M. Callahan
 
    Norwalk River Rowing Association
G. Huang
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Western Rowing Club
J. Dwyer/
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Hatch/
 
    Cappoquin Rowing Club
M. Murray
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Bogaert
 
    Tampa Rowing Club, Inc.
J. Preston
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    Harvard Sculling Club
k. mcgrath
 
    St Georges Rowing Club
e. snyder
 
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Ottawa Rowing Club
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
J. Ball
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Great Bay Rowing
F. Loucks
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
S. Hornney
 
    612endurance Racing
A. Green/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
J. Moss
 
    Cornelis Tromp Hilversum
T. deKoekkoek
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Cutter
 
    Maritime Rowing Club
D. Townsend
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Sheehan
 
    Riverside Boat Club
 
    CDB Madrid Velocidad
J. Aranzadi
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Marlow Rowing Club
N. Galbraith
 
    Lake Washington Rowing Club
D. Ellingston
 
    Cambridge Boat Club
L. Floyd
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Community Rowing, Inc.
 
    Community Rowing, Inc.
G. Kronik
 
    Unaffiliated (USA)
D. Kaminsky
 
    Whitemarsh Boat Club
S. West
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. McIntyre
 
    GMS Rowing Center
S. Killen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
P. Podolsky
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
D. Rose
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
H. Sontgerath
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
B. Jamieson
 
    1921 Boat Club
N. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Texas Rowing Center
E. Cornet/
 
    New York Athletic Club
R. Allin
 
    Three Rivers Rowing Association
J. Watt
 
    Maine Rowing Association
T. Beretich
 
    612endurance Racing
J. Dundon
 
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Hagberg
 
    Putney Town Rowing Club
E. Boileau
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew
M. Lewis
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Union Boat Club
B. Mannino/
 
    San Diego Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Yankee Rowing Club
N. Fay
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nelson
 
    Virginia Boat Club
S. Chilmaid
 
    Unaffiliated (USA)
E. Genden
 
    King's Crown Rowing Association
D. Filosa
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Station L Rowing Club
L. Ripley
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff/
 
    Bachelors Barge Club
A. Carazo
 
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
    Whistler Rowing Club
m. harriman
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. deBiasi/
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    University Barge Club
D. Eringis
 
    Community Rowing, Inc.
R. Churchill
 
    Vesper Boat Club
M. Tranel
 
    Narragansett Boat Club
T. Hogan
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Davis
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Haines-Sharp
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
 
    Duxbury Bay Maritime School
W. Barnard Dorris/
 
    Ottawa Rowing Club
J. Fournier/
 
    Narragansett Boat Club
A. Fleet
 
    Yankee Rowing Club
J. Hathaway
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Narragansett Boat Club
G. Simmons
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
K. Krus
 
    Unaffiliated (USA)
K. Feldman
 
    Unaffiliated (USA)
K. Faust
 
    Cambridge Boat Club
S. Witte/
 
    Genesee Waterways Center, Inc.
B. Burchill
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
R. Bowie
 
    612endurance Racing
K. Severson/
 
    X-Press Boat Club
S. Brown
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten
 
    Hanlan Boat Club
A. Collins-Mrakas
 
    Riverside Boat Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Unaffiliated (USA)
S. Gath
 
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men's Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women's Grand Master Eights [60+]
17
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men's Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women's Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
    Koven Training Center
J. Koven
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Madden
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins
 
    Unaffiliated (USA)
D. Deschenes
 
    Holyoke Rows
Z. DePace/
 
    Cambridge Boat Club
G. Myhr
 
    Cambridge Boat Club
W. Castle
 
    Green Mountain Rowing Club
E. Breiland
 
    Union Boat Club
A. Adam/
 
    Don Rowing Club
A. Bellerby
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Community Rowing, Inc.
K. Dutt
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Riverside Boat Club
P. Cannistraro
 
    Lake Union Crew
A. Faulds
 
    Thames Rowing Club
T. Andreesen
 
    Potomac Boat Club
S. Titus
 
    Old Collegians Boat Club
A. Maher
 
    Fulham Reach Boat Club
C. Barry
 
    Maine Rowing Association
M. Skacel
 
    Unaffiliated (USA)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Paraná Rowing Club
J. Sanchez/
 
    Riverside Boat Club
I. Belakovskiy
 
    Kansas City Boat Club
R. Perin
 
    New York Athletic Club
G. McClure
 
    Lincoln Park Boat Club
N. Carman
 
    Riverside Boat Club
T. Keister
 
    Carolina Masters Crew Club
Y. Fedoriw/
 
    Detroit Boat Club
m. Dezsi
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
E. Wilhelm
 
    Georgian Bay Rowing Club
D. Rourke
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Casavechia
 
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
    Lincoln Park Boat Club
A. Campbell
 
    Craftsbury Sculling Center
J. Graves
 
    Craftsbury Sculling Center
K. Meador/
 
    Danske Studenters Roklub
S. Nielsen
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen/
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Frid
 
    Minnesota Boat Club
A. Randall
 
    California Yacht Club
M. Schaeffer
 
    Penn A.C. Rowing Association
G. Ansolabehere
 
    Unaffiliated (USA)
E. Hallenbeck
 
    Keble College Boat Club
M. O'Leary
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Neal/
 
    Craftsbury Sculling Center
L. Bellows
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
 
    Craftsbury Sculling Center
N. Lado
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Judah/
 
    Seattle Rowing Center
M. Knippen/
 
    Bermuda Rowing Association
D. Alizadeh
 
    Club Salvadoreño de Remo
M. Palomo
 
    Northwest Rowing Center
J. Plihal
 
    Oklahoma City High Performance Center
K. Cardno/
 
    Thunder Bay Rowing Club
C. Gillis
 
    Unaffiliated (USA)
G. Bernick
 
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
    Unaffiliated (USA)
H. McAdam
 
    Hanlan Boat Club
A. Vovk
 
    Oklahoma City High Performance Center
J. Gallagher/
 
    San Diego Rowing Club
J. Remland
 
    Riverside Boat Club
A. Twist
 
    Vesper Boat Club
J. Liu/
 
    Osprey Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    OpenWater Rowing Club
D. Lincoln
 
    Potomac Boat Club
A. Weinstein
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc.
R. Silva Urbaneja
 
    Botafogo de Futebol e Regatas
U. Batista
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
C. Arcidiacono/
 
    Vesper Boat Club
Z. Heese
 
    Detroit Boat Club
A. Delgreco/
 
    Unaffiliated (USA)
H. Formoso-Murias
 
    Detroit Boat Club
S. Malbouef
 
    Nottinghamshire County Rowing Association
A. Cowley
 
    Georgetown University
C. Koontz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Hartwick
 
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    USRowing Training Center - Princeton
K. Kohler
 
    Cambridge Boat Club
C. Madden
 
    Hawkes Bay Rowing Club
E. Twigg
 
    Cambridge Boat Club
M. Nabel
 
    USRowing Training Center - Princeton
E. Huelskamp
 
    Hydrow Rowing Club
C. Cavallo
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Fili
 
    Craftsbury Sculling Center
A. Spaulding
 
    Greenwich Crew
N. Reynolds
 
    Riverside Boat Club
H. Elder
 
    Vesper Boat Club
M. Sechser
 
    Molesey Boat Club
E. Luik
 
    Oklahoma City High Performance Center
R. Kyne/
 
    Craftsbury Green Racing Project
J. Forbes
 
    USRowing Training Center - Princeton
B. Wolford
 
    Fairmount Rowing Association
K. McFetridge
 
    Cambridge Boat Club
E. Kallfelz
 
    Miami International RowHouse
V. Toro Arana
 
    Unaffiliated (USA)
M. Blue
 
    New York Athletic Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Toulouse Université Club
P. Bugnard
 
    Unaffiliated (USA)
S. Michalak
 
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
    Potomac Boat Club
E. Schmieg/
 
    GMS Rowing Center
M. Copenhaver/
 
    Lake Washington Rowing Club
S. Taylor
 
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    GMS Rowing Center
H. Samaniego/
 
    Odder Roklub
J. Rasmussen
 
    Three Rivers Rowing Association
K. Bushman
 
    Riverside Boat Club
K. Twist
 
    Hydrow Rowing Club
S. Valente Camara Py
 
    Capital Crew
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    William & Mary Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Mitsubishi Boat Club
A. Suzuki
 
    SANCA (SunCoast Aquatic Nature Center Association)
J. Zvitco
 
    Unaffiliated (USA)
M. Van Ummersen
 
    Molesey Boat Club
S. Heywood/
 
    Detroit Boat Club
M. Wilson/
 
    Unaffiliated (USA)
 
    Rocky Mountain Rowing Club
N. Ormond
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
P. Otto/
 
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
    Union Boat Club
B. Wettach
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Seattle Rowing Center
P. Buchanan
 
    Riverside Boat Club
G. Calloway/
 
    Florida Institute of Technology
J. Moore
 
    Tideway Scullers School
S. Blake
 
    Hydrow Rowing Club
N. Karwoski
 
    Three Rivers Rowing Association
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Harvard Sculling Club
R. Evenson
 
    Tideway Scullers School
 
    Unaffiliated (USA)
P. Grobe
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
B. Fisher
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
R. Rhodes
 
    Genesee Waterways Center, Inc.
B. Evans
 
    Narragansett Boat Club
A. Voorhees
 
    Unaffiliated (USA)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Shanghai Dianshanhu Boat Club
Z. Wang/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Hydrow Rowing Club
M. Dostal
 
    Columbia University
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club
L. Harwood
 
    Union Boat Club
S. Ford/
 
    Nashville Rowing
D. Joniak
 
    Potomac Boat Club
K. Cronin
 
    Clemson Rowing Association
Z. McGhee/
 
    Emory Crew
P. Lechner
 
    Sportvereinigung Scharnebeck e.V. Ruderabteilung
M. Römer/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
F. Tuttle
 
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
    Massachusetts Institute of Technology
P. Gaitskell
 
    612endurance Racing
M. Kaleta/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    Cambridge Boat Club
S. Bohrer
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Sloan
 
    Marist College Alumni
J. Rigothi
 
    Southern California Scullers Club
K. Sinosky
 
    The American School in London
E. Lambden
 
    Don Rowing Club
M. Mercado/
 
    Unaffiliated (USA)
K. Albanir
 
    Riverside Boat Club
E. Houston
 
    Pocock Rowing Center
H. Brunner
 
    Hydrow Rowing Club
S. Busse/
 
    612endurance Racing
A. Balch/
 
    Unaffiliated (USA)
R. Gronsdahl
 
    Unaffiliated (CAN)
C. Reich
 
    Merrimac River Rowing Association
A. Kearns
 
    Minnesota Boat Club
G. Gardner
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
P. Jones
 
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Kaplan/C. Cunningham/K. Ackerman/S. Kline
0.0 (46)
    Composite: Cambridge, Minneapolis Rowing Club, Potomac (A)
K. Miller/O. Huxley/L. Wetten/M. Watkins
0.0 (50)
    Composite: Potomac, Sarasota Crew, College Club Seattle (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (44)
    Composite: Maritime Rowing Club, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/L. Krichko/A. Bracken/E. Dade
0.0 (57)
    Lucky Charms (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (58)
    Whitemarsh Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (31)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Hollings/C. Fuchs/P. Johnston/D. Birch
0.0 (57)
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Davis/C. Lal/K. Johnson/A. Redmon/
0.0 (53)
    Composite: Union, Baltimore (A)
P. Merkle/E. Erbelding/H. Hutton/S. Donahue
0.0 (63)
    Duxbury Bay Maritime School (D)
C. Carroll/J. Jamieson/L. Connors/S. Domenici-Walker
0.0 (56)
    Riverside Boat Club (C)
A. Hrycko/L. Hrycko/P. Sims/B. Sims
0.0 (46)
    Duxbury Bay Maritime School (C)
P. Teare/L. Carleton/D. Owen/W. Barnard Dorris
0.0 (60)
    Duxbury Bay Maritime School (C)
C. Briere/D. Keller/A. Sack/n. boussy/
0.0 (48)
    Community Rowing, Inc. (B)
K. Burnett/C. Baker/D. Kemper/A. JURASCHEK/
0.0 (47)
    Composite: BIAC, Lincoln Park Boat Club, Whistler Rowing, RV Ister Linz (A)
m. harriman/L. Retelny/I. Stekl/F. Tuite
0.0 (57)
    Composite: Treasure Coast, North Palm Beach, RowAmerica Rye (A)
L. Freed/E. Napack/D. Sands/L. Merk-Gould/
0.0 (63)
    Twin Donut Rowing Club (A)
J. Bellantoni/I. Brown/M. Carr/C. Feeney
0.0 (53)
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (43)
    Composite: Station L, College Club Seattle (A)
J. Huffman/P. Luong/L. Spencer/A. Novak
0.0 (44)
    Unaffiliated (USA) (A)
E. McDowell/M. Laugen/V. Brown/K. Klinger
0.0 (43)
    Composite: BIAC, Spokane River (A)
S. Lucas-Conwell/H. Popper/M. Schroer/N. Brown
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (C)
J. Scott/C. Martini/T. Wong/D. Simek
0.0 (46)
    Marin Rowing Association (A)
M. Benson/W. Tobiasson/K. Boyd/d. dobras
0.0 (54)
    Cambridge Boat Club (D)
0.0 (0)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
0.0 (66)
    Duxbury Bay Maritime School (D)
K. McNamara/S. Gaitley/C. Khoo/G. Walsh/
0.0 (61)
    Community Rowing, Inc. (D)
0.0 (50)
    Sarasota Crew (A)
M. Yaegers/D. Desmery/C. Burke/J. Walter
0.0 (56)
    Community Rowing, Inc. (D)
0.0 (31)
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Shanower/M. Tolson/D. Perlini/A. Broderick
0.0 (53)
    Marin Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (63)
    Community Rowing, Inc. (C)
M. Mance/P. Robinson/M. Allen/L. Doucett
0.0 (61)
    Community Rowing, Inc. (C)
N. Mehta/M. Elliott/J. Hochschild/K. Landy
0.0 (63)
    Composite: Dallas, Sarasota Crew (A)
G. Tomaseski/K. Elting/A. Marichal/B. Gallie
0.0 (55)
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
D. Hannam/E. Glenshaw/M. Laskaris/L. Marshall
0.0 (60)
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
    Narragansett Boat Club (A)
e. geyh/A. Bumstead
0.0 (59)
    Composite: Danske Studenters Roklub, Odder (A)
S. Nielsen/J. Rasmussen
0.0 (33)
    Castle Semple Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (28)
    Cambridge Boat Club (C)
C. Zezza/M. Zezza
0.0 (72)
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
0.0 (61)
    Greenwich Crew (A)
P. Kaufer/K. DeLuca
0.0 (49)
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/M. McCormack
0.0 (65)
    Riverside Boat Club (A)
C. Cavallo/S. Wolf
0.0 (36)
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Hettler/J. Moss
0.0 (50)
    Mobjack Rowing Association (A)
M. Muffelman/S. Muffelman
0.0 (40)
    Upper Merion Boat Club (A)
0.0 (60)
    Station L Rowing Club (A)
P. Volz/L. Jensen
0.0 (55)
    Row Brevard Inc. (A)
B. Crossley/A. Francis
0.0 (47)
    Atomic Rowing (A)
J. Rogers/A. Nealon
0.0 (42)
    Chinook Performance Racing (A)
P. Kozicz/K. Wilson
0.0 (54)
    Unaffiliated (USA)
J. Winter/E. Pratt
0.0 (38)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Rooney/C. Rooney
0.0 (37)
    Cambridge Boat Club (A)
B. Crawford/N. Lang
0.0 (41)
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Krupiarz/B. Dunn
0.0 (55)
    Composite: Cambridge, Gentle Giant (F)
R. Whelan/M. McCormick
0.0 (51)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
0.0 (66)
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
0.0 (60)
    Lake Union Crew (A)
C. Tallman/A. Faulds
0.0 (41)
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
0.0 (54)
    San Diego Rowing Club (A)
S. Walther/G. Bolitho
0.0 (53)
    Rudergesellschaft Wiking Berlin (A)
C. Brzeski/S. Brzeski
0.0 (33)
    RowAmerica Greenwich (A)
L. Auger/S. Allgood
0.0 (29)
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
0.0 (64)
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
0.0 (53)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Sontgerath/M. Hyland
0.0 (52)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (B)
P. Bellin/F. Burke
0.0 (58)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
L. McMath/E. Balsley
0.0 (52)
    Santa Cruz Rowing Club (C)
R. Williams/S. Williams
0.0 (62)
    Shanghai Dianshanhu Boat Club (C)
X. Bao/Z. Wang/
0.0 (28)
    Station L Rowing Club (A)
D. Atwood/L. Ripley
0.0 (60)
    Greenwich Crew (B)
J. Woody/S. Mills
0.0 (44)
    Vesper Boat Club (B)
W. Nelson/S. Hutchings
0.0 (47)
    Wichita Rowing Association (A)
W. Van Sickle/C. Van Sickle
0.0 (62)
    Vesper Boat Club (A)
T. Simon/S. Scott
0.0 (64)
    Swan Creek Rowing Club (A)
S. Platt/A. Dinan
0.0 (53)
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
    Composite: Vesper, Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
0.0 (39)
    Fruit Loops Rowing Association (A)
M. Smith/G. Benning/R. Cone/D. Gorriaran
0.0 (55)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Taaffe/B. Taaffe/A. Taaffe/m. taaffe
0.0 (35)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Stormberg/J. Graves/P. Morelli
0.0 (49)
    Composite: Upper Valley Rowing, Merrymeeting Rowing (A)
J. Tunnicliffe/S. Hornney/M. Totta/P. Kermond
0.0 (58)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz/W. Castle/C. Somers/M. Wilson
0.0 (56)
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/P. DeVlieger/J. Cutler/G. Doyle
0.0 (54)
    Koven Training Center (A)
C. Cole/A. Kusurin/A. Dunn/J. Koven
0.0 (38)
    Composite: Riverside, Chinook, S&M Rowing (A)
M. Nash/S. De Bever/M. Brown/J. Tracey
0.0 (55)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
0.0 (51)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen
0.0 (58)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
0.0 (36)
    Dartmouth Rowing Club (A)
T. Hull/B. McNabb/P. Folger/K. Somerville
0.0 (61)
    Akamai (A)
M. Stevens/D. Amenhauser/E. Johnson/J. Bers
0.0 (41)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
L. Fitzhenry/C. McElroy/A. Ascoli/R. Baldry
0.0 (44)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/J. Reavis/I. Garber/C. Bardt
0.0 (64)
    Narragansett Boat Club (B)
B. Sandstede/M. Hamilton/E. Watne/P. Evans
0.0 (58)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (63)
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole/
0.0 (63)
    Composite: Rockford, RV Ister Linz (A)
D. Kuttelwascher/R. Grieshofer/P. Stekl/R. Anderson
0.0 (58)
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Wyss/K. Worthington/S. Engel/J. Archibald
0.0 (55)
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Heimbeck/S. Petrie/N. Espinosa/P. Struyvenberg
0.0 (52)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
L. Elswit/J. Cusack/K. Iscol/A. Anderson
0.0 (68)
    Maritime Rowing Club (A)
W. Kelly/J. Kelly/C. Kelly/N. Kelly
0.0 (39)
    Greenwich Crew (A)
M. Zavattaro/S. Pollmann/A. Towle/M. Butler
0.0 (55)
    London Rowing Club (A)
R. Sullivan/M. Quinn/A. Flaherty/J. Danciger
0.0 (47)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
R. Lyons/C. Rubin/C. Jamieson/m. rugnetta
0.0 (53)
    All North Shore Crew NFP (A)
S. Lichter/A. Dike/F. Scommegna/C. Shoup
0.0 (61)
    Melbourne University Boat Club (A)
D. Yates/G. Longden/M. Fanning/T. Wood
0.0 (68)
    Shanghai Dianshanhu Boat Club (C)
H. Buschbacher/Z. Qiu/J. Wu/T. Shu/
0.0 (41)
    Harvard University Boat Club (A)
M. Terry/J. Bracewell/h. baker/R. Baker
0.0 (72)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
S. Williams/M. Furgueson/N. Ishizuka/G. Hack
0.0 (56)
    King's Crown Rowing Association (A)
0.0 (0)
    Malvern Preparatory School (A)
0.0 (0)
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
    Castle Semple Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Belmont Hill School (A)
C. Richards/A. Richards
 
    Koven Training Center (A)
L. Koven/J. Koven
 
    Molesey Boat Club (A)
D. Gillard/F. Gillard
 
    Greenwich Crew (A)
W. Bass/K. Erickson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Hindery/M. Hindery
 
    Cambridge Boat Club (D)
R. Murphy/R. Murphy
 
    West Side Rowing Club (A)
T. Marks/M. Marks
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/J. Flynn
 
    York City Rowing Club (A)
A. Briones/G. Briones
 
    Potomac Boat Club (A)
N. van der Vink/G. van der Vink/
 
    Linzer Ruderverein Ister (A)
R. Grieshofer/S. Grieshofer
 
    Composite: Borlase, 1921 (A)
N. Jackson/B. Jackson
 
    Mt. Baker Crew (A)
R. Tilghman/H. Tilghman
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
W. Bogaert/J. Bogaert/
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/C. Yeager
 
    Copenhagen Rowing Club (A)
T. Vestergaard/B. Vestergaard
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
H. Parish/M. Parish
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Smith/E. Pratt
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Clark/C. Clark
 
    San Diego Rowing Club (A)
O. Bolitho/G. Bolitho
 
    Marin Rowing Association (A)
W. Maushardt/J. Maushardt
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Paulson/P. Paulson
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
O. Fisher/R. Fisher
 
    Austin Rowing Club (A)
C. Jones/J. Jones
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Atun/A. Atun
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Guerra/J. Guerra
 
    Composite: Dallas, Episcopal School of Dallas (A)
L. Yandell/P. Yandell
 
    NeuBayern Racing (A)
C. Eierle/A. Eierle
 
    Composite: Marin, Potomac (A)
N. Laurberg/B. Laurberg
 
    Nantucket Rowing (A)
L. Springer/M. Springer
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/M. Ippolito
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
S. Morss/A. Morss
 
    Austin Rowing Club (B)
P. Quigley/D. Quigley
 
    Unaffiliated (USA) (B)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. pieper/C. Pieper
 
    Maine Rowing Association (A)
L. LeBourdais/P. LeBourdais
 
    Cambridge Boat Club (E)
B. Fountain/C. Fountain
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
B. Fournier/L. Fournier
 
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change