55th Head Of The Charles

  • Hosted By Head Of The Charles Regatta
  • 2019 USRowing Sanctioned Regatta (Special)

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2019
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
41
2 8:04 AM W VET 1X Women's Veteran I and II Singles [60-69]
34
3 8:15 AM W SR-VET1X Women's Senior-Veteran Singles [70+]
13
4 8:37 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
60
5 9:04 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
60
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Ottawa Rowing Club
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
J. Ball
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Great Bay Rowing
F. Loucks
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Merrymeeting Community Rowing Association
S. Hornney
 
    612endurance Racing
A. Green/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
J. Moss
 
    Cornelis Tromp Hilversum
T. deKoekkoek
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Cutter
 
    Maritime Rowing Club
D. Townsend
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Sheehan
 
    Riverside Boat Club
 
    CDB Madrid Velocidad
J. Aranzadi
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Marlow Rowing Club
N. Galbraith
 
    Lake Washington Rowing Club
D. Ellingston
 
    Cambridge Boat Club
L. Floyd
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Community Rowing, Inc.
 
    Community Rowing, Inc.
G. Kronik
 
    Unaffiliated (USA)
D. Kaminsky
 
    Whitemarsh Boat Club
S. West
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. McIntyre
 
    GMS Rowing Center
S. Killen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
P. Podolsky
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
D. Rose
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
H. Sontgerath
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
B. Jamieson
 
    1921 Boat Club
N. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Texas Rowing Center
E. Cornet/
 
    New York Athletic Club
R. Allin
 
    Three Rivers Rowing Association
J. Watt
 
    Maine Rowing Association
T. Beretich
 
    612endurance Racing
J. Dundon
 
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Hagberg
 
    Putney Town Rowing Club
E. Boileau
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew
M. Lewis
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Union Boat Club
B. Mannino/
 
    San Diego Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Yankee Rowing Club
N. Fay
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nelson
 
    Virginia Boat Club
S. Chilmaid
 
    Unaffiliated (USA)
E. Genden
 
    King's Crown Rowing Association
D. Filosa
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Station L Rowing Club
L. Ripley
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
J. Linhoff/
 
    Bachelors Barge Club
A. Carazo
 
6 9:25 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
32
7 9:47 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
41
8 10:00 AM M GM 8+ Men's Grand Master Eights [60+]
20
9 10:10 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
10 10:23 AM W GM 8+ Women's Grand Master Eights [60+]
17
    Conibear Rowing Club (A)
M. Goodlett/T. Vagen/B. Seaton/K. Skanderup/P. Sparling/R. Pratt/E. Horsnell/K. Johnson/J. Bodle (Cox)/
 
    Long Beach Rowing Association (A)
G. Malacrida/D. Birch/R. Alexander/H. Frykman/M. oliver/J. Snyder/A. Strobridge/M. PERROT/A. Chacon (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
E. Hamann/C. Bower/H. Metcalf/K. Thorsness/J. Marshall/J. Palchikoff/C. Brown/P. Bailey/H. Hatton (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Chinook Performance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    1980 Rowing Club (A)
S. Hooten/A. Jonik/S. Hingley/N. Vespoli/G. Helfer/J. Geer/E. Kent/C. Geer/K. Smith (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Masters Coaching, LLC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/D. Bradshaw/K. Garofalo/E. Headd/L. Craig/T. Menapace/E. Bates/K. English/M. Mendiola (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
K. Crowe/C. Fletcher/J. Neal/J. Chow/P. Crutcher/G. Luthra/P. Casebolt/L. Robins/R. Mieux (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
P. Schnepp/M. Czupryna/J. WRIGHT/K. Cook/A. Boudreau/E. King/J. Eitas/D. Voikos/A. Nagem (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
D. Bingham/L. Williams/N. Shearman/C. O'Toole/B. Herrmann/K. Stewart/D. Logan/D. Hurley/S. Stento (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
B. Pugel/E. Belk/S. Hanna/L. Schade/A. Myarick/M. Meigs/T. Decker/M. Mendez/K. Nieman (Cox)/
 
11 10:35 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
34
12 10:46 AM M GM 4+ Men's Grand Master Fours [60+]
17
13 10:56 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
31
14 11:08 AM W GM 4+ Women's Grand Master Fours [60+]
15
15 11:22 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
15
16 11:31 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
38
17 11:48 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
14
18 11:58 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
31
19 12:14 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
21
20 12:25 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
21 12:36 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
19
22 12:47 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
17
23 1:02 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
52
24 1:22 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
44
25 1:41 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
58
26 2:02 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
56
27 2:28 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
39
28 2:43 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
32
29 2:59 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
20
30 3:09 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
22
31 3:26 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
32 3:36 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
15
33 3:48 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
18
34 3:57 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
17
35 4:09 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
23
36 M LW 1X Men's Lightweight Singles
21
37 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
38 W LW 1X Women's Lightweight Singles
19
    Potomac Boat Club
E. Schmieg/
 
    GMS Rowing Center
M. Copenhaver/
 
    Lake Washington Rowing Club
S. Taylor
 
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    GMS Rowing Center
H. Samaniego/
 
    Odder Roklub
J. Rasmussen
 
    Three Rivers Rowing Association
K. Bushman
 
    Riverside Boat Club
K. Twist
 
    Hydrow Rowing Club
S. Valente Camara Py
 
    Capital Crew
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    William & Mary Rowing Club
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Mitsubishi Boat Club
A. Suzuki
 
    SANCA (SunCoast Aquatic Nature Center Association)
J. Zvitco
 
    Unaffiliated (USA)
M. Van Ummersen
 
    Molesey Boat Club
S. Heywood/
 
    Detroit Boat Club
M. Wilson/
 
    Unaffiliated (USA)
 
    Rocky Mountain Rowing Club
N. Ormond
 
    Kölner Ruderverein von 1877 e.V.
P. Otto/
 
39 4:43 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
40 MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 20, 2019
41 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
18
    Athletes Without Limits (A)
J. Boatner/J. Martini/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Ithaca College Crew (A)
P. Outlaw/J. Brian/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Porter/S. Sydlik
 
    Community Rowing, Inc. (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    USRowing - ParaRowing (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Montrose/C. Carrington/
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
L. Arnold/S. Meador/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Falkenbergs Roddklubb (A)
 
    Athletes Without Limits (A)
C. Swinford/M. Houser/
 
    Holyoke Rows (T)
J. Brooks/K. Lonergan/
 
    D.C. Strokes Rowing Club (C)
M. Constandy/C. Sheaks/
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Rajnic/D. Longo
 
    Gordon Rowing Association (A)
 
    Holyoke Rows (A)
E. Budington/M. Brunette
 
    Community Rowing, Inc. (B)
r. derle/P. Farrell
 
42 TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
43 8:09 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
41
44 8:25 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
28
    Union Boat Club
B. Wettach
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Seattle Rowing Center
P. Buchanan
 
    Riverside Boat Club
G. Calloway/
 
    Florida Institute of Technology
J. Moore
 
    Tideway Scullers School
S. Blake
 
    Hydrow Rowing Club
N. Karwoski
 
    Three Rivers Rowing Association
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Harvard Sculling Club
R. Evenson
 
    Tideway Scullers School
 
    Unaffiliated (USA)
P. Grobe
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
B. Fisher
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
R. Rhodes
 
    Genesee Waterways Center, Inc.
B. Evans
 
    Narragansett Boat Club
A. Voorhees
 
    Unaffiliated (USA)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Shanghai Dianshanhu Boat Club
Z. Wang/
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Hydrow Rowing Club
M. Dostal
 
    Columbia University
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club
L. Harwood
 
    Union Boat Club
S. Ford/
 
    Nashville Rowing
D. Joniak
 
    Potomac Boat Club
K. Cronin
 
    Clemson Rowing Association
Z. McGhee/
 
    Emory Crew
P. Lechner
 
    Sportvereinigung Scharnebeck e.V. Ruderabteilung
M. Römer/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
F. Tuttle
 
45 8:38 AM W YOUTH 1X Women's Youth Singles
30
46 8:51 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
19
47 9:07 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    RowAmerica Rye (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Greenwich Crew (B)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Noble & Greenough School (A)
K. Poole/H. Winslow/S. Asnis/E. Guerra/L. Del Col (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    West Side Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
C. Terranova/A. Heffan/S. Winickoff/T. Landesman/I. Shah (Cox)
 
    The Winsor School (A)
 
    Norcal Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    San Diego Rowing Club (A)
N. Erb/A. Yee/D. Troyan/M. Hull/G. McInerney (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Triangle Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Newton Country Day School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Greenwich Academy (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    City Island Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Fuentes/C. Wiley/E. Carey/H. Stevens/C. Gagnon (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Texas Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Green Lake Crew (A)
 
    Pacific Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Phillips Exeter Academy (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Kent School Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Connecticut Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    New Canaan High School Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Merion Mercy Academy (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Manhasset High School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sarasota Scullers (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Long Beach Junior Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Rockford Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Boston Latin School Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Emma Willard School (A)
G. Zasada/J. Felton/O. Anderson/H. Daris/M. Moore (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Groton School (B)
A. Fey/M. Collins/H. Faugas/C. Locke/A. Kocks (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
H. Richards/J. Stack/A. Aviles/G. Robinson/S. Gilbert (Cox)/
 
    TBC Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Ericksen/E. Scheer/C. Dvonch/H. Walters/W. LeFevre (Cox)/
 
    City Honors Crew (A)
L. Lettieri/K. Connolly/K. Mahoney/M. Fuller/K. Hassett (Cox)/
 
    Pangbourne College Boat Club (A)
R. Follett/M. Sawbridge/F. Allen/M. Myhill/V. Szala (Cox)/
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Havergal College (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Rogue Rowing (A)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
M. Whalen/E. Waldron/A. Cox/C. Guillemin/N. Weisner (Cox)
 
    King School (A)
S. Fishkin/A. Fine/O. Iudicone/L. Alpert/E. Rizk (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Friends of Concord Crew (A)
M. Graham/E. Lowne/N. Jones/A. Demopoulos/S. McNish (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
M. Coyne/K. Seaver/s. harris/C. Less/M. Lynch (Cox)
 
    Tabor Academy (A)
E. Cederholm/A. Szynal/C. Gebhard/Z. Mermin/D. Cook (Cox)
 
    Episcopal School of Jacksonville (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
I. Hull/K. Melnick/S. Hendrick/C. Villa/K. Woodruff (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    King's School Rowing Club (A)
E. Heritage/C. Varbiro/H. Barker/E. Jawara/I. Donnachie (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Mount St. Mary Academy (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    North Bay Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Ridley College (A)
 
    Beaumont School Crew (A)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
E. Webber/E. Wright/I. Regueiro/G. Lee/A. Mercer (Cox)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Central Ohio Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Nardin Academy Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Pocock Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
B. Slone/K. Oakes/G. Ragland/M. Adams-Grimaldi/B. Sanetz (Cox)
 
    First Coast Rowing Club (A)
 
    Dublin School Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Gwynedd Mercy Academy High School (A)
 
    Cooper Training Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
DCW4X 9:43 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
48 10:01 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
43
49 10:24 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCMX2X 10:57 AM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
40
50 11:19 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
47
51 11:35 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
    Y Quad Cities Rowing (A)
D. Evans/B. Morley/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
T. English/E. Mask/
 
    California Yacht Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cambridge Boat Club (A)
B. Legg/E. LaRovere Abrams/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Y Quad Cities Rowing (C)
E. Saunders/S. Warren/
 
    First Coast Rowing Club (A)
 
    612endurance Racing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    RowAmerica Greenwich (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    The Agnes Irwin School (A)
 
    Cambridge Boat Club (B)
C. Mungovan/M. Yudelman/
 
    GMS Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Peachtree City Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. Grassi/M. Coor
 
    Orange County Rowing Association (A)
E. Ercolino/C. Williams
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Cooper Training Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Resilient Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    RowAmerica Rye (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Founders Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
m. smith/M. Cox
 
    Wallingford Rowing Club (A)
F. Sharp/S. Turner-Frick
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
S. Holderness/M. Holland
 
    Ransom Everglades Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Lincoln School (A)
J. Ramos/S. Romano
 
    City of Oxford Rowing Club (A)
E. Turner-Frick/J. Nash/
 
    Haddon Township High School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Great Miami Rowing Center (A)
L. Langmeyer/C. Norton
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Westminster School Boat Club (A)
E. Kohlmayer/V. Zruttova
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
 
    Kent School Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Central Crew Club (A)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Brooks School Crew (A)
A. Picard/L. Barker
 
    Greenhills School Rowing (A)
C. Miech/F. BEEDON
 
    South Jersey Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
O. Hall/D. Liyanage/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
E. Jaudon/C. Burtner/
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
K. Hornburg/E. Saunders
 
52 11:58 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCM4X 12:33 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
35
53 12:48 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
48
    New Canaan High School Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Argonaut Rowing Club (A)
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
B. Hichens/A. Rosen/B. Van Buren/O. Hichens/E. Chavez (Cox)/
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Pocock Rowing Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Resilient Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    RowAmerica Rye (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Brentwood College School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    California Yacht Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Maritime Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Utah Crew (A)
D. Carlebach/W. Bielaczyc/A. Jovanovic-Hacon/B. Stehlik/E. Goldsmith (Cox)/
 
    First Coast Rowing Club (A)
 
    London Rowing Club (ON) (A)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
 
    CRI- Row Boston (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    St Benedict's College (A)
J. Henderson/D. Cruse/S. Chunilal/R. Bennetts/M. Berning (Cox)
 
    RTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung (A)
N. Mohr/J. Klaas/H. Gero/M. Haggenei/K. Phillip (Cox)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Newport Aquatic Center (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Long Beach Junior Crew (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Niagara Rowing School (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Colorado Jr. Crew (A)
Z. Strugar/I. Crittenden/Q. Cormier/C. Rylance/S. Trojanovich (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
N. Demetriou/S. Bergeron/B. O'Neil/J. Small/C. Demetriou (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Homer/P. Colbert Muetterties/B. Shields/J. Sheer/J. Cohen (Cox)
 
    Gordon Rowing Association (A)
 
    Sir William Borlase Grammar School Boat Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    The American School in London (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    California Yacht Club (A)
J. Cahill/N. Jones/Z. Bort/T. Davis/C. Cox (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Henley Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Oakland Athletic Rowing Society (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
Line-up available on 10/19/19 more info
 
54 1:12 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
86
55 1:45 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
56 M LW 4+ Men's Lightweight Fours
16
57 1:57 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
15
58 W LW 4+ Women's Lightweight Fours
14
59 2:15 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
30
60 M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
61 2:32 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
38
62 2:49 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
63 W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
64 3:05 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
27
65 3:18 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
66 3:33 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCPC2X 3:51 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX8 4:12 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
37
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change